اخبار

سخنرانی رئیس جمهور در مراسم روز جهانی پست88/7/18


روز جهانی پست را گرامی می داریم خیلی خوشحال هستم و خدای بزرگ را سپاسگزارم که توفیق زیارت شما را عنایت فرمود همانطور که می دانید علیرغم توسعه شبکه های گوناگون اطلاعاتی حجم کار پست همچنان رو به فزونی است.
معنایش این است که ارتباطات بین انسانها فقط نمی تواند در فضای مجازی برقرار شود و حتماً باید محموله هایی بین انسانها و بین مراکز گوناگون جا به جا شود و هر چه قدر سرعت این پیشرفت و تعدد ارتباطات و پیچیدگی روابط بیشتر شود این محموله ها هم بیشتر خواهد شد بنابراین از چند هزار سال قبل تا کنون که اهمیت پست روز افزون بوده است باید این انتظار را داشته باشیم که در آینده هم این روند ادامه داشته باشد.
از مجموعه های کاملاً مردمی به معنای اینکه خدمت گذار توده های مردم و اقشار گوناگون در مناطق جغرافیایی مختلف هست شرکت پست می باشد هیچ نقطه ای از ایران نیست که از خدمات شرکت پست محروم باشد و واقعاً نقاطی که از بسیاری از خدمات محروم اند تحت پوشش خدمات پستی قرار دارند.
خوشبختانه هم از لحاظ کیفی وکمی و هم از لحاظ روش های اجرایی شاهد یک پیشرفت قابل توجه در این بخش هستیم که من صمیمانه از همه شما تشکر می کنم.
بخشی از آن را آقای محبیان مدیر عامل عزیز اینجا تشریح کردند که به لحاظ محدودیت زمانی به سرعت عبورکردند و ما می دانیم هر کدام از این بندها که می نویسند پشتش چه قدر کار و تلاش و اندیشه و دلسوزی نهفته است من صمیمانه از همه شما تشکر می کنم و روز پست را هم به شما تبریک می گویم و انشاء اله که روز پست امسال منشاء تحول ، آغاز و جهش دیگری در مجموعه خدمات پستی باشد می خواهم یک نکته ای را در حضور شما مورد تأکید قرار بدهم آن هم بحث رقابتی شدن و واقعی شدن هزینه های پستی است این نکته ی درستی هست که اشاره کردند بالاخره این باید اتفاق بیفتد امسال هم که سال اصلاح الگوی مصرف است وقتی رفتار جامعه را نگاه می کنیم شاید به طور متوسط هر فرد ایرانی چهار تا پنج هزار نوع مصرف داشته باشد؛ کالا و خدمات؛ ما می خواهیم این را اصلاح بکنیم یعنی مصرف را بهینه کنیم.
آیا قادر هستیم به سرعت برای چهار تا پنج هزار نوع مصرف برنامه ریزی و سازمان دهی کنیم، نظارت و هدایت کنیم چنین چیزی شدنی است به نظرم می رسد بعضی مصرف ها وابسته به بعضی مصرف های دیگر است مثل مدلی که شما برای یک تابلو طراحی می کنید متغییر های گوناگونی دارد بعضی از این متغییر ها مستقل است بعضی از متغییرها وابسته است آن چیزی که همه مدلها را شکل می دهد متغییر های مستقل و وابسته است بعضی مسائل در جامعه است که رفتار آن مساحی جامعه را در همه زمینه ها شکل می دهد اگر این ها را ما اصلاح بکنیم خود به خود بقیه هم اصلاح می شود یا با یک تلاش جزئی بقیه هم اصلاح می شود.
به نظر من امروز برای جامعه ایران مهمترین مصرف بعد از وقت که حالا ما قدرش را هم نمی دانیم که آن هم شاید وصل به این باشد که می خواهم عرض کنم گسترده ترین مصرف در کشور ما مصرف انرژی است.
در هیچ کشوری در دنیا به انداز کشور ما متوسط سالانه انرژی مصرف نمی شود روزانه چهار میلیون و دویست هزار بشکه نفت مصرف می شود. مسایل محیط زیستی که سر جایش باقی بماند که البته به لحاظ محیط زیستی جزء پاکترین کشورهای جهان هستیم در جهان به نسبت، کمترین تولید آلودگی را داریم کشورهای صنعتی بیشترین سهم را در آلودگی جهان دارند. اگر به صورت موضوعی هم نگاه کنیم بعضی جاها آلودگی ها بسیار مضر است در هر نقطه ای از حد مجاز بالاتر برود بد است چه اشکالی دارد آلودگی ها در حد مجاز باشد.
غیر از این به لحاظ شکل دهی به فرهنگ مصرف و اهداف مصرفی به نظر من مصرف انرژی نقش اول را دارد در یک جمعی عرض کردم کل تولید کشاورزی ما در سال حدود چهل هزار میلیارد تومان است یعنی این همه کشاورزان زحمت می کشند تابستان زمستان خشکسالی، سرمازدگی گرما آبیاری کشت داشت برداشت و غیره در سال می شود چهل هزار میلیارد تومان
مصرف انرژی ما چقدر هست در سال حدود صد و ده هزار میلیارد تومان چهار برابر مورد نیاز یعنی ما می توانیم با یک چهارم این همین رشد اقتصادی را داشته باشیم و همین نسبت رفاه ملی را داشته باشیم با یک چهارم سه چهارمش اضافه مصرف هست.
ما اگر نصف آن را هم صرفه جویی کنیم می شود 4/1 برابر کل تولید کشاورزی کشور.

اما وقتی ما درباره ارزشمندترین ثروت مادی مصرف درست را فرا نمی گیریم مصرف نادرست به یک عادت تبدیل می شود و به سایر بخش ها هم سرایت می کند. برای یک امر کوچک خودرو راه می اندازیم در تهران ترافیک درست می شود وقت خودش هم گرفته می شود آلودگی و مصرف انرژی به جای خود در حالی که یک پستچی عزیز صدها مورد از این کارها را در یک کیف دارد و می رود همه را انجام می دهد آن هم یک نفر من حساب کردم این عددهایی که ایشان گفتند سه و نیم میلیون محموله در روز هفت هزار موزع فرض کنیم موزعین در آخر خط هستند.
خوب سه و نیم میلیون هفت هزار هر نفر می شود پانصد تا یعنی یک نفر می تواند کار 500 تا جابجایی دیگران را انجام بدهد حداکثر جابجای که این انجام می دهد 50 تا می شود اگر فرض کنیم.
چون متغییر اصلی از اول نامناسب تعبیه شده مصرف انرژی همه زندگی ما را در بر گرفته آیا از صبح تا شب کاری می کنید که در آن مصرف انرژی نباشد هر کاری که می کنید انرژی مصرف می کنید از تلفن زدن تا باز کردن شیر آب چیزی روشن می کنید خاموش می کنید همه این ها مصرف انرژی هست.
آن مصرفی که جاری در تمام مصارف ماست انرژی هست چون این ناشناخته هست بقیه مصرف ها ساماندهی نشده اگر این را درست بکنیم به دنبال آن بسیاری از مصرف های ما شکل می گیرد اگر ارزش انرژی درست شناخته بشود آن وقت ارزش آن را دارد که همه از شبکه پستی استفاده کنیم یا عده زیادی از شبکه پستی استفاده بکنیم آن موقع ارزش دارد که صدها شبکه پستی در کشور راه اندازی شودو ایجاد اشتغال کند.
و با هزینه کمتر جابجایی ها را انجام بدهد زحماتی که شما در حوزه کاری تان کشیدید قابل تقدیر و ارزشمند است. بسیاری از دستگاه ها در کارشان و در حوزه خودشان بسیار خوب می باشند اما اگر بخواهیم از همه این ظرفیت مدیریتی و فکری و برنامه ای استفاده کنیم باید کارهای اساسی در کشور انجام بدهیم از جمله هدفمند کردن یارانه ها و اصلاح قیمت های انرژی است اگر این را انجام دهیم آن موقع قدر ابتکار عمل در کشور شناخته می شود آن وقت معلوم می شود شما سیستمی که گذشته ایدکه هر کس محموله ای که به پست تحویل داد از خانه اش می تواند محموله اش را تعقیب کند آن وقت ارزش این کار شناخته می شود یا می داند اگر قبل از ظهر تحویل داد تا فردا به مقصد می رسد.
که البته قدرش انجوری که باید شناخته شده نیست مثلاً هزینه ارسال یک نامه معمولی 30 تومان است ولی اگربداند که به جای آن باید1000 تومان بپردازد یا 1500 تومان بپردازد آن وقت همه در خانه هایشان صندوق پستی می گذارند یا در خواست می کنند که سرکوچه ما یک صندوق پستی بگذارید یا یک دفتر پستی در محل دایر بکنید.
باید یک تغییرات اساسی در کشور ایجاد بشود تا ابتکار عمل ها و تلاشهایی که در بخش های گوناگون انجام می شود بطور کامل مورد بهره برداری قرار بگیرد.
معنایش این نیست که کار شما ثمر بخش نیست بسیار ثمر بخش است فرض کنیم که اگر خدمات پستی نبود آن گاه این چهار میلیون و دویست چه قدر می شد یعنی اگر خدمات پستی نبود این چهار میلیون و دویست هزار می شد شش میلیون در روز هر چه که تولید می کنیم باید خودمان هم اینجا مصرف کنیم.
من از شما تشکر می کنم و انشاء اله هر سال شاهد به بهره برداری رسیدن خدمات شما چه خدمات فیزیکی مثل ساختمانها و تاسیسات و هم خدمات مدیریتی و برنامه های جدیدی در خدمت رسانی باشیم از همه کسانی که شما را یاری می دهند تشکر می کنم.
از آقای مدیر عامل و از آقای وزیر تشکر می کنم و از همه مجموعه تشکر می کنم. مجموعه پستی ما جزو مومنین و مومن ترین و انقلابی ترین نیروهای کشور هستند نیروهای پست واقعاً از آن ابتدا آن اصلالت انقلابی و مردمی خودشان را حفظ کردند و امروز هم پست به فضل الهی جزو بهترین ها ست.

والسلام
۲۸ مهر ۱۳۸۸ ۱۶:۵۲
تعداد بازدید : ۹,۵۱۸

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید