جزییات خبر

انعقاد تفاهم نامه همکاری چهارجانبه به منظور ایجاد و حمایت از کسب و کارهای فضاپایه

در راستای حمایت از ایجاد کسب و کارهای نوین و توسعه کسب و کارهای موجود فضاپایه، تفاهم نامه همکاری مابین سازمان فضایی ایران و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با حمایت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به امضا رسید.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر ضرورت توسعه زنجیره ارزش صنعت فضایی در کشور گفت: با توجه به رشد قابل توجه اقتصاد نوظهور فضایی، لازم است بستر لازم برای حضور و فعالیت کارآفرینان، نوآوران، متخصصان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها جهت توسعه کسب و کارهای فضاپایه فراهم شود تا این کسب و کارها رونق گرفته و به ارایه خدمات تخصصی و کاربردی جدید بپردازند.
وی افزود: برای تحقق حضور حداکثری همه بخش ها در تثبیت و توسعه چرخه کامل فناوری فضایی، توسعه کسب و کارها، جذب سرمایه گذاری خصوصی و شناسایی فعالان این حوزه ضروری است با ایجاد شبکه ای کامل از شرکت های مرتبط با این حوزه، هم افزایی لازم برای رونق علمی و اقتصادی این مجموعه را شکل داد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات استفاده حداکثری از ظرفیت های طرفین تفاهم نامه و سایر نقش آفرینان را در حمایت و توسعه کسب و کارهای فضاپایه به منظور توسعه فناوری فضایی و کاربردهای آن و حرکت به سوی بومی سازی و خودکفایی را از اهداف مهم این تفاهم نامه برشمرد.
براری در خصوص نحوه اجرای این تفاهم نامه توضیح داد: ابتدا شرکت های فعال و نقش آفرینان در حوزه کاربرد و خدمات فضایی شناسایی خواهند شد و یک بانک اطلاعاتی از همه شرکت های مرتبط به همراه توانمندی ها، محصولات و خدمات شکل می گیرد. در ادامه مشاوره و آموزش های لازم در اختیار شرکت ها قرار می گیرد تا بتوانند بازار خود را توسعه دهند و علاقمندان و دانش آموختگان دانشگاهی نیز برای تشکیل شرکت های نوپا هدایت و حمایت خواهند شد. دسترسی به داده های ماهواره ای، دریافت تسهیلات ویژه و شرکت در رویدادهای شبکه و سمینارهای آموزشی از مزایای عضویت در این شبکه خواهد بود.
رییس سازمان فضایی فراهم آوردن بستر لازم برای حضور موثر و نقش آفرینی همه بخش ها و بویژه بخش خصوصی، تلاش حداکثری به منظور تامین و توسعه زیرساخت های فنی موردنیاز، تقویت آرشیو ملی داده های فضایی و برقراری تعاملات با متولیان حوزه های مختلف کاربرد فناوری فضایی را از اهم وظایف سازمان فضایی ایران در این تفاهم نامه دانست و اظهار کرد: سازمان فضایی ایران داده های ماهواره ای موجود در کشور را دراختیار این شبکه قرار خواهد داد و از ایجاد یک آرشیو غنی از این داده ها در جهت ارائه خدمات به روز و کاربردی به جامعه حمایت خواهد کرد.

(دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷) ۱۹:۱۱

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید