اخبار

چکیده مطالب 88/10/23

• اسلوونی به شبکه رومینگ بین‌المللی همراه اول پیوست
با پیوستن اپراتور Si.mobile اسلوونی به شبکه همراه اول، تعداد اپراتورهای طرف قرارداد رومینگ بین‌الملل این شرکت به 257 اپراتور رسید. این خبر مهمترین خبر رسانه های گروهی در حوزه ICT بود که در روزنامه های جهان اقتصاد ، جهان صنعت ، فناوران و اقتصاد پویا به چاپ رسید . خبرگزاری های فارس ، موبنا و ایسنا نیز این خبررا منعکس کردند .
• مزایده وایمکس قانونی است
مدیرکل دفتر ریاست و روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: پروانه های وایمکس (اینترنت بی سیم ) بر اساس مصوبه هیات وزیران صادر شده و مزایده وایمکس قانونی است. روزنامه های صبح اقتصاد ، جهان اقتصاد ، ابرار اقتصادی و فناوران این خبررا چاپ کردند . خبرگزاری های موبنا و ایرنا نیز این خبررا منعکس کردند .
• سیم‌کارت‌های اعتباری ایرانسل در 17 کشور آنتن می‌دهند
با اضافه شدن شش کشور مالزی، فرانسه، آذربایجان، قطر، تاجیکستان و قزاقستان، تعداد کشورهای طرف قرارداد رومینگ سیم‌کارت‌های اعتباری ایرانسل به 17 کشور رسید. روزنامه های کیهان ، اطلاعات ، ابراراقتصادی و حمایت این خبررا به چاپ رساندند. خبرگزاری های ایسنا وسیتنا نیز این خبررا منعکس کردند .
• کیفیت تلفن همراه و اینترنت بسیار پایین است
موبنا- مخبر کمیسیون اقصادی مجلس شورای اسلامی پایین بودن کیفیت را از جمله انتقادات وارد بر عملکرد وزارت ارتباطات در تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه عنوان کرد و گفت: کیفیت بسیار پایین ابزار ارتباطی نظیر تلفن همراه و اینترنت که اغلب مردم با آن درگیر هستند، به شدت قابل لمس است. روزنامه های جهان اقتصاد ، ابراراقتصادی ، جهان صنعت ، فناوران و خراسان این خبررا منتشر کردند .
• بررسی موضوع تعرفه‌ اتصال متقابل مخابرات و ایرانسل
ایسنا - برخی مسوولان شرکت مخابرات ایران بر این باورند که تعرفه اینترکانکشن یا اتصال متقابل مخابرات با اپراتور دوم تلفن همراه غیرمتعارف بوده و به هر میزان که ترافیک مکالمه بالاتر می‌رود، مخابرات بیش‌تر زیان می‌کند و در نتیجه این موضوع در حال بررسی است تا دو طرف به نتیجه مطلوب خود رسیده و به‌توافق دست یابند؛ با توجه به این موضوع، اینترکانکش شبکه مخابرات و ایرانسل همچنان در حال بررسی است و ظاهرا گروهی از مخابرات و ایرانسل در این زمینه در حال گفت‌وگو هستند و جلساتی نیز برگزار شده و قرار است در این زمینه به توافق برسند اما هنوز توافقی در این زمینه حاصل نشده است. این خبر در روزنامه های فناوران ، اقتصاد پویا ، جهان صنعت ، ابرار اقتصادی و سیاست روز درج شد .
• بازار گوشی تلفن همراه در دست قاچاقچیان
ایرنا - اقدامات بازدارنده مانند کنترل مرزها از سوی نیروهای انتظامی، اجرای طرح رجیستری گوشی ها (ثبت سریال) توسط مخابرات برای مقابله با قاچاق تلفن همراه طی سالهای گذشته در عمل موثر نبود و بازار گوشی تلفن همراه ایران اکنون در دست قاچاقچیان است. جهان اقتصاد ، جهان صنعت ، فناوران ، گسترش و اعتماد روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• شورای رقابت امروز واگذاری مخابرات را بررسی می‌کند
ایرنا - رئیس شورای رقابت گفت: با توجه به اهمیت معامله مخابرات رسیدگی به معامله این بلوک در دستور کار شورای رقابت قرار گرفته است. این خبر در روزنامه های همشهری ، پول ، جوان و گسترش درج شد .
• بومی‌سازی خدمات خاص؛ گام بعدی پست‌بانک در دفاتر مخابرات روستایی
فارس - مدیر عامل پست بانک ایران با اشاره به حضور این بانک در بیش از 9 هزار روستا، بومی‌سازی خدمات خاص در روستاها برای اقشار روستایی را گام بعدی پست بانک در زمینه دفاتر ICT روستایی برشمرد.این خبر در روزنامه های جهان صنعت ، اقتصاد پویا ، جوان و کائنات درج شد .
• با حضور وزرای ارتباطات و کشور، تفاهم‌نامه اجرای کارت ملی هوشمند امضا شد
ایلنا - کارت هوشمند ملی هر سرویسی را که احتیاج به احراز هویت افراد داشته باشد، تامین می کند. همچنین بهره برداری از این کارت، باعث کاهش رفت و آمد شده و مراجعه به دستگاههای دولتی را کاهش می دهد. همشهری ، اطلاعات و جهان صنعت روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .

• سازمان منطقه‌ای آسیا اقیانوسیه از شرکت مخابرات ایران تقدیر کرد
فارس - در پی برگزاری سی و سومین اجلاس سالانه کمیته مدیریت (APT) در تهران، دبیرکل سازمان منطقه ای آسیا اقیانوسیه(APT) طی نامه‌ای از شرکت مخابرات ایران تقدیر کرد. جهان اقتصاد و اقتصاد پویا روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• سرمایه پست بانک برای ورود به بورس کمتر از معیار بانک مرکزی است
مدیرعامل پست بانک اعلام کرد : بانک مرکزی حداقل سرمایه لازم برای بانک های جدید را برای عرضه در بورس 200میلیارد تومان اعلام کرده است که این رقم شامل پست بانک که یک بانک قدیمی است نمی شود . روزنامه های فناوران و فرهنگ آشتی این خبررا به چاپ رساندند .
• آغاز به کار دوشعبه ارزی و ریالی پست بانک در مناطق آزاد
بینا- مدیر مناطق آزاد تجاری و صنعتی پست‌بانک ایران از آغاز به کار دو شعبه ارزی و ریالی در آینده‌ای نزدیک در دو منطقه آزاد خبرداد. روزنامه های ابتکار و تفاهم این خبررا درج کردند .
• " اجرای 10 طرح مخابراتی در بافق "
رییس مخابرات بافق اعلام کرد : 10 طرح مخابراتی در آستانه 22 بهمن در شهرستان بافق به بهره برداری می رسد . روزنامه های اطلاعات و عصر اقتصاد این خبررا به چاپ رساندند .
• تحویل اطلاعات پرداخت قبوض در 24ساعت
موبنا- معاون بازاریابی و امور مشترکان شرکت ارتباطات سیار با بیان اینکه حداکثر 24ساعت طول می کشد تا اطلاعات پرداخت مشترکان از بانک به سیستم همراه اول اعلام شود ، گفت: با مجهزترشدن سیستم مکانیزه بانک ها و صورتحساب گیری همراه اول ، این اطلاعات در لحظه مبادله می شود. روزنامه جهان صنعت این خبر را منتشر کرد .
• یک سال گذشت
موبنا- دقیقا 365 روز از اعلام برنده اولیه مزایده اپراتور سوم تلفن همراه توسط رگولاتوری می گذرد. اگر در آن زمان این اپراتور کار خود را آغاز کرده بود، هم اکنون باید به استقبال یک سالگی این اپراتور می رفتیم و تولد آن را جشن می گرفتیم. روزنامه جهان اقتصاد این خبررا منتشر کرد .
• اتحادیه دستگاه های صوتی و تصویری، مجوز فروش گوشی ندهد
موبنا- عضو هیات مدیره و سخنگوی اتحادیه دستگاه های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی تهران گفت: بزودی مجوز پروانه فروش گوشی تلفن همراه از اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری و لوازم یدکی سلب می شود. این خبر در روزنامه دنیای اقتصاد درج شد .
• سرمایه گذاری 50 درصدی برای ایجاد فیبر ایران - کویت
موبنا- معاون شرکت ارتباطات زیر ساخت گفت: پنجاه درصد سرمایه گذاری برقراری فبیر ایران – کویت توسط ایران انجام شده است . این خبر در روزنامه ابرار اقتصادی به چاپ رسید .
• ساماندهی بازار تلفن همراه با ایجاد اتحادیه مستقل
موبنا- به گفته یک نماینده قانونی برای ساماندهی بازار تلفن همراه، ایجاد اتحادیه مستقل،لازم است. روزنامه جهان صنعت این خبررا منتشر کرد .
• برای تولید مشترک گوشی تلفن همراه با برندهای معتبر به نتیجه ای نرسیده ایم
موبنا- به گفته رییس انجمن تولیدکنندگان گوشی تلفن همراه در کشور، مذاکره با برندهای معتبر خارجی برای تولید مشترک گوشی تلفن همراه نتایج مشخص نداشته است. به همین دلیل نتیجه این تصمیم بعید به نظر می رسد. روزنامه گسترش این خبررا درج کرد .
• نگاهی به وضعیت بازار سیمکارت
موبنا- بازار سیمکارت بدون تغییر مانند روزهای گذشته به آرامی سپری می شود. روزنامه جهان صنعت این خبررا چاپ کرد .
• دستگاههای اجرایی موظف به ارائه خدمات از طریق دولت الکترونیک شدند
فارس - بر اساس لایحه برنامه پنجم پیشرفت و عدالت، کلیه دستگاه‌های اجرایی موظف شدند خدمات خود را از طریق دفاتر ارتباطات و فناوری اطلاعات غیر دولتی به عنوان پیشخوان خدمات دولت به مردم ارائه دهند. روزنامه فناوران این خبر را منعکس کرد .
• مخابرات کم فروشی می کند
ICTPRESS – یک فعال اینترنتی اعلام کرد : کیفیت پهنای باندی که مخابرات به ISP و ISDP ها ارائه می دهد حداقل 30 تا 40 درصد پایین تر از میزان پهنای باندی است که به آن ها فروخته می شود . روزنامه صبح اقتصاد این خبررا منعکس کرد .
• سارقان کابل‌های مخابرات در مشگین‌شهر دستگیر شدند
فارس - دو نفر که با خودرو امانتی اقدام به سرقت کابل‌های مخابراتی می‌کردند در مشگین‌شهر دستگیر شدند. روزنامه همشهری این خبر را منتشر کرد .
• پست بانک تا پایان سال به بورس وارد می شود
مدیر عامل پست بانک گفت: پست بانک نه تنها زیان ده نیست، بلکه از سودآورترین بانکها محسوب می شود. روزنامه دنیای اقتصاد این خبررا درج کرد . این خبر روز گذشته نیز در 19رسانه منعکس شده بود .
• نقطه ضعف در سرور اطلاعاتی اینترنت توسط متخصص ایرانی کشف شد
مهر - متخصص ایرانی ایمنی شبکه در روزهای آخر سال 2009 میلادی کشف جدیدی را بر روی وب سایت خود منتشر کرد که این کشف نقطه ضعفی بزرگ را در سرور اطلاعاتی اینترنتی یا IIS آشکار می کند. روزنامه جوان این خبررا چاپ کرد . این خبر در چند روز گذشته نیز درشش روزنامه منعکس شده بود .
• توسعه هفت مرکز مخابراتی در تهران
فارس - عملیات کابل برگردان با هدف توسعه در مراکز مخابرات شهید یزدانپناه، پیام نور، شهید مدنی، آیت‌الله ایروانی، شهید کاظمیان و شهید صالح طبری از 22 دی‌ماه آغاز می‌شود. روزنامه عصر اقتصاد این خبررا منتشر کرد . این خبر روز گذشته نیز در سه روزنامه منعکس شده بود .
• استفاده از امکانات فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه پنجم توسعه ضرروی است
موبنا- عضو هیات رییسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به نسبت سایر کشورها ، استفاده کمتری از فناوری های اطلاعات و ارتباطات می بریم، گفت: انتظار است در قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور، زمان بندی ها به نحوی برنامه ریزی شود که به صورت معقول و واقع بینانه همپای سایر کشورها بتوانیم از این امکانات استفاده کنیم.
• حجم سپرده های پست بانک در چهارسال اخیر پنج برابر شده است
موبنا- مدیرعامل پست بانک گفت: حجم سپرده های این بانک ، با 505 درصد افزایش از یک هزار و 402میلیارد ریال در سال 1385 به هشت هزار و 476 میلیارد ریال در پایان آذر ماه امسال رسیده است .
• مهندس تقی پور به خوزستان می رود
موبنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سفر به استان خوزستان با حضور در یکی از شهرستان های این استان، ضمن بررسی مصوبات قبلی، طرح ها و پیشنهادات را بررسی و به شکایات مردمی رسیدگی می کند.
• معرفی گوشی‌های پرفروش در بازار امروز تلفن همراه
موبنا- گوشی‌های E66 و 6303 نوکیا، S500 سونی اریکسون، KF510 ال جی ، M620 سامسونگ و TOUCH VIVA به عنوان پرفروش‌ترین گوشی‌ها در بازار معرفی شدند.
• معرفی گوشی B7320 Omnia PRO سامسونگ
موبنا- گوشی B7320 Omnia PRO سامسونگ که از ماه می سال 2009 میلادی به بازار جهانی عرضه شدهT با قیمت 293 هزار تومان در بازار عرضه می شود.
• معاون آموزش وزارت ارتباطات سرپرست مرکز تحقیقات مخابرات ایران شد
فارس - با حکم وزیر ارتباطات، مهدی اخوان بهابادی، معاون آموزش، پژوهش و امور بین الملل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حفظ سمت به جای عباس ظریفکار به عنوان سرپرست جدید مرکز تحقیقات مخابرات ایران منصوب شد.
• هزینه پهنای باند اینترنت کشور 11 برابر ترکیه است
فارس - رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: هزینه پهنای باند اینترنت در کشور بسیار بالاست و از آنجا که بحث اینترنت در انحصار وزارت ارتباطات است، باعث شده تا قیمت آن در کشور 11 برابر کشور ترکیه باشد.
• اتاق فکر در وزارت ارتباطات تشکیل شد
فارس - دبیر شورای فرهنگی وزارت ارتباطات از تشکیل اتاق فکر و انتخاب استان خوزستان و شرکت ارتباطات سیار به عنوان استان‌ برتر و شرکت‌ برتر وزرات ارتباطات در زمینه اقدامات فرهنگی خبر داد.
• نخستین کنگره فناوری اطلاعات برگزار می شود
سیتنا - نخستین کنگره فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران با رویکرد " به زیست شهروندان" از 10 تا 12 اسفندماه در سالن همایش های برج میلاد برگزار می شود.
• تلفن اعتباری GSM آماده بهره برداری است
سیتنا - تلفن اعتباری GSM آماده بهره برداری است و به زودی در استان مازندران راه اندازی می شود.
• توسعه چهار مرکز مخابراتی در تهران
فارس - عملیات کابل برگردان با هدف توسعه در مراکز مخابرات بعثت، شهید مفتح،ولی‌عصر و شهید باهنر از 23 دی ماه آغاز می‌شود.
• سمینار علمی "چهلمین سال اینترنت" در دانشگاه شریف برگزار شد
ایسنا - سمینار علمی "چهلمین سال اینترنت" به همت انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی و با همکاری دانشگاه صنعتی شریف به انجام رسید.
• برگزاری همایش ملی آینده پژوهی روابط فرهنگی بین المللی درتهران
ایرنا - همایش ملی "آینده پژوهی روابط فرهنگی - بین المللی" 27 دی ماه با حضور"مهدی مصطفوی" رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در محل این سازمان برگزار می شود.
• ساماندهی تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی شناورهای مجتمع بندری امام خمینی (ره)
معاون فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان از ساماندهی تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی شناورهای مجتمع بندری امام خمینی (ره) خبر داد. خبرگزاری های فارس و ایلنا این خبر را منعکس کردند .
• نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات استان قم افتتاح می‌شود
فارس - مدیرعامل شرکت توسعه نمایشگاه‌های بین‌المللی استان قم گفت: سومین نمایشگاه «فناوری اطلاعات و ارتباطات» استان قم پنج‌شنبه افتتاح می‌شود.
• " ذوق زدگی رسانه ای از لشکر کشی مجازی "
روزنامه فناوران در یادداشتی با عنوان " ذوق زدگی رسانه ای از لشکر کشی مجازی " به قلم پریسا سجادی به بررسی وضعیت هک سایت های ایرانی در کشور پرداخته است .
• " ما و اینترنت "
روزنامه آفرینش در مطلبی با عنوان " ما و اینترنت " و به قلم علی رمضانی به بررسی وضعیت به کارگیری و نحوه استفاده از سرویس اینترنت پرداخته است .
• برگزاری نشست مطبوعاتی کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران
روزنامه اقتصاد پویا در مطلبی از برگزاری نشست مطبوعاتی کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران خبر داد .
• " گوشی جاسوسی ، فقط 59 هزار تومان ! "
روزنامه حزب الله در مطلبی از فروش گوشی های جاسوسی به قیمت 59 هزار تومان خبر داد .
• " پارک های فناوری مجازی ، حفظ محیط زیست و توسعه پایدار "
روزنامه گسترش در مطلبی با عنوان " پارک های فناوری مجازی ، حفظ محیط زیست و توسعه پایدار " به بررسی وضعیت پارک های علم و فناوری مجازی کشور پرداخته است .
• انتقادهای مردمی در روزنامه های امروز
روزنامه اطلاعات به نقل از دو شهروند نوشت :
-" اداره پست خلخال استان اردبیل برای پست سفارشی پیشتاز به مقصد شهرهای دور افتاده ای مانند بندر عباس 1000 تومان و برای شهرهای نزدیک استان اردبیل 4000تومان هزینه دریافت می کند و در پاسخ اعتراض مردم هم می گوید این طرح به صورت آزمایشی اجرا می شود و اگر دوست ندارید ، می توانید نامه پیشتاز نفرستید !"
- " آقای انوشیروانی ، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اخیرا در گفت و گویی به صراحت اعلام کرده است : پارازیت ها تاثیرهای سوء منفی بر روی سلامت جسم و روان افراد دارند و نتایج بررسی ها نشان می دهد که این امواج بر سیستم مغز ، اعصاب ، شنوایی و نحوه برخورد و رفتار افراد موثر است . با این اوصاف آیا زمان آن نرسیده که در مورد ارسال امواج برای ماهواره ها چاره جویی شود و از به خطر افتادن بیشتر سلامت مردم بیگناه پیشگیری به عمل آید ؟"
روزنامه اعتماد به نقل از دو شهروند نوشت :
-" قبلا در منطقه ای دیگر زندگی می کردیم و حالا دو ماه است که به منطقه صادقیه آمده ایم . به قدری پارازیت ها ما را اذیت می کند که خدا می داند . سردرد و سر گیجه امان مان نمی دهد . دو هفته به مسافرت رفتیم خیلی حالم خوب وبد ولی به محض اینکه برگشتم از فردا صبح آن روز دوباره حالم بد شد . "
- خواستم در رابطه با مطلبی که در روزنامه تان در تاریخ 14/10/88 در مورد پارازیت ها از نماینده کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نقل قول کرده بودید بگویم ما در شمال شرق تهران زندگی می کنیم . نه تنها در این مدت پارازیت ها در این منطقه کم نشده بلکه خیلی هم زیاد و شدید و شبنه روزی شده ، به شکلی که حتی روی آنتن دهی موبایل ها و کانال های سه و پنج تلویزیون خودمان هم تاثیر گذاشته و آنها را مختل کرده است . "
روزنامه جوان به نقل از یک شهروند نوشت :
" چرا سرعت اتصال به اینترنت با تلفن های خانگی این قدر پایین است ، شاید کسی نتواند از طریق ADSL وصل شود آن وقت باید چکار بکند ؟ سرعت آنقدر پایین است که آدم را دق مرگ می کند ! "
روزنامه رسالت به نقل از یک مشترک نوشت :
" قرعه کشی مشتریان خوش حساب تلفن همراه اول در تاریخ 23/9/88 انجام شده است که جا دارد تاریخ انتشار و اسامی برندگان این قرعه کشی و اهدای جوایز آن اعلام شود ."
۲۶ دی ۱۳۸۸ ۱۳:۳۰
تعداد بازدید : ۲,۰۰۱

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید