پرش به محتوای اصلی

اخبار

امام جمعه شیراز:

بومی سازی شبکه ملی اطلاعات برای استقلال کشور مطلوب است

بومی سازی شبکه ملی اطلاعات برای استقلال کشور مطلوب است
امام جمعه شیراز در دیدار با مدیران واحدهای تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان فارس با تاکید بر بومی سازی شبکه ملی اطلاعات، گفت: زیرساخت های مناسبی در کشور ایجاد شده است اما وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید در خصوص استفاده مطلوب از این زیر ساخت ها به امر اطلاع رسانی و آموزش های جامع در کشور اهتمام ویژه داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، لطف اله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با تقدیر از زحمات مدیران بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان، جایگاه استان فارس را ارزشمند و شایسته توجه ویژه دانست و گفت: تلاش های وسیعی در زمینه توسعه کشور در طول سال های گذشته انجام شده و در خصوص ایجاد زیرساخت ها جایگاه بدی در دنیا نداریم اما در خصوص استفاده از این زیر ساخت ها، نیازمند اطلاع رسانی و آموزش های جامع در کشور هستیم.

وی افزود: در این خصوص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید نسبت به اطلاع رسانی و آموزش مردم توجه ویژه ای داشته یاشد تا مردم بتوانند از خدمات ارائه شده و امکانات موجود حسن استفاده را داشته باشند.

امام جمعه شیراز گفت: در خصوص زیر ساخت ها زحمات زیادی کشیده شده است اما باید دوستان زحمت کشیده تا فضا و شبکه امن داخلی را افزایش دهند و برای این موضوع باید تلاش کنیم تا بتوانیم تمامی شبکه ملی اطلاعات را بومی سازی کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: این کار البته هزینه بر است  و در دیداری که با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات داشتم هم ایشان در خصوص مشکلات و موانع پیش روی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاراتی داشتند اما توقع ما این است در این خصوص تلاش بیشتری شود و زمینه را برای ارایه اراده ملی در این خصوص فراهم کنند و تحقق این موضوع برای استقلال کشور هم مطلوب است.

آیت اله دژکام در پایان با بیان اینکه ظرفیت های مناسبی در استان فارس و شهر شیراز وجود دارد، تاکید کرد: باید از این ظرفیت ها بویژه از مراکز رشد، مراکز دانشگاهی و جدیداً کارخانه نوآوری شیراز در جهت تحقق فعالیت هایی هم شان با نام و آوازه استان فارس و شهر شیراز بهره برد.

مهرداد سهرابی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس نیز در این دیدار، گزارشی در خصوص اقدامات صورت گرفته جهت رشد اقتصاد دیجیتال بعنوان بهترین جایگزین برای اقتصاد  نفتی طی سال های 92 تا  98 شامل پیگیری و اجرای شبکه ملی اطلاعات از طریق توسعه زیرساخت ها و توانمندسازی استعدادها و بخش خصوصی، طرح نوآفرین و اقدامات کلان صورت گرفته جهت بازگشت کیفیت شبکه به شرایط عادی  در  شرایط کرونا ارایه کرد.

سهرابی با اشاره به اثرات شیوع کرونا بر بخش ارتباطات کشور گفت: کرونــا باعــث شــد کــه هــدف گــذاری خردادمــاه ســال 1400 در ایــن بخــش، در فروردین مــاه ســال 1399 محقــق شــود.

وی با بیان اینکه کرونا موجب رشد 40 درصد درآمد شرکت ها و دو برابر شدن استفاده از شبکه ارتباطات کشور شد، اظهار کرد: کیفیــت شــبکه در ابتــدای شیوع بیماری کرونا کاهــش یافــت امــا بــا اقدامــات صورت گرفته در مدت کوتاهی شاهد بودیم شبکه بــه شــرایط عــادی بازگشــت.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس با اشاره به اینکه بیش از پنج هزار شرکت نوپا و بیش از هفت هزار عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای، اعضای خانواده فناوری اطلاعات کشور را تشکیل می دهند گفت: کرونا بر 72 درصد از کسب و کارها تاثیر منفی گذاشت.

وی ارائه تسهیلات با نرخ بهره 9 درصد در دو فاز، استفاده از ظرفیت خالی بخشهای مختلف برای پوشش نیازها در بخش های دیگر، پیگیری و انجام تخصیص سهمیه سوخت به شبکه توزیع برای تسهیل حمل ونقل و کاهش هزینه ها و تشکیل کمپین های مختلف را از مهمترین اقدامات حمایتی کلان انجام شده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از این کسب و کارها در دوره شیوع کرونا عنوان کرد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس در بخش دیگر گزارش خود با اشاره به موقعیت و جایگاه مهم استان فارس، مجموع کل محورهای مواصلاتی استان را 16703 کیلومتر اعلام کرد که از این حیث فارس حایز رتبه یک کشور می باشد.

سهرابی در خصوص وضعیت پوشش تلفن همراه محورهای مواصلاتی استان، از جانمایی 16 سایت اپراتور اول و 11 سایت اپراتور دوم خبر داد و گفت: تعداد سایت های راه اندازی شده توسط شرکت اپراتور چهارم "های وب" در استان را نیز 97 سایت و 164 سایت در مرحله راه اندازی هستند.

سهرابی با اشاره به طرح توسعه اینترنت پرسرعت روستایی توسط اپراتور چهارم اظهار کرد: در فاز اول این طرح یک هزار و 383 روستا و در فاز دوم 312 روستای استان تحت پوشش اینترنت پرسرعت قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، در این دیدار احمدعلی ظهیری مدیر ارتباطات زیرساخت استان، ندا رحیمی مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه جنوب، فاطمه دهقانی مدیر امور شعب پست بانک استان، مهدی آزادی سرپرست اداره کل پست استان و رحیم اقرء رییس پژوهشکده مکانیک، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس را همراهی کردند.

 

 

۱۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۵۰
تعداد بازدید : ۱۶۶

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید