اخبار

سخنان جناب آقای مهندس تقی پور به مناسبت هفته فضا88/7/11

باسلام و صلوات به پیشگاه انبیاء الهی و خاتم انبیا حضرت محمد مصطفی(ص) و اوصیاء ایشان و خاتم اوصیا حضرت بقیه الله العظم (عج) و با درود به ارواح طیبه شهدا اسلام، انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و امام شیهدان (ره) و با سلام به محضر مقام معظم رهبری و درود خدمت شما حضار گرامی و گرامی داشت هفته فضا.
معمولاً هفته ها و روزها برای ما فرصت هایی را برای بازنگری و بازشناسی پدید می آوردند .پدیده ها و فرصت هایی که در اطراف ما هستند ولی به دلیل غفلت هایی که برای انسان هست تا حدودی ناشناخته باقی مانده اند یا مورد غفلت قرار گرفته اند.
هفته فضا هم شاید از این مقوله باشد و فرصتی است برای ما به منظور بازشناسی در فرصت های این حوزه و همین طور بازنگری در رفع غفلت هایی که شاید به دلیل مرور ایام و پرداختن به سایر مسائل رخ داده است.
خوشبختانه خیلی از صحبت هایی را که ما در مقدمه می خواستیم عرض کنیم همکاران شما در میان پرده ای که خدمتان ارائه کردند گفتند شاید در این جمع که جمع متخصصین حوزه فضا است لازم نباشد در مورد اهمیت موضوع فضا و جایگاه مسائل فضایی در زندگی امروز بشر زیاد صحبت شود ولی چون ارتباط مباحث باید حفظ شود اشاره ای می کنم این که در هر صورت حوزه فناوری های نوین به خصوص حوزه فناوری های فضایی امروز جزء حوزه هایی است که قطعاً آینده زندگی بشر بدون بهره گیری و اتکاء به این فناوری ها اگر نگوییم غیر ممکن خواهد شد بسیار سخت خواهد شد. شما گوشه هایی از کاربردها را در این میان پرده ملاحظه فرمودید. ما امروز اگر ارتباطات فضایی را نداشته باشیم حفظ ارتباطمان با دنیای خارج در زمینه های مختلف بسیار سخت می شود و مسائل و کاربردهای بسیار زیادی که بعد از این مقدمه اشاره خواهم کرد.
اساساً امروز بحث های فضایی یک حوزه بسیار گسترده و فرابخشی در کشورهای پیشرفته است. ما شاید بخشی از این فعالیت ها را در گذشته در ایران به آنها پرداخته ایم. ولی لازم است که انشاء اله با انسجامی که در ساختارهای رسمی کشور بوجود آمده از تشکیل سازمان فضایی ایران و باز یکی از نقاط قوت و فرصت های اصلی جمهوری اسلامی ایران وجود شورای عالی فضایی ایران است و همانطور که می دانید شوراهای عالی در عالی ترین سطح ملی معمولاً به ریاست رئیس محترم جمهور تشکیل می شوند و این یعنی یک نقطه قوت و فرصتی برای حوزه فضایی است که بتواند مسائل خود را در عالی ترین سطح ملی طرح و مشکلاتش را حل کند.
خوب این نقطه شروع است و طبیعتاً از آنجا که دستگاه های مختلف اجرایی در شورای عالی فضایی عضویت دارند این امکان برای دست اندر کاران حوزه فضایی فراهم است که بتوانند برنامه هایشان را آنجا ارائه کنند و از آن طریق در برنامه های توسعه که معمولاً برنامه های پنج ساله هستند آن برنامه ها را جا بدهند و انشاء اله در سایه اجرای این برنامه ها از طریق بهره گیری از منابع ملی شاهد رشد و توسعه لازم در این حوزه باشیم.
شاید با توجه به اینکه ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم بیشتر روی مباحثی تکیه کنیم که به حوزه ما مربوط می شود. قطعاً این به این معنی نیست که فضا به این حوزه محدود است و همانطور که در برنامه ها پیش بینی شده دوستان ما در این هفته که هفته فضا است سعی خواهند کرد سایر کاربردها و خدمات حوزه فضا را هم در سطح جامعه بشکافند و با ارائه مناسب تصویر شایسته جمهوری اسلامی ایران در این هفته شاهد باشیم که این خدمات و کاربری ها در تمامی حوزه ها در دستگاه های اجرایی آن جایگاه مناسب خودشان را پیدا کنند.
مشخصاً اگر ما در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بخواهیم به نقش فناوری ها و کاربردهای فضایی اشاره کنیم یک بخشی از این کاربردها که بحث ارتباطات فضایی است می توانیم بگوییم به شدت در این وزارت خانه وابسته به مباحث فضایی هستیم.
ارتباطات فضایی کانال های ارتباطی ما با دنیای خارج هستند، در زمینه های مختلف مثل ارتباطات صوت، ارتباطات دیتا، بحث اینترنت، مباحث پخش عمومی و پخش گسترده که ارتباطات صدا و سیما را تشکیل می دهد و باز نیاز به هیچ استدلال نیست که امروز بدون بهره مندی از این ارتباطات ما اساساً نمی توانیم بگوییم کشوری هستیم که در صحنه های جهانی حضور داریم.
خوشبختانه در این زمینه کشور در حوزه کاربرد این فناوری ها تجربیات خوبی دارد. ارتباطات ماهواره ای ما سال هاست که با دنیا برقرار شده و مورد استفاده است چه در حوزه این وزارتخانه و چه در حوزه صدا و سیما منتهی آن چیزی که برای ما اهمیت دارد و در برنامه های توسعه مد نظر ماست تثبیت و پایداری این ارتباطات است و اینکه انشاء اله بتوانیم به خصوص برای شرایط حساسی که جمهوری اسلامی ایران در دنیای امروز دارد و به هر دلیل بسیاری از فناوری های پیشرفته که به راحتی در اختیار کشورهای دنیا است با ملاحظاتی که بعضاً هیچ پایه و اساسی ندارد برای کشور ما محدود می شود.
در همین دو سه روز گذشته شاهد برگزاری نشست های 1+5 را بودید و اینکه بهره مندی از فناوری های هسته ای که امروز برای همه کشورها به راحتی در دسترس است مثل تولید انرژی از طریق نیروگاه های هسته ای، بهره گیری در حوزه های مختلف پزشکی و سایر مسائل متأسفانه کشور ما با محدودیت هایی رو به رو است.
معمولاً در سه چهار دهه گذشته ما دو حوزه هسته ای و فضایی را در کشورهای پیشرفته در کنار هم می بینیم. اینها شاید خطوط اصلی استراتژی های توسعه برای کشورهای در حال توسعه هستند من مثال کشور هند را در اینجا خدمتتان عرض خواهم کرد.
شما می دانید کشور هند علیرغم اینکه از نظر سیاسی بزرگترین دموکراسی دنیا را در اختیار دارد با آن جمعیت بالا از نظر اقتصادی حداقل تا دهه های گذشته از اقتصاد قوی برخوردار نبود. علیرغم این محدودیت های اقتصادی همین کشور در سال 1967 این دو حوزه را یعنی حوزه فناوری های هسته ای و فناوری های فضایی را جزءراهبردهای توسعه خودش قرار داد و امروز شما ملاحظه می فرمائید که کشور هند به لحاظ آمار GDP ، GMP ، درآمد سرانه هنوز با کشورهای پیشرفته این اعداد و ارقام قابل مقایسه نیست ولی در زمینه فناوری های فضایی امروز این کشور به فناوری های خودش اتکا دارد و بسیاری از کاربردها را به صورت بومی در کشور خودش نهادینه کرده است ما سال 1379 در سفری به این کشور و بازدید از مراکز فضایی مثل مراکز کاربردهای فضایی، صنایع فضایی و ایستگاه های پرتابشان در مسیری که به طرف شهر حرکت می کردیم برای نمونه چند تا از کلاس های روستایی را نشانمان دادند که این بحثی که امسال موضوع هفته فضا است با عنوان فضا برای آموزش آن موقع در آن روستاها پیدا شده بود. می دانید که کشور هند از استراتژی های مشابه این بهره زیادی برده است. با توجه به پهناوری و گستردگی خود کشور و جمعیت بالا ،استفاده از فناوری های نوین در این کشور بسیار اهمیت دارد و با ابتکاراتی که این کشور به کار بسته توانسته است مسائل اساسی خود را با هزینه کم حل کند. آن روز در آن روستا صحبت این بود که این روستاها حتی راه ارتباطی مناسب ندارند اعزام معلم به این روستاها سخت است و ما دیدیم که به راحتی با استفاده از روش های آموزش از راه دور توانسته بودند مشکلات آموزش خود را در سطح آن روستاها حل کنند.
دوستان مخابراتی می دانند که بسیاری از مناطق کشور هند امروز از فاز برقراری ارتباطات با سیم صرف نظر کردند و مستقیماً به سمت این رفتند که ارتباطاتشان را به صورت ارتباطات ماهواره ای در مقاطع بلند و ارتباطات بی سیم حتی برای صوت برقرار کردند. که آن هم گوشه ای از ابتکارات این کشور در بهره گیری از فناوری های پیشرفته است.
از این مقدمه دوم می خواهم این نتیجه را بگیرم که اگر ما به راه کارهای میانبر عنایت داریم شاید یکی از مسائل اصلی کشور ما در حل مشکلات فنی و اقتصادی پرداختن به بحث فضاست و اینکه با توجه به استعدادها و فرصت هایی که ما در این حوزه در کشور داریم قطعاً می تواند این حوزه علاوه بر حل مشکلات اساسی کشور برای ما فرصت آفرین باشد در شکوفایی اقتصادی، در زمینه صادرات و حل مسائل اجتماعی و رساندن پیام جمهوری اسلامی ایران به دنیا که می دانید مباحث فرهنگی هم در رأس امور جمهوری اسلامی ایران است و بارها مقام معظم رهبری تأکید کرده اند به اینکه ما از موضع مورد تهاجم قرار گرفته شده در مباحث فرهنگی باید به موضع مهاجم مهاجرت کنیم و بتوانیم پیام خودمان را به دنیا برسانیم قطعاً در این زمینه هم اتکاء به توانمندی های ملی لازم است و اینکه ما بتوانیم بدون اینکه تهدید شویم این پیام را به کل دنیا برسانیم.
خوب هفته فضا هفته مناسبی است که انشاء اله کارشناسان و متخصصین این مباحث را مورد بحث قرار دهند و اینکه با توجه به فرصت هایی که ما در جمهوری اسلامی ایران در حوزه فضا داریم انشاء اله بتوانیم راهکارهای مناسب و سریعی در این مورد ارائه کنیم.
دوستان متخصص ما شروع فعالیت های فضایی سایر کشورها را در تقویم خودشان دارند. در کشورهای خیلی پیشرفته که بر می گردد به سال 1947 که اقدام به اولین پرتاب کردند و سرآغاز روز یا هفته فضا از آن سال بود و اینها نشان می دهند که به هر صورت اگر ما حتی شروع کارمان را ده، دوازده سال پیش قرار دهیم با فرض ثابت بودن سرعت ما فاصله امان روز به روز بیشتر می شود و اگر نتوانیم با حرکت های جهشی این فاصله را کم کنیم و با راه های میان بر در حوزه فضا این فاصله را پر کنیم قطعاً در آینده مشکلات زیادی خواهیم داشت.
نکته مهم دیگر در این زمینه بحث هزینه ها است به هر صورت اشاره هم کردند امروز علاوه بر توانمندی های فنی و علمی در بسیاری از مباحث این فشار تکنولوژی برای کم کردن هزینه هاست و ما اگر نتوانیم این فناوری ها را در اختیار داشته باشیم معنی آن این است که ملت ما باید برای دریافت خدمات مشابه هزینه بسیار بیشتری را نسبت به سایر مردم دنیا بپردازد و این ظلمی است که شاید مهمترین مسولیت متخصصین این حوزه کمک به رفع این ظلم باشد و اینکه به هر صورت متخصصین و کارشناسان باید زمینه دستیابی ملت بزرگ ایران را فراهم کنند. تا بتوانند به صورت مساوی با هزینه کمتر یا مشابه سایر کشورها به این خدمات دسترسی داشته باشند امروز اگر ما در کشور از هزینه بالای اینترنت صحبت می کنیم و مورد انتقاد هم هست شاید دلیل اصلی آن این باشد که ما دراین تکنولوژی اتکا به ارتباطات فضایی داریم و آن خدمتی که از آن مسیر به دست ما می رسد هزینه اش نسبت به سایر نقاط بیشتر است.
در همان کشور هند که خدمتتان عرض کردم کال سنترهای بسیاری از کشورهای پیشرفته در کشور هند قرار دارد و دلیل اصلی این مسئله هم این است که علاوه بر توسعه ای که در بحث فناوری اطلاعات داشتند برخورد داری بالای کشور هند از پهنای باند زیاد و ارتباطات ماهواره ای است یعنی اینکه در سایه سرعت ارتباطات ماهواره ای و حجم بالای این ارتباطات، بسیاری از خدمت رسانی و پاسخگویی هایی که مثلاً در آمریکا و اروپا باید صورت بگیرد این مراکز به صورت آنلاین در هند انجام می دهند و این پاسخگویی از آن طریق انجام می شود و این یک بازی برد- برد است یعنی کشور هند از یک طرف مسائل اشتغال خود را از این طریق و با فناوری های پیشرفته حل کرده و از طرف دیگر خدمت صادر می کند منتهی به صورت مجازی و در فضای مجازی بدون اینکه لازم باشد حتماً افراد این کشور در کشورهای دیگر ساکن بشوند خدمت را صادر می کند.
اینها گوشه هایی است از فرصت هایی که فناوری های فضایی می تواند برای کشور فراهم کند و ما امید وار هستیم که انشاء اله با توجه مناسبی که در برنامه گذشته برای مباحث فضایی وجود داشت و برنامه های وزینی که برای حوزه فضایی در برنامه پنجم توسعه دیده شده با همکاری و حمایت شما متخصصین، کارشناسان و دانشمندان این حوزه بتوانیم به این برنامه جامعه عمل بپوشانیم و انشاء اله در ارزیابی که در پایان دوره از کار همکاران در حوزه فضا خواهیم داشت بتوانیم شاخص های بالایی را ارائه بدهیم اگر چه خود این شاخص ها هدف نیستند و همانطور که عرض کردم خدمت رسانی سریع، ارزان و به موقع به ملت بزرگ ایران هدف اصلی این فناوری ها و این حوزه است.
نکته دیگر بحث خود آموزش است که امروز بسیار مورد توجه است هفته فضا امسال به اسم فضا برای آموزش نامگذاری شده قطعاً ما به این موضوع نیاز داریم. چنانچه از دیدگاه اقتصادی و هزینه کرد نگاه کنیم . اگر یک دانشجوی ما بخواهد در کشورهای خارج ساکن شود و از خدمات آموزشی آنجا استفاده کند علاوه بر مباحث اقتصادی می دانید که مشکلات اجتماعی و فرهنگی زیادی را به دنبال دارد و اگر ما بتوانیم به صورت پایدار این مشکل را در کشور حل کنیم و توسعه مناسبی را در آموزش از راه دور و آموزش الکترونیکی داشته باشیم قطعاً بسیاری از مشکلات ما که امروز در ارتباط مستقیم با بعضی از کشورها وجود دارد به طریقی حل خواهد شد. مشکلاتی که امروز به عنوان مانع در سر راه ما وجود دارد. شما می دانید ما در بعضی از حوزه ها از دسترسی به اطلاعات لازم محروم هستیم و آموزش از راه دور و ارتباطات گسترده فضایی می تواند این مشکل را حل کند.
حوزه های دیگری که برای جمهوری اسلامی ایران خیلی اهمیت دارد بحث مدیریت بلایای طبیعی است. متأسفانه ما در منطقه ای قرار داریم که بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله در کشور ما فراوان اتفاق می افتد مدیریت این حوادث قبل، حین و بعد از وقوع شاید بدون تکیه بر فناوری های فضایی امکان پذیر نیست و بهره مندی از این فناوری ها و خدمات برای مدیریت حوادث طبیعی و بلایای طبیعی برای کشور ما یک ضرورت است امیدوار هستیم با توجه به اینکه ما ارتباطات خوبی را با دنیا در این زمینه برقرار کردیم و کشور ما به عنوان مرکز منطقه ای این امور یعنی مدیریت بلایای طبیعی در منطقه آسیا توسط سازمان ملل متحد شناخته شده است بتوانیم از این فرصت هم استفاده کنیم و بحث امکانات کار، آموزش و بهره گیری از این فناوری ها را در کشور توسعه بدهیم.
بالاخره شما بهتر از بنده سایر کاربری ها را در بحث ناوبری، سنجش از دور و بهره مندی هایی در حوزه های دیگر اقتصادی می دانید آن چیزی که شاید امسال در هفته فضا پیام ما باشد به دست اندرکاران و مسئولین این حوزه این است که ما باید فاصله خود را با دنیا در این زمینه روز به روز کمتر کنیم و با عنایت و توجه خاصی که صورت گرفته است متخصصین، دانشمندان، صاحبان فن و صنعتگران این حوزه تلاششان را به کار ببندند که ما بتوانیم به فن آوری های بومی در این حوزه اتکا کنیم. می دانید که یکی از موانع کار در سال های گذشته این بوده که شاید ما در این حوزه امیدمان به دیگران بود و فکر می کنم متوجه شدید که ما این امیدواری را به دیگران نباید داشته باشیم یا باید به حداقل برسانیم و آن روزی که امیدمان را از وابستگی و بهره گیری مستقیم از بیگانگان تبدیل به توکل به قدرت الهی کنیم و اتکاء به دانشمندان و توانمندی های بومی قطعاً آن روز نقطه عطف بزرگ و عظیمی در همه حوزه ها از جمله حوزه فضایی خواهد بود و جا دارد اینجا اشاره کنم به پرتاب ماهواره امید که سال گذشته به صورت بومی انجام شد. نقطه شروع و آغاز بسیار قوی بود بر اینکه این نقطه عطف در کشور ما اتفاق افتاده و ما باید بتوانیم انشاءاله این توجه الهی را که شامل حال کشور عزیز ما شده کماکان از آن بهره مند شویم و فراموش نکنیم با این راهبرد بزرگ و اتکاء به توانمندی های ملی قطعاً سرعت ما چندین برابر سرعت گذشتگان در پیمودن این راه خواهد بود و امید وار هستیم که انشاء اله آنچنان که در سایر صحنه ها در 30 سال گذشته بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی شاهد بودیم در پیروزی های عظیم 8 سال دفاع مقدس در موفقیت های بزرگ در عرصه های فنی، علمی، پزشکی، هسته ای، فضایی و سایر علوم قطعاً با توکل به خداوند متعال شما متخصصین و دانشمندان در این راه هم موفق و پیروز خواهید بود.
در خاتمه از خداوند متعال برای همه دانشمندان و متخصصین حوزه، مدیران و مسوولین آرزوی توفیق و سربلندی دارم.
واسلام علیکم و رحمه اله
۱۹ مهر ۱۳۸۸ ۱۶:۰۴
تعداد بازدید : ۲,۷۱۵

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید