پرش به محتوای اصلی

 

 http://www.isa.ir

 تاریخچه:

جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یکی از معدود کشورهای منطقه خاورمیانه، از سابقه طولانی در زمینه ارتباطات ماهواره‌ای برخوردار است و از سال 1348 با عضویت در برخی از مجامع بین‌المللی مرتبط با فضا خود را به عنوان کشوری پیشرو در امر هوافضا به دنیا معرفی کرده است. تشکیل یک نهاد مستقل و متمرکز در امر فضا در کشور امری اجتناب‌ناپذیر بود، بر اساس ماده 8 و 9 مصوبه 68159 مورخ 22/9/1382 مجلس شورای اسلامی، شورای عالی فضایی با ریاست رئیس‌جمهور و عضویت نهادهای ذیربط تشکیل شد و بر اساس همین مصوبه سازمان فضایی ایران تأسیس شد.
بطور مختصر باید تاکید کرد که مدیریت فعالیت های حاکمیتی توسعه فناوری فضایی و استفاده صلح آمیز از از فضاء  ماوراء جو به عهده سازمان فضایی ایران می باشد. به این منظور، با کشورهای و مجامع بین‌المللی تعامل دارد. عضویت داشتن در مجامع بین‌المللی مرتبط با این هدف از جمله کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد (COPUOS) و سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه (APSCO)و ...موید این مطلب است.
در دولت نهم به دستور رییس جمهور وقت، این سازمان و پژوهشگاه فضایی مرتبط با آن به حوزه ریاست جمهوری ملحق شدند. اما، با آغاز دولت یازدهم ، این سازمان به دستور دکتر روحانی رییس دولت تدبیر و امید دوباره به عنوان یکی از سازمان های زیر مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درآمد تا در تداوم راه خود در گذشته، در بهره‌برداری از دستاوردهای علمی بشر در مقاصد صلح‌آمیز و بهبود وضع زندگی عموم مردم اقدام نماید.

اهم فعالیت ها و پروژه های فضایی موفقیت آمیز:
-  پرتاب موفقیت آمیز ماهواره امید با ماهواره بر سفیر امید پرتابگر ساخت جمهوری اسلامی ایران.
- پرتاب کاوشگرهای 3،2،1 و 4 و محموله های زیستی با پرتابگرهای کامل بومی و ایرانی در راستای اجرای پروژه اعزام انسان به فضا
-  پرتاب موفقیت آمیز ماهواره رصد 1
-   پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نوید علم و صنعت
-   پرتاب ماهواره فجر
گفتنی است، روند رو به رشد صنعت صلح آمیز فضایی ایران ادامه دارد و طراحی و ساخت چندین ماهواره در دست انجام است که با پرتابگر های داخلی به فضا پرتاب خواهند شد.