اخبار

برگزاری سمینارهای علمی در مرکز تحقیقات مخابرات ایران

سمینارهای تخصصی" ارائه روشهای جدید تفکیک و تشخیص مکان گویندگان با استفاده از جداسازی کور منابع" و " نمایه سازی خودکار اسناد و داده های صوتی – گفتاری"توسط مرکز تحقیقات مخابرات ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات مخابرات ایران، سمینارهای مذکور به منظور ارتقاء سطح دانش و بینش پژوهشگران، متخصصان و صاحبنظران حوزهIT و فناوری دانش و در راستای معرفی عرصه های پیشرفته روز در این حوزه در روز های 19 و 20 دی ماه سال جاری در محل این مرکز برگزار گردید.

در سمینار  " ارائه روشهای جدید تفکیک و تشخیص مکان گویندگان با استفاده از جداسازی کور منابع" روشهای جداسازی کور صدای گویندگان مورد بررسی قرار گرفت. در این سمینار ابتدا کاربردها معرفی شده و سپس الگوریتم های جدید جداسازی سیگنال های گفتار در صورت وجود و عدم وجود مشکل جایگشت و یک الگوریتم جهت یابی سیگنال پیشنهاد شد و در انتها نتایج شبیه سازی مربوطه ارائه گردید. همچنین  در سمینار " نمایه سازی خودکار اسناد و داده های صوتی – گفتاری" در ابتدا به پیشینه نمایه سازی صوتی و روشهای متداول پرداخته شد و در ادامه دادگان های گفتار و موسیقی مورد استفاده در نمایه سازی صوتی و خصوصاً دادگان هایی که در این تحقیق طراحی، ضبط و برچسب زنی گردیده اند معرفی گردید و ادامه ارائه نیز به بیان روشها و الگوریتمهای پیشنهادی، انواع شبیه سازی و پیاده سازی های صورت گرفته در زمینه های تقطیع فایل صوتی به سکوت، گفتار و موسیقی، تشخیص جنسیت و زبان گوینده و نمایه سازی گوینده و نتایج حاصله اختصاص یافت.

گفتنی است مرکز تحقیقات مخابرات ایران در آینده نیز قصد دارد با برگزاری مجموعه ای از سمینارهای دوره ای با سخنرانی اساتید و پژوهشگران برجسته بتواند گامی اساسی در اعتلای فضای پژوهش این حوزه بردارد.

 

 

۲۱ دی ۱۳۸۸ ۱۵:۲۲
تعداد بازدید : ۲,۵۸۳

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید