اخبار

پیش بینی زمان و مکان صاعقه با هوش مصنوعی طراحی شده یک ایرانی

پیش بینی زمان و مکان صاعقه با هوش مصنوعی طراحی شده یک ایرانی
صاعقه پدیده‌ای زیبا اما مرگبار و خطرناک است و لذا آگاهی پیش از موعد از آن می تواند جان انسان ها و حیوانات را نجات دهد و هوش مصنوعی برای حل این مشکل به کار آمده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به نقل از نیو اطلس، یک سیستم هوش مصنوعی جدید که توسط یک محقق ایرانی اختراع شده، به افراد کمک می‌کند تا بتوانند از محل و زمان وقوع صاعقه مطلع شوند.

این سیستم که در سوئیس ابداع شده با دریافت اطلاعات هواشناسی از ایستگاه های مختلف، از اطلاعات ضروری برای پیش بینی صاعقه برخوردار خواهد بود.

این سیستم از چهار مولفه برای بررسی شرایط آب و هوایی استفاده می کند که عبارت هستند از فشار جوی،دمای هوا، رطوبت نسبی و سرعت باد، سیستم هوش مصنوعی مذکور اطلاعات 10 ساله 12ایستگاه آب و هوایی را در نقاط مختلف سوئیس اعم از شهری و کوهستانی جمع آوری کرده و با بررسی آنها درک و دانش خود را در مورد نحوه شناسایی و پیش بینی رعد و برق افزایش داده است. دقت این سیستم در حدود 80 درصد پیش بینی شده و می تواند بین 10تا سی دقیقه زودتر وقوع رعد و برق را پیش بینی کند. همچنین هر یک از این سیستم های هوش مصنوعی می توانند منطقه ای به شعاع 30 کیلومتر را تحت پوشش قرار دهند. به گفته امیرحسین مستجابی دانشجوی دکتری در موسسه تحقیقاتی EPFL سوئیس و مبدع سیستم یادشده، این سیستم در مقایسه با سیستم های قبلی پیش بینی صاعقه سریع تر و ساده تر است و نیازی به استفاده از داده های راداری و ماهواره ای ندارد، لذا به راحتی در نقاط دورافتاده نیز قابل استفاده است.

 
۱۹ آبان ۱۳۹۸ ۱۵:۳۱
تعداد بازدید : ۱۷۹

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید