اخبار

متن سخنرانی دکتر سلیمانی در استان زنجان 23/06/1385

صلوات: الحمد الله رب العالمین ایاک نعبد و ایاک نستعین
ایام شعبان و ماه بهار شیعیان را خدمت همه عزیزان تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم طاعات و عبادات همه عزیزان در این ماه قبول درگاه الهی شده باشد و همه آماده شویم برای ورود به ضیافت الهی انشاء الله.
از همه عزیزانی که دست‌اندرکار پروژه‌ها بودند و هستند وظیفه دارم که تقدیر و تشکر بکنم و عرض خسته نباشید داشته باشم خدمت همه مسوولینی که در این منطقه تلاش و فعالیت می‌کنند و در جهت رشد و تعالی کشور گام بر می‌دارند خصوصاً جناب آقای استاندار تشکر می‌کنیم و آرزوی توفیق می‌کنیم و از حضورشان در این جلسه هم تشکرمی‌کنیم که وقتشان را اختصاص دادند به این حوزه، حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در خدمتشان باشیم. از استاد بزرگوار بسیجی معاون محترم استانداری جناب آقای میرمحمدی هم که طی سالهای گذشته شاهد تلاش و فعالیت‌های جدی و با پشت کار و تلاش شبانه روزیشان بودیم در حوزه فرهنگی کشور تشکر می‌کنم .
دولت همانطوری که می‌دانید برنامه‌های خاصی را اعلام کرده برنامه‌ها بر اساس مطالبات مردم، بر اساس اصول انقلاب، بر اساس رهنمودها، بیانات و اصولی که توسط بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ترسیم، تبیین و اعلام شد بر اساس رهنمودها و فرامینی که مقام معظم رهبری مطرح کردند و می‌کنند و این‌ها از متن اسلام ناب محمدی استخراج شده است. به هر حال برنامه‌ها در این چارچوب تبیین و اعلام شده و شعارها همین بوده است. یکسال از فعالیت‌های خودش را پشت سرگذاشت و در هفته دولت شاهد انعکاس بعضی از دستاوردهای دولت در یکسال گذشته بودیم و بودید. واقعاً آن طوری که باید و شاید نتوانستیم همه دستاوردهای دولت را مطرح بکنیم و در طول یک هفته هم آسان نیست. اگر ملاحظه کنید دولت در یک سال اول خودش در بیش از 19 استان حضور پیدا کرد و بیش از 3 هزار و 100 مصوبه و تصمیم‌گیری برای این 19 استان انجام شد. ارزیابی که از روند پیشرفت این مصوبات و طرح‌ها و برنامه‌ها انجام گرفت. در برخی استان‌ها پیشرفت کار بیش از 90 درصد در برخی از استان‌ها به حدود 40 و یا 50 درصد می‌رسد البته آنها هم که اخیراً هستند طبیعتاً انتظار هم نیست که همه فعالیت شان تمام شده باشد اما تلاش و برنامه‌ریزی و مدیریت قوی دولت را نشان می‌دهد که در عرض یکسال توانست بیش از 3 هزار مصوبه برای این استان‌ها تصمیم بگیرد، اجرا و مدیریت و نظارت و تأمین منابع کند و بتواند کارها را انجام دهد و این‌ها نشأت گرفته از خواست رهبری و مردم است که همه می خواهند کشور توسعه اش همه جانبه باشد و از لحاظ جغرافیایی هم توسعه در یک منطقه خاصی انجام نگیرد و فراگیر باشد. ما نمی‌توانیم چنین آماری را در دولت‌های گذشته ارائه کنیم که این همه مصوبه را ارائه کرده باشد و آمار و ارقام هم نشان دهد که اجرا شده.است
در بحث اقتصاد، جهت‌گیری‌های دولت شفاف و مشخص اعلام شده و پیگیری هم می‌شود. علی رغم همه مقاومت‌هایی که هست و علی رغم همه معضلات و مشکلاتی که وجود دارد از لحاظ نظام ساختاری اداری و تشکیلاتی و چیزهایی که به هر حال در این بروکراسی کشور به نحوی نهادینه شده و مانع تلقی می‌شود. درهر حال دولت در این بخش تحول جدی را هم ایجاد کرده و هم دارد پیش می‌برد.
چند نمونه را ذکر می‌کنم: تورم یک بحث اساسی برای کشوری مثل ما هست و آن شاخص‌ها، فرمول‌ها، داده ها و اطلاعات، محاسبه و نتیجه آن ارائه می‌شود. در یک سال گذشته حدود 4 درصد کاهش داشتند. آنهایی که موفقیت دولت را یک مانع برای خود می بینند و آنهایی که از روی نادانی و جهالت یا غرض ورزی می‌خواهند دستاوردهای دولت را نادیده بگیرند این موفقیت را دست کم میگیرند. بحث تورم یک بحث کلی است و کسانی که محاسبه می‌کنند سیستمی است که در حداقل 17 سال گذشته این کار را انجام می‌داده‌اند و مدیران هم همان آنها هستند. دولت اعتقاد دارد که باید تورم مهار شود و در این جهت حرکت کند و این موفقیت، یک موفقیت بزرگ برای دولت بوده گر چه بسیار حوزه پیچیده است و شما وقتی بخواهید منافع عده‌ای را قطع بکنید عده‌ای که در طول سالیان از این منابع بهره می‌بردند، مسلط بودند به این منابع و استفاده می‌کردند این‌ها مسلم است و معلوم که مقاومت وجود دارد.
توزیع منابع بانکی که دولت روی آن انگشت گذاشته و دارد هدایت می‌کند و فشار میآورد که اینها از لحاظ توزیع هم در لایه‌های مختلف اجتماعی نفوذ انجام و هم در سطح جغرافیایی نفوذ انجام بگیرد و در دولت‌های قبل ما این را نداشتیم و دولت می‌بینیم در رأس آن رئیس جمهور محترم به شدت به این وضع اعتقاد دارند. این خواست مردم ،انقلاب و رهبری است باید انجام بگیرد و این بحث علمی است کسی نمی‌تواند راجع به رشد و توسعه صحبت کند ولی بگوید منابع مالی در دست یک قشر خاص باشد که به حمد الله در کارنامه دولت این هم نیست و یک موفقیت بزرگ در این ارتباط است و در نمونه‌های دیگر مانند خرید گندم اولین سالی است که از کشاورزان خرید انجام گرفت و بلافاصله پولشان پرداخت شد. البته زیر ساخت مخابراتی و ارتباطی و پستی در این بخش کمک کردند ولی تحقق پیدا کرد.
اولین باری است که متوسط زمان پرداخت پول به کشاورز حدود یک هفته کمتر شد در سال‌های گذشته پرداخت می‌شده اما متوسط زمانی 4 یا 5 ماده بود. این رشد اقتصادی در پی دارد چون کشاورز پول بیاد دستش شروع می‌کند به سرمایه‌گذاری کردن و ایجاد یک بستر جدیدی برای تولیدات خودش و رشد اقتصادی و کشاورزی را حتماً در پی دارد و آن کشاورز پول به موقع در اختیارش قرار بگیرد یعنی پول خودش است پول زحمت خودش است. در رابطه با بحث برنج هم داره این اتفاق انجام می‌گیرد و همین زمان انجام می‌شود.
در صحنه بین‌المللی واقعا تلاش دولت بی‌نظیر است. هیچ کسی نمی‌تواند آماری ارائه کند و بگوید که یک رئیس جمهوری در یک سال با بیش از یک صد رئیس جمهور و نخست وزیر و مسؤل دیدار داشته، نداریم ولی این اتفاق در سال گذشته افتاد.
وزرا هم به نوبه خود، مثلاً‌ما هم با بیش از 30 رئیس جمهور و وزیر در یک سال گذشته ملاقات داشتیم و در آنها مواضع نظام اسلامی و جهت‌گیری‌ها و اهداف و برنامه ها اعلام شده و منتقل می‌شود و دنیا در جریان قرار می‌گیرد و این هماهنگی‌ها پیش می‌آید در عین حالی که کشور از یک نظر در بدترین وضعیت قرار گرفته و دشمن اصلی که آمریکا و انگلیس باشند نهایت هجوم را انجام دادند ولی در عین حال کشورهای غیر متعهد، جلسه شان در مالزی وقتی تشکیل شد در 5 ماه پیش به اتفاق از برنامه هسته‌ای ایران دفاع کردند و بیانیه دادند و 116 کشور نتیجه همه تلاش‌ها و رفت ‌و آمدها هم در عین حالی که ما مواضعمان مواضع حقی است ما در یک حالت که بیان کنیم و یک حالت تدافعی و مرعوب نیست بلکه با حالت عزت و احترام اعلام می شود. هر جلسه و اجلاسی در دنیا برگزار می‌شود یک محور آمریکا و دارو دسته‌اش هستند و یک محور ایران و باید هم همینطور باشد و در عمل همه ثابت شد به آنهایی که نجات کشور را در تعظیم به غربی‌ها می‌دانستند در عمل کاملاً در یک سال متوجه شدند که این خط و راه غلطی است و حضرت امام خط بطلان را بر آن کشیده بودند.. و آنهایی که صادق بودند به این راه غلط پی بردند که این راه و نسخه‌ای که بعضی‌ها به عمد یا غیرعمد می‌پیچیدند برای کشور ما نسخه صحیحی نبود و کشور ما را به جای دیگری می رساند ولی الان می‌بینیم که کشور ما به حمد الله از این بابت در صحنه بین المللی بسیار وضعیت مناسبی دارد،
کاهش نرخ سود بانک‌ها از مسائل عمده است. اگر می‌خواهید تولید رشد کند باید نرخ سود بانک‌ها بیاید پایین و این کاملاً علمی است همان‌هایی که مخالفت می‌کنند اگر از آنها بپرسید که در کشورهای خارجی این چقدر است آنها می‌مانند.
نرخ سود بانکی با کاهش 2 درصدی که در بانک‌های دولتی و 10 درصدی در بانک‌های خصوصی که تحول اقتصادی در کشور ایجاد می‌کند که باید هم بکند. باز آنهایی که قصد سوء دارند خودشان می‌فهمند، ولی می گویند مردم پولشان را از بانک‌ها به دلیل پایین آمدن نرخ سود بیرون کشیده‌اند ولی توجه نمی‌کنند آن سود که کم نشده آن سودی است که به کشاورز می‌دهید و به تولید کننده می‌دهید این سود را بیاور پایین و دولت هم این سود آورده پایین و دولت هم در همین جهت داره حرکت می‌کند و انشاء ا.. باید این سود باز هم بیاید پایین و تک رقمی شود و ادامه پیدا کند و الی‌آخر.
حتی در افزایش حقوق کارمندان و فرهنگیان نگاه بکنید نرخ رشد سال 85 نسبت به 84 و 83 بیشتر است برای فرهنگیان 16 درصد و حقوق بازنشسته‌ها به 200 هزار تومان رسید در حداقل.
به هر حال در آن بخش‌ها هم یک اقداماتی انجام گرفته و بخواهیم بگوییم طول می‌کشد و زیاد می‌شود در بخش ارتباطات هم می‌بینیم که حرکت‌ها حرکت‌های جهشی است. اعداد و ارقامی که این‌جا نوشته شده، شما ملاحظه بفرمائید هر کدام شان بخواهیم انتخاب کنیم مثلا در روستا مگر این استان چقدر روستا دارد در یک سال 100 تا از روستای این استان تلفن خانگی داده شده. واقعاً پلکانی است و این پله‌های بلند پله‌های ترقی و توسعه است و در شهرها هم که امکانات دیتا در آن‌ها رفته و قرار گرفته 17 شهر قرار گرفته. می‌بینیم که همه تحت پوشش قرار بگیرد و در سطح کشور از 10800 مرکز تلفنی شهری که درسطح کشور داریم بیش از 7 هزارشان در یک سال گذشته به روز شدند و مردم هر روز رجوع کنند در ظرف یکی دو روز تلفن دریافت میکنند و به امید خدا و تلاش همکاران مخابرات تا پایان سال همه باید به روز شود و می‌شود و دغدغه از مردم گرفته شود و آنها با آرامش تلفن خود را از مخابرات دریافت کنند. در بخش روستایی در کشور ما بعد از انقلاب تحولات عظیمی صورت گرفته است و نمونه هستیم در دیتا، آب و برق، تلفن جاده ها و چیزی که در روستا و مناطق محروم در 27 سال گذشته جزو افتخارات ماست و از 68 هزار روستایی که در کشور اعم از کوچک و بزرگ وجود دارد ما الان بیش از 50 هزار تاشان ارتباطات و تلفن دارند و از این 50 هزار تا 5 هزار تا در یک سال گذشته اتفاق افتاده و امیدواریم بتوانیم در ظرف یکی دو سال تمام روستاها را از نعمت ارتباطات برخوردار بکنیم و هر اتفاق اینجوری و افتتاح‌ها مثل فیلمی که ضبط می شود و نشان داده می‌شود که پشت صحنه مشخص است که چه کسانی تلاش کردند و بدنه کارشناسی و کارمند است. آنها هستند که تلاش کردند، زحمت کشیدند، فکر کردند از خودشان مایه گذاشتند تا این پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیده و باید به آنها خسته نباشید بگوییم. این افتخار مال آنهاست. نصیب آنهاست و این باقیات و صالحاتی است که برای خودشان گذاشتند. این حرکتی است که مطمئناً در آن دنیا هم آنها سرشان را بلند می‌کنند که ما در کشور صاحب الزمان تلاش کردیم کشور را در مسیر رشد و ترقی هدایت بکنیم و نقش داشتیم و ایثار کردیم. کشور ما از نظر ایثار در دنیا مثال زدنی و الگو شده و هر کس بخواهد ایثار را تعریف بکند باید بیاید در ایران یک دوره‌ای ببیند. بیاید در ایران یک وضعیتی را از نزدیک مشاهده بکند. یکی از دانشمندان آمریکایی ارجاع می‌دهد به ایثارگری ایران. تعبیر می‌کند به رهاشدن و خیلی قشنگه، فدا شدن نیست، بلکه رهان شدن است. چه دفاع مقدس و چه ساخت و ساز و ترقی کشور، دفاع از منافع کشور و ایجاد وحدت ملی در کشور. مردم ایران مثال زدنی هستند و از خودشان به نحو قابل قبول که هیچی، در اوج خودش ایثار و از خود گذشتگی نشان دادند و می‌دهند. به هر حال همین استان از نظر تلفن ثابت همه 16 شهرش به روز شده و اعلام کردیم و البته هنر است که عزیزان در مخابرات باید داشته باشند و حفظ به روز بودن خود مهم است و نیاز مردم را پاسخ دهیم و حفظ بکنید این موقعیت و تلاش کنیم به هم نخورد. دولت به حمد الله این بگو مگوها که بعضی‌ها دوست دارند ایجاد شود چون اگر بشود همه کار می‌توانند بکنند دولت این را گذاشت کنار. به دولت فحش هم بدهند هیچ کس جواب نمی‌دهد.
ما باید کار بکنیم باید تلاش کنیم و به هیچ حزب و گروه و جریان سیاسی دولت به حمد الله وابسته نیست و هیچ کسی هم نمی‌تواند آدرسی دهد که دولت توسط حمایت حزبی انتخاب شد و اولین دولتی است که حزب دولتی ایجاد نکرده و نخواهد کرد. و دولت دولت کار و تلاش است و شعاری که آقای رئیس جمهور دارند که ما باید نوکر و خدمت گزار مردم باشیم در همان جهت دارد هدایت می‌کند لذا خواست مردم همه باید اجرا شود و صرفه جویی هایی که در بخش‌های مختلف کشور انجام ‌گرفته در این یک سال گذشته بسیار قابل توجه است یعنی در بعضی بخش‌ها به بالای 10 و 20 درصد می‌رسد. صرفه‌جویی‌ها شما نگاه بکنید هر کسی یک دکونی در تهران ایجاد می‌کرد. در یک شهری بود ولی در تهران پایگاهی داشت و هزینه‌های آنچنانی دولت موظف کرد که همه اینها تعطیل شود. شرکتهای بزرگ بروند به جای خودشان قرار بگیرد و پیگیری شد و تحقق پیدا کرد و آنهایی هم که مشکل داشتند یک زمان بندی داده و باید در واقع این دستور دولت را اجرا کنند.
در هر حال در بخش مثلا تلفن همراه این حرکت، حرکت چند برابر است 80 هزار موبایل را ارائه کنند به مردم این منطقه که ارائه می‌کنند کما اینکه در بعضی شهرها هم ارائه کردند و می‌کنند و تلاش کردند و چقدر برنامه‌ریزی کردند مسؤولین گذشته مخابرات مصاحبه‌هایشان است. خوبیش این است که مصاحبه‌ها ضبط می‌شود و قابل دسترسی است و در اردیبهشت و خرداد هم خیلی صحبت کردند گفتند امکان ندارد این 7 میلیون را در سال 85 ارائه بکنند ولی به قوه الهی این تحقق پیدا خواهد کرد و اگر این 80 هزار تا ارائه شود یک مرتبه وضعیت تلفن همراه این استان 2 برابر می‌شود و ما گام بعدی را بر می‌داریم تا اینکه بالاخره به یک مرحله‌ای برسیم که این بازارهای سیاه در حوزه تلفن همراه باید جمع شود. دولت معتقد نیست که تجارت کاذب رواج پیدا کند. تجارت باید همراه با تلاش و کوشش و سازندگی باشد ان شاء الله این هم در بخش مخابرات محقق می‌شود و در بخش پست و پست بانک هم برنامه‌های خودشان را دارد و تمامی کسانی که در این زمینه تلاش می‌کنند، وحدت خوبی بین این سه حوزه در استان‌ها ایجاد شده ما اعلام کردیم که همه امکانات مخابراتی باید به عنوان پشتوانه پست و پست بانک قرار بگیرد و پست بانک به عنوان یک بانک تجاری ولی بانک تخصصی در حوزه پست و پست بانک هدایت باید باشد.
باید از منافعش کارمندان این حوزه‌ها هم بهره‌مند شوند. باید عمق نفوذ پست بانک در سطح اجتماعی و جغرافیایی جامعه مثل مخابرات و مثل پست افزایش پیدا بکند و خودش را برساند و تدابیری که اتخاذ شده در شعاری که داده شده که همه جا پست و مخابرات حضور دارند پست بانک هم باید حضور داشته باشد البته حضور با هزینه کم، کاهش هزینه‌ها جزو وظایف و برنامه‌های کل دولت به خصوص در بخش پست و مخابرات است. بیش از 20 استان هستند که زیان ده هستند در بخش مخابرات و همتی که مدیران کردند و بخش‌های مختلف این استان‌ها قول دادند که وضعیت مطلوب برسانیم و سودده بکنیم که بعد بتوانیم اصل 44 را هم آن طوری که مطلوب است در حوزه‌های مختلف ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرا بکنید و وارد مدار خودشان کنید و واگذاری‌ها را هر چه سریعتر بتوانیم انجام دهیم.
من بیش از حد صحبت کردم. عذر می‌خواهم. مجدداً تشکر می‌کنم از مسؤولان استان خصوصاً استاندار محترم و عزیز و ایثارگر و با تلاش که با هماهنگی و جدیتی که در استان ایجاد شده و بستر برای ساخت و ساز فراهم کردند به حمد الله و از همه عزیزانی که در حوزه مخابرات تلاش کردند و امروز شاهد دست رنجشان هستیم تقدیر و تشکر می‌کنم و مطمئناً هر کس در جایگاه خودش نقش مؤثر خودش را بازی کرده تا این اقدامات با این تنوع و این حجم کمی و کیفی به بهره‌برداری رسیده انشاء الله خداوند توفیق بیشتر بدهد به عزیزان. موفقیت و سعادت همه عزیزان را می‌خواهم برای سلامتی خودتان و خانواده‌تان صلواتی ختم کنید.

۱ مهر ۱۳۸۵ ۱۶:۲۹
تعداد بازدید : ۴,۵۴۵

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید