اخبار

« زنگ تلفن، وقوع اتفاق ناگوار را هشدار می‌دهد »

کشور ما ایران با توجه به شرایط جغرافیایی خود، در بین شش کشور حادثه‌خیز دنیا قرار دارد. این امر باعث شده که گاهی تصور شود مردم ما به شنیدن اخبار تلخی همچون سیل ، زلزله و طوفان عادت کرده‌اند و شنیدن این خبر که هزاران هموطن در زیر آوارها خفته‌اند برای گوشهایشان خیلی هم عجیب نیست.
اما همواره این سوال که از وقوع زلزله می‌توان خبردار شد یا نه پرسشی است که مردم حادثه‌دیده ایرانی تمایل زیادی به شنیدنش دارند ،آری پیش بینی وقوع زلزله فعلا غیر ممکن است اما خبرگزاری سیتنا در گزارشی از اختراع یکی از نمونه‌های ملی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داده که با اختراع تلفن به کمک زنگ تلفن ثابت می‌توان وقوع زلزله را به مشترکان هشدار داد.
این مخترع گفته است:" سامانه اعلام هشدار دسته‌جمعی و سریع" در حوادث غیرمترقبه با خطوط تلفن ثابت و آشکارساز صوتی زنگ‌های اختصاصی تلفن برای هشدار دسته‌جمعی در حوادثی مانند سیل، سونامی، طوفان و زلزله وحملات هوایی از جمله اختراعات مخابراتی است که با همکاری دکتر کاویان پرورش صورت گرفته است.
سعید قراگوزلو قاجار در خصوص چگونگی کاربرد این سیستم می‌گوید: با استفاده از سنسورهای شتاب‌نگاری که کشور ما از لحاظ تعداد در رتبه سوم در بین تمام کشورهای دنیا قرار دارد اطلاعات در مراکز تلفن پردازش و زنگ تغییر یافته‌ای که با زنگ‌های دیگر متفاوت است در تلفن‌ها به صدا درآمده وحتی برای تلفن‌های در حال مکالمه نیز پیغامی از پیش تعیین شده ارسال می‌شود.
این مخترع در رابطه با آشکارساز صوتی زنگ‌های اختصاصی تلفن برای هشدار دسته‌جمعی سیل، سونامی،‌طوفان، زلزلهو حملات هوایی خاطرنشان کرد: با بهره‌گیری از این سیستم می‌توان در هنگام بروز حوادث غیرمترقبه در کوتاه‌ترین زمان ممکن با حداقل هزینه از طریق سیستم مخابراتی و به وسیله زنگ‌های اختصاصی تلفن مردم را خبر دار کرد. همچنین از امکانات آن می توان به قابلیت اتصال آن به گیرنده‌های رادیو و تلویزیون و روشن شدن خودکار آنها و ارسال هشدار دسته‌جمعی اشاره کرد.
اما بر اساس گفته‌های این کارشناس نگهداری سالن دستگاه با اختصاص بودجه از سوی وزارت کشور، سامانه اعلام هشدار دسته‌جمعی و سریع در حوادث غیرمترقبه با خطوط تلفن ثابت طی ماههای آتی اجرایی می‌شود البته آزمایش اختراع سامانه هشدار دسته‌جمعی و سریع در حوادث غیرمترقبه با خطوط تفن ثابت، سال گذشته در فشم اجرا شده است.
مخترع این سیستم معتقد است که این تکنولوژی بومی با توجه به تنوع سیستم‌های مخابراتی در تمام مراکز قابلیت نصب دارد ،البته در استان گلستان به دلایل افزایش جمعیت تغییرات اقلیمی میزان تراکم سیل‌های مخرب و منجر به صدمات در این استان، در حال پیگیری است.
وی با بیان این مطلب که این اختراع از طریق ستاد حوادث غیرمترقبه به کار گروه ملی سیل ارجاع شده است، اظهار می‌دارد: در این سیستم حس‌گر هوشمند شدت‌سنج باران طراحی شده و به عنوان سنسور در سیستم هشدار قرار می‌گیرد.
همچنین از مزایای این اختراع در وقوع سیل می توان به این دو موضوع اشاره کرد که این سیستم در زمان‌های متفاوت در چند سطح قابلیت هشدار و اعلام به سیستم مخابراتی را دارد و بارش روزهای قبل را به عنوان ضریب تعدیل در سیستم اعمال می‌کند تا با آستانه پای به صورت اتوماتیک بتوانیم هشدار را اعلام کنیم.
همچنین سعید قراگوزلو قاجار در گفت‌و‌گو با واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص روند کاری این پروژه اظهار رضایت کرد و گفت: این روند آن‌طور که شایسته است مسیر خود را سپری می‌کندالبته ما برای آزمایش در منطقه مشاء دماوند درخواست دادیم که منتظر پاسخ آن هستیم.
وی اظهار داشت: بر اساس علاقه‌ای که به این کار بوده به صورت نیمه‌وقت بر روی این سیستم کار کردیم مبنای ما نیز برای شروع این کار این بود که سرعت سیگنال مخابراتی از سرعت موج لرزه بیشتر است.
وی گفت: علی‌رغم وضعیت ترافیکی مرکز مخابراتی این سیستم، زنگ صدها مشترکی که از قبل تعریف شد‌ه‌اند را ظرف کسری از ثانیه به صدا درمی آورد.

سارا کروبی - کارشناس واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

۱ مهر ۱۳۸۵ ۱۶:۳۸
تعداد بازدید : ۴,۸۴۷

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید