اخبار

حمایت از ورود بخش خصوصی به راه اندازی و بهره برداری از ایستگاه های دریافت داده های ماهواره ای

حمایت از ورود بخش خصوصی به راه اندازی و بهره برداری از ایستگاه های دریافت داده های ماهواره ای
سازمان فضایی ایران در راستای کاهش تصدی گری و حضور فعال بخش خصوصی در چرخه فناوری فضایی، در حال بررسی و ایجاد زیرساخت های لازم برای ورود بخش خصوصی به توسعه و بهره برداری از ایستگاه های زمینی دریافت تصاویر و داده های ماهواره ای است.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، علیرضا نعیمی مدیرکل بهره برداری و نگهداری ایستگاه های زمینی با اشاره به اهمیت تکمیل چرخه کامل فناوری فضایی در کشور گفت: امروزه تکمیل زنجیره ارزش فناوری فضایی چه در بالادست و چه در پایین دست در جهت توسعه اقتصادی پایدار برای بسیاری از کشورهای پیشرو و در حال توسعه حائز اهمیت است.
وی ادامه داد: سازمان فضایی ایران بر حسب جایگاه حاکمیتی خود و در راستای حمایت از توسعه کسب کارها، به دنبال حضور پررنگ تر بخش خصوصی در چرخه فناوری فضایی است.
نعیمی ایستگاه های دریافت داده های ماهواره ای را یکی از حوزه هایی دانست که سازمان فضایی ایران به دنبال جلب مشارکت بخش خصوصی است و ادامه داد: در گذشته فعالیت های کنترل و دریافت داده از ماهواره توسط اپراتور ماهواره صورت می گرفت و فقط دو شرکت در دنیا امکانات و توانایی ارایه این خدمات را به اپراتورهای ماهواره داشتند.

وی تصریح کرد: اما طی سال های اخیر با گسترش منظومه های ماهواره ای سنجش از دوری، شرکت های خصوصی و استارت آپ ها برای ارایه خدمات ایستگاه های زمینی در سطح کره زمین در حال شکل گیری هستند و طبق بررسی های بعمل آمده، از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۸ شرکت خصوصی و استارت آپ در این زمینه شروع به فعالیت کردند.
نعیمی در ادمه گفت: درآمد حاصل از ارایه خدمات ایستگاهی نیز رو به افزایش است و بستر مناسبی برای توسعه کسب و کارها و اشتغال زایی است.
وی ایستگاه های دریافت داده های ماهواره ای را یکی از زیرساخت های مورد نیاز برای توسعه کسب و کارهای فضا پایه دانست که قابل واگذاری به بخش خصوصی است و افزود: هم اکنون زیرساخت های مناسبی در سازمان فضایی ایران در راستای توسعه ایستگاه های زمینی شکل گرفته است که توانایی بالقوه ۴ خدمت هاستینگ، پردازش و مدیریت داده، TT&C و MCC و تله پورت را دارند.
مدیرکل بهره برداری و نگهداری ایستگاه های زمینی تصریح کرد: در راستای حمایت از بخش خصوصی و توسعه کسب و کارهای فضاپایه، آزادسازی و عدم تصدی گری سازمان فضایی ایران در ایستگاه های زمینی ماهواره ای مطرح شد.

وی در ادمه افزود: تدوین ساز و کارهای ورود و مشارکت بخش خصوصی در سرمایه گذاری و ارایه خدمات کاربردی در این حوزه در دستور کار سازمان فضایی ایران قرار گرفته است که با فراهم کردن زیرساخت لازم و رعایت استانداردهای بین المللی و تقویت توان داخلی و بخش خصوصی جهت خدمت رسانی به منظومه های جدید، می توان از بازارهای جهانی نیز کسب سهم کرد.

نعیمی : در حال حاضر پیش نویس طرح مذکور در حال بررسی است و در صورت ورود بخش خصوصی به این حوزه و حمایت سازمان فضایی ایران، علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمدزایی در این حوزه، می توان در زنجیره ارزش خدمات ماهواره ای در سطح بین المللی ایفای نقش نمود.
۸ تیر ۱۳۹۷ ۲۲:۴۳
تعداد بازدید : ۱,۰۹۸

اظهارنظر


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید