اخبار

«بازار تشنه تلفن همراه در ایران»

ارائه آمارهای نسبتاً دقیق در ارتباط با میزان ضریب نفوذ تلفن همراه در میان کشورهای دنیا امری مشکل به نظر می‌رسد البته در این میان با توجه به این مساله که بالا بودن ضریب نفوذ تلفن همراه در هر کشوری، رشدی در زمینه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات محسوب می‌شود هر کشوری درصدد افزایش این میزان است.
اروپا در میان سایر قاره‌های جهان ضریب نفوذی بالغ بر 70 درصد دارد. این میزان در قاره آمریکا 42 درصد و آفریقا نیز 9 درصد است.
در کل تعداد مشترکان تلفن همراه در دنیا تا دو ماه گذشته با عبور از مرز 5/2 میلیارد نفر به ضریب نفوذ 40 درصد رسیده است که تا پایان سال 2007 به 45 درصد هم می‌ رسد.
بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی گارتنر، کشور امارات با ضریب نفوذی معادل 145 درصد، در صدر فهرست کشورهای جهان قرار دارد. این در حالی‌ است که در گزارش اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) کشور هنگ‌کنگ با ضریب نفوذ 122 درصد، ماکوئی چین 116 درصد و سنگاپور با 101 درصد بالاترین ضریب نفوذ را در آسیا به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس همین گزارش کشور تایوان با ضریب نفوذ 4/4 درصد کمترین ضریب نفوذ را در میان کشورهای آسیایی دارد.
ضریب نفوذ تلفن همراه در خاورمیانه تا پایان سال 2006 نیز 44 درصد است که این میزان تا پایان سال 2007 به 50 درصد می‌رسد، اما ایران در بین 13 کشور منطقه از نظر ضریب نفوذ تلفن همراه در جایگاه یازدهم قرار دارد و تنها دو کشور یمن و افغانستان در جایگاهی پایین‌تر از ایران ایستاده‌اند. لازم به ذکر است ایران با 10 میلیون و 600 هزار مشترک تلفن همراه در رتبه 44 دنیا ایستاده است.
به گفته مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار با واگذاری سیم ‌کارت‌های دولتی تا پایان سال جاری ضریب نفوذ تلفن همراه در کشورمان به 25 درصد خواهد رسید.

در هر حال از آنجایی که اتحادیه بین المللی مخابرات، گسترش تلفن همراه را عاملی برای رهایی کشورهای توسعه نیافته از شرایط فقر در زمینه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات دانسته است و همچنین از آنجایی که بازار تلفن همراه در کشور ما همچنان تشنه است آیا بهتر نیست از حداکثر توان اپراتور اول، دوم و شرکت تالیا برای واگذاری سیم کارت‌های اعتباری و پس پرداختی (Post Paid) استفاده کنیم و در آینده نزدیک به کمک اپراتور سوم نیز در این زمینه نیز امیدوار باشیم و تلاش کنیم تمام شرایط برای رسیدن به ضریب نفوذی که در شأن ملت ایران است فراهم شود؟

کارشناسان واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

۲ مهر ۱۳۸۵ ۱۵:۱۲
تعداد بازدید : ۴,۵۹۶

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید