جزییات خبر

صمیمی در کارگاه آموزشی حوزه فضایی ویژه خبرنگاران:

رسانه‌ها استفاده از خدمات فضا پایه را به یک مطالبه عمومی تبدیل کنند

رییس پژوهشگاه فضایی ایران در کارگاره آموزشی حوزه فضایی ویژه خبرنگاران، از شرکت کنندگان در این کارگاه آموزشی خواست که استفاده دستگاه ها از فناوری فضایی را به یک مطالبه عمومی تبدیل کنند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران، حسین صمیمی در کارگاه آموزشی " فناوری فضایی و کاربردهای آن" که به مناسبت روز خبرنگار ویژه خبرنگاران و گزارشگران رسانه‌هادر پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد با تجلیل از شهدای رسانه، گفت: عرصه فضایی کشور نیازمند حضور خبرنگاران کارشناس است تا بتوانند نسبت به معرفی فناوری‌های فضایی و کاربردهای آن برای عموم مردم اقدام کنند و با اطلاع رسانی دقیق، دید روشنی از دستاوردهای حاصل به مردم ارائه دهند.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران تصریح کرد: امروزه، فضا از یک حوزه اقتداری صرف تبدیل به یک حوزه اقتصادی شده و از آن به عنوان یک اقتصاد نوظهور یاد می‌شود به طوری که برخی کشورها نیز تصمیم به راه‌اندازی ارتش فضایی گرفته‌اند و این روندهای جهانی نشان می‌دهد که باید قوی‌تر از قبل در حوزه فضایی وارد عمل شویم.
وی با اشاره به فعالیت‌های این پژوهشگاه در حوزه طراحی و ساخت ماهواره، افزود: یکی از رویکردهای جدید پژوهشگاه فضایی ایران، تمرکز بر توسعه خدمات فضاپایه در کشور بوده و در این جهت، در گام نخست، سعی کرده‌ایم که کارآیی و اثر بخشی استفاده از این خدمات فضاپایه را با دولتمردان و مدیران ارشد دستگاه‌های اجرایی نشان دهیم.
صمیمی تفاهم نامه و همکاری با پلیس مواد مخدر برای بسیج توان سنجش از دور در پژوهشگاه و دانشگاه‌های کشور برای رفع نیازهای دانشی این حوزه، همکاری با وزارت کشور در تعیین میزان خسارت وارده به کشاورزان در سیل فروردین ۹۸ و کمک به ستاد مدیریت بحران استان‌های سیل زده در بحران سیل ۹۸، همکاری با سازمان برنامه بودجه در بحث آمایش، نمونه‌هایی از موفقیت‌های پژوهشگاه فضایی ایران در این حوزه اعلام کرد.
وی افزود: دغدغه پژوهشگاه فضایی این است که استفاده از خدمات فضاپایه، به عنوان ابزاری کارآمد و معتبر، باید در سطح گسترده‌ و به عنوان یک الزام در دستگاه‌های اجرایی مدنظر قرار گیرد و از وضعیت اختیاری تبدیل به یک اجبار شود.
رییس پژوهشگاه فضایی ایران تصریح کرد: کشور ما در حوزه سنجش از دور پتانسیل بسیار بالایی دارد و آزادسازی داده‌ها توسط سازمان فضایی، وجود مراکز داده و سنجشی و تعهد و تخصص کشور در حوزه نرم‌افزار، فضا را برای به‌کارگیری این فناوری در کشور به صورت وسیع مهیا کرده و کشور ما نیازمند بهره برداری از این پتانسیل است. این موضوع به تنهایی باعث ایجاد بازار کار برای جوانان و استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه می شود.
صمیمی در پایان سخنان خود از خبرنگاران و گزارشگران رسانه‌های شرکت‌کننده در این کارگاه آموزشی خواست که استفاده از خدمات فضاپایه توسط دستگاه‌های اجرایی در کشور را تبدیل به یک مطالبه عمومی مردمی کنید.

بر اساس این گزارش، دومین جلسه این کارگاه آموزشی یکشنبه هفته آینده 27 مرداد ماه برگزار می شود.

(یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸) ۱۴:۲۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید