جزییات خبر

وزیر ارتباطات اعلام کرد :

پیگیر حذف اپلیکیشن های ایرانی در گوگل و اپ استور هستیم/ ضرورت برنامه ریزی برای عدم وابستگی مطلق به برنامه های انحصاری شرکت های خارجی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، با اشاره به پیگیری حذف برنامه های ایرانی از گوگل و اپ استور، به ضرورت برنامه ریزی برای عدم وابستگی مطلق به برنامه های انحصاری شرکت های مانند گوگل تاکید کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، مهندس محمد جواد آذری جهرمی صبح امروز در گفتگوی تلفنی در برنامه تلویزیونی حالا خورشید  درباره تحریم اپلیکیشن های ایرانی در گوگل و اپ استور، با اشاره به اینکه در این حوزه تحریم های جدیدی وضع نشده است ، گفت : رییس جمهوری آمریکا به دنبال ایجاد خلل در توافقات انجام شده است البته دولت ایران مدیریت عاقلانه ای در این حوزه داشته و بهانه ای به دست آنان نداده است .

وی تصریح کرد : طبیعی است که دولت آمریکا با توجه به اهداف خود دست به چنین اقداماتی بزند و جدیت خودشان را نسبت به شعارهای داده شده نشان دهند .

وزیرارتباطات با تاکید به اینکه دستورالعمل جدیدی در این حوزه صادر نشده است ، گفت : اما رفتار دولتمردان آمریکا یک نگرانی در شرکت های آمریکایی بوجود آورده است که در صورت تعاملات مالی تحت بازرسی های وزارت خزانه داری قرارمی گیرند و به همین علت این شرکت ها محدودیت و بازنگری در این حوزه داشتند.

وی تصریح کرد : به دلیل اینکه تحریم جدیدی از سوی کنگره آمریکا نبوده و دستور اجرایی ویژه ای در این حوزه صادر نشده است نمی توان گفت که تحریمی انجام شده و چیزی که مشخص است رفتار دولت آمریکا برای شرکت های آمریکایی ایجاد نگرانی کرده است .

مهندس آذری جهرمی در ادامه افزود : شرکت های آمریکایی برای برخی از فعالیت های خود نیاز به مجوز از خزانه داری آمریکا دارند و وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده است که برای برخی از این فعالیت ها مجوز صادر کرده است و برای تعدادی هم مجوزی نداده است و ضرورت دارد که پیگیری حقوقی در این زمینه انجام شود که مشکلات ایجاد شده برای برنامه های ایرانی مرتفع شود.

وی با بیان اینکه در این حوزه با 2 مشکل روبرو هستیم ، خاطر نشان کرد : یکی از این مشکلات مربوط به شرکت گوگل است که به صورت متن باز عمل می کند و نوعی انحصارذاتی درارایه سرویس های خود دربازار دارد و ما در ایران در حوزه مارکت های اندرویدی در درون کشور تا حدود بسیاری بی نیاز از خدمات بیرونی هستیم و در داخل کشور برای اپلیکیشن های ایرانی مشکلی بوجود نمی آید.

وزیر ارتباطات تصریح کرد : اما اگر به دنبال بازار بین المللی باشیم طبیعی است که حذف این اپلیکیشن ها بازار بین الملل ما را محدود می کند .

وی در پاسخ به اینکه آیا این مشکل حل می شود نیز تاکید کرد : در این حوزه 2 مسئله وجود دارد که باید حل شود یکی اینکه این مورد را به عنوان یک زنگ هشدار تلقی کنیم و جدی بگیریم و تلاش کنیم که استراتژی برای موبایل و کسب و کارهای نوپا در درون کشور داشته باشیم .

مهندس آذری جهرمی افزود : ما تمام تلاش خود را برای حل این مسئله انجام می دهیم به دلیل اینکه تاثیر بسیاری در کسب و کارهای نوپای جوانان در کشور دارد .

وی درباره مسئله دیگردر این حوزه نیز گفت : در دنیا و به طور مثال در کشوری مانند کره جنوبی حرکت هایی به سمت عدم وابستگی مطلق به گوگل و اندروید را آغاز کردند و ما نیز این برنامه را در دستور کار خود قرار دادیم البته این تصمیم استراتژیکی است و نمی توان یک شبه تصمیم گرفت و باید تمام جوانب موضوع بررسی شود و در نهایت استراتژی اتخاذ شود که برنامه ای کلیدی در این حوزه داشته باشیم .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه به فعالیت شرکت سامسونگ کره جنوبی برای کم کردن وابستگی به برنامه اندروید اشاره کرد و گفت : این شرکت یک سیستم عاملی را با این هدف توسعه داده است و می توان با این شرکت و یا شرکت های چینی مذاکراتی در این زمینه انجام داد.

وی با تاکید به اینکه ما نباید زندگی عادی مردم را  مختل کنیم ، اظهار داشت : تمام تلاش دولت و شرکت های آمریکایی این است که زندگی مردم مختل شده و ایجاد نارضایتی کند و ما نباید با تصمیمی زندگی عادی مردم را مختل کنیم و این همان هدفی است که دولت آمریکا به دنبال آن است .

مهندس آذری جهرمی افزود : زندگی عادی مردم نباید تحت تاثیر این اقدامات قرار گیرد و از این تهدیدی که آنان بوجود آورده اند باید یک فرصت جدی ایجاد کنیم.

وی درباره ایجاد محدودیت برای فعالیت کسب و کارهای نوپا و اپلیکیشن های ایرانی در داخل کشور نیز گفت : جهاد اقتصادی در حوزه اشتغال همین جوانانی هستند که در این حوزه در حال فعالیت می باشند و کسب و کارهای نوپا می تواند مشکل بزرگ اشتغال را در کوتاه مدت حل کند البته نیاز به سازو کارهای قانونی دارد.

وزیر ارتباطات ادامه داد : برخی از کسب و کارهای نوپا برای برخی از کسب و کارهای سنتی ایجاد مزاحمت می کند و ما نمی توانیم نسبت به کسب و کارهای سنتی هم بی تفاوت باشیم ولی کسب و کارهای سنتی هم نباید مقابل تکنولوژی قرار بگیرند و نیاز به یک ساماندهی در این حوزه وجود دارد.

وی تاکید کرد : وقتی دشمن در این عرصه جهاد اقتصادی ورود می کند ما نباید تلاش کنیم که مانعی ایجاد شود و هر کجا می توانیم کمک کنیم و نگاه حمایتی داشته باشیم و چرا که حمایت از این کسب و کارهای به رفع مشکل بزرگی بیکاری کمک می کند.

مهندس آذری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره رفع فیلتر از یکی از پیام رسان های خارجی در کشور هم ، گفت : بخش های مختلف کشوردر این مورد نظراتی دارند و در حال پیگیری موضوع هستیم والبته شورای عالی فضای مجازی مرجعی است که می تواند با در کنار هم گذاشتن نظرات به نتیجه برسد .

 وی تصریح کرد : مذاکرات ما با مجموعه های داخل کشور ادامه دارد و به نظر ما در این پیام رسان فضای مثبتی وجود دارد که می توان از آن استفاده کرد و تهدیدات آن را نیز دفع کرد واگر با نگاه فرصت محور به این موضوع نگاه کنیم می توانیم استفاده درستی از آن داشته باشیم.

 

(دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶) ۱۲:۱۱پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید