اخبار

چکیده مطالب 88/10/9

چکیده مطالب
• کاهش 68درصدی تعرفه تماس های دریافتی همراه اولی از شبکه اتصالات امارات
مدیرکل روابط بین اپراتورهای همراه اول از کاهش 68 درصدی تعرفه تماس های دریافتی اپراتور اتصالات امارات خبر داد. این خبر مهمترین خبر رسانه های گروهی در حوزه ICT بود که در روزنامه های کیهان ، دنیای اقتصاد ، ابرار اقتصادی ، صبح اقتصاد ، اقتصاد پویا ، تفاهم ، کائنات، حمایت و خبرگزاری های موبنا ، ایرنا ، ایسنا و موج منعکس شد .
• مصادیق محتوای مجرمانه قانون جرایم رایانه‌ای منتشر شد
فهرست موضوعی مصادیق محتوای مجرمانه قانون جرایم رایانه‌ای از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه منتشر شد. روزنامه های فناوران ، جهان صنعت ، آرمان ، ابتکار ، فرهنگ آشتی ، ابرار اقتصادی و خبرگزاری های موبنا ، مهر و ایسنا این خبررا منعکس کردند .
• شورای رقابت روند عرضه های اولیه را بررسی می کند
سنا - رییس شورای رقابت اعلام کرد : شورای رقابت بررسی وضعیت عرضه های اولیه سهام شرکت هایی که در جریان اجرای سیاست های کلی اصل 44 در بورس عرضه شده اند را بررسی می کند . روزنامه های ایران ، همشهری ، اطلاعات ، دنیای اقتصاد ، هدف و اقتصاد ، پول ، کائنات و اسرار این خبررا به چاپ رساندند .
• دو سئوال نماینده مجلس از وزیران نفت و ارتباطات اعلام وصول شد
سئوال نمایندگان بهار و کبودر آهنگ و سراب در مجلس شورای اسلامی از وزیران نفت و ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام وصول شد . این خبر در روزنامه های اقتصاد پویا ، ابرار و خبرگزاری های ایرنا ، فارس و ایلنا منعکس شد .
• 45 هزار کیلومتر فیبر نوری تا پایان برنامه چهارم نصب ‌می‌شود
ایسنا - معاون طرح و توسعه شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان این که برای سازگاری توسعه شبکه فیبر نوری و مخابرات استانی با شبکه بک‌بون تعاملاتی صورت گرفته، گفت: حدود هزار کیلومتر فیبر نوری تا پایان سال نصب و راه‌اندازی می‌شود که با این کار ما به تعهدات خودمان در برنامه پنج‌ساله چهارم عمل کردیم. جهان صنعت ، اقتصاد پویا ، صبح اقتصاد و خراسان روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• مذاکره با وزارت ارتباطات برای توسعه خط تولید آنتن‌های BTS
مدیر عامل شرکت کارخانجات مخابراتی ایران با اشاره به استفاده اپراتور دوم و به‌ویژه سوم تلفن همراه از نسل 75/2 و سه اظهار کرد: همراه اول نیز در آینده نزدیک به سمت نسل سوم تلفن همراه خواهد رفت. بنابراین استفاده از نسل جدید آنتن‌های BTS برای اپراتورها به صرفه‌تر است.اقتصاد پویا ، ابرار اقتصادی و صبح اقتصاد روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند . خبرگزاری های ایسنا و ایلنا نیز این خبررا منعکس کردند .
• امیدواریم صادرات این حوزه نسبت به سال گذشته کاهش نیابد
ایسنا - رئیس اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار با بیان اینکه بحران اقتصادی جهان مانع از افزایش صادرات نرم‌افزار ایران شده است، ابراز امیدواری کرد صادرات نرم‌افزار در سال 1388 نسبت به سال گذشته کاهش نیابد. روزنامه های صبح اقتصاد ، جهان صنعت ، جهان اقتصاد و ابرار اقتصادی این خبررا درج کردند .
• شرکت‌هایی که توکن امضای دیجیتال ندارند سریعا اقدام کنند
سنا - مدیر اداره نظارت برناشران بورسی سازمان بورس و اوراق بهادار طی اطلاعیه‌ای خطاب به کلیه شرکت‌ های بورسی اعلام کرد: باتوجه به لزوم داشتن توکن امضای دیجیتال برای ورود به سامانه کدال، ضروری است آن‌دسته از شرکت‌هایی که تاکنون توکن خود را دریافت نکرده‌اند به طبق شرایط اعلامی برای دریافت آن اقدام کنند. روزنامه های دنیای اقتصاد ، پول ، ابرار اقتصادی و عصر اقتصاد این خبررا درج کردند .
• شرکتهای علاقمندبه ارایه خدمات وایمکس بایدحق لیسانس بپردازند
ایرنا - معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ( رگولاتوری)گفت: آن دسته از شرکت های ارایه دهنده اینترنت پر سرعت ( PAP ) که تمایل به ارایه خدمات وایمکس دارند باید حق لیسانس بپردازند و پروانه بگیرند. روزنامه های فناوران ، جوان و صبح اقتصاد این خبررا منتشر کردند .
• مذاکره دفاتر ارتباطی با سازمان‌ها برای ارائه خدمات
ایسنا - رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات ارتباطی تهران درباره‌ی هزینه‌ ارایه خدمات از طریق دفاتر،گفت: انجمن در این زمینه مذاکراتی را با سازمان‌هایی مثل ثبت احوال، آب و برق انجام داده که بعد از به نتیجه رسیدن براساس هزینه و قیمت تمام شده و دیگر موارد، تعرفه‌هایی پیشنهاد و نتیجه‌گیری نهایی درباره میزان تعرفه براساس توافق انجمن با سازمان یا شرکت مربوطه انجام خواهد شد. روزنامه های اقتصاد پویا ، جهان صنعت و ابرار اقتصادی این خبررا منعکس کردند .
• تعلیق و لغو پروانه برخی شرکت های اینترنتی به دلیل تخلف
موبنا- یک مقام مسوول در سازمان تنظیم مقررات از تعلیق یا لغو پروانه برخی شرکت های اینترنتی به دلیل تخلف خبر داد و گفت: شرکت های اینترنتی که به دلیل تخلف، فعالیتشان متوقف شده باید رضایت مشتریان خود را جلب کنند.این خبر در روزنامه های فناوران ، ابرار اقتصادی و صبح اقتصاد منعکس شد .
• 200 میلیون تومان هزینه نصب هر سایت خورشیدی
موبنا- معاون شرکت ارتباطات سیار گفت: نصب هر سایت خورشیدی برای همراه اول حدود 200 میلیون تومان هزینه دارد.روزنامه های جهان صنعت ، ابرار اقتصادی و فناوران این خبر را منعکس کردند .
• چهارمین همایش ملی فناوری اطلاعات 17 بهمن برگزار می‌شود
فارس - چهارمین همایش ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات 17 بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود. فناوران و جوان روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• مسؤولان برنامه‌ریز کشور از صنعتIT در برنامه پنجم غافل مانده‌اند
ایلنا - عدم جایگاه ویژه فناوری اطلاعات در برنامه پنجم توسعه می‌تواند کشور ما را عقب مانده نگه دارد. به عبارتی عدم سیاست‌گذاری‌های کلان کشور در خصوص صنعتIT نقطه ضعف بزرگی است که امیدواریم به زودی مورد اصلاح مسوولان قرار گیرد. این خبر در روزنامه های دنیای اقتصاد و جهان اقتصاد درج شد .
• سازمان نظام صنفی رایانه ای هرمزگان تشکیل می شود
معاون برنامه ریزی استاندار هرمزگان اعلام کرد : سازمان نظام صنفی رایانه ای هرمزگان تشکیل می شود. روزنامه های دنیای اقتصاد و تفاهم این خبررا منعکس کردند .
• توسعه دو مرکز مخابراتی در تهران
فارس- عملیات کابل برگردان با هدف توسعه در مرکز مخابرات شهید کلانتری از نهم دی‌ماه آغاز می‌شود. روزنامه های کیهان و اسرار این خبررا درج کردند .
• میزان موفقیت برقراری تماس مشترکان همراه اول به 95 درصد رسید
موبنا- مدیرکل بهینه سازی شبکه ارتباطات سیار میزان موفقیت برقراری تماس مشترکان همراه اول را در تهران بین 92 تا 95 درصد عنوان کرد و گفت: این میزان در شهرهای کوچک به 98 درصد هم می رسد. روزنامه فناوران این خبررا چاپ کرد .
• شبکه‌ی پیامک تلفن همراه وصل شد
ایسنا - شبکه پیامک تلفن همراه تهران که از روز ششم دیماه دچار مشکل و قطع شده بود، از نیمه‌شب گذشته وصل شد.روزنامه ابتکار این خبررا چاپ کرد .
• همچنان بازوی مشاوره ای شرکت مخابرات ایران هستیم
سیتنا - سرپرست مرکز تحقیقات مخابرات ایران اعلام کرد : این مرکز، همچنان به عنوان بازوی مشاوره ای شرکت مخابرات ایران محسوب می شود.روزنامه فناوران این خبررا منتشر کرد .
• سه منطقه نفتی کشور به سیستم IP سوئیچ مجهز می‌شوند
فارس - مدیر مخابرات شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران گفت: در راستای ارائه خدمات بهینه و دسترسی آسان به اطلاعات، تغییر سیستم آنالوگ به سیستم IP سوئیچ در دستور کار قرار گرفت که تا پایان هفته جاری سه منطقه از 9 منطقه کشور به این سیستم مجهز می‌شوند.روزنامه اقتصاد پویا این خبررا منعکس کرد .
• اختصاص 15 میلیارد تومان برای رفع بحران صنایع مخابراتی راه دور ایران
ایلنا- کارگران صنایع مخابراتی راه دور ایران می گوینددر جریان سفر اخیر رئیس جمهور به استان فارس هیات دولت طی مصوبه ای 15 میلیارد تومان را به رفع بحران این کارخانه اختصاص داد. روزنامه فناوران این خبررا درج کرد .
• بررسی مهارت‌های لازم و فرصت‌های پیش‌روی شهروندان الکترونیکی
ایسنا - تحقق شهر الکترونیکی در ایران به دو موضوع مهم زیرساخت و فرهنگ‌سازی و به بیان دیگر موضوعی به نام شهروند الکترونیکی وابسته است که باید مورد توجه جدی قرار بگیرد. روزنامه ابراراقتصادی این خبررا چاپ کرد .
• دولت همراه زیربنایی برای رفاه اجتماعی است
موبنا- معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دولت همراه را زیربنایی برای رفاه اجتماعی خواند وگفت: اپراتورهای اول و دوم تلفن همراه در مسیر تحقق دولت همراه با ارائه سرویس های مختلف برای انجام امور بانکی ، فرهنگی و آموزشی عامل موثری در کشور هستند.
• تمبر مشترک ایران و اندونزی رونمایی شد
موبنا- اولین تمبر مشترک ایران و اندونزی در موزه ارتباطات رونمایی ‌شد.
• نخستین کنفرانس ملی دولت همراه فردا برگزار می شود
موبنا- نخستین کنفراس ملی دولت همراه فردا چهارشنبه نهم دی ماه جاری با پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مشهد آغاز بکار می کند و با حضور معاونان وزارت ICT ، مسوولان و مدیران این وزارتخانه و شرکت مخابرات ایران به مدت دو روز ادامه می یابد.
• ثبات قیمت سیمکارت های 0912 در بازار تلفن همراه
موبنا- قیمت تمامی سیمکارت های صفر و کارکرده 0912 در تمامی مناطق تهران بدون نوسان قیمت در اختیار مشتریان قرار گرفت.
• قاچاقچیان بی دغدغه
موبنا- لیلا محمدنظامی - تجربه نشان داده که افزایش تعرفه واردات گوشی به طور قطع به نفع مصرف کننده نخواهد بود. اگر گوشی ها، ارزان تر از آنچه که برای واردکنندگان قانونی این کالا تمام می شود به دست مصرف کننده برسد، به طور قطع این کالا سالم و با قطعات اصلی نخواهد بود.
• بازار تلفن همراه نیازمند اتحادیه مستقل است
موبنا- به گفته کارشناسان نبود اتحادیه یا صنف مختص به گوشی تلفن همراه به منظورساماندهی وکنترل بازار تلفن همراه از جمله عواملی است که باعث شده بازار گوشی تلفن همراه همچنان پرتشویش بماند.
• گزارش موبنا از سلایق خریداران گوشی تلفن همراه
موبنا- به گفته فروشندگان بیشترین متقاضیان گوشی های نوکیا آقایان و خریداران گوشی های سونی اریکسون را بانوان تشکیل می دهند.
• همراه اول با 256 اپراتور در 109 کشور جهان رومینگ بی واسطه دارد
ایرنا - با پیوستن اتصالات (Etisalat) افغانستان به شبکه همراه ‌اول، تعداد اپراتورهای طرف قرارداد رومینگ بین‌الملل این شرکت به 256 اپراتور در 109 کشور جهان رسید.
• سندیکای صنعت تولیدکنندگان افتا تشکیل شد
ایلنا - مدیرکل دفتر صنایع برق، الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت صنایع و معادن اعلام کرد : لزوم ساماندهی شرکت‌هایی که درحوزه IT فعالیت می‌کنند، تمرکزبخشی به توانمندی‌ها و تولید حداقل 60 درصد نرم‌افزار و سخت‌افزارهای امنیتی موردنیاز، از جمله اهدافی بود که در شکل‌گیری این سندیکا مدنظر قرار دارد.
• فناوری مانعی بر سر راه رسیدن به مقاصد آرمانی نظام نیست
فارس- استاد حوزه و دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس گفت: تکنیک، ترقی و تحول در دنیای فناوری ارتباطات نباید مانع از رسیدن فرد به مقاصد عالی و آرمانی نظام اسلامی شود.
• " چند کلیک تا خیر و شر "
روزنامه همشهری در گزارشی با عنوان " چند کلیک تا خیر و شر " به قلم زهرا رفیعی به بررسی نحوه استفاده از فضای سایبر و الزامات کشور اینترنت پرداخت.
• " جمع آوری پول های فرسوده دردی را دوا نمی کند ، پول الکترونیکی را ترویج دهید "
روزنامه فناوران در مطلبی به قلم عیسی نجفی به بررسی موضوع ترویج پول الکترونیکی در کشور به جای جمع آوری پول های فرسوده پرداخت.
• نقش صنعت ، دانشگاه و دولت در تحقق دولت الکترونیکی بررسی شد
روزنامه فناوران نوشت: با برگزاری نشست تخصصی دولت الکترونیک ، نقش صنعت ، دانشگاه و دولت در تحقق دولت الکترونیکی بررسی شد .
" همایش تخصصی مالکیت مادی و معنوی نرم افزار های رایانه ای برگزار می شود "
به نوشته روزنامه فناوران، همایش تخصصی مالکیت مادی و معنوی نرم افزار های رایانه ای برگزار می شود .
• " تلفن همراه "
روزنامه دنیای اقتصاد در مطلبی از انتشار پنجاه و هفتمین شماره ماهنامه تلفن همراه خبر داد .
• "از حراج آن در آبی تا حراج های داخلی"
دنیای اقتصاد در گفت و گو با یکی از فعالان بازار به بررسی وضعیت این بازار و خرید و فروش آن پرداخته است .
• "چند دستگی قیمت در بازار رایانه "
دنیای اقتصاد در مطلبی به نقل از یکی از فعالان بازار رایانه ای اعلام کرد : بازار فروش رایانه همچنان رکورد به سر می برد.
• " آزمونی دیگر برای نظام صنفی رایانه ای "
روزنامه فناوران در یادداشتی با عنوان: " آزمونی دیگر برای نظام صنفی رایانه ای " به قلم شاهرخ انوشیروانی به بررسی موضوع انتخاب مسوولان جدید در سازمان نظام صنفی رایانه ای پرداخت.
• مجلس از حقوق دفاتر خدمات ارتباطی دفاع می کند
روزنامه فناوران در مطلب دیگری به نقل از رییس کمسیون مخابرات مجلس اعلام کردند مجلس از حقوق دفاتر خدمات ارتباطی دفاع می کند .
• "سایه بحران اقتصادی بر نرم افزار کشور"
به نوشته روزنامه جهان صنعت ، با توجه به بحران اقتصادی موجود که بر کشور های جهان سایه افکنده است ، می توان ایران را از تاثیر پذیران دانست .
• "سو استفاده از تلفن همراه ممکن نیست"
" شایلی قرایی " در گفت و گوی روزنامه صبح و اقتصاد با مدیر کل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران به نقل از وی نوشت:" سو استفاده از شبکه های مخابراتی در ایران به لحاظ امنیت و تجهیزات بسیار پیشرفته، امری غیر قابل قبول است."
• "اینترنت ارزان نمی شود "
سونیتا سراب پور در گزارش روزنامه اعتماد نوشت:" هر سال مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از عزم این وزارتخانه برای کاهش قیمت اینترنت خبر می دهند. خبری که تنها در حد خبری می ماند و هیچ گاه اجرا نمی شود."
• " امنیت شبکه یک نیاز ضروری "
" مهدی قاسمی " در گزارش روزنامه اعتماد ، موضوع امنیت شبکه و راه های ایجاد آن را تشریح کرد.
• ظرفیت های مخابراتی زندان های استان گلستان افزایش یافت
روزنامه حمایت خبر داد : ظرفیت های مخابراتی زندان های استان گلستان افزایش یافت.
• " تلفن ثابت اعتباری تا پایان امسال به مشهد می آید "
روزنامه آفرینش این خبر را به نقل از مدیرعامل شرکت مخابرات خراسان رضوی منتشر کرد.
• "شورای رقابت ؛ آزمون زود هنگام "
مهرداد خدیر در سرمقاله روزنامه پول نوشت : "شورای رقابت که به عنوان یگانه مرجع بررسی وضعیت انحصار و موارد ضد رقابت در اقتصاد ایران و با هدف پایان دادن به انحصار و شکل گیری بخش خصوصی مقتدر تشکیل شد، زودتر از آنچه تصور می شد در معرض یک آزمون و محک جدی درباره میزان اثربخشی خود قرار گرفته است."
• "بازنگری در واگذاری بلوک مخابرات"
روزنامه پول تیتر یک صفحه اول خود را به این مطلب به نقل از جمشید پژویان رییس شورای رقابت ، اختصاص داد و نوشت : در حالی که تا رسیدن به سال 1404 که نقطه پایانی چشم انداز 20 ساله ایران در مسیر توسعه اقتصادی است، تنها کمتر از 16 سال باقی مانده ، اقتصاد ایران با چالش واگذاری های اصل 44 مواجه شده است ."
• " سرنوشت مبهم اپراتور سوم در ایران "
روزنامه گسترش در مطلبی با عنوان:" سرنوشت مبهم اپراتور سوم در ایران"، به بررسی وضعیت ابطال مزایده و ابهام در پروژه اپراتور سوم پرداخت.
• "مشترکان از سال آینده تلفن ثابت ، همراه و اینترنت را از یک خط ارتباطی دریافت می کنند"
" زهرا حاجیان " در گزارش روزنامه خراسان ، این خبر را به نقل از مدیرکل دفتر مطالعات توسعه شرکت مخابرات ایران منتشر کرد.
• " سرعت پایین ، هزینه بالا"
" زهره محسنی " در گزارش روزنامه " گسترش صنعت پیرامون مشکلات خدمات بانکی اینترنتی نوشت : در صورتی می توانیم به نحومناسب از سیستم بانکداری اینترنتی بهره مند شویم که اینترنتی پر سرعت و قابل دسترسی در تمامی نقاط کشور داشته باشیم.
• "سایه روشن های تجارت الکترونیک و بازاریابی شبکه ای"
غلامحسین فرشادی در روزنامه گسترش صنعت نوشت : فناوری اطلاعات ، علم و مهارت محاسبه و ذخیره سازی اطلاعات است که تعاملات افراد حقیقی و حقوقی را از طریق ابزار های الکترونیک در کلیه زمینه های اجتماعی ، اقتصادی ، حقوقی و قضایی برای ورود به شاهراه های ارتباطی میسر می کند.
• "نگرانی مزمن تهرانی ها از آلودگی هوا ، صوتی و پارازیت ها"
به گزارش روزنامه ابتکار ، اولین بار نیست برای مقابله با شبکه های ماهواره ای پارازیت فرستاده می شود. اما این بار با طولانی شدن پخش پارازیت ها ، نگرانی ها بیش از پیش نسبت به اثرات مضر این امواج بر سلامت جسم و روان بالا گرفته است.
• "اهدای جوایز حسابهای قرض الحسنه پست بانک خراسان جنوبی"
روزنامه ابتکار این خبر را به نقل از روابط عمومی پست بانک ایران چاپ کرد.
• انتقادهای مردمی در روزنامه های امروز
روزنامه همشهری به نقل از یک مشترک نوشت :
" برای پرداخت هزینه تلفن مراجعه کردیم ، گفتند با شماره 1818 بپردازید. پرداختیم . اما بعد از دو بار پرداخت در دو نوبت قبض های تلفن با همان ارقام برایمان ارسال شده است. نا هماهنگی از کجاست و چگونه باید جبران شود؟"
روزنامه قدس به نقل از یک مشترک نوشت :
" واقعا وضعیت پیام کوتاه ایرانسل افتضاح است. 50 درصد پیام ها که به مقصد نمی رسد ، علاوه بر این برای همین پیامهایی که به مقصد نرسیده ، پول هم کم می شود ! "
روزنامه جوان به نقل از یک شهروند نوشت :
" روستای سفید آله از شهرستان خلجستان هنوز از امکاناتی نظیر گاز، تلفن و... بی بهره است. لطفا دولت رسیدگی کند . با تشکر از روزنامه شما ."
روزنامه سیاست روز به نقل از یک شهروند نوشت :
" فارغ التحصیل رشته کاردانی فناوری اطلاعات آی سی تی هستم و برای کار در چند شرکت دولتی و خصوصی هنگامی که فرم مصاحبه را پر می کنم می گویند که این رشته را نمی شناسیم و یا به بهانه اینکه این رشته کارایی در جامعه ندارد از پذیرفتنش معذوریم. باید مسوولان فکری به حال امثال ما بکنند و یا رشته های دانشگاهی را که در بازار کار کارایی ندارد، حذف نمایند . "
۱۳ دی ۱۳۸۸ ۱۲:۴۴
تعداد بازدید : ۱,۷۵۳

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید