اخبار

بازدید هیات ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها از پژوهشگاه فضایی ایران

بازدید هیات ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها از پژوهشگاه فضایی ایران
پژوهشگاه فضایی ایران در دومین روز مرداد سال‌ جاری میزبان رییس و اعضای هیات ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها بود.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، امروز چهارشنبه دوم مرداد، محمود نیلی احمدآبادی، رییس هیات ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها و اعضای این هیئت در جلسه‌ای با حضور ریاست، معاونان و مدیران سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران در محل این پژوهشگاه شرکت نمودند.
 
در این جلسه، گزارش از فعالیت‌های پژوهشگاه فضایی ایران در همکاری با ستاد بحران در سیل اخیر کشور با استفاده از داده‌های سنجش از دور و نیز بالن مخابراتی ارائه شد.
 
در این دیدار، حسین صمیمی، رییس پژوهشگاه فضایی ایران، ضمن ابراز خرسندی و خیرمقدم، با اشاره به رسالت پژوهشگاه فضایی ایران، به عنوان سازمانی دانش محور، فعالیت‌های پژوهشگاه فضایی ایران را در قالب سه حوزه کاری اصلی شامل کسب دانش فنی ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی، توسعه بخش خدمات فضاپایه و توسعه و گسترش سرریز فناوری حوزه فضایی به سایر صنایع در سطح کشور برشمرد.
 
وی افزود: در راستای اولویت اصلی پژوهشگاه یعنی ساخت ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی، امسال پروژه مخابراتی ناهید ۱ تحویل پرتابگر خواهد شد و ماهواره سنجشی پارس ۱ به اتمام خواهد رسید و همچنین، سامانه بلوک انتقال مداری نیز در دست اجرا است.
 
صمیمی، همچنین پژوهشگاه فضایی ایران را پژوهشگاهی عملیاتی معرفی کرد که در حوزه توسعه خدمات فضاپایه و گسترش سرریز فناوری به صنایع دیگر به ارائه خدمات می‌پردازد، چنانکه پژوهشگران این پژوهشگاه به صورت خودجوش با مدیریت بحران در سیل فروردین ۹۸ همکاری نمودند از جمله با استفاده از داده‌های سنجش از دور، نقشه‌ها و اطلاعات مورد نیاز را در استان گلستان در اختیار مسئولان قرار دادند و نیز با بالن مخابراتی در منطقه پلدختر، سرویس اینترنت رایگان ارائه نمودند.
 
وی خاطر نشان کرد: در پژوهشگاه، به یقین، بر این باوریم که توسعه تحقیقات بخش فضایی کشور باید در راستای ارائه خدمات موثر به ملت شریف ایران اسلامی باشد و در این راستا، تلاش خواهیم کرد که نتایج دستاوردهای فضایی در خدمت دیگر نهادها و صنایع کشور قرار گیرد که از آن در ماموریت‌های خود استفاده نمایند.
 
صمیمی اظهار  کرد: پژوهشگاه فضایی ایران، با استفاده از داد‌ه‌های حوزه فناوری‌های فضایی در تلاش است تا با اطلاعاتی جامع و دقیق، مدیران و مسئولان ارشد را در فرآیند تصمیم سازی، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کلان در حوزه‌های ذی‌ربط کمک کند و در بُعد نظارت بر اجرای برنامه نیز، این پژوهشگاه می‌تواند اطلاعات دقیق و جامعی را در اختیار مسولان و برنامه‌ریزان کشور قرار دهد.
 
در ادامه این جلسه،  نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران و رییس هیات ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها، باابراز خرسندی از توانمندی موجود در پژوهشگاه فضایی ایران، هدف اصلی از تشکیل این هیات ویژه را استفاده حداکثری از توان ملی و تجارب جهانی دانست و اقدامات هیات را در قالب ۱۶ کارگروه برشمرد و تشکیل تیمی با عضویت شخصیت‌های علمی مستقل دانشگاهی، خبره و متخصص را تصمیمی خلاقانه دانست که دولت اتخاذ نموده و هیات را از لحاظ گردآوری دقیق اطلاعات، به عنوان یکی از توفیقات بزرگ کشور عنوان نمود.
 
نیلی احمدآبادی، دانش و داده‌های موجود در حوزه فضایی کشور را برای تامین اهداف هیات بسیار ارزشمند دانست و خواستار این شد تا با تدبیر و تدوین راهکاری موثر، خدمات و داده‌های دقیق و ارزشمند موجود در پژوهشگاه فضایی ایران، این هیئت ویژه را یاری کند.
 
رییس هیات ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها با اشاره به نقش مهم و اساسی پژوهشگاه فضایی و سازمان فضایی و اهمیت داده‌های ماهواره‌ای در حوزه سیلاب، افزود: امیدوارم بتوانیم شیوه‌نامه‌ای برای تعامل هرچه بهتر و دریافت سریع و به موقع اطلاعات با این پژوهشگاه و سازمان تدوین کنیم تا بتوان از این ظرفیت‌های ملی به‌طور کامل استفاده کرد.
 
پس از آن، مرتضی براری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی، ضمن اشاره به اهمیت استفاده از فناوری فضایی در مدیریت کلان کشور گفت: فناوری سنجش از دور می‌تواند خدمات شایانی را در حوزه‌های مختلف اعم از مدیریت بلایا، محیط زیست، انرژی، کشاورزی و ... ارائه دهد که باعث ارتقای مدیریت بهینه در این حوزه‌ها خواهد شد.
 
معاون وزیر ارتباطات از تلاش‌ها و زحمات پژوهشگاه فضایی ایران قدردانی کرد و گفت: گزارشات دقیق پژوهشگاه فضایی ایران در مدیریت صحیح این بحران بسیار موثر بود و افزون بر ارائه هشدارهای لازم، با برآورد میزان خسارات نیز توانست صرفه‌جویی بسیار ارزشمندی را نیز داشته باشد.
 
در این جلسه، همچنین، گزارشی از فعالیت‌ها و خدمات پژوهشگاه فضایی ایران در همکاری با ستاد مدیریت بحران استان گلستان و خوزستان و لرستان توسط دکتر داود عاشورلو، مدیر پروژه‌های سنجش از دور این پژوهشگاه ارائه شد.
 
عاشورلو گفت: فعالیت پژوهشگاه در جریان سیل ۹۸ در استان‌های گلستان، خوزستان و لرستان شامل تهیه نقشه‌های سیل، راه‌های آسیب دیده، تغییرات پهنه‌های آبی، روند سیل و تغییرات سطح برف ارائه شد.
 
در ادامه، نقش کلیدی پژوهشگاه در تخمین خسارت سیل به مزارع کشاورزی استان‌های مختلف که با همکاری وزارت کشور در جریان است، بیان شد.
 
همچنین  علی صادقی نائینی نیز توانایی‌ها و امکانات سازمان فضایی ایران را در همکاری با مدیریت بحران کشور برشمرد.  
 
این جلسه با مذاکره و گفت‌وگوی اعضای هیات ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها با پژوهشگران حوزه سنجشی پژوهشگاه و سازمان فضایی ادامه یافت.
 
پس از آن، این هیات از دستاوردهای فناوری فضایی و نیز مرکز آزمون و یکپارچه‌سازی پژوهشگاه فضایی ایران بازدید نمودند.
 
خاطرنشان می‌شود رییس جمهور در اردیبهشت سال‌جاری در حکمی به محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران، ماموریت داد تا ریاست هیات ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها با عضویت شخصیت‌های علمی مستقل و خبره در تخصص‌های مرتبط را به عهده گرفته و ظرف ۶ ماه  "گزارش ملی" این رخداد را ارائه کند.
۲ مرداد ۱۳۹۸ ۲۲:۴۳
تعداد بازدید : ۸۵۶

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید