اخبار

آزمون سیکل حرارتی سامان با موفقیت انجام شد

آزمون سیکل حرارتی سامان با موفقیت انجام شد
مدیر پروژه بلوک انتقال مداری پژوهشگاه فضایی ایران از موفقیت آزمون سیکل حرارتی زیرسامانه ایمنی آغازگر سامانه انتقال مداری (سامان) در محفظه خلا حرارتی در سطح کیفی توسط پژوهشگران پژوهشگاه فضایی ایران خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، جواد امیری مطلق، مدیر پروژه بلوک انتقال مداری پژوهشگاه فضایی ایران درباره این تست  گفت: آزمون سیکل حرارتی زیر سامانه ایمنی آغازگر بلوک انتقال مداری سامان در سطح کیفی طی چهار روز و در محدوده دمای ۴۰- درجه تا ۷۰+ درجه انجام شد و زیر سامانه عملکرد قابل قبولی را به اجرا گذاشت و در تاریخ ۲۶ خرداد سال جاری با موفقیت به اتمام رسید.

وی افزود: این زیر سامانه وظیفه جلوگیری از روشن شدن ناخواسته موتور اصلی را در زمان پرتاب و قرارگیری در مدار پارک بر عهده دارد.

مدیر پروژه بلوک انتقال مداری، با اشاره به اینکه زیر سامانه ایمنی آغازگر که یکی از زیر سامانه‌های بلوک انتقال مداری است، گفت:: این زیر سامانه به صورت بومی و با توانمندی بخش خصوصی طراحی و تولید شده و پیش از این نیز آزمون ارتعاشات در سطح کیفی را با موفقیت به پایان رسانده است.

یکی از روش‌های ارسال ماهواره به مدار زمین، به خصوص مدارهای با ارتفاع بالا، استفاده از سامانه‌های انتقال مداری است که برای نخستین بار در کشور در پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران، طراحی و ساخته شده است.

سامانه بلوک انتقال مداری شامل سیستم ناوبری و کنترل کامل و مستقل یک سیستم پیش رانش کامل (با بازدهی بالا برای کاهش وزن)، سیستم توان و سخت‌افزار و کامپیوتر پرواز است.

۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ۱۹:۵۶
تعداد بازدید : ۵۳۱

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید