اخبار

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:هدف اصلی، ایجاد چرخه فزاینده در حوزه فضایی است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:هدف اصلی، ایجاد چرخه فزاینده در حوزه فضایی است
در حال حاضر، هدف اصلی کشور در حوزه فناوری فضایی، کامل کردن چرخه فزاینده این حوزه و تبدیل علم و فناوری به محصول و صنعت است.
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور در همایش چشم اندازهای فعالیت فضایی در دانشگاه علم و صنعت، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: امروزه در عرصه ای هستیم که دانشمندان ایرانی توانسته اند به علم و فناوری فضایی دست پیدا کنند.
وی افزود: بر همین اساس، می بایست تلاش های لازم در جهت تبدیل این علم و فناوری به محصول و صنعت و در نهایت به ثروت صورت گیرد تا این چرخه کامل شده و اهداف تعریف شده در این حوزه محقق شود.
وی خاطر نشان کرد: تاکنون فعالیت های گسترده ای در حوزه فضا صورت گرفته اما می بایست برای کامل کردن چرخه فضایی گام های بلندتری برداشته شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این مطلب، که ظرفیت و پتانسیل لازم در این حوزه در کشور وجود دارد تصریح کرد: همکاری های صنعت و دانشگاه و استفاده از پتانسیل های مراکز علمی و تحقیقاتی از جمله زمینه هایی است که می تواند به تحقق چرخه فزاینده در این حوزه کمک کند.
وی ادامه داد: با مدیریت و ساماندهی تکنولوژی های فضایی می توان از این حوزه به عنوان پیشران سایر فناوری ها، وصنعت استفاده کرد.
دکتر رضا تقی پور با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در حوزه فناوری های فضایی در کشور گفت: بحث های فناوری فضایی از سال 71 در کشور به صورت جدی مطرح شد و در سال 75، ساخت ماهواره های کوچک در دستور کار قرار گرفت.
وی تاکید کرد: اگر تلاش های صورت گرفته در حوزه فناوری فضایی را طی 15 سال گذشته ارزیابی کنیم بیانگر ظرفیت هاوپتانسیل های کشور در این بخش خواهد بود.
وی با بیان این مطلب که در حال حاضر، نیروی انسانی توانمند و زیرساخت های اولیه مورد نیاز در این حوزه در کشور فراهم است، اظهار داشت: هم اکنون ایران از جایگاه مناسبی در حوزه فناوری فضایی در منطقه و میان کشورهای اسلامی برخوردار است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات استفاده از توان داخلی و تکیه بر دانشمندان جوان ایرانی را رمز موفقیت در این حوزه دانست، خاطر نشان کرد: امروزه ایران توانسته است جایگاه خود را در میان هشت کشور صاحب چرخه کامل این فناوری در جهان حفظ کند.
وی افزود: جوان بودن میانگین سنی دانشمندان فضایی ایران و طی شدن مسیر علمی موجود در این بخش از سوی این اندیشمندان از جمله ویژگی های فناوری فضایی ایران است که ما را از دیگر کشورها متمایز ساخته است.
۱۷ مهر ۱۳۹۰ ۰۹:۳۶
تعداد بازدید : ۱,۲۲۱

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید