اخبار

چکیده مطالب 88/10/28

چکیده مطالب
• نسل جدید ماهواره ملی در دهه فجر رونمایی می‌شود
فارس - رئیس ستاد مرکزی دهه فجر انقلاب اسلامی از بهره برداری از "نسل جدید ماهواره ملی " در دهه فجر امسال خبر داد. این خبر مهمترین خبر رسانه های گروهی در حوزه ICT بود که در روزنامه های جمهوری ، ایران ، جام جم ، ابرار ، اقتصاد پویا ، جهان صنعت ، قدس ، زمان ، حزب الله ، سیاست روز ، کائنات ، همبستگی وآرمان به چاپ رسید .
• شکایت های مردمی از وزارت ارتباطات کاهش یافته است
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: در دور سوم سفرهای استانی شکایت های مردمی از مجموعه وزارت ارتباطات، سازمان ها و شرکت های تابعه، نسبت به گذشته کاهش یافته است. روزنامه های ایران ، صبح اقتصاد ، اقتصاد پویا ، جهان اقتصاد ، جهان صنعت و خبرگزاری های ایرنا ، ایسنا و موبنا این خبررا منعکس کردند .
• پروژه مدیریت امنیت اطلاعات تا هفت ماه آینده کاربردی می شود
شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد: پروژه مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) این شرکت که از ماه قبل شروع شده تا هفت ماه آینده کاربردی می شود. روزنامه های ایران ، صبح اقتصاد ، اقتصاد پویا و اعتماد این خبررا منتشر کردند . خبرگزاری های ایرنا ، ایسنا ، ایلنا و موبنا نیز این خبررا منعکس کردند .
• واگذاری شرکت پست به دو شرکت
ایسنا - کلیات پروانه برای آن بخش از پست که قابل واگذاری است و برای بخشی که می‌تواند خصوصی شود تا حدود یک ماه آینده تهیه می‌شود و درحقیقت همان اتفاقی که در جریان خصوصی‌سازی برای مخابرات افتاد برای پست نیز خواهد افتاد. روزنامه های ایران ، صبح اقتصاد ، اقتصاد پویا ، ابرار اقتصادی ، سیاست روز ، جهان صنعت و ایرانیان این خبررا درج کردند .
• ارائه اینترنت پرسرعت در تمام مناطق مخابراتی تا پایان ماه جاری
ایلنا - مدیر کل روابط عمومی شرکت مخابرات استان تهران اعلام کرد : یکی از برنامه‌های ما واگذاری اینترنت پرسرعت به مشاغلی خاص مانند خبرنگاران، پزشکان و .... است که موفق به دریافت خدمات از PAPها نشده‌اند. جمهوری ، ابرار اقتصادی ، جهان اقتصاد ، ابتکار و اعتماد روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• گزارشی از خطوط تلفنی که دائم بوق اشغال می‌زنند
ایسنا - مشکلاتی که در دو روز اخیر برای برخی مشترکان تلفن همراه شرکت ارتباطات سیار در تهران بویژه در محدوده میدان و خیابان انقلاب و مناطق اطراف آن گزارش شده، دوباره مساله اختلالات همیشگی تلفن ‌همراه را به میان کشیده؛ به‌طوری که مشترکان در تماس‌های خود مدام بوق اشغال یا ممتد را می‌شنوند. روزنامه های صبح اقتصاد ، ابرار اقتصادی ، جهان اقتصاد ، ابتکار و جهان صنعت این خبررا درج کردند .
• جمع‌‌بندی نیازها و اولویت‌های کاری ICT بازار سرمایه
ایرنا - سومین جلسه شورای راهبری فناوری اطلاعات و ارتباطات بازار سرمایه با حضور تمام اعضا چهارشنبه هفته گذشته در محل سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد. این خبر در روزنامه های هدف واقتصاد ، دنیای اقتصاد ، صبح اقصاد و عصر اقتصاد درج شد .
• راه‌اندازی300 مرکز آموزش lCDL در ایران ازسوی بخش خصوصی
ایسنا - بنیاد lCDL در سطح جهانی و نیز در ایران به آموزش دوره‌هایی شامل شهروند الکترونیک، کودک الکترونیک، مهارت‌های پیشرفته ویرایش عکس، طراحی وب و ... علاوه بر آموزش‌های مهارت‌های هفت گانه شامل مفاهیم پایه IT به کارگیری رایانه و مدیریت فایل‌ها، واژه‌پردازی‌، صفحات گسترده پایگاه‌ داده‌ها، ارائه مطلب و اطلاعات و ارتباطات می‌پردازد.روزنامه های اقتصاد پویا ، ابرار اقتصادی ، گسترش و ابرار این خبررا درج کردند .
• شرکت زیرساخت برای کاهش قیمت اینترنت تصمیم گیری می کند
موبنا- مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از تصمیم گیری این شرکت برای کاهش قیمت اینترنت خبر داد. روزنامه های جهان صنعت ، خراسان وابرار اقتصادی این خبررا به چاپ رساندند .
• تاکنون خطری از پارازیت‌های ماهواره‌ای اثبات نشده است
فارس- وزیر بهداشت گفت: بر اساس تحقیقاتی که تاکنون انجام شده پارازیت‌های ماهواره‌ای خطری برای سلامت انسان ندارند اما نتایج تحقیق دیگری درباره اثرات پارازیت‌های ماهواره‌ای تا پایان سال ارائه می‌شود. روزنامه های رسالت ، آرمان و ایرانیان این خبررا به چاپ رساندند .
• فروش گوشی های چینی به جای کره ای
موبنا- با کاهش استقبال مشتریان از گوشی های چینی، فروشندگان این گوشی های بی کیفیت به روش جدید تبلیغ این نوع گوشی ها دررسانه ها روی آورده اند. روزنامه های دنیای اقتصاد و گسترش این خبررا درج کردند .
• بررسی عملکرد دولت طی برنامه چهارم در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات
ایسنا - مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ضمن بررسی عملکرد دولت طی برنامه چهارم در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات اعلام کرد: قانونگذار در برنامه چهارم هدف مشخصی را برای این حوزه تعریف نکرده است. روزنامه های جهان صنعت و دنیای اقتصاد این خبررا منعکس کردند . این خبر روز گذشته نیز در هشت رسانه منعکس شده بود .
• کشورها سالانه ‌٢/٢ تریلیون دلار در حوزه ICT سرمایه‌گذاری می‌کنند
ایسنا - کشورهای مختلف دنیا سالانه بیش از 2/2 تریلیون دلار در حوزه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات سرمایه‌گذاری می‌کنند. صبح اقتصاد و ابرار اقتصادی روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• تعهد بزرگ پست بانک ارائه خدمات مناسب است
عضو هیات مدیره پست بانک ایران اعلام کرد : راه اندازی دفاتر خدمات بانکی روستایی پست بانک ایران ، یک کار بزرگ ارزشی است که در سراسر کشور اتفاق افتاده است. روزنامه های عصر اقتصاد و راه مردم این خبررا منتشر کردند .
• اینترنت تلفن همراه پر سرعت در استان ها ارائه می شود
موبنا- معاون بازاریابی و امور مشترکان شرکت ارتباطات سیار گفت: با فراهم شدن بستر فناوری EDGE در شبکه همراه اول، امکان استفاده از اینترنت تلفن همراه تا سه برابر سرعت فعلی به مرور در استان های کشور ممکن می شود. روزنامه صبح اقتصاد این خبررا درج کرد .
• لزوم رعایت الحاقیه های آیین نامه نظارت برفعالیت حوزه IT
موبنا - مدیر کل نظارت بر سرویس های فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات گفت: تمامی دارندگان پروانه از سازمان تنظیم مقررات ملزم به رعایت الحاقیه های جدید آیین نامه ضوابط و دستور العمل های نحوه نظارت و اعمال مقررات هستند. روزنامه ابرار اقتصادی این خبررا منتشر کرد .
• دکتر کرم پور جانشین مهندس خسروی می شود
موبنا- یک مقام آگاه در گفت وگو با موبنا اعلام کرد دکتر محمد کرم پور که پیش از این عضو هیات مدیره شرکت مخابرات ایران بود، جانشین مهندس محمود خسروی برای ریاست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می شود. روزنامه جهان صنعت این خبررا درج کرد .
• 16 نمایشگر LED در سطح شهر تهران نصب شد
موبنا- در زمان حاضر 16 تابلوی LED تک رنگ و پنج تابلوی LED رنگی برای نشان دادن وضعیت ترافیک بزرگراهها در سطح شهر تهران نصب شده و اطلاع رسانی از وضعیت معابر به رانندگان را برعهده دارد. این خبر در روزنامه ابرار اقتصادی چاپ شد .
• بازار سیمکارت های ارزان قیمت داغ است
موبنا- با وجود رکود در بازار سیمکارت های دائمی همراه اول، بازار سیمکارت های اعتباری موجود ارزان قیمت با استقبال مشتریان روزهای گرمی را سپری می کند. روزنامه گسترش این خبررا منعکس کرد .
• آزمایش گوشی ها از نظر مخاطرات پزشکی
سیتنا - وزیر ارتباطات با بیان این که گوشی ها از نظر مخاطرات پژشکی آزمایش می شوند، ادامه داد: تولید انبوه محصول ایرانی ممکن نبود. روزنامه جهان صنعت این خبررا منتشر کرد .
• راه اندازی مرکز هماهنگی داده‌های مکانی در کشور
مهر - معاون فنی سازمان نقشه برداری از راه اندازی مرکز داده اطلاعات مکانی در برخی شهرهای کشور خبر داد و گفت: مرکز هماهنگی داده های مکانی (GIS) به منظور دسترسی به اطلاعات مکانی در سازمان نقشه برداری راه اندازی می شود. روزنامه ابرار اقتصادی این خبر را درج کرد .
• قرار است نرخ تعرفه‌های مخابراتی تغییر کنند؟
ایسنا - بحث تغییر مکالمات تلفن ثابت و همراه موضوعی است که به ویژه در چند ماه اخیر و پس از ورود سهام مخابرات به بورس صحبت‌های مختلفی درباره‌اش مطرح شد و مسوولان مخابرات نظراتی ارائه دادند. اخبار مرتبط با این تغییر تعرفه از سوی رسانه‌ها به‌ویژه در هفته‌های اخیر مورد توجه بوده و این سوال مطرح شده که اساسا چرا قرار است نرخ تعرفه‌های مخابراتی تغییر کند؟ روزنامه اطلاعات این خبررا به چاپ رساند . این خبر روز گذشته نیز در سه روزنامه منعکس شده بود .
• ایران در صدر خاورمیانه در زمینه تعداد کاربر اینترنت
مهر - جدید ترین آمار سایت رسمی Internet World State نشان می دهد ایران با داشتن حدود 32 میلیون نفر کاربر در میان کشورهای خاورمیانه در رتبه اول تعداد کاربران اینترنتی قرار گرفته است. روزنامه گسترش این خبررا درج کرد . این خبر روز گذشته نیز در شش روزنامه منعکس شده بود .
• حقوقی که رعایت نمی شود
موبنا- حمایت از حقوق مصرف کننده همان حمایت از جایگاه اجتماعی افراد است. حقوق، مجموعه ای از اختیارات و امتیازاتی را در بر می گیرد که باید در قبال خرید یک کالا یا خدمات، عیب و نقص، ضرر و زیان یا عدم کارآیی، خسارت وارده به خریدار را جبران کند.
• استمرار تقلب در بازار تلفن همراه
موبنا- برخی از فروشندگان سودجو در یکی از بزرگترین مراکز خریدوفروش گوشی تلفن همراه برای سود بیشتر از مشتریان بی‌اطلاع، گارانتی‌هایی که قبلا به صورت رسمی‌فعال بوده و منحل شده‌ را به عنوان گارانتی‌های اصلی عرضه می‌کنند.
• معرفی گوشی های پرفروش اچ تی سی
موبنا- فروشندگان گوشی های اچ تی سی، مدل های Touch Pro2 این برند را به عنوان پرفروش ترین گوشی در بازار امروز تلفن همراه تهران معرفی کردند.
• بانکداری الکترونیک و راهکارهای توسعه آن در کشور بررسی می شود
دبیر علمی همایش "ITC 2010 " گفت: با توجه به جایگاه شرکت فناوری اطلاعات در فضای ICT کشور و به ‌ویژه دغدغه‌های وزیر جدید ارتباطات نسبت به موضوع فناوری اطلاعات، محور روز دوم همایش "ITC 2010 " کاربردهای فناوری اطلاعات با تأکید بر همکاری و مشارکت اپراتورهای مخابراتی کشور قرار داده‌ شده است. خبرگزاری های موبنا و ایسنا این خبررا منعکس کردند .
• پزشک متخصص: میزان اشعه مخرب تلفن همراه هنگام نوسانات آنتن دهی بیشتراست
ایرنا - متخصص بیماریهای گوش، حلق و بینی گفت: میزان اشعه مخرب تلفن همراه هنگام نوسانات آنتن دهی بیش از زمانهای دیگر است.
• تمبر حماسه انتخابات 22 خرداد، ماه آینده توزیع می شود
ایرنا - مدیرعامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران گفت: تمبر حماسه انتخابات 22 خرداد در نوبت چاپ است و ماه آینده توزیع آن در باجه های پستی شروع می شود.
• آغازعملیات اجرایی طرح تجمیع قبوض خراسان رضوی
ایلنا - مهمترین مانع اجرای این طرح تولید اطلاعات در سازمان‌ها و شرکت‌های خدمات‌دهنده در زمان‌های مختلف است.
• استقبال از شبکه‌های نسل آینده برای کشور ایجاد فرصت‌ می‌کند
فارس - رئیس شورای سیاستگذاری چهارمین همایش ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: استقبال از شبکه‌های نسل آینده فرصت‌های جدیدی برای کشور ایجاد می‌کند.
• عملیات برگردان مخابرات برخی شماره های مشترکان 917 و 916 را دچار مشکل کرد
مهر- عملیات برگردان خطوط تلفن همراه که از سوی دفتر امور مشترکان همراه اول در تهران صورت گرفت باعث شد که سیم کارتهای برخی مشترکان 917 و 916 دچار اختلال شوند.
• " اعتیاد اینترنتی ، نشانه ها و علائم "
روزنامه همشهری در مطلبی با عنوان " اعتیاد اینترنتی ، نشانه ها و علائم " به بررسی مباحث مختلفی از جمله " نشانه های استفاده نا سالم " ، " کمک به خویش برای شکستن اعتیاد به اینترنت " ، " تغییر در عادات استفاده از اینترنت پله به پله " و " کمک به نوجوانان برای حل این معضل " پرداخته است .
• تشکیل صف فروش برای سهام مخابرات
روزنامه همشهری از تشکیل صف فروش برای سهام مخابرات در بورس تهران خبر داد .
• در پیام های چند بار ارسالی ، هزینه یک پیامک گرفته می شود
روزنامه جمهوری به نقل از رییس هیات مدیره شرکت مخابرات اعلام کرد : در پیام های چند بار ارسالی ، هزینه یک پیامک گرفته می شود .
• " هر روز پاسخ به 600 هزار تلفن "
روزنامه ایران در گزارشی با عنوان " هر روز پاسخ به 600 هزار تلفن " به قلم مهر نوش محمد زاده به بررسی وضعیت پاسخگویی 1900 اپراتور به تلفن های کاربران پرداخته است .
• " نماینده ارومیه ،رییس کمیته مخابرات مجلس شد "
روزنامه جوان در خبری اعلام کرد : نماینده ارومیه و عضوکمیسیون صنایع ، رییس کمیته مخابرات مجلس شد .
• " راه اندازی نخستین مرکز رشد و فناوری در گناباد "
روزنامه خراسان در مطلبی از راه اندازی نخستین مرکز رشد و فناوری در گناباد خبر داد .
• " آزاد سازی نیاز توسعه رقابت در ایران "
روزنامه اقتصاد پویا در مطلبی به نقل از رییس هیات مدیره مخابرات اعلام کرد : فقدان محیط رقابتی در ایران مانع از توسعه و اشاعه مفاهیمی چون مدیریت استراتژیک در کشور شده است .
• " افتتاح اولین شبکه متروی اینترنت کشور در قم "
روزنامه تهران امروز در مطلبی به بررسی موضوع افتتاح اولین شبکه متروی اینترنت کشور در قم پرداخته است .
• دبیرستانی ها با آسیب های اینترنت آشنا می شوند
روزنامه آفرینش در مطلبی اعلام کرد : دبیرستانی ها با آسیب های اینترنت آشنا می شوند .
• مخابرات و تالیا به دادگاه می روند
علی طالب زاده در گزارش روزنامه جوان ، به نقل از معاون وزیر ارتباطات نوشت : اگر در مدت سه ماه از مهلت تعیین تکلیف اختلافات مخابرات ایران وتالیا، کمیته سه جانبه به نتیجه روشنی نرسد، این دو شرکت باید اختلاف خود را در مرجع بالاتری پیگیری کنند.
• کنترل " ای میل " و اس ام اس " نیازمند قانون
حسین بینات ، وکیل دادگستری در روزنامه بهار نوشت : اظهارات اخیر فرمانده کل نیرو را می توان به این ترتیب تفسیر نمود که ایشان منظورشان آن بوده که اقدامات نیروی انتظامی در قالب قانون و پس از اخذ مجوز قانونی و مصوبه قانونی اعمال گردیده است.


• دیدار وزیر ارتباطات با مدیران مخابرات ، پست بانک خوزستان
روزنامه مردم سالاری به نقل از وزیر ارتباطات نوشت : در برنامه پنجم بایک نگاه جدید به سیاست فناوری اطلاعات تلاش کنیم در راه تحقق شعارها ومفهوم جدیدی از این شعار و با توسل به فرمایش مقام معظم رهبری، اصلاح الگوی مصرف ، بجای گزارش هزینه ها، گزارش خدمت بدهیم.
• کنترل پیامک و پست الکترونیک در نگاه قانون
روح الله طباطبایی در یادداشت روزنامه تهران امروز ، نوشت : واکاوی اظهارات منتشره از قول فرمانده نیروی انتظامی علاوه بر روشن ساختن نتاقض های قانونی و شرعی ، بیانگر آن است که چنین رویه ای باشیوه و نگرش حکومت داری پس از انقلاب اسلامی و تاکید ات مقام معظم رهبری در راستای حفظ وحدت ملی وجذب حداکثری نیز همخوانی نداشته وضرورت اعلام چنین سیاست هایی ، دو چندان می نماید.
• " ترکش ها هر روز مصرف کنندگان را نشانه می رود "
روزنامه جهان صنعت در مطلبی با عنوان " ترکش ها هر روز مصرف کنندگان را نشانه می رود " به قلم لیلا نظامی به بررسی موضوع عدم تعادل در بازار گوشی تلفن همراه پرداخته است .
• توسعه چند مرکز مخابراتی
روزنامه های کیهان و اقتصاد پویا از توسعه چند مرکز مخابراتی در تهران خبر دادند .
• انتقادهای مردمی در روزنامه های امروز
روزنامه جام جم به نقل از یک مشترک نوشت :
" حدود یک سال است که برای انتقال تلفن خود به مخابرات نظر آباد مراجعه می کنم ، اما کارمندان آنجا با من همکاری نمی کنند و مشکلات زیادی را برایم به وجود آورده اند . از مسوولان تقاضای رسیدگی دارم ."
روزنامه اطلاعات به نقل از دو شهروند نوشت :
-" قرعه کشی مشترکین تلفن همراه اول در تاریخ 23/9/88 برگزار و خبر آن هم در روزنامه ها اعلام شد ، اما نتایج قرعه کشی هنوز اعلام شده است ، علت چیست .؟"
-" مرکز مخابرات توحید بر خلاف دیگر مراکز مشابه از ارائه خدمات اینترنت پر سرعت ADSLبه پزشکان و دندان پزشکان خودداری می کند که ضروری است شرکت مخابرات این موضوع را تحت بررسی قرار دهد . "
روزنامه اعتماد به نقل از یک شهروند نوشت :
" وزیر محترم بهداشت لطف کنند قبل از کسب اطلاعات کامل صحبت نفرمایند که مردم حرف های ایشان را حجت قرار دهند . ایشان لطف کنند و در مورد پارازیت ها کمی بیشتر مطالعه کنند . قرار نیست که دیگران به وزیر بهداشت اطلاعات بدهند بلکه ایشان خودشان باید اطلاعات کسب کنند."
روزنامه خراسان به نقل از یک شهروند نوشت :
" رسانه ها در مورد مضرات پارازیت های ماهواره ای اطلاع رسانی کنند . شاید مسوولان مربوط از ترس خطر برای زن و بچه های خودشان هم که شده ارسال پارازیت را قطع کنند ."
روزنامه مردم سالاری به نقل از یک شهروند نوشت :
" راجع به کنترل ایمیل ها و SMS ها باید به اجرای اصل 25 قانون اساسی یعنی عدم بازرسی و افشای مخابرات تلگرافی و .... اشاره کنم . اگر بخواهیم به قانون عمل کنیم نمی توانیم به راحتی ایمیل های خصوصی شهروندان را تحت نظر بگیریم و اصولا وارد شدن به مسائل خصوصی مردم اخلاقی نیست
۲۹ دی ۱۳۸۸ ۱۵:۳۵
تعداد بازدید : ۱,۹۲۵

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید