اخبار

چکیده مطالب 88/10/27

چکیده مطالب
• بررسی عملکرد دولت طی برنامه چهارم در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات
ایسنا - مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ضمن بررسی عملکرد دولت طی برنامه چهارم در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات اعلام کرد: قانونگذار در برنامه چهارم هدف مشخصی را برای این حوزه تعریف نکرده است. این خبر مهمترین خبر رسانه های گروهی در حوزه ICT بود که در روزنامه های فناوران ، اقتصاد پویا ، جهان اقتصاد ، ابرار و مردم سالاری به چاپ رسید . این خبردر خبرگزاری های ایسنا ، ایلنا و موبنا نیز منعکس شد .
• بدهی مشترکان 24 ساعت پس از پرداخت صورت‌حساب تسویه می‌شود
فارس- مدیرکل رایانه و محاسبات شرکت ارتباطات سیار با تاکید بر اینکه بدهی مشترکان 24 ساعت پس از پرداخت در سیستم اعمال می شود، گفت: اعمال نشدن پرداخت در قبوض به معنی عدم اعمال در سیستم همراه اول نیست. روزنامه های کیهان ، فناوران ، اقتصاد پویا ، اعتماد ، جهان صنعت و خراسان این خبررا درج کردند .
• ایران در صدر خاورمیانه در زمینه تعداد کاربر اینترنت
مهر - جدید ترین آمار سایت رسمی Internet World State نشان می دهد ایران با داشتن حدود 32 میلیون نفر کاربر در میان کشورهای خاورمیانه در رتبه اول تعداد کاربران اینترنتی قرار گرفته است. روزنامه های ابرار اقتصادی ، اسرار ، صبح اقتصاد ، تفاهم ، فناوران و خراسان این خبررا درج کردند .
• در حوزه اینترنت گران فروشی می شود
موبنا- مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سرعت دسترسی به اینترنت در کشور پایین است ، گفت: مبلغ گزافی بی دلیل برای ارائه سرویس اینترنت از مردم گرفته می شود و عملا در این حوزه گران فروشی می شود. چندین شکایت هم در این زمینه در دولت نهم داشته ایم. این خبر در روزنامه های ایران ، دنیای اقتصاد ، جهان اقتصاد ، صبح اقتصاد و خراسان درج شد .
• پرونده تالیا به کمیسیون حل اختلاف رگولاتوری رسید
ایلنا - با رفع مهمترین مشکل و جذب سرمایه‌گذار، تمامی مشکلات تالیا ازجمله مشکلات موجود در مترو و عدم آنتن‌دهی درآن حل خواهد شد. چراکه این پروژه احتیاج به سرمایه کلانی دارد. این خبر در روزنامه های ابرار اقتصادی ، فناوران ، صبح اقتصاد ، اعتماد و فرهنگ آشتی چاپ شد .
• 300 دفتر پست بانک تا پایان سال مجهز به خودپرداز می شود
ایرنا - مدیر اداره کل تولید و توسعه نرم افزار پست بانک، گفت: 300 دفتر پست بانک تا پایان امسال مجهز به دستگاه خود پرداز (ATM) می شود. عصر اقتصاد ، صبح اقتصاد ، تفاهم ، کائنات و راه مردم روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• امکان فنی تبادل MMS همراه اول با سایر اپراتورها
موبنا - عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات سیار ایران گفت: امکانات فنی تبادل MMS همراه اول با سایر اپراتورهای تلفن همراه وجود دارد. دنیای اقتصاد ، ابرار اقتصادی ، جهان صنعت و خراسان روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• نیازی به تولید مشترک گوشی با برندهای خارجی احساس نمی شود
موبنا- به گفته رییس انجمن تولیدکنندگان گوشی تلفن همراه در کشور به دلیل قاچاق انواع گوشی با برندهای معتیر نیازی برای تولید مشترک تولید کنندگان با برندهای معتبر جهانی احساس نمی شود. روزنامه های دنیای اقتصاد ، ابرار اقتصادی ، فناوران و گسترش این خبررا منعکس کردند .
• هزینه اینترکانکشن با کشورهای همسایه یکسان نیست
موبنا - معاون شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: هزینه اینترکانکشن شبکه زیرساخت ایران با هیچ یک ازکشور های همسایه مساوی نیست. روزنامه های ابرار اقتصادی ، دنیای اقتصاد و فناوران این خبررا درج کردند .
• قرار است نرخ تعرفه‌های مخابراتی تغییر کنند؟
ایسنا - بحث تغییر مکالمات تلفن ثابت و همراه موضوعی است که به ویژه در چند ماه اخیر و پس از ورود سهام مخابرات به بورس صحبت‌های مختلفی درباره‌اش مطرح شد و مسوولان مخابرات نظراتی ارائه دادند. اخبار مرتبط با این تغییر تعرفه از سوی رسانه‌ها به‌ویژه در هفته‌های اخیر مورد توجه بوده و این سوال مطرح شده که اساسا چرا قرار است نرخ تعرفه‌های مخابراتی تغییر کند؟ روزنامه های ابرار اقتصادی ، اقتصاد پویا و جهان صنعت این خبررا منتشر کردند .
• نیروهای متخصص در زمینه امنیت اطلاعات باید افزایش یابد
سیتنا - مدرس و پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات اعلام کرد: تقویت زیر ساخت های فنی و امنیتی ، پرورش نیروهای متخصص در زمینه امنیت اطلاعات، استفاده از مشاورین امنیتی مجرب و بهره گیری از سیاست های امنیتی صحیح از جمله اقدامات اساسی در امنیت اطلاعات است. ابرار اقتصادی و فناوران روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• " رمز کننده بومی سخت افزار STMI" " عملیاتی می شود
ایرنا – ریس مرکز پدافند غیر عامل اعلام کرد : رمز کننده بومی شده STMI توسط مرکز پدافند غیر عامل مرحله آزمایشی خود را با موفقیت به پایان رسانده و در حال عملیاتی سازی است . روزنامه های فناوران و ایرانیان این خبررا منتشر کردند .
• افزایش 100درصدی مشتریان اینترنت بانکینک سامان
بینا- مدیر عامل بانک سامان در نخستین مراسم قرعه کشی حساب جاری 24 بانک سامان گفت: در شرایطی که بازار سرمایه در کشور متلاطم بود، بانک سامان توانست در زمینه خدمات اینترنتی و بهره مندی مشتریان از این خدمات موفق عمل کند. این فعالیت سبب رشد 100 در صدی فعالیت اینترنت بانکینگ سامان شده است . روزنامه های دنیای اقتصاد و اقتصاد پویا این خبررا درج کردند . این خبر روز گذشته نیز در دو روزنامه منعکس شده بود .
• پیامک ها و ایمیل ها کنترل می شود
موبنا- فرمانده نیروی انتظامی از کنترل ایمیل‌ها و اس‌ام‌اس‌ها خبر داد و گفت: ای‌میل‌ها و اس‌ام‌اس‌ها از جایی فرستاده می‌شود که کاملا در کنترل ما قرار دارد. روزنامه ابرار اقتصادی این خبررا منتشر کرد .
• شعار، افق 1404 را محقق نمی کند
موبنا – معاون سابق وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت نهم گفت: اظهارات شعارگونه نمی تواند بستر لازم برای تحقق اهداف برنامه چشم انداز بیست ساله کشور را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فراهم کند. روزنامه فناوران این خبررا درج کرد .
• قیمت سیمکارت های 0912 ثابت است
موبنا- بهای تمامی کدهای سیمکارت دائمی همراه اول(0912) در اولین روز از هفته جاری بدون نوسان قیمت در اختیار مشتریان قرار گرفت. روزنامه جهان صنعت این خبررا چاپ کرد .
• طرفداران گوشی های لمسی افزایش یافت
موبنا- به گفته دست اندرکاران بازار تلفن همراه، تقاضا برای گوشی های صفحه نمایش لمسی با سیستم عامل ویندوز موبایل در میان کاربران ایرانی نسبت به گذشته افزایش چشمگیری یافته است. این خبر در روزنامه ابرار اقتصادی چاپ شد .
• حق امتیاز "وایمکس " را با رضایت می پردازیم
ایرنا - مدیرعامل شرکت انتقال داده های رهام داتک، گفت: این شرکت براساس مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نسبت به پرداخت حق پروانه برای وایمکس (اینترنت بی سیم) اقدام خواهد کرد. روزنامه فناوران این خبررا منتشر کرد .
• چه کسی پاسخگوی مشکلات کاربران ایرانی است؟
ایسنا - اگر کاربری از طریق اینترنت کالایی یا سرویسی خریداری کند، در صورت بروز مشکل و تطابق نداشتن کالا با چیزی که در اینترنت وجود دارد به کجا باید مراجعه کند؟ روزنامه صبح اقتصاد این خبررا چاپ کرد .
• موضوع اپراتور سوم تا حدود دو ماه آینده نهایی می‌شود
ایسنا- وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده موضوع اپراتور سوم تلفن همراه تا حدود دو ماه آینده نهایی شده و به جمع‌بندی می‌رسد. روزنامه گسترش این خبررا درج کرد . این خبر روز گذشته نیز در 11 روزنامه منعکس شده بود .
• ضریب نفوذ 45 درصدی تلفن ثابت در مخابرات مازندران
روابط عمومی مخابرات مازندران - استان مازندران با یک میلیون و 361 هزار و 440 شماره تلفن مشغول به کار و یک میلیون و 879 هزار و 330 شماره تلفن منصوبه دارای ضریب نفوذ 32/45 درصد می‌باشد. روزنامه مردم سالاری این خبر را منعکس کرد.
• ضریب نفوذ 30 درصدی دیتا در مازندران
روابط عمومی مخابرات مازندران - با تلا ش مستمر کارکنان و مدیران مخابرات مازندران به ویژه متخصصان فعال بخش دیتا و فناوری اطلا عات این شرکت از مجموع 4 هزار و 690 پورت منصوبه دیتا به میزان 2 هزار و 229 پورت به مشترکان عمده استان واگذار شده است که تقریبا ضریب نفوذی معادل 30 درصد را به خود اختصاص داده است. روزنامه مردم سالاری این خبر را منعکس کرد.
• تغییر برخی پیش‌شماره‌های مرکز مخابرات نبوت از امروز
فارس - برخی از پیش‌شماره‌های مرکز مخابرات نبوت از بیست و ششم دی‌ماه تغییر می‌کند. روزنامه کیهان این خبررا درج کرد .
• تشویق فعالان صنعت برای سپردن کارهای تحقیقاتی به دانشگاهها
موبنا- معاون آموزش، پژوهش و امور بین الملل وزارت ارتباطات گفت: دانشگاه، مولد اقتصادی بزرگی است. چرا که بهترین نیروهای انسانی در دانشگاهها نشسته اند.
• عدم رعایت سرمایه‌گذاری 50 درصدی بخش خصوصی در تلفن همراه
موبنا- در جدول منابع و مصارف سند بخشی برنامه چهارم توسعه،سرمایه گذاری 50 درصدی بخش خصوصی در تلفن همراه به عنوان راهکار اصلی توسعه قید شده، اما این مهم رعایت نشده است.
• تصمیمات خلق الساعه برای کنترل شهروندان
موبنا- فرمانده نیروی انتظامی هفته گذشته از شنود ایمیل‌ها و پیامک های کاربران اینترنت و مشترکان تلفن همراه خبر داد و اعلام کرد با کسانی که از طریق پیامک و ایمیل ، افراد را تشویق به حضور در تجمعات غیرقانونی می‌کنند، برخورد می شود.
• معرفی گوشی های پرفروش نوکیا در بازار امروز تلفن همراه
موبنا- گوشی‌های تلفن همراه 6710 Navigator و 3120 کلاسیک نوکیا به عنوان پرفروش‌ترین گوشی های تلفن همراه در بازار امروز معرفی شدند.
• دانشگاهها با انجام پروژههای کاربردی می توانند اعتمادصنعت را جلب کنند
ایرنا - معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: صنعت در برخی موارد به دانشگاه اعتماد نداشته اما دانشگاهها با انجام پروژه های کاربردی می توانند این اعتماد را برگردانند.
• انتقاد سفیر ایران و وزیر ارتباطات اجتماعی واتیکان از اوضاع اخلاقی حاکم بر جوامع غربی
ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران و وزیر ارتباطات اجتماعی واتیکان با انتقاد از اوضاع اخلاقی حاکم بر جوامع، مفاسد اخلاقی در جامعه غرب را اسفبار خواندند و برای پیشگیری از اشاعه آن،خواستار تدابیر جهانی شدند.
• بهره‌برداری از شبکه مترواترنت استان قم همزمان با دهه فجر
فارس - مدیرعامل شرکت مخابرات استان قم گفت: بهره‌برداری از شبکه مترواترنت استان قم همزمان با دهه فجر آغاز می‌شود.
• اداره مخابرات دهاقان موفق به کسب رتبه نخست شد
فارس - رئیس اداره مخابرات دهاقان گفت: این اداره در جشنواره شرکت مخابرات استان اصفهان موفق به کسب رتبه نخست شد.
• مخابرات سیستان و بلوچستان برای مشترکان کارکرد بالا قبض میان دوره‌ای صادر می‌کند
فارس - مدیرعامل شرکت مخابرات سیستان و بلوچستان گفت: مخابرات سیستان و بلوچستان برای مشترکان با کارکرد بالا، قبض میان دوره‌ای صادر می‌کند.
• آزاد سازی نیاز توسعه رقابت در ایران
برنا - رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات ضمن با اهمیت خواندن نقش خصوصی سازی ها در توسعه رقابت های محیطی گفت : در جاهای محدودی نظیر حوزه بانکی ایران که آزاد سازی صورت گرفته است شاهد توسعه رقابت هستیم .
• " امکان ارسال پیام تلفنی صوتی در یزد "
روزنامه کیهان در مطلبی از فراهم شدن امکان ارسال پیام تلفنی صوتی در یزد خبرداد .
• فراهم شدن امکان ارسال و دریافت پیامک از طریق تلفن ثابت در خراسان رضوی
روزنامه جمهوری در مطلبی از فراهم شدن امکان ارسال و دریافت پیامک از طریق تلفن ثابت در خراسان رضوی خبر داد .
• " دور جدید فعالیت های شرکت مخابرات "
روزنامه ایران در گفت و گو با رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران به بحث ضرورت اجرای اصل 44 قانون اساسی اشاره کرده است .
• " چهار درجه آزادی "
روزنامه ایران در مطلبی از ابتکار یک دستگاه شبیه ساز حرکتی با قابلیت تنظیم دیش های مخابراتی ، صفحات خورشیدی و تجهیزات پدافندی به همت یک جوان ایرانی خبر داد .
• " ایجاد 70 کیلومتر فیبر نوری جدید در تهران"
روزنامه ایران در خبری اعلام کرد : 70 کیلومتر فیبر نوری جدید در تهران ایجاد شده است .
• آیین نامه جدید معاملات مخابرات قوانین دست و پا گیر را حذف کند
روزنامه فناوران در مطلبی به نقل از رییس کمیته مخابرات مجلس اعلام کرد : آیین نامه جدید معاملات مخابرات قوانین دست و پا گیر را حذف کند .
• همکاری دانشگاه و صنعت از فرار مغزها جلوگیری می کند
روزنامه فناوران در مطلبی به نقل از معاون آموزش ، پژوهش و امور بین الملل اعلام کرد : همکاری دانشگاه و صنعت از فرار مغزها جلوگیری می کند .
• " سرویس بانکداری اینترنتی "
روزنامه فناوران در مطلبی به بررسی وضعیت سرویس بانکداری اینترنتی بانک تجارت پرداخته است .
• " اعضای جدید هیات مدیره " خدمات انفورماتیک راهبر " معرفی شدند "
روزنامه فناوران در مطلبی از معرفی اعضای جدید هیات مدیره " خدمات انفورماتیک راهبر " خبر داد .
• " ضرورت فرهنگ سازی برای جنبش الکترونیکی "
روزنامه فناوران در مطلبی به نقل از یک نماینده مجلس اعلام کرد : ارتقای سیستم الکترونیکی ، باعث کاهش آمد و شد و در نتیجه کاهش آلودگی شهر خواهد بود .
• " بازار نرم افزار موبایل ایران با محدودیت اجرا روبه رو است "
روزنامه ابرار اقتصادی در گزارشی به بررسی بازار نرم افزار موبایل پرداخته است .
• " تعیین تعرفه های تلفن بر اساس قیمت تمام شده "
روزنامه جوان در گفت و گو با رییس هیات مدیره مخابرات ایران به بررسی موضوع تعیین تعرفه های تلفن بر اساس قیمت تمام شده و تصویب هشت محور فعالیت این شرکت پرداخته است .
• " حضور سازمان فاوا در نمایشگاه اطلاعات مکانی "
روزنامه تفاهم در مطلبی از حضور سازمان فاوا در نمایشگاه اطلاعات مکانی با حمایت شهرداری اصفهان خبر داد .
• " کسب دو رتبه اول از شورای عالی انفورماتیک "
روزنامه اسرار در مطلبی به نقل از مدیر عامل تجارت الکترونیک پارسیان اعلام کرد : این شرکت دو رتبه اول از شورای عالی انفورماتیک را کسب کرد .
• پارازیت و مرز سلامت با سیاست
دکتر عبد الحمید حسین نیا ، متخصص و جراح گوش ، گلو و بینی در سرمقاله روزنامه مردم سالاری نوشت:" امواج اخلال کننده رادیو فرکانس منتشره در فضای محیط زیست شهروندان همچون آلودگی هوا و صوت است و در شرایطی که از احتمال بروز تومور مغزی با تلفن همراه در پژوهش های علمی سخن می رود، نمی توان از کنار این امواج اخلال کننده، بی اعتنا گذشت .
• " رایانه در زندگی ما در فرهنگسرای IT"
روزنامه مردم سالاری در مطلبی از آشنایی شهروندان منطقه 11 با علوم رایانه ای در فرهنگسرای فناوری اطلاعات خبر داد .
• انتقادهای مردمی در روزنامه های امروز
روزنامه همشهری به نقل از یک شهروند نوشت :
" شرکت تلفن همراه اول هم وعده قرعه کشی و اهدا جایزه داده بود. اما هنوز خبری نشده است ! "
روزنامه جام جم به نقل از یک شهروند نوشت :
" مدت هاست برای یکی از اقوام نزدیکم از آمریکا دارو می فرستم و این بار نیز مبلغ 75 دلار برای ارسال پرداخت کردم که قبض آن موجود است. ولی وقتی این دارو به ایران رسید ، مسوولان شرکت پستی که گفته می شود دولتی نیز هست، برای تحویل دارو 50 هزار تومان طلب کردند . سووالم این است: این وجه به چه دلیل از تحویل گیرنده دارو گرفته می شود؟ البته آن هم بدون پرداخت رسید ؟!"
روزنامه اطلاعات صبح به نقل از یک شهروند نوشت :
" از طریق اینترنت پنج لوح فشرده فیلم کارتون از تهران خریدم که هزینه پست پیشتاز آن 2200 تومان شد . اما به جای آن که ظرف یکی دو روزه از تهران به رشت برسد، شش روز طول کشید. باید پرسید در این صورت پست پیشتاز با پست عادی چه فرقی دارد؟"
روزنامه اعتماد به نقل از یک شهروند نوشت :
" شرکت مخابرات اقدام به توزیع قبض های میان دوره ای کرده که چنانچه صحبت بیش از صد هزار تومان شود به هیچ وجه قبضی را به در منزل نمی فرستد. بلکه زنگ می زنند و می گویند اگر بعد از دو روز نیامدید تلفن قطع می شود. آیا این طریقه دادن خدمات به مردم است؟ منبعد باید یک روز کاری، کار خودمان را ول کنیم برویم مخابرات از اینها قبض بگیریم که میان دوره را پرداخت کنیم ."
روزنامه خراسان به نقل از یک شهروند نوشت :
" بعد از مخابرات فروشندگان نیز از خریدار مالیات می گیرند . در فاکتور خرید یک کالای 78000تومانی ، 2000 تومان مالیات درج و گرفته شد ؟"
روزنامه راه مردم به نقل از یک مشترک نوشت :
" چرا مخابرات برندگان مسابقه خوش حسابی تلفن همراه (ثامن) را که قولش را 8/8/88 داده بود نمی دهد ؟ ما خیلی وقت است منتظریم ."
۲۹ دی ۱۳۸۸ ۱۲:۱۵
تعداد بازدید : ۲,۱۴۳

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید