اخبار

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات : آماده انتقال تجربه گسترش ICTدر روستاها به دیگر کشور ها هستیم

گسترش خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات در مناطق روستایی دیدگاه و هدف اصلی برنامه ریزی و ارتقای خدمات ICTدر کشور در سراسر ایران است.
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مهندس رضا تقی پور، در سی و سومین اجلاس کمیته مدیریت جامعه مخابراتی آسیا و اقیانوسیه در تهران اظهار داشت: ایران آماده ی سهیم شدن در تجربه گسترش خدمات ICT در مناطق روستایی با دیگر کشور های منطقه است.
وی گفت: ایران مصمم به ارائه کاندیداتوری خود برای عضویت در شورای سازمان جهانی مخابرات (ITU ) و عضویت در هیات مقررات رادیویی (RRB ) از منطقه در انتخابات کنفرانس نمایندگان مختار سال آینده است .
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ُبرغم بحران جهانی اقتصادی در سالهای اخیر ، ICT به طور مستمر و به میزان قابل ملاحظه ای به بهبود وضعیت اقتصادی در تمامی بخش ها کمک کرده است.
وی با بیان اینکه توسعه سریع و کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات تاثیر مستقیم و قابل ملاحظه ای بر تمامی جنبه های زندگی داشته است ، ادامه داد: تمایز سنتی بین خدمات رسانه ای ، کتب و نشریات ، کامپیوتر ، مخابرات و اطلاعات در حال محو شدن بوده و نمونه های جدیدی برای ایجاد ، انتشار و تبادل دانش در حال تکوین است .
تقی پور با بیان اینکه در منطقه کشورهایی هستند که دسترسی به باند وسیع و بکارگیری آن را افزایش داده اند ، همکاری و تبادل تجربیات میان کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در منطقه را بسیار مهم و حیاتی دانست و گفت: جلسات مقدماتی APT پیش از کنفرانسهای بین المللی ITU به منظور نزدیکتر سازی نظرات کشورها به یکدیگر و تهیه پیشنهادهای مشترک مورد علاقه همه کشور های منطقه و نیز افزایش احتمال تایید نهایی آنها در کنفرانسهای جهانی مرتبط ITU بسیار مهم است.
وی تصریح کرد: از آنجا که بسیاری از کشورهای منطقه تجارب ارزشمندی در زمینه خصوصی سازی خدمات و کاربردهای ICT و همچنین صنایع و فن آوریهای آن بدست آورده اند، APT باید در جهت برگزاری کارگروه ها و سمینارها به منظور تبادل تجارب ارزشمند میان کشورهای منطقه نقش راهبردی ایفاء کند.
به گفته این مقام ارشد وزارت ارتباطات ، گسترش خدمات ICT در مناطق روستایی کشور دیدگاه و هدف اصلی برنامه ریزی و ارتقای خدمات ICT در سراسر کشور است و ایران آماده سهیم شدن در این تجربه با ارزش با دیگر کشورهای منطقه است .
وی خاطرنشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران با شناخت پیشرفت های عمده علمی و توسعه های قابل توجه در سال های اخیر در حوزه ICT ، اصلاح ساختار و مسوولیت های وزارت ارتباطات و فناروی اطلاعات و تاسیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را با تفویض وظایف و اختیارات حاکمیتی ، اجرایی و مدیریت و مونیتورینگ طیف فرکانس رادیویی وزارت در زمینه مقررات ICT به آن سازمان ، تحقق بخشیده است.
مهندس تقی پور با تاکید بر اینکه خصوصی سازی 30 شرکت مخابراتی استانی و شرکت ارتباطات سیار به انجام رسیده است ، گفت: شرکت های تخصصی زیادی در حوزه ICT ایران فعال هستند.
وی افزود: از زمان تاسیس سازمان فضایی ایران در چند سال پیش ، جمهوری اسلامی ایران موفق به حمایت و راه اندازی پروژه هایی برای طراحی ، آزمایش و ساخت ماهواره های تحقیقاتی کوچک شده و دستاورد های چشمگیری در پرتاب این نوع ماهواره ها به فضا داشته است .
وزیر ارتباطات با بیان اینکه این جلسه به منظور ارتقای همکاری در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات در منطقه آسیا و اقیانوسیه برگزار شده است ، گفت: با توجه به اهمیت و تاثیر ICT در تمام جنبه های زندگی ، موجب خرسندی است که از دیدگاه اجلاس وزرا در شهر بالی (اندونزی ) ، فناوری و خدمات باند وسیع باید محور اصلی گسترش ICT در منطقه باشد.
تقی پور با اشاره به این گردهمایی که همزمان با سی امین سال تاسیس اجلاس APT برگزار شد ، گفت: همکاری نزدیک میان سیاستگذاران ، مقررات گذاران، کاربران و بخش صنعت برای از میان برداشتن شکاف دیجیتالی ضروری است و رسالت جمعی اعضای APT نقش اصلی را در این راستا ایفا کرده و این مهم از طریق رساندن خطوط اصلی مخابراتی به نقاط دور افتاده و محروم کشورهای منطقه تحقق می یابد.
وی با تاکید بر ضرورت همفکری و همکاری سیاستگذاران و صاحب صنعت برای گسترش سیاست های عمومی نظری، مدل های تجاری ابتکاری و راهکارهای خلاقانه فنی در آماده سازی کشورها و صنعتگران برای رویایی با چالش های آینده ، خاطرنشان کرد: کشور ما از جمله اولین کشورهایی است که به اتحادیه مخابرات ملحق شده و باید از این فرصت استفاده کرده و اعلام کنیم که ایران مصمم به ارائه کاندیداتوری خود برای عضویت در شورای ITU و همچنین معرفی یک کارشناس مجرب و جوان واجد شرایط در زمینه مقررات رادیویی ، برای عضویت در هیات مقررات رادیویی (RRB ) از منطقه در انتخابات کنفرانس نمایندگان مختار سال آینده می باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: کشور ما این آمادگی را نیز دارد که یک کارشناس کاملا ذیصلاح در مسائل ارتباطات رادیویی را برای ریاست کنفرانس جهانی ارتباطات رادیویی سال 2012 (WRC- 2012 ) از منطقه آسیا و اقیانوسیه معرفی کند چرا که به نظر می رسد این منطقه با بیش از نیمی از جمعیت جهان قابلیت علمی و فنی گسترده برای اخذ این پست را دارد.
انتهای پیام
۲۲ دی ۱۳۸۸ ۱۴:۰۴
تعداد بازدید : ۳,۱۵۳

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید