اخبار

معاون فناوری اطلاعات خبر داد: اجرای شبکه مترواترنت استان قم تا پایان ماه آینده

معاون فناوری اطلاعات خبر داد:  اجرای شبکه مترواترنت استان قم تا پایان ماه آینده
تا پایان ماه آینده شبکه مترو اترنت استان قم به عنوان بستری برای فراهم آوردن ارتباطات پرسرعت مورد نیاز استان قم، به بهره برداری خواهد رسید.

مهندس عبد المجید ریاضی، معاون فناوری اطلاعات در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: اجرای شبکه مترواترنت به عنوان پایلوت در استان های قم و کرمان طراحی شده تا بتواند الگوی کاری برای سایر شبکه های استانی باشد.
وی افزود: هسته مرکزی شبکه مترواترنت استان قم 10 گیگابایت است و می تواند پهنای باند داخل استان را تا سطح یک گیگابایت به متقاضیان ارایه کند.
وی خاطر نشان کرد: روی این شبکه بسیاری از نیازهای استانی بر طرف می شود و به آن نسبتی که پهنای باند نیاز دارد، می تواند به شبکه ملی و شبکه جهانی متصل و استفاده کند.
معاون فناوری اطلاعات تصریح کرد: این شبکه ظرفیت عرضه خطوط پرسرعت به تمام شهروندان استانی از طریق شرکت مخابرات استان قم و یا شرکت های دارای مجوز را دارد و اپراتورها می توانند پهنای مورد نیاز خود را از طریق این شبکه دریافت کنند.
وی ادامه داد: درخواست ویدئو (VOID) انتقال مکالمات تلفن اینترنتی (VOIP) ، تلویزیونIPTVو شبکه های اختصاصی (MPLS) از جمله خدمات قابل ارایه روی این شبکه است.
وی تأکید کرد: خدمات تجارت الکترونیکی، دولت الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی و آموزش الکترونیکی نیز از دیگر خدماتی است که روی این شبکه به متقاضیان عرضه می شود.
مهندس عبد المجید ریاضی گفت: این شبکه به گونه ای طراحی شده که حوزه های علمیه قم و همچنین دانشگاه های این استان بتوانند کلاس های درس خود را به صورت زنده روی این شبکه عرضه کنند.
وی افزود: یکی دیگر از کاربردهای اصلی شبکه مترواترنت استان قم، زیرساخت کارت هوشمند ملی است که با همکاری سازمان ثبت احوال در حال طراحی و پیاده سازی است.
وی خاطر نشان کرد: اجرای این پروژه در استان قم در مجموع در حدود 80 میلیارد ریال هزینه در برداشته است.
انتهای پیام

۱۳ دی ۱۳۸۸ ۱۰:۲۵
تعداد بازدید : ۲,۸۶۳

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید