اخبار

مرحله اول طرح انسجام سلامت الکترونیکی در مرکز تحقیقات مخابرات ایران نهایی شد

با به اجرا گذاشته شدن طرح سلامت الکترونیکی، کیفیت ارائه خدمات پزشکی افزایش یافته و هزینه های زیادی صرفه جویی خواهد شد

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات مخابرات ایران، با نهایی شدن مرحله اول طرح انسجام، بستر سازی مناسب برای بهره گیری از پروژه سلامت در این مرکز فراهم آمده است.
دکتر عالمی رئیس کار گروه سلامت الکترونیکی شورای عالی فناوری اطلاعات و مجری پروژه طرح انسجام ، با اشاره به این مطلب افزود : بر اساس تفاهم نامه ای که بین مرکز تحقیقات مخابرات ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دفتر همکاریهای فناوری نهاد ریاست جمهوری به امضاء رسیده ، با مطالعه و بررسیهایی که در خصوص انسجام طرح سلامت الکترونیکی صورت گرفته، هم اینک پشتیبانی اطلاعاتی و انفورماتیکی و دانشی که برای شروع کار علمی این طرح لازم است فراهم آمده و با پیگیریهایی که ادامه دارد به زودی شاهد اجرایی شدن این طرح خواهیم بود. از آنجا که تحقق این طرح در جامعه مستلزم تامین شرایط و امکانات متناسب با آن است ، مرحله اول طرح را به جایی رسانده ایم که با تهیه پروتکل مربوط بتوانیم مدلی را ارائه دهیم تا تمامی شرکتهای تولید کننده تجهیزات بیمارستانی، درمانی بتوانند محصولاتی تولید کنند که پس از اجرایی شدن طرح سلامت الکترونیکی قابلیت تعامل با یکدیگر را داشته باشند.
گفتنی است در مرحله بعدی طرح انسجام، شبکه سلامت کشور طراحی و شبیه سازی خواهد شد و  با به اجرا گذاشته شدن طرح سلامت الکترونیکی، کیفیت ارائه خدمات پزشکی افزایش یافته و هزینه های زیادی صرفه جویی خواهد شد. البته در کنار این امر رعایت امنیت و حریم خصوصی افراد ، جلوگیری از تقلب و امکان آسودگی خیال بیماران برای ارائه انتقال اطلاعات مربوط به بیماریشان فراهم آمده و سهولت زیادی برای دسترسی پزشک به اطلاعات مربوط به درمان بیمارانش حاصل می شود.
علاوه بر اینها ذکر این نکته نیز ضروری است که برای تحقق طرح سلامت الکترونیکی بایستی استانداردهای سامانه های اطلاعات بیمارستانی و استانداردهای سامانه های اطلاعات مکانی تهیه و با انجام کارهای پژوهشی بر روی آنها الگویی ساخته شود که علاوه بر انطباق با تعریف جامع سلامت الکترونیکی در سایر نقاط جهان با شرایط و موقعیت داخلی کشورمان نیز منطبق باشد.
رئیس کار گروه سلامت الکترونیکی شورای عالی فناوری اطلاعات و مجری پروژه طرح انسجام در پایان اضافه کرد: در این ارتباط انجمن بنیاد سلامت ایران و آلمان تاسیس شده و با چند دانشگاه اروپایی در زمینه سلامت الکترونیکی تفاهم نامه هایی به امضاء رسیده که بر اساس آن تبادل استاد، دانشجو و دانش فنی صورت خواهد گرفت. ذکر این نکته نیز ضروری است که از میان 192 کشور عضو سازمان ملل تنها 78 کشور از جمله ایران دارای برنامه اجرای طرح سلامت الکترونیکی هستند.

انتهای پیام

۲۲ مهر ۱۳۸۵ ۱۴:۲۶
تعداد بازدید : ۳,۱۱۷

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید