اخبار

نخستین دولت الکترونیک

امروزه مظاهر نوین فناوری های ارتباطاتی و اطلاعاتی حرف اول را در زندگی بشریت می زنند. لذا، متعاقب شناخت توان فناوری های نوین، همواره تلاش ها در جهت بهره گیری بیشتر از این فناوری ها در راستای بهبود زندگی مردم صورت گرفته است. بنا بر این قاعده، دولتمردان جمهوری اسلامی نیز با ورود و توسعه کاربردهای فناوری های نوین ارتباطاتی و اطلاعاتی کوشیده اند متناسب با شأن ملت و دولت از این فناوری ها بهره گیرند.
در همین راستا، امضای تفاهم نامه اجرای طرح کارت هوشمند ملی را می توان، نخستین قدم به سوی تحقق آرزوی دولت الکترونیک و به قول وزیر ارتباطات کلید دولت الکترونیک دانست. به طوری که، با توجه به وسعت قابلیت های این کارت و تاکید دولت در تحقق دولت الکترونیک باید منتظر فراگیر شدن بسیاری از خدمات دولت الکترونیک توسط این کارت بود.
ارایه خدماتی نظیر، سلامت الکترونیکی، آموزش الکترونیکی، انتخابات الکترونیکی، تجارت الکترونیکی، کیف پول الکترونیکی، و حتی بحث هدفمند کردن یارانه‌ها، با هماهنگی نهادهای ذیربط توسط این کارت فراهم می شود.
نکته حائز اهمیت این است که، هر چه زیرساخت‌های الکترونیک بیشتر فراهم شود، خدمات رسانی نیز گسترش می‌یابد. لذا، وزارت ارتباطات به عنوان متولی تامین زیرساختهای لازم دولت الکترونیک، مسوولیت ویژه ای برای عملی شدن بهره برداری از کارت هوشمند ملی در سراسر کشور که قرار است تا پایان برنامه پنجم به نتیجه برسد، دارد.
البته با وجود توان فنی و مهندسی موجود در دولت و اراده استوار در این زمینه، امید می رود با فراهم شدن زیرساخت ها و هماهنگی های مربوط، این پروژه محقق شود.
به هر حال کلید خوردن پروژه کارت هوشمند ملی را به فال نیک گرفته و آرزومندیم با همکاری و همیاری تمامی بخش ها، یک روز امکان ارایه تمام خدمات تنها از طریق یک کارت برای هر ایرانی فراهم شود.
۲۷ دی ۱۳۸۸ ۱۷:۰۴
تعداد بازدید : ۳,۳۹۵

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید