اخبار

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواستار شد: تدوین برنامه مدون برای توسعه صنعت فاوا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواستار شد: تدوین برنامه مدون برای توسعه صنعت فاوا
می بایست یک برنامه راهبردی مدون در قالب الگو و مدل های مشخص عملیاتی به منظور تحقق اهداف کلان تعریف شده در این حوزه تدوین و اجرایی شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور در کمیته تخصصی صنعت و توسعه صادرات فاوا ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با مشخص شدن برنامه مورد نظر می توان الگویی مشخص برای توسعه صنایع کوچک و متوسط در این حوزه را احصاء و اجرایی کرد.
وی با اشاره به شاخص های برنامه پنجم توسعه کشور، تصریح کرد: در برنامه پنجم توسعه تاکید شده است که حمایت از بخشهای عمومی غیردولتی، خصوصی و تعاونی در صنعت فناوری اطلاعات کشور به ویژه بخش نرم‌افزار و امنیت باید به‌گونه‌ای ساماندهی شود که سهم این صنعت در تولید ناخالص داخلی درسال آخر برنامه به دو درصد برسد.
دکتر رضا تقی پور با بیان این مطلب که تا کنون تلاش های گسترده ای در حوزه توسعه صنعت فاوا صورت گرفته افزود: بررسی هایی که از سوی نخبگان در این حوزه صورت گرفته نشان می دهد که با توجه به منابع موجود در کشور، می توان توسعه صنعت فاوا را در دو حوزه نرم افزار و امنیت محقق کرد.
وی ادامه داد: یکی از شرایط اولیه لازم برای توسعه در این حوزه، نیروی انسانی تحصیلکرده است که بر اساس آمارهای موجود جوانان تحصیلکرده، توانمند و خلاقی در این بخش در کشور وجود دارند که می توانند زمینه تحول در این حوزه را فراهم کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: با تدوین یک برنامه مدون و همچنین با توجه به منابع موجود در کشور، می توان اهداف تعریف شده در این حوزه را محقق کرد.
وی با اشاره به تشکیل کارگروه فاوا در دولت دهم گفت: تشکیل این کارگروه و به دنبال آن شکل گیری کمیته های تخصصی فرصتی را به منظور همگرایی میان دستگاه های مختلف در حوزه های تخصصی فراهم آورده است.
بر اساس این گزارش، در این نشست، مسوولان کمیته صنعت و توسعه صادرات فاوا گزارشی را از اقدام های صورت گرفته در این کمیته ارائه کردند.
این کمیته به منظور تحقق اهداف پیش بینی شده نظیر دستیابی به کشوری، توسعه یافته از منظر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر پایه تولیدات و خدمات داخلی به نحوی که رتبه اول در منطقه خاورمیانه را در حوزه تولیدات و خدمات فناوری اطلاعات، سهم این صنعت در تولید ناخالص داخلی، و همچنین صادرات به خود اختصاص داده باشد، تشکیل شده است.
افزایش صادرات صنعت فنـاوری اطلاعات به یک و نیم درصد صادرات غیر نفتـی و افزایش سهم صنعت فنـاوری اطلاعات به دو درصد تولید ناخالص داخلـی از دیگر اهداف موجود در این حوزه است.
تشکیل کمیته تخصصی صنعت و توسعه صادرات فاوا ذیل کارگروه مدیریت فاوای دولت و تشکیل نهادهای صنعتی،
مدنی در قالب سندیکاها و انجمن های مختلف در بخش خصوصی بطور پیوسته از جمله اقدام هایی لست که تا کنون اجرایی شده است.
بر همین اساس، کمیته تخصصی صنعت کارگروه فاوا، به دلیل ماهیت فرابخشی بودن توسعه صنعت فناوری اطلاعات و به منظور همگرا نمودن کلیه ذی نقش های این صنعت حول سیاستگذاری واحد و منسجم این کمیته با پیشنهاد مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزات صنعت، معدن و تجارت و با تایید محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات ذیل کارگروه مدیریت فاوا کشور شکل گرفته است.
۲۷ مهر ۱۳۹۰ ۰۹:۵۳
تعداد بازدید : ۱,۲۲۰

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید