اخبار

در جلسه بررسی فعالیت‌ها و پروژه‌های پژوهشگاه فضایی مطرح شد

توانمندسازی مراکز دانشگاهی از برنامه‌های‌ پژوهشگاه فضایی ایران است

توانمندسازی مراکز دانشگاهی از برنامه‌های‌ پژوهشگاه فضایی ایران است
در جلسه‌ای با حضور مرتضی براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران و حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران و معاونان و مدیران این دو ارگان، نتایج برخی از فعالیت‌ها و پروژه‌های این پژوهشگاه و روند پیشرفت آن‌ها مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نقل از  روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، ابتدا گزارشی از سوی معاونت پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در خصوص درخت فناوری اطلاعات و پروژه‌های کلیدی این پژوهشگاه با دانشگاه‌ها مطرح و عنوان شد: این پژوهشگاه با ۱۲ دانشگاه کشور پروژه‌های مشترکی را طی قراردادهایی به اجرا درآورده که مجموع مبالغ آن بالغ بر ۶۵ میلیارد ریال است.

این گزارش نشان می‌داد که این قراردادها شامل ۲۴۵ پروژه است که ۴۲۴ پژوهشگر شامل ۱۲۵ استاد، ۱۰۸ محقق همکار پژوهشگاه و ۱۹۱ دانشجو در این پروژه‌ها فعالیت دارند.
در ادامه این نشست، همچنین گزارشی از چگونگی آماده‌سازی پروژه ماهواره‌ای مخابراتی ناهید۱ برای تحویل به پرتابگر و نیز امکان‌سنجی ماهواره پارس۲ و آزمایشگاه زیرمداری ارائه شد.
 مرتضی براری معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران در این نشست از فعالیت‌های پژوهشگاه فضایی ایران در همکاری با ستاد مدیریت بحران در جریان سیل اخیر کشور در استان گلستان و نیز ارائه خدمات اینترنتی توسط بالن مخابراتی در شهر سیل‌زده پلدختر تشکر و قدردانی نمود و گفت: این‌گونه فعالیت‌ها باعث ترویج فناوری فضایی در کشور می‌شود.
وی همچنین در خصوص تعاملات این پژوهشگاه با مراکز دانشگاهی اظهار داشت: از پژوهشگاه فضایی ایران همین انتظار می‌رود که  توانمندسازی مراکز دانشگاهی ذی‌ربط را در برنامه خود داشته باشد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخشی از سخنان خود با اشاره به نهایی شده برنامه ده‌ساله دوم حوزه فضایی، گفت: این برنامه در هفت سرفصل نهایی شده که از جمله آن‌ها، موقعیت‌یابی و ناوبری، نجوم و اکتشافات فضایی و سامانه‌های ترکیبی(بحث منظومه‌ها) است که نیاز دارد از طریق همکاری با سایر وزارتخانه‌ها و سرمایه‌گذاران داخلی محقق شود.

 براری  گفت: تکمیل زنجیره ارزش فضایی جزو اولویت‌های ما بوده که در این جهت، سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران هر کدام عهده‌دار مسئولیت‌هایی هستند که در جهت تحقق آن تلاش می‌کنند

 

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۱۲
تعداد بازدید : ۶۳۵

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید