اخبار

بهترین نقطه کره زمین برای نصب تلسکوپ شناسایی شد

بهترین نقطه کره زمین برای نصب تلسکوپ شناسایی شد
ستاره شناسان بعد از تحقیقات و بررسی های زیاد نقطه ای را در شرق قطب جنوب شناسایی کرده اند که معتقدند بهترین محل برای نصب تلسکوپ و رصد فضای بیکران است. ​
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نقل از فارس، یک گروه بین المللی از ستاره شناسان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که ارتفاعات شرق قطب جنوب دیدی استثنایی برای مشاهده ستاره‌ها دارد و پاکی هوای این منطقه از جهان ساخت یک تلسکوپ را به گزینه‌ای مطلوب مبدل می‌سازد.

ستاره شناسان تا به حال نقاط مرتفع زیادی را در نقاط مختلف زمین نامزد ساخت رصدخانه‌های جدید کرده اند، اما هیچ یک آنها را راضی نکرده است. حال امید می‌رود آلودگی اندک هوا در قطب جنوب تهیه عکس‌های باکیفیت از ستاره ها و سیارات دور دست را ممکن کند.

نقطه یادشده که گنبد «ای» یا گنبد «آرگوس» نام گرفته، یک گنبد یخی است که در عمق ۱۲۰۰ کیلومتری شرق این قاره یخ زده قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۴۰۰۰ متر با هوای بسیار سرد که جو زمین در اطراف آن بسیار نازک است. محققان در حال بررسی امکان نصب یک تلسکوپ در این منطقه هستند، اما هنوز هیچ برنامه اجرایی در این زمینه در نظر گرفته نشده است.

۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۱۱
تعداد بازدید : ۹۵

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید