اخبار

خدمات سنجش از دور در اختیار مدیریت بحران کشور قرار می گیرد

خدمات سنجش از دور در اختیار مدیریت بحران کشور قرار می گیرد
سازمان فضایی ایران در راستای اهداف و وظایف خود و بر اساس نیازهای اساسی کشور، خدمات سنجش از دور در حوزه مدیریت بحران را در اختیار متولیان و تصمیم گیران این حوزه قرار می دهد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در راستای توسعه کسب و کارهای فضاپایه و بر اساس اولویت و نیازهای اساسی کشور، سازمان فضایی ایران ۵ محور مدیریت بحران، محیط زیست، هواشناسی، کشاورزی و خدمات شهری را در اولویت برنامه های خود قرار داده است.
در همین راستا اسماعیلی، مسوول کارگروه توسعه کسب و کارهای فضاپایه در حوزه مدیریت بحران گفت: چرخه مدیریت بحران شامل ۴ مرحله پیشگیری و کاهش، آمادگی، مقابله و بازیابی است که امروزه فناوری سنجش از دور نقش بسزایی را در هر ۴ مرحله این چرخه ایفا می کند.

وی ادامه داد: استفاده از این فناوری علاوه بر پیشگیری و کاهش خسارات ناشی از وقوع بلایای طبیعی و پایش مناطق خسارت دیده، در تسریع امداد رسانی نیز بسیار موثر است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه ایران در موقعیت جغرافیایی قرار گرفته است که مورد تهدید بلایای طبیعی است گفت: گسترده بودن پوشش تصاویر ماهواره ای، پایش مناطق صعب العبور و تکرار پذیر بودن این تصاویر بخشی از ویژگی هایی است که باعث شده فناوری سنجش از دور به عنوان یک ابزار قدرتمند به کمک مدیریت بحران بیاید و با توجه به اولویت ها و نیازهای اساسی کشور این حوزه به عنوان یک محور اصلی در توسعه کسب و کارهای فضاپایه در برنامه های سازمان فضایی ایران لحاظ شده است تا علاوه بر خدمت رسانی به جامعه، به توسعه کسب و کارهای نوین و افزایش اشتغال در این حوزه پرداخته شود.

وی با اشاره به سامانه پایش تصاویر ماهواره ای سازمان فضایی ایران ادامه داد: هم اکنون خدمات سازمان فضایی ایران در حوزه سنجش از دور از طریق وبسایت سازمان فضایی ایران و سامانه پایش تصاویر ماهواره ای و به صورت رایگان در دسترس همگان است و سازمان آمادگی دارد تا این خدمات را در اختیار تصمیم گیران و متولیان مدیریت بحران کشور قرار دهد، چرا که این فناوری به عنوان یک ابزار تصمیم ساز می تواند به جامعه خدمات شایانی را ارایه نماید.
مسوول کارگروه توسعه کسب و کارهای فضاپایه در حوزه مدیریت بحران با اشاره به اپلیکیشن ها و استارت آپ های شکل گرفته در این حوزه و بازار رو به رشد آن گفت: با توجه به ظرفیت ها و زیرساخت های موجود در کشور، سازمان فضایی ایران بر حسب جایگاه حاکمیتی خود، از توسعه بخش خصوصی و کسب و کارهای فضاپایه حمایت می کند و داده های ماهواره ای خود را در اختیار آنها می گذارد تا این داده ها به ارزش افزوده تبدیل شوند و به حوزه مدیریت بلایا خدمات ارائه نمایند. وی ادامه داد: توسعه و شکل گیری این کسب و کارها نیاز کشور است و بستر مناسب برای حضور و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این حوزه وجود دارد که در این زمینه به تعامل، همکاری و همدلی سایر ارگان های مرتبط نیاز داریم

۷ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۳۵
تعداد بازدید : ۱,۰۹۳

اظهارنظر


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید