شنبه، ۸ خرداد ۱۳۹۵, ۱۲:۳۲

اخبار

«با ما به از اين باش که با خلق جهاني »

يک جنگ سرد، گويي پاياني براي آن نيست،گاهي روزهاي خاموشي را مي‌بيند، اما تمامي ندارد، البته نبايد ناديده گرفت که اين جنگ سرد براي همه هم معناي جنگ، اختلاف يا درگيري را ندارد. خيلي‌ها آن را به صورت يک تعامل مي‌بينند، تعاملي که گاهي دوستانه است و گاهي ... شايد بهتر باشد، بگوييم، گاهي دوستانه نيست.
از سازندگي تعامل بهينه بين روابط عمومي ها و رسانه ها بسيار شنيده ايم ، تعاملي که اگر به ارتباطي صميمانه منجر شود، از انتشار اخبار غير واقعي و شايعات ممانعت مي کند.
در اين راستا انديشمندان حوزه ارتباطات براين نظرند که: برقراري ارتباط نظام‌مند با مراکز اطلاع‌رساني مختلف در بخش ارتباط با رسانه روابط عمومي‌ها، در توسعه و تحول روابط عمومي‌ها نقش به سزايي دارد، اما گويي اين نظريه ها فقط در کتاب ها و مقاله ها خلاصه شده است.
اماگلايه‌هاي خبرنگاران و روزنامه‌نگاران از روابط عمومي‌ها شنيدني است .گاهي اصحاب رسانه‌ها ادعا مي‌کنند که روابط عمومي‌ها بين رسانه‌ها تبعيض قائل‌اند به عنوان نمونه روابط عمومي درباره علت عدم تمايل سازمان تحت پوشش خود اعلام مي‌کند که مدير مربوطه تنها با نشريات پر تيراژ گفت‌وگو مي‌کند. چرا که معمولاً مديران ترجيح مي‌دهند با نشريات شناخته شده مصاحبه کنند. براي نمونه هفته نامه بزرگراه فناوري در شماره 11 خود از قول يکي از مديران روابط عمومي زير مجموعه وزارتICT آورده است :«نشريات نوپا ،مکان مناسبي براي انتشار گفت و گو با مسوولان نيست ،بنابراين طبيعي است که حساسيت بسياري هنگام مصاحبه رياست با نشريات از خود نشان دهيم .»
مي‌دانيم تبعيض بين خبرنگاران و روزنامه‌نگاران باعث دلسردي آنان نسبت به روابط عمومي‌ها مي‌شود و از سوي ديگر مانعي براي انعکاس مناسب اخبار روابط عمومي در رسانه به شمار مي رود.


جذابيت غير قابل انکار رسانه پرقدرت تلويزيون به عنوان رقيب اصلي رسانه هاي نوشتاري نيز بر کسي پوشيده نيست و بي گمان يکي از دلايل اقبال مديران نسبت به مصاحبه با اين رسانه نيز از همين جا نشات مي گيرد.
اما به اعتقاد کارشناسان علوم ارتباطات وظيفه مهم روابط عمومي تقويت ارتباط با رسانه‌هاست نه نصب پرچم تبريک و تسليت در مناسبت هاي مختلف.
بي شک ،همه بايد پاسخگو باشيم حال فرقي نمي‌کند از کدام جايگاه ، کدام زبان و از طريق کدام رسانه به اين وظيفه خود عمل ‌نماييم.

سارا کروبي - كارشناس واحد خبر روابط عمومي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات

۱۸ مرداد ۱۳۸۵ ۱۴:۴۸
تعداد کلیک: ۴,۷۸۱

اظهارنظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می باشد.