اخبار

پست، بستر ساز شهر هوشمند

​مینا سوزن یار*
پست، بستر ساز شهر هوشمند
حمل ونقل جاده ای و درون شهری به عنوان یکی از مؤلفه های اصلی در زنجیره تأمین کالا و سیستم های لجستیک، دارای پیامدهای مثبت و منفی است که این پیامدها علاوه بر اینکه ذینفعان این بخش راتحت تاثیر قرار می دهد، زندگی سایر گروه های جامعه را نیز متاثر می­سازد.

از آلودگی هوا، آلودگی صوتی، آلودگی منابع آب، خسارت وارد به محصولات کشاورزی، جنگل ها، و حیات وحش و همچنین هزینه تصادفات به عنوان بخشی از تبعات منفی گسترش حمل و نقل درون شهری و جاده ای یاد می­شود. 

در شهری مثل تهران، مهمترین هزینه های ناشی از این تبعات منفی به چهار دسته کلی شامل هزینه های وارد شده به افراد جامعه، هزینه های وارد شده به اقتصاد، هزینه های واردشده به محیط زیست و هزینه های وارد شده به اکولوژی تقسیم بندی می­شود.

از سوی دیگر، زندگی مدرن امروزی همگام با افزایش اهمیت سرعت و دقت ، بدون شک نیازمند ارتباطات هوشمند در زمینه ارسال مرسولات و بسته ها می باشد، ارتباطی که  جز صرفه جویی در وقت و هزینه، برای کاربر امکان پیگیری لحظه به لحظه را فراهم کند.

 برای ارسال بسته‌های پستی از راه‌های مختلفی استفاده می‌شود. امروزه مردم به سرعت بیشتری در ارسال بسته‌ها نیاز دارند و همین موضوع باعث شده تا به استفاده از پیک‌ها روی بیاورند. استفاده از پیک موتوری و پیک دوچرخه‌ای برای حمل بسته‌های کوچک کار رایجی است. در حالی که برای حمل بسته‌های بزرگ‌تر لازم است از وانت، کامیون یا تریلی استفاده شود.

 پیک های موتوری نمونه دیگری از ارایه خدمات حمل بار اند که در دهه ۷۰ به چرخه مبادلات حمل و نقل درون شهری افزوده شدند.تخمین زده می شود در شهر تهران حدود 200 هزار پیک موتوری در این زمینه فعال باشند ، امروزه  نیاز به پیک موتوری تقریبا یک نیاز همگانی است. مخصوصا در شهرهای بزرگ که با ترافیک، کمبود وقت و مشکلات جابجایی مواجه هستند، دسترسی راحت به پیک موتورسوار می‌تواند در تسهیل امور نقشی مهمی ایفا کند.

استفاده از اپلیکیشن‌هایی که روی گوشی موبایل نصب می‌شوند، کاری کرده تا مردم طعم راحتی و سرعت در ارسال کالا را بچشند و دیگر نتوانند جایگزینی برای آن متصور باشند. اینجا است که علاوه بر افراد، شرکت‌های کوچک و بزرگ هم برای ارسال بسته‌هایشان دست به دامن این سرویس‌ها می‌شوند.

ازسالهای گذشته وحال  یکی از راه‌های  ارسال بسته و کالا، وسایل ارتباطی کارآمد برای تسهیل روابط شهری "پست "بوده است ، پست به عنوان یک نهاد اجتماعی ، ارتباطی و فرهنگی و یکی از  قدیمی ترین وتخصصی ترین  ابزار ارتباطی با بهره مندی از نقاط دسترسی فراوان وشبکه مویرگی توزیع ، نقش اساسی در زمینه ارتباطات فیزیکی و مشکلات شهری ایفا میکند ، استفاده از این خدمات محاسن زیادی دارد که در ادامه به آن می پردازیم

این شرکت خدماتی با توجه به پیشینه غنی و زیر ساخت ها و جایگاه حاکمیتی که دارد می تواندبه عنوان تکمیل کننده زنجیره خدمات رسانی بین  حوزهای مختلف حمل نقل ،به عنوان یک ابزار ارتباطی قابل اعتماد ، سریع و کم هزینه هماهنگی های لازم را به عمل آورد و در این زمینه در حال حاضرحدودا  1200 نفر نیروی انسانی که کار وتخصص آنان جابجایی بسته می باشد ، تحت عنوان نامه رسان مجهز به تکنولوژی های روز دارد که توانسته اند امنیت شهری و آسودگی خاطر را برای شهروندان به ارمغان بیاورند و ضمن جلوگیری از هزینه های مضاعف مالی و زمانی به کاهش آلودگی هوا کمک کنند .

قابل ذکر است شرکت ملی پست غیر از موتور، ناوگان جمع آوری و توزیع نیز دارد ، به عنوان مثال جابجایی کالا با یک کامیون پست در روز  حدود1000 ترددرا کم می کندو همچنین هر سفر پستی که توسط موزعین صورت می پذیرد به طور متوسط از 100 سفر شهری جلوگیری می نماید.

در همین راستا متعهد بودن به  زمان معین ،کیفت مطلوب  در توزیع مرسولات که جزء اساسی وظایف شبکه پستی به شمار می آید  ، فرصت مناسب  برای همکاری بخش خصوصی فراهم آورده است  تا ضمن استفاده ازاین ریز ساختهای  اصولی و نیروی های آموزش دیده و بستر مناسب ، بخش بزرگی از نیازهای باز بزرگ حمل و جابجایی کالا فراهم شود .

به نقل از وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات در همایش شهر هوشمند  تا پایان سال جاری شرکت ملی پست امکان 20 درصد هوشمند سازی  وسایل نقلیه خود و راه اندازی پست پلاس را دارد و هدف از جا به جایی هوشمند این است که گزینه‌هایی برای حمل و نقل پایدار فراهم شود.

.علاوه بر این  پست با ایجاد بازار الکترونیک و تجارت الکترونیک با توجه به بستر آماده و تجربیاتی که در سالهای گذشته داشته در این حوزه می تواند  نقش آفرینی کند  امکان خرید و ارسال سفارشات اینترنتی ( کالا و خدمات) را به صورت پرداخت آنلاین یا در محل دریافت فراهم کرده است و این امکانات یکی دیگر از ابزارهای شهر هوشمند می باشد.

در همین راستا شرکت ملی پست بر اساس نیاز جامعه تفاهم نامه ای با معاونت حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران منعقد کرده تا ضمن کمک به افزایش میزان اشتغال  ، ضریب امنیت خاطر شهروندان را فراهم آورد ، ورود  پست به این بازار جنبه تصدی گری ندارد  بلکه بیشتر جنبه نظارتی ، شناسنامه د ار کردن، ساماندهی و نظامندکردن خدمات این حوزه را دارد. 

* کارشناس دفتر مدیرعامل شرکت ملی پست

منبع: روزنامه راه مردم

۲۳ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۰۱
تعداد بازدید : ۴,۹۳۸

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید