اخبار

متن سخنرانی وزیر در استان گیلان 25/06/1358

سلام علیکم و رحمه الله و برکاة
بسم الله الرحمن الرحیم الحمد الله الرب العامین ایاک نعبد و ایا ک نستعین ایام مبارک شعبانیه در شرف اتمام است. امیدوارم که این بهار شیعیان مرتضی علی بر همه شما خوش گذشته باشد و توفیق پیدا کرده باشید آماده ورود به ضیافت الهی شوید انشاء ا..
با توجه به زمان محدودی که در اختیار است، اجازه می خواهم که از مقدمات یک مقداری پرهیز بکنم و چند تا محوری که به نظرم مطلوب رسید را خدمتتان عرض کنم. یکی بحث دولت است یک سال از فعالیتها و تلاش‌های دولت نهم، بحمد الله به پایان رسید و در این مدت دولت با توجه به شعارهایی که داده شده بود و با توجه به مطالبات مردم و با توجه به خواست رهبری و با توجه به نکاتی که در متن انقلاب اسلامی ایران وجود داشت و وجود دارد و آن خواسته‌هایی که رهبر و بنیانگذار کبیر انقلاب ترسیم کرده‌اند و همه دولتها را موظف کرده‌اند در آن راستا حرکت کنند دارد حرکت می‌کند و ملاحظه فرمایید دولت تلاش می‌کند همه اقدامات با یک تلاش کامل و یک ایثارگری که در نهاد این دولت است و توسط مدیران استان و در راس آن استانداران محترم دارند انجام می‌دهد بحمد الله تحقق پیدا می‌کند و این حرکت یک حرکت انقلابی است که مردم می‌خواهند از این دولت در جهت ساخت و ساز کشور تلاش کنند عمده این مصوبات مصوبات اساسی و اقدامات اساسی و کلی در سطح استان است به جزئیات اگر بخواهیم اشاره بکنیم و به عنوان مصوبه تلقی بکنیم آنها اگر به حساب بیایند در واقع به تعداد بیش از ده هزار تا خواهد رسید و می رسد. و دولت در جهت اقتصاد و سامان‌دهی اقتصاد تلاش‌ چشم گیری داشته چند نمونه را فقط اشاره می‌کنم بحث تورم بحث جدی در کشور ما است. خوب ملاحظه کردید در یک سال گذشته در پایان سال 84 نزدیک به دو درصد در یک ساله دولت نهم پیش از چهار درصد مهار شد و کاهش پیدا کرد. آمار و ارقام محاسبات تورم در کشور شیوه خاص خودش را دارد اتفاقاً کسانی هم که انجام داده‌اند همان کسانی هستند که در 10-15 ساله گذشته این محاسبات را انجام می‌دادند و شاخص هم همان شاخص هاست. شعارها و حرکتها تطبیق کامل پیدا کند با نظریات، فرمایشها و رهنمودهایی که بنیانگذار انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب فرمودند و ترسیم می‌کنند و در آن راستا حرکت می‌کنند که آن هم خود از متون اصل انقلاب و برداشته‌ شده از متن اسلام ناب محمدی گرفته شده است. دولت موفق شد در یک سال گذشته به 19 استان سفر بکند، حضور پیدا کند، این سفرها علاوه بر اینکه مصوبات و اثرات خود را دارد و تصمیماتی گرفته می شود برای هر منطقه‌ای یک تحول اساسی در ساختار مدیریتی کشور ملاحظه می‌کنید که ایجاد کرده پیش از سه هزار و صد مصوبه در این سفرها تاکنون به تصویب رسیده است.
اگر ملاحظه بکنید در برخی استانها بیش از 90 درصد مصوبات به اجرا درآمد و برخی استانها تا 50 درصد چون در برخی استانها بازدید انجام شد.
یعنی با آن مکانیزم و ساختاری که ایجاد شده در جهت نظارت قوی حرکت می‌کند و دولت نشان داد با همه سخیتها و با همه زحماتی که این سفرها در پی و به همراه خودش دارد با یک مدیریت قوی و یک نظارت جامع و افراد هم همان افراد هستند و اعلام کردند و گرچه دولت معتقد است. باید به عدد یک رقمی برسد. گمراه نکند کسانی که شیطنت می‌کنند یا کسانی که غرض و مرض دیگری دارند. افزایش بعضی اقلام گرانی طبیعی است گرانی انجام می‌شود ولی نرخ تورم با آن شیوه که محاسبه می‌شود در واقع یک کار علمی و محاسباتی است که انجام شده و بحمد الله دولت موفق شده برای اولین بار در طول یک سال این حرکت را انجام بدهد.
اگر ملاحظه بفرمایید در ساختار اقتصادی مثلا یک نمونه خرید گندم یا خرید اقلامی شبیه این در کشورمان با یک زمان طولانی انجام می‌شد یعنی متوسط پرداخت به کشاورزان بعضا پنج ماه شش ماه بود در سال جاری دولت موفق شد متوسط زمانی را به کمتر از یک هفته برساند این رشد اقتصادی حتی در پی دارد وقتی کشاورزان پول شان به موقع در اختیارشان قرار بگیرد معلوم که اقدامات اساسی خواهند کرد.
و تولید کنندگان بخش کشاورزی حتماً در سال آتی یک حرکت جدیدی را با توجه به منابع مالی که در اختیارشان در زمان خاص خودش قرار گرفته انجام خواهند داد در بخش مثل برنج اینها هم الان در حال اجرا است و امیدواریم که همین موفقیت هم کسب شود یا در بخش چای که دراین منطقه در واقع مرکز‌ش است شاهدش هستیم تحولات اساسی شکل گرفت و حرکتی انجام گرفت در بخشهای دیگر هم اگر حالا ادامه دهیم زمان می‌برد ولی اگر بخواهم لیست کنم در همین بخش باید یک ساعت صحبت کنیم . دولت معتقد است که باید کار بکند اگر روزنامه‌ها، رسانه‌ها را نگاه بکنیم همه هجمه ‌هایی به دولت صورت می‌گیرد دولت سکوت میکند. دولت خدمتگزار یک تعهدی به مردم داده یک میثاقی با مردم بسته که تلاش و کار و حرکت بکند و از این جنگهای حیدر نعمتی خودش را نجات بدهد وارد این بازیها نشود.اولین دولتی است که در واقع خودش تلاش نکرده که حزب دولتی و حزب سیاسی ایجاد بکند به نظر من اگر ملاحظه بفرمایید در سطح بین المللی بیشترین حضور را و تعامل را و فعالیت را کشور ما در یک سال گذشته داشته است .
در یک ساله گذشته ریاست محترم جمهور با بیش از یک صد رئیس جمهور و نخست وزیر و وزیر ملاقات و صحبت داشته‌اند نمی‌توانند پیدا بکنند در دولتهای قبل که در طول یک سال این اتفاق افتاده باشد این آمار ، شامل آمار امروز نیست سفر جدید آقای دکتر احمدی نژاد درآن نیست
وزارتی مثل ما که کاری نداریم با خارج ندارد بیشتر خدمات‌رسانی در داخل است ولی در یک سال گذشته شخصاً من با بیش از سی وزیر ،رئیس جمهور و نخست وزیر، ملاقات داشتم در این ملاقاتها مواضع، سیاست‌ها، دیدگاههای نظام و دولت و مردم منتقل می‌شود به جهان انتقال پیدا می‌کند به همین دلیل هم می‌بینیم به حمد الله شرایط بسیار خوبی فراهم شد و نظام جمهوری اسلامی ایران روزبه‌روز جایگاه اش در سطح جهانی ارتقاء بیشتری پیدا می‌کند الان کمتر اجلاسی است که برگزار شود و یک علم بر پا نشود به عنوان نظام جمهوری اسلامی ایران و عده‌ای زیر این علم جمع می‌شوند. یکی هم استکبار جهانی برقرار می‌کند اگر چه اینها بر هر حال با شرایط حاکم بر جهان است یکسان نیستند و برابری هنوز ندارند ولی به هر حال این برپا شدن علم‌ها خودش یک نوید را می‌دهد به کشور و نظام و انقلاب ها که ما بتوانیم پیش از گذشته در جهت توسعه افکار خواسته‌ها و رهنمودهایی که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده‌اند حرکت بکنیم بر هر حال در حوزه بین المللی می بینیم، در حوزه‌های دیگر هم همین جور. کاهش نرخ سود بانکی دولت معتقد است که باید این اتفاق بیفتد رشد اقتصادی بدون این کاهش امکان پذیر نیست آنها که دنبال غرب می‌روند نگاه کنند آیا این کار را در همان جا انجام می‌دهند؟ ما حتماً باید سود را کاهش دهیم تا بدون رونق اقتصادی با تولیدات شکل بگیرد و افزایش پیدا کند کار علمی است کار احساسی هم نیست.
همان‌هایی هم که یک دیدگاهی داشتند اگر یک احساس در واقع کوتاهی و خشوعی در مقابل غرب داشته باشند ممکن است کشور را در راه سیر و ترقی نجات دهند امروز بر غلط بودن این مشی معترف هستند. مشخص و روشن است که با عزت و اقتدار بهتر می‌توان در این دنیا کارها را پیش برد و حرکت داد و نظام را در مسیر رشد و توسعه قرار داد و جهت گیریها همه در واقع در عمل نشان داده شد که ما اگر همان خطوطی را که رهبر کبیر انقلاب مقام معظم رهبری مطرح کردند آن خطوط حرکت کنیم و دولت هم خودش را منطبق بر آن خطوط کرد دستاوردهاش هم بی‌نظیر خواهد بود.
در بخشهای مثل توسعه بخش خصوصی باز بحثهای مختلفی می‌توانیم انجام دهیم کاهش هزینه‌ها، صرفه جویی در کشور الان در بهترین وضعیت قرار گرفته است. آمار و ارقام نشان می‌دهد صرفه جویها به خوبی دارد شکل می‌گیرد و آن چیز که خواست مردم هست و خواهد بود که از ریخت و پاشها جلوگیری شود از هزینه‌های گزاف وبی مورد جلوگیری شود اینها دارد شکل می‌گیرد که خود آقای رئیس جمهور هم الگوی این حرکت هستند و به خوبی نظارت می‌کنند بر کارها. این همه دفاتر، مهمانسرا و مسائل‌ای که در تهران و پایتخت بود تعطیل شد و به استانها منتقل شد یا کاملا تعطیل شد یا دفاتری که در خارج از کشور بی‌مورد و بی مصرف بود جمع شد آنها را اگر محاسبه بکنیم از نظر ریالی واقعاً یک حجم قابل توجهی از بودجه کشور را نشان خواهد داد و باید اینگونه باشد و باید هم در این جهت حرکت بکنیم و کار بکنیم. در بخش ارتباطات اگر نگاه بکنیم توسعه کشور یک توسعه جهشی یک حرکت در واقع پلکانی با گام‌های بلند است. در همین استان شما ملاحظه بکنید در یک ساله گذشته اگر شهریور سال گذشته را به حساب آورید بیش از 50 میلیارد تومان در واقع مخابرات در این بخش سرمایه‌گذاری کرد و توسعه داد. اگر ما مشکلات پیمانکاری را در این استان نداشتیم مطمئن باشید این مبلغ بیش از این مقدار هم بود. بسیاری از پروژه‌های ما در این استان به دلیل بافت جغرافیایی، بافت شهری در واقع جنگلی ده و روستا در هم تنیده شد و توسعه مخابرات که روی سطح زمین و زیر زمین می‌خواهد انجام بگیره واقعا با مشکل روبه‌رو می شود و اگر این نبود مطمناً وضعیت بهتر بود و الان من در این تریبون آمار و ارقام بیشتری را ارائه می‌کردم.
ما اعتقاد داریم که استان گیلان باید از نظر ارتباطات و مخابرات وضعیت بهتری داشته باشد یعنی عقب است نسبت به بعضی از برنامه‌ها و باید تلاش شود که این عقب افتادگی باید جبران بشود. این عقب افتادگی بدون حمایت مسؤولان استان از شهردار محترم گرفته که بیشترین کار مخابرات با این بخش است شورای اسلامی و شهر گرفته، فرماندار محترم بقیه و در رأس اش هم استاندار عزیز. ایشان شخصیت گرانقدری هستند که با تجارب زیادی در صف اجرایی و کاری هستند هماهنگی واقعاً در این دو سفری که در این استان داشتم و خیلی فرق می‌کند با سال گذشته در این موقع شرایط هماهنگی و هم دلی و وحدت که در استان ایجاد شد و بستر را فراهم برای کار و تلاش بیشتر بخش مخابرات و پست و پست بانک دراین حوزه دیدم که حتماً ما این را به فال نیک می‌گیریم و قول می‌دهیم با این شرایط که ایجاد شده ان شاء ا... در سال آتی تحول بیشتری باید در این بخش انجام بگیرد.
ولی با همه این تفاسیر اگر نگاه بکنیم آمار و ارقام را و اگر ملاحظه بکنیم خدمتتان داده شده مدیر عامل محترم هم مطرح فرمودند اگر نگاه بکنید جهشها در برخی بخشها 50 درصد است و برخی بخشها 70 درصد است در طول یک سال. در و برخی بخشها هم 10 درصد است.
در هرحال آن دورنمایی که برای ارتباطات و فناوری اطلاعات ترسیم شده برای اجرای کار حرکتها، حرکتهای جهشی و تحت پوشش قرار دادن توده مردم است و مخاطبین خودش است. ما تصمیم گرفتیم در سال جاری همه شهرهای کشور را از نظر تلفن ثابت به روز برسانیم بحمد الله در بیش از 15 استان این اتفاق افتاده یعنی هر کس الان رجوع می‌کند ظرف یک روز دو روز سه روز تلفن خودش در این استانها دریافت می‌کند.
در استان گیلان با توجه به عقب افتادگی که داشته کار سخت است و جزء یکی از استانهای سخت ماست بتوانیم در واقع به این اعداد و ارقام برسیم. امیدوارم با تلاشی که مسؤولین منطقه می‌کنند و بستری که فراهم شده حتماً ما تا پایان سال 85 همه شهرها را به روز بکنیم .گرچه همین الان فکرمی‌کنم حدود 29 مرکز در این استان به روز شده است. در سال جاری هم این اتفاق افتاده و باید این تلاشها همین جوری ادامه پیدا کند. حضور مخابرات و پست از نظر جغرافیایی حضور گسترده‌ای است. بیشترین نفوذ را ما در عمق جغرافیایی کشور داریم. وزارت ما در لایه‌های اجتماعی هم همین وضعیت را در واقع داریم. الان امروز موبایل در جیب هر فردی هم دارد قرار می‌گیرد. اگر پیمانکاران در این استان به موقع عمل و کار کرده بودند ما الان تمام تعهداتمان در بخش موبایل را انجام داده بودیم یعنی ما مشکل منابع، تصمیم‌گیری نداریم مشکل ارائه برنامه نداریم مشکل ما در اجرا توسط پیمانکار محلی است و موانعی که در برخی جاها با حوزه راه و ترابری در این استان با حوزه شهرداری‌ها دراین استان ایجاد می‌کند و باید حل کنیم و نباید برای دو ریال برای یک عدد بی‌ارزش یک پروژه عظیم را تاخیر بیندازیم برای مثلا 5 ماه و شش ماه و تاخیر خسران دارد و اگر یک وقتی حساب کنیم از خود پروژه ها حجم پروژه ها شاید بیشتر بشود.
به هر حال افتتاح این پروژه ها و شروع به کار این پروژه ها نتیجه زحمات و تلاشهای کسانی هستند که پشت پرده کار کردند و بی منت کار کردند. کارشناسان محترم، مدیران عزیز و کسانی که به هر حال در بخش خصوصی در حوزه مخابرات فعال هستند خود پیمانکار ان که در پروژه‌های فعال بودند و تلاش کردند و همه دست به دست دادند و الان که بهره‌برداری می‌شود خستگی از بدن همه برداشته می‌شود و احساس غرور می‌کنند و احساس سربلندی می‌کنند که باعث توسعه کشور شده‌اند. باقیات و صالحات برای خودشان گذاشتند.
مدیران استان، استاندار محترم مطمئنا بیشتر از ما نقش داشتند و توسعه این بخش و بهره‌برداری از این پروژه‌ها که من از همه عزیزان تشکر می‌کنم و امیدوارم بیش از گذشته بتوانم خدمت بکنم.
وظیفه بنده هست از نمایندگان محترم تشکر بکنم وحضورشان را خیر مقدم بگوئیم که این جلسه که مربوط به خودشان است و بحمد الله در مجلس هم فعال هستند و کار می‌کنند و توصیه‌ها و تذکراشان بهره مند هستیم. همین هاست که باعث توسعه کشور می شود و همین همدلی ها و همکاریها پیش می برد کار را و من تقدیر و تشکر می‌کنم. یادم می‌آید چند ماه گذشته که بازدید از استان داشتم و چند تا شهر را بازدید کردم. یکی هم بندر انزلی بود نماینده محترم حضور داشتند واقعا خیلی کار کردند. یکی از دلایل توجه ویژه نماینده محترم آنجا بود که واقعا نقش داشت و کمک کرده بود که آنجا مخابرات بیشتر از شهرهای دیگر جلو برود این نشان می‌دهد این نوع توجه‌ها این نوع تعاملات باعث توسعه منطقه و کشور و شهر می‌شود و همه امیدواریم بتوانیم درخدمت بندگان خدا باشیم. در دولت نهم اساس کار ارتباط با مردم است. الان هیچ کس نمی‌تواند ادعا بکند وزیر ارتباطات را بخواهد ببیند نتواند ببیند. امکان ندارد یعنی حتماً وزیر ارتباطات در دسترس است. گرچه همه مطالب را لزومی ندارد ما حضوری بگوئیم اصلاً امکان پذیر هم نیست. ولی اگر مسأله به حدی برسد کسی بخواهد وزیری را ببیند حتماً در دسترس هست و می‌تواند ببیند و می‌تواند مسائلش را منتقل کند بحمد الله در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک سال گذشته ما کمترین شکایت را داشتیم.
دیروز پریروز اردبیل بودم، گزارشی را گرفتیم از بخش سفر استانی. جالب بود بیش از دویست هزار نامه در سفر ریاست محترم جمهور داده شده بود به استانداری جمع‌آوری کرده‌ بودند. از آن دویست هزار تا یکصد و شصت و هفت تا مربوط به حوزه مخابرات و پست بود.
این نشان می‌دهد به هر حال مردم یک مقداری راضی هستند در این بخش ولی ما باید تلاش خودمان را بکنیم و کار بکنیم. ان شاء الله به حد مطلوب‌تری هم برسیم مجددا از همه عزیزان استاندار محترم معاونین محترم جناب آقای علیزاده فرماندار محترم همه عزیزان و دیگرانی که اسم‌شان شاید هم نرسیده باشد و یا به چهره نمی‌شناسم تشکر و از مدیران استان تشکر می‌کنم و آرزوی توفیق برای همه عزیزان دارم و امیدوارم که خداوند به همه شما توفیق بدهد آن طور که شاید و باید نظر مردم را جلب کنید.
آن طور که نظام از ما می‌خواهد انقلاب از ما می‌خواهد تلاش بکنیم کار بکنیم ایثارگری بکنیم و از خودمان مایه بگذاریم که همان جور هم هست و شعار دولت نهم هم همین‌گونه است. بدون منت بدون در واقع هیچ‌گونه درخواستی مدیر در خدمت مردم قرار بگیرد کار بکند و تلاش بکند. در جاهای دیگر هم می‌گویم اگر وزیری حتی در جهت منافع شخصی خودش حرکت بکند یا اگر در جهت ریخت و پاش حرکت بکند و تشریفات راه بندازد این وزیر حتی از نظر دولت نهم وزیر نیست حتی اگر وزیر هم باشد.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاة

۳ مهر ۱۳۸۵ ۱۵:۰۵
تعداد بازدید : ۴,۵۴۷

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید