پرش به محتوای اصلی

جزییات خبر

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی:

راه اندازی ایستگاه فضایی در سلماس کلید خورد

راه اندازی ایستگاه فضایی در سلماس کلید خورد

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی از تحویل موقت زمین ایستگاه فضایی ثابت سلماس خبر داد و گفت:راه اندازی ایستگاه فضایی ثابت در سلماس با تحویل زمین به وسعت 40 هکتار کلید خورد.

به گزارش روابط عمومی  اداره کل ICT آذربایجان غربی ،قاسم جلیلی نژاد مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات این استان  با اشاره به اینکه ایستگاه زمینی سلماس به عنوان یکی از چهار ایستگاه اصلی کشور وظیفه کنترل و بهره‌برداری از ماهواره‌های ساخته شده در کشور، دریافت تصاویر ماهواره‌ای جدید و ارائه آن به کاربران و سازمان‌های بهره‌بردار از جمله جهاد کشاورزی، مدیریت بحران و همچنین استارتاپ‌های فضایی برای توسعه کسب و کارهای فضاپایه را عهده دار است، گفت: این ایستگاه در سطح ملی و منطقه‌ای خدمات‌رسانی کرده و مناقصه احداث آن هم‌اکنون در جریان است.

محسن قندی مدیر بخش عمرانی و دستیار ویژه سازمان فضایی کشور هم در مراسم تحویل زمین این ایستگاه گفت:توسعه زیرساخت‌های فضایی یکی از نیازمندی‌های اصلی برای توسعه دانش و شکل‌گیری زنجیره صنعت فضایی در کشور به شمار می‌رودو امروزه استفاده از داده های فضای و همچنین توسعه اشتغال در حوزه صنعت فضاپایه در کشور جایگاه خود را پیدا کرده است و باید برای ارتقای آن در این استان نیز تلاش کرد.

قندی افزود: تسهیل امور راه‌اندازی ایستگاه فضایی در سلماس، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با پژوهشگاه فضایی ایران در زمینه پژوهشی، کاربردی، توسعه‌ای و فناوری علوم فضایی، مطالعه طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی و مطالعات آزمایشگاهی، همکاری در خصوص پایش زمین‌های کشاورزی و استفاده از داده‌های فضای جدید می‌تواند قدمی برای توسعه فضاپایه در آذربایجان‌غربی و شهرستان سلماس باشد.

مدیر بخش عمرانی و دستیار ویژه سازمان فضایی کشور گفت:سازمان فضایی ایران در حال حاضر توسعه ٢ ایستگاه ‌و احداث ۲ ایستگاه جدید دیگر را در کشور را در دستور کار دارد.

در ادامه این نشست مدیر کل ارتباطات استان به همراه دستیار ویژه سازمان فضایی کشور از محل زمین واگذار شده برای احداث این ایستگاه بازدید کردند.

 

(دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸) ۱۴:۳۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید