اخبار

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: سهم ICT در تولید ناخالص داخلی به 11 درصد می رسد

با تلاش های در دست اجرا، طی چهار سال آینده سهم ارتباطات و فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی کشورمان به 11 درصد خواهد رسید.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر محمد حسن نامی در سومین جشنواره ملی فاوا ،ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر سهم حوزه ارتباطات در GDP، 8/4 درصد است که با برنامه ریزی های صورت گرفته امیدواریم این رقم طی چهارسال آینده به 11 درصد برسد.
وی ICT را راهی به سوی توسعه اقتصاد پایدار دانست و افزود: امروزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دو حوزه اقتصادی وفرهنگی بسیار تاثیرگذار است تا جایی که این حوزه موتور محرک سایر صنایع به میزان 85 درصد است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سهم ICT در اقتصاد جهانی گفت: سال گذشته سهم ICT در اقتصاد 2/3 تریلیون دلار بوده که پیش بینی می شود این رقم در سال جاری از 5/3 تریلیون دلار عبور کند که با توجه به آمارها این حوزه به سرعت به حجم مبادلات نفت و گاز در دنیا نزدیک می شود.
وی خاطر نشان کرد: امروزه برخی کشورها به راه اندازی چند سایت بزگ نظیر گوگل ارث، ویکیپدیا و غیره در تلاش هستند تا از یک سو شیوه زندگی غربی را ترویج کنند و از سوی دیگر با کسب اطلاعات ارایه شده از سوی مردم برای سال های آینده برنامه ریزی کنند.
دکتر محمد حسن نامی با اشاره به برنامه های وزارت ارتباطات به منظور ایجاد تحول در این بخش تصریح کرد: در نظر داریم تا یک سایت در کشور ایجاد شود تا به واسطه آن، دولت اسلامی، مجلس اسلامی، دادگاه اسلامی، حوزه علمیه، دانشگاه و مدرسه مجازی اسلامی را به جهانیان معرفی کنیم.
وی ادامه داد: از سوی دیگر ایجاد سازمان اقتصاد دیجیتالی و سازمان فناوری های نوین از دیگر برنامه های تدوین شده در این حوزه است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به دستاوردهای ایران در اجلاس جامعه اطلاعاتی در ژنو اظهار داشت: در این اجلاس سه پیشنهاد از سوی ایران مطرح شد که مورد توجه کشورهای جهان قرار گرفت.
وی افزود: با توجه با تأثیر گذاری اینترنت در زندگی بشر و با در نظر گرفتن تاثیر مثبت این حوزه باید جنبه های غیر اخلاقی آن حذف شود و در همین راستا در اجلاس جامعه اطلاعاتی در ژنو پیشنهاد اینترنت پاک در جهان را مطرح کردیم.
وی خاطر نشان کرد: دادن مالیات از سوی شرکت های بزرگ فعال در این حوزه که از کشورهای دیگر کسب در آمد می کنند از دیگر پیشنهادهای ایران بود که مورد توجه قرار گرفت.
دکتر محمد حسن نامی ادامه داد: یکی دیگر از مواردی که در این اجلاس از سوی ایران مطرح شد این بود که چراباید مدیریت اینترنت توسط آمریکا انجام شود؟

وی تأکید کرد: امیدواریم با پیگیری این پیشنهادها، شاهد تحرک جدید این حوزه درسطح جهان باشیم.
۷ خرداد ۱۳۹۲ ۰۸:۴۸
تعداد بازدید : ۸۰۳

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید