اخبار

دبیر شورای فرهنگی وزارت از تشکیل اتاق فکر خبر داد

دبیر شورای فرهنگی وزارت از تشکیل اتاق فکر خبر داد
شورای فرهنگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ابتدا به عنوان نماینده سازمان تبلیغات بود، اما برای وحدت رویه کارهای فرهنگی، به شورای فرهنگی تغییر یافت و در سال 83، این شورا توسط آقای دوست محمدی تشکیل و آیین نامه اهم فعالیت های شورای فرهنگی در آن پیاده شد.
طبق آیین نامه، از وظایف این شورا می توان به فراهم آوردن زمینه ها و تمهیدات لازم به منظور تحکیم مبانی فرهنگی اسلامی و مقابله با تهاجم فرهنگی، یک سو کردن کارهای فرهنگی، شناخت استعدادها و خلاقیت های انسانی در ابعاد گوناگون و فراهم کردن زمینه برای رشد و شکوفایی و به فعلیت رساندن کارها، ایجاد زمینه برای گسترش فرهنگ استفاده بهینه از منابع عمومی و ثروتهای ملی با تأکید بر فرهنگ کار، حمایت از فعالیت های فرهنگی در مجموعه، سازمان ها و شرکت های تابعه وزارت اشاره کرد.
لذا، متناسب با هر دوره کارهای فرهنگی مختلفی توسط شورا اجرا شد. مثلا، در زمان ریاست حاج آقا نقویان، بروشور" با من بیا" در 20 شماره منتشر شد که به علت برخی مشکلات و نداشتن بودجه مستقل فرهنگی، رها شد. سپس، کلیات برنامه فرهنگی وزارت توسط حاج آقا جعفرزاده رئیس وقت شورا، در شورای فرهنگی مطرح و به کل شرکت ها و سازمان های تابعه وزارت ابلاغ و قرار شد هر6 ماه یکبار گزارش کارها ارایه شود. در اواخر ریاست ایشان هم، ارزیابی حضوری و غیر حضوری از کارهای صورت گرفته در مجموعه وزارت شکل گرفت. به طوری که هم اکنون، شرکت هایی که در زمینه فرهنگی، فعالیت های چشمگیری داشته شناسایی و به مقام عالی وزارت معرفی خواهند شد.
حاج آقا قلیان دبیر شورای فرهنگی وزارت در گفت و گو با واحد خبر وزارت گفت: در حال حاضر، با ریاست آقای بربرودی،کار فرهنگی از ستاد وزارت شروع و بعد به شرکت های تابعه و حتی سطح کشور توسعه داده می شود.
وی از تشکیل اتاق فکر در شورای فرهنگی خبر داد و گفت: خوراک دهی فرهنگی به مجموعه هایی که بخشی از کارهایشان فرهنگی است مثل روابط عمومی، بسیج، امور بانوان، موسسه فرهنگی- ورزشی پیام را تقبل کردیم.
وی با اشاره به این که شورای فرهنگی بودجه مستقلی ندارد افزود: طبق مصوبه هیات وزیران که درقانون هم آمده باید نیم درصد از درآمد هر شرکت صرف هزینه فرهنگی شود و 20 درصد از آن نیم در صد هم اختصاص به مصوبات شورای فرهنگی وزارت یا شورای فرهنگی استانها دارد.
وی انتشار بروشور در مناسبت های مختلف مذهبی مشتمل بر زندگینامه مختصرائمه معصومین(ع) را از برنامه های شورا دانست و گفت: از دیگر برنامه های اخیرشورای فرهنگی، بحث حکایت های اخلاقی است که هر هفته یک حکایت اخلاقی جمع بندی و تدوین و در اختیار کلیه پرسنل قرار می گیرد.
دبیر شورای فرهنگی با اشاره به واحد اعزام مبلغ افزود: با تشکیل پرونده و یکسان سازی قرارداد ائمه جماعات سطح وزات، وحدت در گزینش ائمه جماعات شد. به نحوی که، هر روحانی به راحتی نمی تواند وارد سیتسم شود و همه از فیلتر شورای فرهنگی عبور کرده، گزینش شده، سپس حکمش ابلاغ شود.
حاج آقا قلیان از تدارک برنامه های ویژه در ایام ماه محرم، خبر داد و گفت: از تمام شرکتها و سازمان های تابعه وزارت دعوت شد که عزدارای بسیار بزرگ به شیوه سنتی اجرا کنیم. این مراسم که در وزارتخانه سابقه نداشت چهارم محرم، در سایت بی سیم، برگزار شد.
وی در ادامه به استقبال چشمگیر کارمندان از برگزاری مسابقه کتابخوانی در عید ولایت، اشاره کرد و گفت: این نخستین مسابقه ای بود که درسطح سایت بی سیم توسط شورای فرهنگی عملیاتی شد و خوشبختانه جوایز نفیسی نظیر سفر به عتبات عالیات، زیارت مرقد مطهر امام رضا(ع)، و وجه نقد پرداخت شد.
وی تصریح کرد: از دیگر کارهای شورای فرهنگی، تجلیل از سادات بزرگوار مجموعه وزارت خانه برای نخستین بار بود که انشاء ا... این سنت حسنه در وزارت پایدار بماند.
دبیر شورای فرهنگی از انتخاب استان خوزستان در سطح استانها به عنوان استان برتر و شرکت ارتباطات سیار در سطح شرکت ها و استانها به عنوان شرکت برتر در زمینه کارهای فرهنگی خبر داد و گفت: برگزیدگان ارزیابی، در آینده نزدیک، توسط رئیس شورا یا جناب وزیر مورد تشویق قرار خواهند گرفت.
وی معیار ارزیابی را شامل برنامه های ابلاغی شورا دانست و گفت: نخست خود استان فرم ها را تکمیل و ارسال می کند. سپس، نماینده تام الاختیار شورا با حضور در استان، ارزیابی نهایی کرده و آنچه محرز شد، ملاک ارزیابی قرار می گیرد.
وی همچنین اجرای بخشنامه های شورای فرهنگی وزارت و ارسال گزارش کار فرهنگی ماهانه و مصوبات استانی را از دیگر موارد ارزیابی برشمرد و افزود: انشاء ا... یک روز مدیرانی که برای پیشبرد کارهای مهندسی و فنی استان خود تلاش کرده و حایز رتبه می شوند، در زمینه فرهنگی هم رتبه بیاورند.
وی در پایان پیشبرد اهداف دین مبین اسلام و آرمانهای اصلی انقلاب را برنامه اصلی شورای فرهنگی اعلام کرد.
انتهای پیام/

۲۲ دی ۱۳۸۸ ۱۰:۰۳
تعداد بازدید : ۲,۶۴۵

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید