اخبار

« پایان رِند بازی برای شماره‌های رند »

شما هم این خبر را شنیده‌اید که شخصی برای تصاحب یک خط رند حاضر شده خانه خود را در جنت آباد با یک سیم‌کارت تعویض کند؟
البته ممکن است که کمی هم این خبر با عنصر اغراق همراه باشد، اما نمی‌توان مهر شایعه بودن را بر آن زد، چرا که اخبار فروش سیم‌کارت‌هایی با شماره‌های رند تا چندین برابر قیمت متعارف را بسیار خوانده و شنیده‌ایم. به گفته یک روزنامه‌نگار زمانی که یک خانه‌ با سیم‌کارتی تک ‌رقمی تعویض می‌شود و یا قیمت شماره ای بر حسب بالاترین پیشنهاد با ده میلیون تومان به فروش می‌رسد، نشان از تلاش فعالان این بازار همیشه سودده برای نگه‌ داشتن آن دارد.
اکثریت طرفداران این سیم کارتها را جوانانی تشکیل می دهند که برای جلب توجه، خاص بودن، متفاوت بودن، یا در پی برانگیختن حس تمجید دیگران حاضرند از چهار یا پنج میلیون تومان پول خود بگذرند ، دسته دوم نیز افرادی هستند که شماره رند می‌خواهند تا در، کارت تبلیغاتی شرکتشان مرقوم کنند که در این بین حاضرند شماره مورد نظر خود را با هر رقمی بخرند.
جالب اینجاست که، داد و ستد شماره‌های رند با قیمت‌های نجومی تنها مختص کشور ایران نیست به طوری که یک بحرینی برای خرید یک خط رند با این شماره 9111119 حاضر شده است چهار هزار و 500 دینار معادل 17 هزار دلار پرداخت کند که البته فروشنده این سیم‌کارت معتقد است که می‌توانسته این شماره را تا مرز شش هزار دینار نیز بفروشد!
اما صاحبان شماره‌های رند در ایران نیز تنها با پرداخت قیمتهای نجومی صاحب این شماره‌ها نشده‌اند که فاکتور‌های خوش‌اقبالی و داشتن رابطه‌ها و ضابطه‌ها را نیز باید در به دست آوردن این سیم کارتهای ارزشمند موثر دانست.
علاوه بر برخی از مدیران و حتی کارمندان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که طی سال‌های گذشته داشتن شماره رند را حق مسلم خود می‌دانستند از سوی دیگر طی این سال‌ها بسیاری افراد در خارج از مجموعه وزارت نیز از رانت‌هایی بهره برده و صاحب خط رند می‌شدند.
اما در پی اقدام اخیر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و موافقت شورای اقتصاد مقرر شد شماره‌های رند در واگذاری‌های اخیر به مزایده گذاشته شود.
وزیر ارتباطات در اردیبهشت‌ماه گفته بود: تمامی شماره‌های رند را به مزایده می‌گذاریم تا بحث پارتی‌بازی در دادن شماره‌های رند متوقف شود.
در این راستا و به منظور رعایت عدالت و جلوگیری از ایجاد سوء تفاهم احتمالی در توزیع این شماره‌ها وزارت ارتباطات تمامی شماره‌های رند را از چرخه واگذاری‌ها خارج کرد که در مزایده به فروش برساند.
اما در پی این اقدامات مدیر عامل شرکت مخابرات ایران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایلنا از به مزایده گذاشتن 400 هزار شماره رند تلفن همراه طی هفته آینده خبر داد و گفت: هفته آینده در روزنامه‌های کثیرالانتشار شماره‌های رند چاپ شده و به اطلاع عمومی می‌رسد.
مهندس صابر فیضی با بیان این مطلب که در این دوره ثبت‌نام سیم‌کارت تمام شماره‌های رند را تفکیک کردیم، خاطرنشان ساخت: دردوره‌های گذشته واگذاری شماره‌های رند با تفاوت کمی نسبت به مبلغ شماره‌های معمولی صورت می‌گرفت.
اما پاسخ به این سوال که آیا دلالان بازار خرید و فروش سیم‌کارت برای زنده ماندن این بازار بر روی شماره‌های رند سرمایه‌گذاری خواهند کرد یا خیر؟ به احتمال زیاد مثبت خواهد بود. 
سارا کروبی - کارشناس روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

۸ مهر ۱۳۸۵ ۱۲:۳۵
تعداد بازدید : ۴,۵۶۳

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید