پرش به محتوای اصلی

جزییات خبر

آذری جهرمی در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی 2019:

تحریم های غیرقانونی یک اقدام تروریستی اقتصادی است / تحریم ها کسب و کار میلیون ها شهروند ایران را تحت تاثیر قرار داده است/مسیرمان را با اعتماد بنفس و خوشبینی ادامه می دهیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تحریم‌های غیرقانونی را یک اقدام تروریستی اقتصادی دانست و گفت: اقدامات یکجانبه اجباری که در مورد برخی کشورها انجام شده است، نمونه بارزی از نقض حقوق بشر و توسعه پایدار محسوب می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی 2019 که هم اکنون در ژنو سوییس در حال برگزاری است، با بیان اینکه هدف شماره 16 توسعه پایدار به ساخت نهادهای کارآمد و مسئول در تمام سطوح می‌پردازد، گفت: با توسعه خدمات دولت الکترونیکی تلاش کرده‌ایم که کارایی، دسترس‌پذیری، شفافیت و پاسخگویی را در بخش دولتی تسهیل کنیم بطوریکه دولت ایران در حال حاضر 201 خدمت دولتی عمومی و 734 خدمت تخصصی از خدمات بخش قضایی و کشاورزی گرفته تا آموزش، سلامت و فرهنگ را به صورت الکترونیکی ارایه می‌دهد.
وی با اشاره به انجام بیش از 350 میلیون تراکنش در درگاه ملی خدمات دولت هوشمند (GSB) در سال گذشته، افزود: در حال حاضر 44 نهاد از جمله بانک مرکزی، پلیس، صنعت و ... خدمات شان را در بستر GSB ارائه می‌دهند که تعداد این تراکنش‌ها فصل به فصل افزایش داشته و بیشترین میزان آن در فصل زمستان بوده است.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه دسترسی آزاد به اطلاعات، دیگر وجه مهم برای ماست، چرا که سبب اطمینان از وجود شفافیت و جلوگیری از فساد خواهد شد، اظهار کرد: هدف شماره 17 توسعه پایدار نیاز به توجه بیشتر جوامع بین‌المللی دارد. چراکه صلح و توسعه پایدار به هم وابسته هستند و غفلت از هرکدام، جهان را به مکانی ناامن تبدیل خواهد کرد. بنابراین همه کشورها باید با یکدیگر برای رسیدن به این هدف همکاری داشته باشند.
عضو دولت تدبیر و امید با بیان اینکه تحریم‌های یکجانبه برخی کشورها دربردارنده تهدید بزرگتری برای اهداف توسعه پایدار است، تصریح کرد: اقدامات یکجانبه اجباری که در مورد برخی کشورها انجام شده است، نمونه بارزی از نقض حقوق بشر و همچنین توسعه پایدار محسوب می شود. بنابراین به عنوان یک جامعه بین‌المللی نیاز به ایجاد مکانیزمی داریم که به برخی کشورهای مشخص اجازه ندهد از توسعه تکنولو‌ژی‌شان به عنوان ابزاری برای تمرین قدرت در مقابل دیگران استفاده کنند.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه کشور من اکنون تحت فشار شدیدترین تحریم‌هاست، خاطرنشان کرد: تحریم هایی که به صورت مستقیم کسب و کارهای میلیون‌ها شهروند ایرانی را تحت تاثیر قرارداده، به نحوی که آنها را از دسترسی به خدمات تحت وب و اپلیکیشن هایی که توسط تامین کنندگان جهانی ارایه می‌شود و سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات محروم کرده است. 
وی با تاکید بر اینکه ما این تحریم‌های غیرقانونی را به عنوان یک اقدام تروریستی اقتصادی تلقی می‌کنیم، افزود: ایران تمایل به همکاری با تمام جامعه بین‌الملل به طور خاص همسایگان خود درمنطقه جهت تسهیل و توسعه ارتباطات کسب و کار با کسب و کار (b2b) و کسب و کار با مشتری (b2c) در جنوب غرب آسیا و فراتر از آن را دارد و ما با وجود تمامی چالش‌هایی که با آن روبرو هستیم، مسیرمان را به منظور تحقق اهدافمان همراه با خوشبینی و اعتماد بنفس ادامه خواهیم داد.
(سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸) ۱۸:۴۰
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید