پرش به محتوای اصلی

اخبار

برنامه و زندگینامه دکتر محمود واعظی،وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

برنامه و زندگینامه دکتر محمود واعظی،وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
دکتر محمود واعظی از جمله یاران رئیس جمور در دولت یازدهم است که با سابقه ای درخشان و تخصصی و با رای نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی سکان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بر عهده گرفته است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر محمود واعظی در برنامه های  خود " توسعه شبکه و زیرساخت"، "بهبود کیفیت زندگی شهروندان و توسعه خدمات"، " توسعه ارتباطات روستایی و مناطق محروم"، " ارتقای تحقیق و توسعه فناوری های بومی" و " تقویت و گسترش ارتباطات و حضور موثر در مجامع بی‌المللی" را به عنوان محورهای پنجگانه خود ارائه کرد.

افزایش پهنای باند اینترنت بین‌الملل، افزایش پهنای باند شبکه IP داخلی، توسعه و تکمیل مراکز داده استانی، ملی، منطقه ای و بین‌المللی و ایجاد ظرفیت به منظور افزایش تعداد کاربران اینترنت از جمله روهای تحقق محور شبکه و زیرساخت محسوب می شود.
از جمله روشهای تحقق محور بهبود کیفیت زندگی شهروندان و توسعه خدمات می توان به استقرار دولت الکترونیک در بخش، امکان دسترسی پرسرعت دستگاه‌های اجرایی، کسب و کارها و خانوارها به شبکه ملی اطلاعات، افزایش خدمات الکترونیکی، افزایش سرانه مرسولات و خدمات نوین پستی و تکمیل و توسعۀ منطقه ویژه اقتصادی پیام و ایجاد شهرک‌های ICTاشاره کرد.
در محور ارتقای تحقیق و توسعه فناوری های بومی نیز روشهای مختلفی مطرح شده که حمایت از توسعه نرم افزارهای بومی، تدوین بسته‌های استاندارد و ضوابط و مقررات در بخش، تعریف و ساخت ماهواره های مشترک با سایر کشورها و ایجاد آزمایشگاه ملی فضایی از جمله این برنامه ها می باشد.
بر اساس این گزارش، تقویت و گسترش ارتباطات و حضور موثر در مجامع بین‌المللی از طریق حضور فعال و موثر در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی به منظور پیشبرد اهداف و دفاع از منافع ملی و کسب جایگاه مناسب در اتحادیه ها و مجامع منطقه ای و بین‌المللی پیگیری خواهد شد.

محمود واعظی بر اساس این گزارش، دکتر محمود واعظی، در اول خردادماه سال 1331 در یک خانواده مذهبی در خیابان خراسان،جنوب شهر تهران متولد شد. دوران ابتدایی خود را در دبستان اسلامی صادقیه سپری و در سال 1349 دوره دبیرستان را با اخذ دیپلم ریاضی در مدارس میرداماد و مروی پشت سرگذاشت.

وی در سال 1350 برای ادامه تحصیل به آمریکا رفته و در سال 1355مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه ایالتی ساکرامنتو در رشته مهندسی برق اخذ کرده و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مخابرات به دانشگاه ایالتی سن خوزه رفت.

محمود واعظی

بعد از اتمام آن وارد مقطع دکترای رشته مهندسی مخابراتِ دانشگاه ایالتی لویزیانا شد؛ که با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و با احساس ضرورت خدمت به میهن اسلامی از اتمام تحصیل و اخذ مدرک دکتری صرفنظر و به ایران مراجعت کرد.
وی، در کل دوران اقامت در آمریکا عضو انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا بوده و مسوولیت های مختلفی هم در آن انجمن در زمینه فعالیت های سیاسی و مذهبی داشته است که از آن جمله می توان به مسوولیت دبیری تشکیلات اعضای انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا اشاره کرد. پس از انتخاب به این سمت، به همراهی تعدادی دیگر از دانشجویان مدتی را در نوفل لوشاتو  در خدمت امام راحل (ره) سپری کرد.

پس از مراجعت به کشور در اواخر سال 1358 و در دوران وزارت شهید بزرگوار دکتر قندی، به خانواده بزرگ مخابرات پیوسته و تا سال 1365 در سمت های تخصصی نظیر " معاون مرکز مایکروویو کشور"، " رئیس مرکز مایکروویو کشور"، " مدیرکل تلگراف و تلکس"، " مدیرکل خدمات تلفن شهری"، " معاون مخابراتی وزیر پست و تلگراف و تلفن" و "رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مخابرات ایران" مشغول خدمت بوده است.

محمود واعظی

این گزارش حاکی است، دکتر محمود واعظی، در دوران پرافتخار خدمت خود در مجموعه عظیم مخابرات کشور،چالش های اصلی نگهداری، توسعه و مهندسی و ارائه سرویسهای مخابراتی را باتوجه به اخراج بالغ بر دوهزار نفر از کارشناسان و مدیران آمریکایی از بدنه مخابرات کشور بعد از انقلاب اسلامی مدیریت و پشت سر گذاشته است.
تشکیل شورای برنامه ریزی مخابرات و استفاده از کارشناسان و مدیران برجسته مخابراتی و اساتید دانشگاهی از جمله اقدام های وی در آن مقطع زمانی به منظور تحقق این هدف مدنظر در شرایط محیطی آن زمان بود.
این نکته نیز حائز اهمیت است که باتوجه به پیروزی شکوهمندانه انقلاب اسلامی، ساماندهی و ساختارسازی بخش مهم و حیاتی ارتباطات کشور ضروری بود و این تلاش ها و پیاده سازی اقدامات اساسی نظیر تصمیم گیری و برنامه ریزی گذر از شبکه موجود آنالوگ به شبکه دیجیتال در شرایط ویژه جنگ تحمیلی و فعالیت جریانهای ضد انقلاب که محیط کار و فعالیت موثر در آن زمان را با دشواری های ویژه روبرو کرده بود، اجرایی شده است.

بر اساس این گزارش، دکتر محمود واعظی از سال 1365 به وزارت امورخارجه منتقل شده و به عنوان مشاور وزیر و رئیس ستاد روابط اقتصادی خارجی مشغول به خدمت شد. در سال 1368 به عنوان معاون اروپا-آمریکای وزارت امورخارجه منصوب و از سال 1376 تا سال 1378 به عنوان معاون اقتصادی وزیر امورخارجه انجام وظیفه کرد.

محمود واعظی

وی در اواخر سال 1378 بعنوان معاون بین الملل و سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد و تا کنون به کارهای تحقیقاتی پرداخته است.

دکتر محمود واعظی از دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی فارغ التحصیل شده و در سال 1382 از دانشگاه ورشو در رشته روابط بین الملل مدرک دکترای خود را نیز اخذ کرده است.  

5 جلد کتاب، 43 جلد پژوهشنامه که باهمراهی نویسندگان و پژوهشگران ذیربط انجام پذیرفته و بالغ بر 50 مقاله علمی که در نشریات معتبر داخلی و بین المللی منتشر شده از جمله نتایج حاصل از فعالیت‌های علمی-پژوهشی و اجرایی وی است.
همچنین تعداد 19 مقاله علمی به زبان انگلیسی به رشته تحریر درآمده که در نشریات مختلف داخلی و خارجی چاپ و مورد استفاده محققین قرار گرفته است.
 
۲۶ اَمرداد ۱۳۹۲ ۱۸:۳۲
تعداد بازدید : ۲۵,۲۵۵

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید