اخبار

چکیده مطالب 88/8/13

چکیده مطالب
• واگذاری سهام شرکت مخابرات کاملا قانونی است
رییس سازمان خصوصی‌سازی گفت: واگذاری سهام شرکت مخابرات، کاملا قانونی صورت گرفت و در قانون هیچ منعی برای درنظر گرفتن اهلیت امنیتی برای شرکت‌های خریدار که سازمان بازرسی به آن ایراد گرفته است ، وجود ندارد. این خبر مهمترین خبر رسانه های گروهی در حوزه ICT بود که در روزنامه های کیهان ، اطلاعات ، دنیای اقتصاد ، عصر اقتصاد ، گسترش ، حمایت ، کائنات ، اقتصاد پویا ، ابتکار ، سیاست روز ، هدف و اقتصاد ، صبح اقتصاد ، حزب الله وتفاهم به چاپ رسید . خبرگزاری های ایسنا ، ایرنا ، فارس ، موبنا و مهر نیز این خبررا منعکس کردند .
• شبکه سیگنالینگ کشور تا پایان امسال راه اندازی می شود
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه تا پایان امسال ، شبکه یکپارچه سیگنالینگ کشور به طور کامل تست و راه اندازی خواهد شد ، گفت: اجرای این پروژه از اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده و تاکنون 70 درصد از تجهیزات آن نصب و راه اندازی شده است. روزنامه های ابرار اقتصادی ، دنیای اقتصاد ، اقتصاد پویا ، کائنات ، اندیشه نو ، وطن امروز و خبرگزاری های موبنا ، ایرنا و ایسنا این خبررا منعکس کردند .
• ابعاد گزارش سازمان بازرسی از معامله هشت میلیارد دلاری مخابرات
فارس-رئیس کمیسیون ویژه اصل 44 ابعاد گزارش مربوط به معامله 8 میلیارد دلاری مخابرات را اعلام کرد و گفت: ابطال داد و ستد بیش از 22.9 میلیارد سهم مخابرات بر عهده شورای رقابت است. این خبر در روزنامه های همشهری ، دنیای اقتصاد ، اعتماد ، فرهیختگان و اقتصاد پویا درج شد .
• یکی ازاعضای کنسرسیوم خریدارسهام مخابرات:18 آبان وجه نقد معامله واریز می‌شود
ایسنا - یکی از اعضای کنسرسیوم خریدار شرکت مخابرات از واریز وجه نقد معامله تا روز دوشنبه (18 آبان) خبر داد و گفت: وجه نقد معامله بلوک شرکت مخابرات معادل1600 میلیارد تومان آماده است و تا روز دوشنبه پرداخت می‌شود، البته سعی کنسرسیوم خریدار این است که هر چه زودتر و قبل از موعد مقرر وجه نقد معامله پرداخت و معامله قطعی شود. ایران ، دنیای اقتصاد ، فرهیختگان و آفتاب یزد روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• نظر برخی نمایندگان مجلس در مورد خصوصی سازی مخابرات
موج - به گزارش خبرنگار موج، نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی در رابطه با خصوصی سازی مخابرات گفت: دولتی باقی ماندن مخابرات جای هیچ گونه بحث ندارد. طبق اصل 44 مشخص شده که چه مواردی باید واگذار شود. طبق قانون، شرکت ها و فعالیت هایی که باید به بخش خصوصی واگذار شود حتی الاامکان باید به بخش خصوصی سپرده شوند. این خبر در روزنامه های جهان صنعت ، صبح اقتصاد ، ابتکار و پول چاپ شد .
• ضریب نفوذ اینترنت در ایران براساس شاخص های جهانی نیم درصد است
ایرنا - عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران گفت: براساس شاخص های جهانی، ضریب نفوذ اینترنت در ایران کمتر از نیم درصد است. این خبر در روزنامه های اقتصاد پویا ، پول و تفاهم درج شد .
• بزرگترین واگذاری تاریخ بورس ایران در هاله‌ای از ابهام
ایسنا - شرکت مخابرات ایران که از لحظه واگذاری خود در 19 مرداد 87 تا کنون همواره به طرق مختلف از جمله ارائه اطلاعات ناقص، توقف طولانی مدت نماد، زمان برگزاری مجمع و پرداخت سود سهامداران با چالش مواجه بوده، این بار نیز در واگذاری بلوکی خود دچار چالش شده و بحث‌های مختلفی را در محافل مختلف ایجاد کرده است. واگذاری50 درصد به اضافه یک در صد سهم شرکت که علی رغم تاخیر دوبار در عرضه، بررسی صلاحیت خریداران و رد صلاحیت یک کنسرسیوم در روز عرضه انجام شد، در حال حاضر قطعیت یا عدم قطعیت آن را با هاله‌ای از ابهام مواجه کرده است. روزنامه های جهان اقتصاد ، خراسان و زمان این خبررا منتشر کردند .
• کیفیت مطلوب تر و کاهش قیمت نتیجه خصوصی سازی مخابرات است
نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی در رابطه با خصوصی سازی مخابرات گفت : دولتی باقی ماندن مخابرات جای هیچگونه بحث ندارد . طبق اصل 44 مشخص شده که چه مواردی باید واگذار شود. طبق قانون ، شرکتها و فعالیتهایی که بایست به بخش خصوصی واگذار شود حتی الاامکان باید به بخش خصوصی سپرده شوند. روزنامه هدف و اقتصاد وخبرگزاری های موبنا و ایرنا این خبررا منعکس کردند .
• تصویب دستورالعمل نحوه تخصیص کدهای شناسایی در سرویس متحرک دریایی
رییس کمیته تدوین و تصویب ضوابط فنی و مقررات استفاده از طیف فرکانس و مدیر طرح و مهندسی طیف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تصویب دستورالعمل نحوه تخصیص کدهای شناسایی در سرویس متحرک دریایی خبر داد. روزنامه ابرار اقتصادی و خبرگزاری های موبنا و ایسنا این خبررا منعکس کردند .
• همراه اولی ها در ولادت امام رضا149 میلیون پیامک ارسال کردند
موبنا- مشترکان همراه اول 149 میلیون پیام کوتاه در ایام ولادت امام رضا ارسال کردند. ایران و اقتصاد پویا روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• 713 کدملی کالابرای فعالان حوزهIT صادر شد
موبنا- مدیرعامل مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات ایران گفت: تا کنون 713 کد ملی کالابرای شرکت های فعال در حوزه IT و مخابرات ازطرف این مرکزصادر شده است. روزنامه های ابرار اقتصادی و جهان صنعت این خبررا درج کردند .
• تولید 20 بازی رایانه‌ای بومی/ راه اندازی IDC برای حفظ امنیت اطلاعات
مهر - رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از تولید 20 بازی رایانه ای در این سازمان خبر داد و گفت: تولید این محتوا با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی و بخش خصوصی انجام شده است. روزنامه های همشهری و حزب الله این خبررا درج کردند .
• حل معضلات پایتخت را در ICT جستجو کنید
مهر - نائب رئیس و عضو هیئت مدیره انجمن‌ ایرانی مطالعات جامعه‌ اطلاعاتی با تاکید بر اینکه معضلات پایتخت با توسعه ICT قابل حل است گفت: بهتر بود مجمع تشخیص مصلحت نظام به جای طرح انتقال پایتخت بر توسعه ICT در کشور تاکید می کرد. روزنامه های دنیای اقتصاد و ابرار اقتصادی این خبررا منتشر کردند .
• گوشی های ارزان قیمت گران می شود
موبنا- به گفته دست اندرکاران بازار، اجرای لایحه هدف مند کردن یارانه ها بر توان خرید مردم در حوزه گوشی تلفن همراه نیز تاثیر گذاراست. روزنامه دنیای اقتصاد این خبر را چاپ کرد .
• تعداد کاربران اینترنت کشور به حدود 26 میلیون نفر رسید
شرکت مخابرات ایران اعلام کرد: تعداد کاربران اینترنت از هشت میلیون و 800 هزار نفر در سال 84، به 25 میلیون و 600 هزار نفر در سال جاری رسید. روزنامه جوان این خبررا درج کرد . این خبر روز گذشته نیز در 10 رسانه منعکس شده بود .
• زائران حتما پین کد گوشی‌های خود را فعال کنند
ایسنا - توصیه می‌شود زائران خانه خدا هنگام زیارت در مکان‌های شلوغ و اماکن زیارتی نظیر بیت‌الله الحرام یا مسجدالنبی و سایر مساجد در عربستان، تلفن همراه را با خود نبرند و چنانچه مجبور به این کار هستند، حتما تلفنشان را خاموش کنند. چراکه در صورت خاموش بودن و فعال نبودن پین کد امکان سوءاستفاده از تلفن همراه وجود ندارد. روزنامه قدس این خبررا چاپ کرد . این خبر روز گذشته نیز در 9 رسانه منعکس شده بود .
• مسابقه برنامه نویسی دانشجویی ACM از 14 آبان آغاز می شود
مهر - مدیر اجرایی یازدهمین دوره مسابقه برنامه نویسی دانشجویی ACM از برگزاری این مسابقه در روزهای 14 و 15 آبان ماه جاری خبر داد. روزنامه دنیای اقتصاد این خبررا منعکس کرد .
• ارائه خدمات میزبانی به سایتهای اینترنتی جهان اسلام توسط تبیان
مهر- مدیر عامل موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان از ارائه تسهیلات برای پایگاههای خارج از کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر این موسسه به سمت میزبانی سایتهای اینترنتی جهان اسلام حرکت می کند. روزنامه ابرار اقتصادی این خبررا منتشر کرد .
• طراحی و ساخت ماهواره‌های دانشجویی در کشور
فارس- رئیس سازمان فضایی ایران از طراحی و ساخت ماهواره‌های دانشجویی توسط سازمان فضایی ایران و با همکاری سه دانشگاه خبر داد. روزنامه تفاهم این خبررا درج کرد .
• قابلیت های خدمات تلفن همراه در اولین کنفرانس دولت همراه شناسایی می شود
سیتنا - کنفرانس دولت همراه با هدف شناسایی قابلیت و توانمندی های فناوری تلفن همراه اذر ماه امسال برگزار خواهد شد. روزنامه ابرار اقتصادی این خبررا درج کرد .
• اجرایی شدن 100 درصد ‌مصوبات مخابراتی هیئت دولت به خراسان جنوبی‌
فارس- مدیر‌عامل شرکت مخابرات خراسان جنوبی از اجرایی شدن 100 درصدی مصوبات سفرهای استانی هیئت دولت در بخش مخابرات این استان خبر داد. روزنامه قیام این خبررا چاپ کرد .
• پیشگامان کویر از خرید سهام مخابرات انصراف داد
موبنا- روابط عمومی کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین – خریدار جدید سهام شرکت مخابرات ایران – اعلام کرد ،کنسرسیوم پیشگامان کویر یزد رسما از خرید سهام این شرکت انصراف داده و قصد خرید سهام خرد مخابرات را ندارد.
• 200 شرکت داخلی و خارجی در تله کام 2009 تهران حضور می یابند
موبنا- مدیر اجرایی نمایشگاه بین المللی صنایع مخابرات و اطلاع رسانی – ایران تله کام 2009- از حضور 200 شرکت داخلی و خارجی در دهمین دوره برپایی این نمایشگاه خبر داد.
• اعلام قیمت سیمکارت در بازار تلفن همراه
موبنا- قیمت سیمکارت های صفر و کارکرده دائمی همراه اول د ربازار امروز سه شنبه تهران ثابت ماند.
• فعالیت نوکیا در بازار ایران متوقف نمی شود
موبنا- به گفته مدیرکل نوکیا در ایران ، با وجود محدودیت های فعلی در بازار تلفن همراه کشور، فعالیت نوکیا در ایران متوقف نخواهد شد.
• دیگر باید جهانی ببینید
موبنا- زمانی که یک شرکت در داخل مرزهای کشور متبوع خود به اندازه کافی بزرگ و قدرتمند می شود، اولین فکر درآمد زایی در این شرکت، توسعه فعالیت ها در خارج از مرزها است.اکنون شرکت های بزرگ در دنیا دیگر فراملی نگاه می کنند و حضور در بازار های دیگر کشورها از اهداف اصلی این شرکت ها به شمار می رود.
• گوشی N97 mini نوکیا در راه بازار تلفن همراه
موبنا- گوشی N97 mini نوکیا طی دو ماه آینده با گارانتی رسمی وارد بازار تلفن همراه کشورمی شود.
• محورهای همایش فناوری اطلاعات و ارتباطات اعلام شد
مهر - محور مقالات چهارمین همایش فناوری اطلاعات و ارتباطات با موضوع "تجارت الکترونیک در فضای شبکه های نسل آینده" اعلام شد.
• ابطال واگذاری‌ها تنها در حیطه اختیارات هیات داوری است
فارس- رئیس سازمان خصوصی‌سازی در واکنش به گزارش سازمان بازرسی کل کشور درباره معامله بیش از 22.9 میلیارد سهم مخابرات به ارزش 8 میلیارد دلار گفت: خصوصی‌سازی شرکت مخابرات کاملا قانونی و درست صورت گرفته و ابطال واگذاری ها تنها در حیطه اختیارات هیات داوری است.
• تسلط مخابرات بر شرکت‌های خصوصی با عدم فراهم آوردن امکانات است
ایسنا - مدیر استان‌های پیشگامان توسعه ارتباط گفت: مخابرات با عدم فراهم آوردن زیرساخت مناسب و تامین امکانات لازم برای سرویس دهی به شرکت‌های خصوصی تسلط بر آنها پیدا کرده است.
• تلفن ارتباطی رایگان در دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت
فارس- کشور عربستان در دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت تلفن ارتباطی راه‌اندازی کرد.
• سرویس جدیدبرای تلفنهای همراه اول در کهگیلویه وبویراحمد راه اندازی شد
ایرنا - مدیر عامل شرکت مخابرات کهگیلویه وبویراحمد اعلام کرد:سرویس جی.پی.آر.اس (gprs) در استان راه اندازی وازاین پس مشترکین همراه اول با کد 0917 می توانند برای دسترسی به سایت های اینترنتی و دریافت فایل بر روی گوشی تلفن همراه و استفاده از پست الکترونیکی از این سرویس استفاده کنند .
• شورای شهر الکترونیک گرگان ایجاد می‌شود
فارس- بنیانگذار شهرها و دهکده‌های اینترنتی ایران گفت: شورای شهر الکترونیکی گرگان به عنوان یک نهاد نظارتی و هدایتی در حوزه فناوری اطلاعات ایجاد می‌شود.
• پهنای باند اینترنتی دانشگاه تبریز افزایش یافت
ایلنا - پهنای باند اینترنتی 2 vpn دانشگاه تبریز نیز ابتدای سالجاری با افزایش سه برابری از 30 mbps به 100 mbps افزایش یافته بود.
• اجرای طرح یک شارژر برای تمام گوشی های تلفن همراه
ایرنا - اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU)، با اجرایی شدن روش جدید UCS ( یک شارژر واحد برای تمام گوشی های تلفن همراه ) موافقت کرد.
• جرم و امنیت در سایبر
سیتنا - بر به لحاظ ماهیت وجودی، بسیار متفاوت از فضای مادی شناخته و تعریف شده در ذهن ماست. ماهیت فضای سایبر ماهیتی فرافیزیکی و غیرملموس است و به طور کلی متفاوت با ماهیت فضای سنتی .
• " ورود تلفن همراه به مدارس ممنوع است "
روزنامه کیهان در مطلبی به نقل از رییس سازمان آموزش و پرورش مازندران اعلام کرد : ورود تلفن همراه به مدارس ممنوع است .
• " 10نوع سرویسی که به مشتریان ارائه نمی کنند "
روزنامه جمهوری در مطلبی به بررسی وضعیت سیم کارت های شرکت مشارکتی سیار اصفهان (اسپادان ) و 10نوع سرویسی که به مشترکان خود ارائه نمی کند پرداخته است .
• " اینترنت با طعم فارسی "
روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان " اینترنت با طعم فارسی " به قلم مینو مومنی به بررسی موضوع تصویب پروژه بین الملل سازی دامنه های اینترنتی پرداخته است .
• " جراحی بزرگ ، تیم بزرگ "
روزنامه اعتماد در یادداشتی با عنوان " جراحی بزرگ ، تیم بزرگ " به قلم مرتضی شاملی به بررسی افزایش نرخ مکالمات بین الملل و ایجاد تغییرات در اقتصاد کشور پرداخته است .
• " شهر در جیب های شما "
روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با عنوان " شهر در جیب های شما " به قلم محمد رضا بهنام رئوف به بررسی موضوع ارائه نقشه دیجیتالی تهران پرداخته است .
• " بزرگنمایی عملکرد در زمان اختلال "
روزنامه جهان صنعت در یادداشتی با عنوان " بزرگنمایی عملکرد در زمان اختلال " به قلم الهام آقایی به بررسی توسعه مشکلات ارتباطی حوزه تلفن همراه و اینترنت و بزرگنمایی مخابرات در خصوص پیشرفت نهادهای ذیربط خود در مقایسه با سال های قبل پرداخته است .
• " دولت الکترونیک ، معضلات آلودگی هوا را حل می کند "
روزنامه جهان صنعت در مطلبی با عنوان " دولت الکترونیک ، معضلات آلودگی هوا را حل می کند " به بررسی مشکلات جامعه و کمک دولت الکترونیک به آن پرداخته است .
• "51 درصد از ایرانی ها در منازل خود کامپیوتر دارند "
روزنامه ابرار اقتصادی در مطلبی اعلام کرد : 51 درصد از ایرانی ها در منازل خود کامپیوتر دارند .
• اصرار دولت بر قطعی شدن معامله مخابرات
روزنامه تهران امروز گزارش داد : " پایگاه اطلاع رسانی دولت در روزهای اخیر تلاش گسترده ای رابرای بی اهمیت جلوه دادن نظر سازمان بازرسی درباره ابطال معامله بلوک50 درصدی صورت داده است و تلاش می کند در گفت و گو با مسولان سازمان خصوصی سازی ، بورس ، کمیسیون ، اصل 44 مجلس و ... قطعیت این معامله را به تصویب برساند .
• سیگنال مخابرات به بازار نمی رسد
به گزارش روزنامه پول ، ایجاد جو روانی منفی ناشی از شایعه ابطال معامله عمده مخابرات و رسیدن به مقاومت تکنتکالی را دلیل صف خرید سنگین دو نماد سایپا و مپنا در دو روز اخیر دانست .
• پنج روز نهایی شدن بزرگترین معامله بورس
مرجان محمدی در گزارش روزنامه اقتصاد پویا نوشت :" شمارش معکوس برای پرداخت یک هزار و 600 میلیارد زمان عرضه اولیه سهام مخابرات درحال آغاز است .
• توزیع سی دی های مستهجن توسط فروشگاه های اینترنتی غیر مجاز از طریق پست
سید خلیل سجاد پور در گزارش روزنامه خراسان نوشت : قاضی ویژهه رسیدگی کننده به جرایم رایانه ای دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به خاطر ارسال سی دی های مبتذل و مستهجن از طریق فروشگاه های اینترنتی غیر مجاز ، به مسوولان اداره پست خشدار داد و خواستار تجدید نظر و لغو قرار داد این شرکت ها شد .
• بزرگترین مرکز خدمات داده اینترنتی کشور با قابلیت میزبانی 30 هزار سایت راه اندازی شد
زهرا حاجیان در گزارش روزنامه خراسان نوشت : سرویس دهی به بیش از 30 هزار پایگاه اینترنتی ، توانایی ارایه میلیون ها صندوق پست الکترونیک ، توانایی ارایه خدمات فناوری اجاره ای به میزان سه هزار یونیت ، منابع ذخیره سازی با حجم 30 ترابایت ، قابلیت ارایه پهنای باند به میزان ده گیگابایت روی خط UIP و تامین دو خط جداگانه برای پهنای باند اینترنتی از جمله ویژگی های این مرکز است .
• انتقادهای مردمی در روزنامه های امروز
روزنامه کیهان به نقل از یک مشترک ایرانسل نوشت :
" چرا شرکت ایرانسل کارت های هدیه اش را نمی دهد؟ در تبلیغاتش اعلام می کند که با خرید یک سیمکارت ، سیمکارت هدیه می دهد. اما با گذشت چهار ماه از خرید سیمکارت هنوز هدیه بنده داده نشده است ."
روزنامه جهان صنعت به نقل از یک شهروند نوشت :
" برخی اپراتورهای 118 از نظر شنوایی مشکل دارند و صدای مردم را نمی شنوند. برخی دیگر نیز رفتار مناسبی با مردم ندارند . "
روزنامه سیاست روز به نقل از یکی از خوانندگان نوشت :
"برخی از دفاتر امور مشترکان از ارایه قبوض تلفن همراه امتناع می کنند. امیدواریم با نظارت بر این دفاتر افراد واجد شرایط و صلاحیت لازم جایگزین شوند و بهتر به مردم سرویس بدهند ."
روزنامه خراسان به نقل از کاربران اینترنت نوشت :
-" مدیر عامل شرکت مخابرات خراسان رضوی می گوید اینترنت پر سرعت مشتری ندارد. می خواهم بگویم ای کاش قیمتش را هم اعلام می کردید تا مردم بدانند چرا مشتری ندارد ."
-" پیرو ضمیمه گزارش ادعای مدیر عامل ، من یک سال منتظر اینترنت هستم ".
روزنامه اطلاعات به نقل از یک مدرس سابق دانشگاه نوشت :
" امروز ثابت شده است که استفاده از امواج برای ایجاد اختلال در برنامه های ماهواره برای سلامت انسان به ویژه کودکان و زنان باردار بسیار زیان آور است و حتی در داراز مدت خطر ابتلا به سرطان را همراه دارد . از این رو انتظار می رود مسولان دلسوز مردم و نظام برای تحقق هدف یاد شده ، روش های بی خطر را بررسی و انتخاب کنند تا بیماری های گوناگون در سطح گسترده دامنگیر هموطنان مان نشود ."
روزنامه آفتاب یزد به نقل از یک مشترک ایرانسل – ام تی ان نوشت :
" شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل پاسخی در تاریخ 20/7 داده که ضمن اینکه باید عرض کنم مشکلاتی از بابت خدمات ایرانسل به اطلاع آفتاب یزد رسانده می شود ، هنوز پا بر جاست . متاسفانه این شرکت در یک اقدام خدا پسندانه اقدام به تبلیغ خدمات خودش از طریق ستون روی آفتاب یزد کرده و به بهانه پاسخ دادن به مشکلات مشترکان به نوعی شرکت خودش را مجدداً تبلیغ کرده . در یک جا از این پاسخ گفته شده شماره این کارت اعتباری را بخوانید . اگر قابل خواندن بود ، مشکل مطرح نمی شد که روی خط آفتاب یزد انعکاس داده شود .
۲۳ آبان ۱۳۸۸ ۱۶:۲۳
تعداد بازدید : ۱,۹۰۹

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید