اخبار

سخنان مهندس تقی پور در استان اصفهان88/9/14


من هم به نوبه خودم عرض تبریک دارم به مناسبت ایام ولادت امام هادی (ع) و همچنین پیشاپیش تبریک عید غدیرخم، عید ولایت و به تعبیری بزرگترین عید و مناسبتی که باید به بشریت تبریک بگوییم چرا که با توجه به آیه شریفه روز اکمال دین و اتمام نعمت است و اگر این کار بزرگ انجام نمی شد رسالت نبی گرامی اسلام ابلاغ نشده بود و به تعبیر ما ماموریت ایشان به اتمام نرسیده بود و با این اتفاق بزرگ که هنوز از انوار و پرتوهای این حادثه عظیم بهره مند هستیم و امروز در سایه ولایت ائمه اطهار (ع) و آخرین از اوصیای پیامبر گرامی اسلام حضرت ولیعصر (عج) از انوار آن حادثه بزرگ است که به حمد اله ما از نعمت انقلاب اسلامی بهره مند هستیم و امت اسلام توانست به برکت آن اتفاق و حادثه بزرگ بعد از چندین قرن مجدد آن مجد و عظمت اولیه اسلام را به جهان عرضه کند و نشان دهد که اسلام فقط یک دین برای یک سری توصیه های اخلاقی و توصیه های فردی نیست بلکه اسلام یک دین اجتماعی است که اقتصاد دارد، اجتماعیات و سیاست های مشخصی دارد.
نقل قول و ذکر خیری داشته باشیم از شهید مدرس که دیروز روز ایشان بود و روز مجلس نام گرفت و عبارت مشهور از ایشان که سیاست ما عین دیانت ماست و شاید امروز این بزرگترین نکته و محور تمایز اسلام از سایر ادیان است که به هر صورت به دلایل مختلف تاریخی فقط تبدیل به یک سری توصیه های اخلاقی و بعضاً تأثیرگذاری های محدود در زندگی بشر شده اند و همانطور که می بینیم اسلام و به خصوص شیعه که ادامه حرکت غدیر است امروز کماکان پویا و بالنده به صورت کاملاً تأثیر گذار در معادلات جهانی ایفای نقش می کند به حدی که امروز کانون همه توجهات بعد از قرن ها مجدداً به ام القراء ممالک اسلامی که جمهوری اسلامی ایران باشد جلب شده است و این به دلیل تأثیر گذاری است که این نظام مقدس در منطقه و در جهان دارد.
و گرامی می داریم این تقارن را که توفیق داشتیم خدمت شما برسیم در این ایام سعید و تشکر می کنم از همه عزیزان که از راه های دور و از شهرهای مختلف در این جلسه شرکت کردند.
به هر صورت یکی از اهداف سفرهای استانی که با ابتکار ریاست محترم جمهور از دولت نهم شروع شد و در دولت دهم هم ادامه دارد این است که انشاء اله دولت فقط اکتفا به حضور در تهران و مرکز کشور نداشته باشد همانطور که از شما عزیزان، مسوولین در استان انتظار و توقع می رود که شما هم اکتفا به حضور در مرکز استان نداشته باشید و به هر صورت همه قبول دارند که ساختار دولت به دلایل تاریخی یک ساختار طویل است و شاید گردش اطلاعات آنچنان که باید و شاید به صورت روان و کامل در یک سیستم منظم جریان اطلاعاتی به درستی و به صورت کامل انجام نمی شود. مضاف بر این ضرورت برخورد چهره به چهره و حضور در میان مردم آشنایی با مسائل و مشکلات به هر صورت با توجه به شعارهایی که دولت نهم مطرح کرد و در رأس آنها شعار مهرورزی، عدالت گستری، خدمت رسانی به آحاد ملت ایران و تعالی کشور ایجاب می کرد که دولت مردان از رأس تا سطوح مختلف در بین مردم حضور داشته باشند و انشاء اله مسائل را از نزدیک درک و لمس کنند و با پیشنهاداتی که توسط خود عزیزان مطرح می شود و نهایتاً اخذ بازخوردهای لازم از تصمیماتی که در گذشته اتخاذ شده و نهایناً اصلاح مسیر.
انشاء اله که این جلسه ما هم برکات و ثمرات خیری در آینده داشته باشد. قصد دوم از این جلسه اینکه خدا قوت و عرض خسته نباشید داشته باشیم خدمت شما به دلیل تلاش هایی که در دولت نهم صورت گرفته خوشبختانه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به همت شما همکاران گرامی در سطوح مختلف به خصوص در دولت نهم در ادامه زحماتی که بسیاری از شما عزیزان در دولت های قبل متحمل شده بودید شتاب بیشتری گرفت و ما امروز آنچنان که در گزارشات آقای مهندس زمانی و سایر دوستان شاهد بودیم شاخص خوبی را در زمینه ارتباطات، پست و پست بانک داریم منتهی از آنجا که راه کمال و تعالی پیوسته و بی نهایت است و شعارهایی که مطرح شده شاید به دلایل عقب افتادگی های تاریخی که ما در زمینه به خصوص عدالت گستری داریم در حال حاضر فاصله و راه بسیار زیاد است. باید به گوییم در عین حال که عرض خدا قوت داریم کارهای بسیار زیاد انجام نیافته هم داریم. و من اینجا استفاده می کنم از توصیه قرآن مجید که می فرماید: وقتی از یک کاری فارغ شدید انشاء اله کار جدی تر و بالاتر و بعدی را باید تعریف کنید.
خوب ملاحظه فرمودید: خوشبختانه خود استان اصفهان همانطور که اشاره شد دارای ظرفیت بالایی در منابع انسانی، امکانات مادی و کلا جزء استان های ممتاز کشور است طبیعتاً انتظار پیشتازی و اینکه الگوی سایر استان ها قرار بگیرد خصوصاً در زمینه فناوری های پیشرفته از این استان بیشتر داریم.
حالا اگر تهران را در نظر نگیریم به دلایل خاص و پیچیدگی هایی که در آن وجود دارد و شاید در بعضی از زمینه ها خود این پیچیدگی ها مانعی برای بسیاری مسائل باشد می توانیم بگوییم کلان شهرهایی مثل اصفهان، تبریز، شیراز می توانند رقبای جدی باشند برای پایتخت در پیشتازی در زمینه عرضه سبک های مدیریتی جدید و قطعاً اصفهان هم در این زمینه با توجه به ظرفیت ها و استعدادهای نیروی انسانی و مدیریتی بالایی که دارد همانطور که اشاره شد شهرت اصفهان به شهر شهیدان و نقش آفرینی رزمندگان اصفهان در 8 سال دفاع مقدس و ظهور سرداران بزرگ که نام اصفهان را به صورت مکرر در تاریخ انقلاب اسلامی به ثبت رسانده اند امروز این توقع را در کشور ایجاد کرده است که در دوران سازندگی کشور هم این استان بزرگ و ممتاز انشاء اله این نقش پیشتازی را داشته باشد.
طبیعتاً از بحث های کلی که بگذریم امسال به خاطر دارید با توجه به توصیه های مقام معظم رهبری که سال 88 را به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف نام گذاری فرمودند من عرض می کنم شاید بزرگ ترین مخاطب این نام گذاری و این عنوان وزارت خانه ما باشد. چرا که با توجه به تغییر سبک زندگی و ضرورت تغییر در سبک های مدیریت به خصوص در شهرهای بزرگ ایجاب می کند یک تجدید نظر و بازنگری اساسی در نحوه مدیریت امور و مدیریت شهری و بسیاری از مسائل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی داشته باشیم.
اگر بر گردیم به قبل از دوره گراهام بل و اختراع تلفن وقتی بشر نمی توانست صوت را منتقل کند مجبور بود برای یک پیغام خودش جا به جا شود این یعنی یک هزینه بسیار زیاد که امروز را درباره به آن نمی توانیم فکر کنیم که بشر با این همه گستردگی و پیشرفتی که در امور داشته بتواند این را تحمل کند.
خوب همه این پیشرفت ها در ارتباطات حاصل شد به نحوی که ما امروز در کسری از ثانیه چندین بار می توانیم کره زمین را با صوت و دیتا دور بزنیم و به جاهای مختلف پیغام خودمان را منتقل کنیم این قطعاً تأثیرات بسیار زیادی در زندگی بشر داشته و سبک های مدیریتی را دگرگون کرده فقط من به یک نکته در این زمینه اشاره کنم و آن اینکه چند روز پیش در روزنامه ای خبری را مطالعه می کردم که در آمریکا امروز 53 درصد کارکنان از طریق دورکاری دارند کارشان را انجام می دهند یعنی بدون اینکه سرکار بروند کارشان را انجام می دهند خوب این فقط یک مثال است از اینکه چگونه سبک های مدیریت با ارتباطات دگرگون می شود اگر دقت بکنیم پست هم همینطور است یعنی پست هم می تواند بسیاری از کارها را به مردم اجازه بدهد بدون اینکه جا به جا شوند انجام بدهند.
همه انواع پست را وقتی در کنار هم بگذاریم این مشخص می شود. و نقش فناوری اطلاعات شاید قدری در دوره های گذشته مورد غفلت قرار گرفته و در این دوره جدید به همت شما عزیزان و همکاران تان ما باید سعی کنیم که این نقش را در جایگاه و شأن مناسب جمهوری اسلامی ایران ایجاد و ایفا کنیم . توجه جدی به مسائل دولت الکترونیک که خوب می دانید بسیار گسترده است اگر سلامت الکترونیک، تجارت الکترونیک، بانکداری الکترونیک و همه این پسوندهای الکترونیک را درکنار هم بگذاریم به نظر می رسد بتوانیم آن راه حل کلان مدیریت کشور را در مسیر اصلاح الگوی مصرف به کشور ارائه بدهیم با همین امکاناتی که امروز خوشبختانه در اختیار ما هست. خوب ما خوشبختانه در بحث ارتباطات همانطور که آمارها نشان می دهد از نظر کمی قطعاً در جایگاه مناسبی هستیم از نظر کیفی هم باور داریم با همت مدیران و ابتکارات و خلاقیت هایی که انشاء اله دارند و از خودشان بروز خواهند داد می توانیم بگوییم از نظر ارتباطات در جایگاه مناسبی هستیم چشم انداز1404 را هم در نظر داریم که باید رتبه اول منطقه باشیم.
با توجه به اتفاق مهم و تأثیرگذاری که در زمینه ارتباطات افتاد و بحث خصوصی سازی شرکت مخابرات ایران طبیعتاً توقعمان این است که آن نواقص و معایبی که در اداره به سبک دولتی وجود داشت که شما عزیزان همه از مدیران دولتی هستید به خوبی با ضعفها آشنا هستید. قطعاً سبک مدیریت به روش خصوصی می تواند بسیاری از آن مشکلات و سختی ها را کنار بزند و شرکت مخابرات ایران را از مزیت های تصمیم گیری صحیح و به موقع بهره مند کند و به توسعه بازار که طبیعتاً و معمولاً هدف هر بنگاه اقتصادی است برسد.
همانطور که آقای مهندس زمانی هم اشاره داشتند ما در صحبت هایی که با مجموعه خریداران داشتیم همه خوشبختانه در این نکته متفق القول هستند که ما در یک خانواده واحد زندگی می کنیم طبیعتاً سربلندی و موفقیت مجموعه مخابرات، سربلندی و موفقیت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و بالعکس و اینکه باید انشاء اله در خود بحث خصوصی سازی و عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری در پیاده سازی اصل 44 قانون اساسی این وزارتخانه پیشرو و الگو بوده انشاء اله باید سعی کنیم که این الگو بودن را در ارائه یک مدل موفق از نحوه اداره جدید ادامه بدهیم به این معنی که اگر خدای نخواسته یک افتی را در این زمینه شاهد باشیم قطعاً این تجربه خصوصی سازی برای کل کشور یک تجربه ناموفق تصویر خواهد شد و در سرنوشت اقتصاد کشور که امروز بقیه حوزه ها هم به دنبال آن حرکت می کنند تأثیرگذاری نامناسبی خواهد داشت. بنابراین ما با این عنایت امروز معتقد هستیم که کلیه زیر مجموعه های وزارت ارتباطات کماکان به صورت یک خانواده واحد باید حمایت ها و همکاری های تنگاتنگ خودشان را با مجموعه شرکت مخابرات ایران ادامه بدهند. حتی به این نکته اشاره کنم که بسیاری از دوستان در مجموعه وزارت پیشنهاد داشتند که ما این همه مدیر را که به یکباره از دست می دهیم و این شرکت که واگذار می شود بیاییم بسیاری از مدیران کارآمد و مجرب را در داخل وزارتخانه نگه داریم و به واقع من خودم با این مسئله مخالفت کردم و عرض کردم به هر صورت ما نمی خواهیم که یک مجموعه تضعیف شده را تحویل بدهیم که خدای نکرده در ادامه حرکتش دچار مشکل باشد و خوب است که ما برای اینکه این یک تجربه موفقی باشد شرکت را تقویت کنیم و آنچه که در توان است از حمایت های معنوی و همکاری های مدیریتی کما کان ادامه داشته باشد. بر همین اساس ما به حداقل ها و اینکه حداقل نیازها را از دوستان تقاضا کنیم اکتفا کنیم و حالا اگر این خبر بین دوستان منتشر شده من همین جا این توضیح را عرض می کنم که دلیل این امر این بوده و قطعاً برای ما سخت بود که یک مجموعه عظیم از مدیران را از دست بدهیم منتهی این بدلیل یک مصلحت بزرگتر بود و اینکه اعتقاد داریم که شرکت مخابرات ایران شرکت مخابرات برای نظام جمهوری اسلامی ایران است و موفقیت این مجموعه کماکان در خانواده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موفقیت و سربلندی ما محسوب می شود.
خوب برای برنامه های آینده اشاره کنم که قطعاً توقع مجموعه این است که ما هم کمک خواهیم کرد که از طریق مقررات، قوانین و سازمان تنظیم مقررات این مجموعه بتواند روز به روز خدمات و سرویس های ارزش افزوده را بیشتر تعریف کند. همین طور که منحنی هایی که نشان دادند و باعث افتخار بود انشاء اله این منحنی ها را در مورد ارائه سرویس ها و کیفیت از این به بعد و در سال های آتی ببندیم و خود شما در مجموعه درگیر هستید امروز در خیلی از شهرها ما دنبال مشتری می گردیم که حالا این ظرفیت های اضافه را به چه کسی باید بفروشیم و خوشبختانه امروز شهروندان جمهوری اسلامی ایران دغدغه عدم دسترسی ندارند.
انشاء اله باید نوع گزارشات ما به این سمت بروند که چقدر کیفیت را بالا بردیم چقدر سرویس ها و خدمات ارزش افزوده را بیشتر کردیم و چقدر توانسته ایم پهنای باند مناسب را به عنوان زیرساخت توسعه فناوری اطلاعات در اختیار مردم و نهادهای دولتی بگذاریم که عرض خواهم کرد شاید مهمترین محور برنامه های ما در طول برنامه پنجم همین بحث توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات و کمک برای پیاده سازی همه این پسوندهای الکترونیکی باشد که خدمتتان عرض شد.
خوب ما با یک نگاه راهبردی و کلی اعتقادمان این است که امروز بسیاری از مسائل کلان شهرها مثل تهران، اصفهان، تبریز، شیراز راه حل فیزیکی ندارد و حتماً باید اداره امور این شهرها را در فضای مجازی مدیریت کنیم. شما شاهد هستید خیابان های تهران بیشتر از این تحمل خود رو را ندارد. پس بنابراین امروز یک ضرورت است که ما به عنوان مدیریت کلان کشور کاری کنیم که این جا به جایی ها حذف شود خوب شما خودتان شاهد هستید اگر 10سال پیش می گفتند پرداخت الکترونیکی شاید برایمان عجیب بود خوب امروز شما زحمت کشیدید 1818 را راه انداختید و این کار دارد انجام می شود. یا اگر بدون حضور در بانک پول از حساب جابجا شود، اقساط پرداخت شود عجیب بود که امروز شاهد اینها هستیم. یا بسیاری از مسائل دیگر اینها مثال هایی است که اثبات شده مردم ما مردم با فرهنگ، با هوش و کسانی هستند که از فناوری های نو استقبال می کنند. تجربه کارت سوخت که بعضی نگرانی داشتند که خوب دیدید که انجام شد و آثار خیر و برکات زیادی داشت که مهمترین آن امکان اعمال مدیریت به صورت روزانه بر مصرف سوخت بود و اینکه کشور که یک روزی شاید حتی آمار درستی از مصرف نداشت امروز می تواند این مصرف را با دقت لیتر در روز اعلام کند.
که مثلاً امروز مصرف بنزین 50 لیتر کمتر یا بیشتر از دیروز بود خوب این برای اداره کشور خیلی حیاتی است و می خواهم این را عرض کنم ما متأسفانه بسیاری از زمینه های مشابه این داریم که امروز بدون اطلاعات صحیح داریم مدیریت می کنیم.
در بسیاری از موارد هم که دقت را داریم سرعت را نداریم یعنی اگر بخواهیم یک آماری را استخراج کنیم از تهران باید شروع کنیم بعد استان ها و شهرستان ها حداقل 15 روز طول می کشد که این آمار برود و برگردد در حالی که امروز مدیران ما با توجه به مسائل پیچیده ای که در اداره کشور وجود دارد نیاز دارند که به صورت آنلاین این اطلاعات را داشته باشند.
پس امروز این برای ما یک امر حیاتی است انشاء اله همه همکاران ما در این حوزه کمک خواهند کرد. و این خبر خوش را من عرض می کنم که بر مبنای همین ضرورت و توضیحی که ما در هیات دولت دادیم کار گروه ویژه مدیریت فناوری اطلاعات در دولت تشکیل شد با عضویت چند تن از وزراء و معاونت راهبری و منابع انسانی ریاست جمهور با اختیارات ویژه به این معنی که مصوبات این کار گروه مصوبات هیات دولت تلقی می شود. یعنی ما در پیاده سازی پروژه های کلان فناوری اطلاعات در سطح ملی این امکان را داریم که از آن پیچ و خم های بروکراسی پرهیز کنیم و بتوانیم در راستای بحث عدالت گستری و خدمت رسانی به مردم به سرعت حرکت کنیم که به نظر بنده این بزرگترین خدمت است که مردم را از این زحمت ها و رنجها که ساعت ها در خیابان ها و جاده متحمل شوند و جابجا شوند و مسائل خود را انجام بدهند معاف کنیم و مثلاً آن برادر و خواهر روستایی برای تمدید دفترچه بیمه لازم نیست به شهر بیاید یا برای پرداخت اقساط و یا ثبت نام ها و غیره لازم نیست رفت و آمدهای زیادی داشته باشد.
پس این یکی از محورهای اصلی برنامه ماست. خوب مخابرات در نقطه خوبی قرار گرفته شما کمک خواهید کرد ما هم حمایت و کمک خواهیم کرد که انشاء اله در بحث توسعه کیفی و ارائه خدمات ارزش افزوده جدید و خصوصاً توسعه پهنای باند موفق باشد. منتها این وسیله است هدف این است که ما بتوانیم خدمات الکترونیکی را از طریق دولت و بخش خصوصی به مردم ارائه بدهیم. مثلاً پست گزارش بدهد که چند درصد از خریدهای مردم بصورت الکترونیکی انجام می شود چون مشخص است که امروز هر مقدار این ساز و کار را ارتقاء بدهیم از شاخص های جابه جایی فیزیکی کاسته ایم و این یعنی کاهش هزینه.
در زمینه پست بزرگترین مأموریتی که برای خودمان و سایر همکاران در نظر گرفتیم این است که این مجموعه را آماده کنیم که خصوصی سازی در این حوزه هم اتفاق بیافتد این آمادگی از چند نظر باید صورت بگیرد اولین بحث این است که یک انگیزه هایی را در خریداران ایجاد کنیم که مشخص کند این مجموعه می تواند با ارائه خدمات ارزش افزوده بیشتر سودآور باشد. شما خودتان بهتر از من می دانید خدماتی که از طریق پست در کشور های مختلف ارائه می شود بسیار متنوع است و این بسته است که به قول خارجی ها در آن اندازه اقتصادی سودآور یا زیان ده باشد و اگر به این توجه نکنیم طبیعتاً این مجموعه به عنوان یک مجموعه بزرگ که حرکتش خیلی سخت است در مجموعه دولت خواهد ماند و قطعاً به ضرر نظام است که ما از توان و استعداد بخش خصوصی در حل مشکلات استفاده نکنیم پس ما در بخش پست مأموریت مان این است که کمک کنیم و آماده سازی کنیم و حتماً همکاران ما در شرکت پست در شتاب دهی به این حرکت باید کمک کنند.
و نهایتاً بحث پست بانک که باید این را عرض کنم ما الان در بحث خصوصی سازی پست بانک قدری تأمل می کنیم البته به این معنی نیست که موافق خصوصی سازی نیستم بلکه به این معنی است که آن رسالتی که برای پست بانک تعریف کردیم که حضور در روستاها و خرده بانکداری است می گوییم اصل این است.
همانطور که اشاره شد بالاخره ما 20،30 تا بانک در کشور داریم یعنی مشکل کشور این نیست که تعداد بانکهایش کم است و باید پست بانک را ایجاد کرد دولت پست بانک را ایجاد کرد برای اینکه شعارهای محوری خودش را که عدالت گستری، خدمت گزاری به مردم و حضور در اقصی نقاط کشور است بتواند از این طریق ممکن کند. از دوستان در پست بانک خواسته ایم که روی این راهبردها قدری بیشتر کار کنند و تدوین بیشتر مأموریت ها و اهداف و به خصوص ایجاد تضمین هایی که ما اطمینان پیدا کنیم که اگر این مجموعه هم با توجه به توصیه های کلی یک روزی به بخش خصوصی واگذار شد این خدمات تضمین دارد که ادامه پیدا کند و این حرکت خوبی که شروع شده و می توانیم بگوییم که یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که در دولت نهم شتاب فوق العاده ای گرفت و ما امروز به هر روستایی که می رویم در کنار بحث دفاتر ICT روستایی واقعاً این شادمانی و نشاط را در روستاها می بینیم و آن شعاری که می دادیم و اینکه جلوی مهاجرت به شهرها را بگیریم در سایه این اقدام یک قدری وجه عملی گرفته و اکثریت روستائیان عزیز امیدوار شده اند در هر صورت به صورت نسبی از امکانات مشابه شهر می توانند برخوردار شوند و این بسیار مهم است اینکه انشاء اله بتوانیم در کنار بحث توسعه دفاتر ICT روستایی بحث خدمات پست بانک را ادامه دهیم.
من مجدداً از اینکه این توفیق حاصل شد خداوند را سپاسگزارم و از شما عزیزان و همکاران تشکر می کنم. امیدوار هستم که این خدمات و زحمات مقبول درگاه الهی باشد و آرزوی توفیق دارم برای شما عزیزان برای خدمات بهتر و بالاتر در ادامه شعارهای خدمت رسانی دولت دهم و اینکه انشاء اله بتوانیم با پیاده سازی روش های جدید که ذکر شد در بحث خدمات الکترونیکی، در حوزه فناوری اطلاعات زحمات و رنجهای ملت را روز به روز کمتر کنیم و رفاه و زمینه های تعالی را برای تک تک شهرواندان در سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فراهم کنیم.
۲۲ دی ۱۳۸۸ ۱۴:۳۴
تعداد بازدید : ۲,۸۶۴

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید