اخبار

چکیده مطالب 88/7/7

چکیده مطالب
• آزمایشگاه تایید نمونه آزمونهای ایمنی و مکانیکی تجهیزات ICT ایجاد می شود
آزمایشگاه تایید نمونه آزمونهای محیطی، ایمنی و مکانیکی تجهیزات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حمایت مرکز تحقیقات مخابرات ایران در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تاسیس می شود. روزنامه های فناوران ، دنیای اقتصاد ، سرمایه ، ابرار اقتصادی ، جهان صنعت ، پول و اقتصاد پویا وخبرگزاری های موبنا ، ایلنا و مهر این خبر را منعکس کردند.
• راه اندازی امضای دیجیتال در چهار استان کشور
مهر - رئیس مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه از راه اندازی طرح پایلوت صدور امضای دیجیتال برای بازرگانان در چهار استان کشور خبر داد و گفت: با راه اندازی این طرح بازرگانان استانهای آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، هرمزگان و یزد برای ثبت سفارش خود در سیستم "ثبتارش" باید با امضای دیجیتال وارد شوند. روزنامه های جام جم ، فناوران ، سرمایه ، هدف و اقتصاد ، خراسان ، گسترش ، جهان صنعت ، اقتصاد پویا و ابرار اقتصادی این خبررا منتشر کردند .
• طراحی پروژه سامانه بومی نظارت بر توزیع و ارائه کنندگان خدمات اینترنت
مدیرکل دفتر نظارت بر سرویس های IT سازمان تنظیم مقررات از طراحی پروژه سامانه بومی نظارت بر توزیع و ارایه کنندگان خدمات اینترنت و اینترانت (ISP, ISDP, TCI) خبر داد. روزنامه های فناوران ، دنیای اقتصاد ، سرمایه ، پول ، ابرار اقتصادی و خبرگزاری های موبنا ، ایسنا و ایلنا این خبر را منعکس کردند .
• انجام 30 میلیون تراکنش بانکی در روستاها
موبنا- عضو هیات مدیره پست بانک گفت: تاکنون و به واسطه حضور پست بانک در روستاها، بیش از 30 میلیون تراکنش بانکی در روستاها صورت گرفته است. این خبر در روزنامه های فناوران ، کیهان ، دنیای اقتصاد ، پول ، اقتصاد پویا ، تفاهم ، جهان اقتصاد و کائنات درج شد .
• واگذاری بلوک مخابرات به شبه دولتی‌ها و تشکیل صف فروش
ایلنا - روز گذشته صف خرید مخابرات به صف فروش تبدیل شد .تحلیل بازار بر این امر بود، که خریدار بلوکی مخابرات به مفهوم واقعی خصوصی نیست، لذاسهامداران سهام خود را به فروش رساندند. روزنامه های سرمایه ، جهان صنعت ، تهران امروز ، هدف و اقتصاد ، ابتکار ، عصر اقتصاد و قدس این خبررا منعکس کردند .
• شیوه خصوصی سازی مخابرات در مجلس مورد بررسی قرار می گیرد
موبنا- رئیس کمیته مخابرات مجلس گفت: فردا وزیر ارتباطات برای توضیح در خصوص نتایج واگذاری سهام بلوکی مخابرات به مجلس می رود.روزنامه های دنیای اقتصاد ، سرمایه ، جوان ، پول و ابرار اقتصادی این خبررا منعکس کردند .
• اطلاعیه کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین در باره خرید سهام مخابرات
فارس- کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین درباره اخبار منتشر شده در برخی رسانه های خارجی و به تبع آن تعدادی رسانه داخلی درباره خرید سهام مخابرات توضیحاتی ارائه کرده است. روزنامه های ایران (عصر ) ، آرمان ، صبح اقتصاد ، کار و کارگر و همبستگی این خبررا درج کردند .
• الزامی شدن تکمیل و امضای فرم شکایت برای کشف مزاحمت تلفنی
ایسنا - مدیر کل بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات شرکت ارتباطات سیار ایران گفت: فرد شاکی و مشترکی که مزاحم تلفنی دارد باید فرم شکایت را خود تکمیل و امضا کند تا خود تبعات این ادعا را قبول کرده باشد. جهان صنعت ، پول ، خراسان ، اقتصاد پویا و ابرار اقتصادی روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• دلایل عدم ادامه رقابت مهر اقتصاد در معامله بلوک مخابرات اعلام شد
فارس- مدیرعامل سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد دلایل عدم ادامه رقابت این سرمایه‌گذاری برای خرید بلوک 51 درصدی مخابرات را اعلام کرد و به سهامداران خرد اطمینان خاطر داد سهام مخابرات از سوی این شرکت عرضه نخواهد شد. روزنامه های ایران ، تهران امروز ، سرمایه ، جهان صنعت و اقتصاد پویا این خبررا درج کردند .
• راه اندازی سرویس پست ویژه شهری و بین شهری
موبنا- مدیرعامل شرکت پست از راه اندازی سرویس پست ویژه شهری و بین شهری در بیش از 20 استان کشور خبر داد. فناوران ، صبح اقتصاد ، پول و ابرار اقتصادی روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• برنامه‌ریزی برای کسب رتبه دوم علم و فناوری منطقه در برنامه پنجم
فارس- معاون فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: پیش‌بینی می‌شود در برنامه پنجم توسعه، ایران به رتبه دوم منطقه در علم و فناوری دست یابد. روزنامه های فناوران ، وطن امروز و پول این خبررا درج کردند .
• ابهام در شرایط و مشخصات؛ دلیل حذف یکی از کنسرسیومهای خریدار مخابرات
فارس- وزیر اقتصاد در خصوص معامله روز گذشته بلوک 50 درصد به علاوه یک سهم مخابرات و حذف یکباره یکی از متقاضیان خرید این بلوک توضیحاتی ارائه کرد و درباره حذف سه صفر و همچنین مصوبه تعدیل اخذ سود علی الحساب از شرکت‌های دولتی نکاتی را عنوان کرد. روزنامه های حزب الله ، تهران امروز و جهان اقتصاد این خبررا منتشر کردند .
• ارائه خدمات دستگاه‌های دولتی و عمومی غیردولتی توسط دفاتر
ایسنا - براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده همه دستگاه‌های دولتی و عمومی غیردولتی باید 30 درصد از خدمات خود را برای انجام به دفاتر خدمات ارتباطی واگذار کنند. روزنامه های دنیای اقتصاد و ابرار اقتصادی این خبررا به چاپ رساندند .
• برخورد سیاسی رسانه‌های غربی با بزرگترین معامله بورس تهران
فارس- رسانه های غربی با انعکاس گسترده خبر فروش شرکت مخابرات ایران سعی کردند به این معامله ماهیت سیاسی بدهند و از آن در جهت اهداف خود بهره برداری کنند. روزنامه های ایرانیان و کائنات این خبررا درج کردند .
• سهام پست بانک تا دو ماه آینده واگذارمی شود
موبنا- مدیرعامل شرکت پست بانک از واگذاری سهام این شرکت تا دوماه آینده خبر داد. روزنامه جمهوری این خبررا منتشر کرد .
• مجمع عمومی صاحبان سهام شرکت ارتباطات زیرساخت برگزار شد
موبنا- به دنبال سازمان شدن شرکت ارتباطات زیرساخت ، مجمع عمومی صاحبان سهام این شرکت صبح امروز تشکیل جلسه داد. روزنامه فناوران این خبررا درج کرد .
• هیات مدیره شرکت مخابرات تغییرمی کند
موبنا- مدیرعامل شرکت مخابرات ایران از اولین تغییرات هیات مدیره این شرکت پس از واریز 20 درصد ازمبلغ کل پیشنهادی کنسرسیوم اعتماد مبین خبر داد. روزنامه فناوران این خبررا چاپ کرد .
• بنیاد تعاون سپاه جزو کنسرسیوم نیست،بخشی از سهام به اپراتور های بین المللی واگذار می شود
موبنا- کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین درباره اخبار منتشر شده در برخی رسانه های خارجی و به تبع آن تعدادی رسانه داخلی درباره خرید سهام مخابرات توضیحاتی ارائه کرده است. روزنامه خراسان این خبررا به چاپ رساند .
• رده بندی گوشی ها از نظر میزان تشعشع اعلام شد
موبنا – رده بندی گوشی های تلفن همراه از نظر میزان تشعشعاتی که به بدن کاربروارد می کنند ، اعلام شد. روزنامه فناوران این خبررا درج کرد .
• رفع مشکلات مدیریت سنتی فناوری اطلاعات با روش‌های جدید
فارس- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عزم و اراده ملی را از الزامات مهم این حوزه در کشور برشمرد و گفت: به وسیله فناوری اطلاعات می‌توان بسیاری از مشکلاتی که در نتیجه اعمال مدیریت سنتی به معضلی مزمن تبدیل شده را با روش‌های جدید حل کرد. روزنامه فناوران این خبررا درج کرد .
• بخش خصوصی نسبت به نحوه واگذاری مخابرات ابراز نگرانی کرد
مهر - رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در نامه ای به رئیس جمهوری نسبت به نحوه واگذاری شرکت مخابرات ابراز نگرانی کرد و نوشت: واگذاری شرکت مخابرات به صورت یک شرکت واحد موجب ایجاد انحصار در ارائه این گونه خدمات در کشور خواهد شد. روزنامه جهان اقتصاد این خبررا چاپ کرد .
• پیش بینی ها درست بود
موبنا- علی طالب زاده- بالاخره پس از کش و قوس های فراوان برای عرضه بلوک مدیریتی بزرگترین شرکت غیر نفتی دولتی،روز" یکشنبه " طلسم شکسته شد و این سهام در تالار شیشه ای واگذارشد.اما نکته حائز اهیمت گمانه زنی هایی بود که در نهایت به یقین تبدیل شد و کنسرسیوم شبه دولتی، خریدار نهایی این سهام شد.
• تمبر مشترک ایران و پرتغال در لیسبون رونمایی شد
مراسم رونمایی تمبر مشترک ایران و پرتغال با حضور مقامات دو کشور در محل شرکت پست پرتغال در لیسبون برگزار شد.خبرگزاری های موبنا، ایلنا و فارس این خبر را منعکس کردند .
• فردا چهارمین کارگاه آموزشی با همکاری ITU برگزار می شود
سیتنا- در راستای ادامه همکاری با اتحادیه جهانی مخابرات ، چهارمین دوره کارگاه آموزشی با همکاری iTU ، شرکت مخابرات ایران و وزارت ICT فردا افتتاح می شود.
• کارگاه‌های بین‌المللی بازی‌های رایانه‌ای برگزار می‌شود
فارس- کارگاه‌های بین‌المللی بازی‌های رایانه‌ای در دو بخش داخلی و خارجی و با حضور کارشناسان بین‌المللی برگزار می‌شود.
• تلفن مشترکان مرکز مخابرات شهید صدوقی کرج با اختلال مواجه می‌شود
فارس- تلفن مشترکان مرکز شهید صدوقی کرج از فردا با اختلال مواجه می‌شود.
• بررسی فرصت‌ها و تهدید‌های تلفن همراه در جشنواره رسانه‌های دیجیتال
فارس- جشنواره رسانه‌های دیجیتال فرصتی را فراهم کرد تا شرکت کنندگان با آخرین تکنولوژی در زمینه تلفن همراه، روش‌های ایجاد محتوای سالم و کاربردی و مقابله با تهدیدهای تلفن همراه آشنا شوند.
• سرقت اطلاعات با پوشش‌های مختلف؛ هدف نهائی بدافزارها
فارس- برنامه ها و بدافزارهای مخرب که در قالب کرم، ویروس، تروجان، ابزار هک و غیره قابل دسته -بندی هستند گر چه از تکنیک های مختلفی برای آلوده کردن رایانه ها و نفوذ به شبکه ها استفاده می کنند، اما هدف همه آنها سرقت اطلاعات حساس کاربران است.
• فن‌آوری اطلاعات در صنعت نفت و گاز چه سهمی دارد؟
ایسنا - با توجه به وضعیت مالی مناسب در حوزه صنعت نفت و گاز به نظر می‌رسد محدودیت چندانی برای سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌ها و مهارت‌ها و سایر حوزه‌های مربوط به فن‌آوری اطلاعات در این صنعت وجود ندارد. از طرفی سیاست‌های حمایتی دولت مبنی بر توسعه و تقویت صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، فرصت مطلوبی برای متولیان صنعت است تا بدون هیچگونه محدودیت بودجه‌ای، نسبت به سرمایه‌گذاری برای توسعه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت اقدام کنند اما باید دید آیا استفاده از این امکان صورت گرفته است یا خیر؟
• فناوری‌اطلاعات یک لایه در تمام بخش‌ها است
ایلنا - تکمیل زیرساخت‌های ارتباطی موجود و همچنین تلاش در جهت ارایه سرویس‌های با کیفیت و با سرعت بیشتر، از جمله برنامه‌های آتی وزارت ICT محسوب می‌شود.
• تولید سامانه اطلاعات شهر تهران توسط محققان کشور
مهر - سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران با همکاری موسسه "بینا" سامانه ای را طراحی کرده است که با نصب آن بر روی تلفنهای همراه اطلاعات مربوط به شهر تهران به عموم شهروندان اطلاع رسانی می شود.
• واگذاری سهام مخابرات باید زودتر صورت می گرفت
باشگاه خبرنگاران - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم گفت: واگذاری سهام شرکت مخابرات باید زودتر از این صورت می گرفت ضمن آنکه اگر این واگذاری به بخش های شبه دولتی باشد عملاً امر مفیدی صورت نگرفته است.
• رئیس جمهور بر ادامه کار پست‌بانک در روستاها تاکید دارد
ایرنا - معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: رئیس جمهور تاکید دارند، کارهایی که توسط پست‌ بانک در نقاط روستایی و کم برخوردار در حال انجام است، تعطیل نشود. روزنامه فناوران این خبررا منتشر کرد .
• ایجاد کمیته ویژه نرم افزارهای مشکل دار در جشنواره رسانه های دیجیتال
مهر - رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال از برگزاری سومین جشواره بین المللی رسانه های دیجیتال از 8 تا 18 مهرماه خبر داد و گفت: در این جشنواره کمیته ای برای رسیدگی به نرم افزارهای دارای مشکلات فنی در نظر گرفته شده است. روزنامه دنیای اقتصاد این خبررا منتشر کرد . این خبر روز گذشته در دو روزنامه منعکس شده بود .
• استقبال خریداران از گوشی های اچ تی سی در بازار تلفن همراه
موبنا- مدیر فروش شرکت "پرشین تلکام" عرضه کننده گوشی های اچ تی سی از استقبال مردم از گوشی های این برند در بازار تلفن همراه خبر داد. این خبر در روزنامه فناوران درج شد .
• میزان شکایات از گوشی های چینی افزایش یافته است
سیتنا - با عرضه گوشی های بی نام و نشان چینی که از سوی فعالان غیرقانونی با گارانتی متفرقه در اختیار مشتریان قرار گرفت میزان شاکیان گوشی تلفن همراه به یکباره افزایش چشمگیری پیدا کرد. روزنامه فناوران این خبررا منتشر کرد .
• " مخابرات در کانون اخبار رسانه ها "
روزنامه همشهری در مطلبی با عنوان " مخابرات در کانون اخبار رسانه ها " به بررسی موضوع واگذاری سهام مخابرات به بخش خصوصی و انعکاس آن در رسانه ها پرداخته است .
• " اساسنامه مرکز تجارت الکترونیکی در هیات دولت تصویب شد "
روزنامه فناوران در خبری به نقل از وزیر بازرگانی اعلام کرد : اساسنامه مرکز تجارت الکترونیکی در هیات دولت تصویب شد .
• " اطلاعیه شرکت تعاونی پیشگامان کویر یزد به مناسبت خصوصی سازی شرکت مخابرات ایران"
روزنامه فناوران در مطلبی به اطلاعیه شرکت تعاونی پیشگامان کویر یزد به مناسبت خصوصی سازی شرکت مخابرات ایران پرداخته است .
• " میزان خسارت وارد شده به پیشگامان بررسی می شود "
روزنامه فناوران در مطلب دیگری به نقل از وزیر اقتصاد اعلام کرد : میزان خسارت وارد شده به پیشگامان بررسی می شود .
• " روزنه های امید "
روزنامه فناوران در یادداشتی با عنوان " روزنه های امید " به قلم میثم دریوش به بررسی موضوع تدوین برنامه پنجم توسعه در حوزه فناوری اطلاعات پرداخته است .
• " تشریح حاشیه های معامله بزرگ مخابرات "
روزنامه دنیای اقتصاد در مطلبی به نقل از وزیر اقتصاد به تشریح حاشیه های معامله بزرگ مخابرات پرداخت .
• " بازار بعد از مخابرات "
روزنامه دنیای اقتصاد در مطلبی با عنوان " بازار بعد از مخابرات " به بررسی وضعیت بازار بورس بعد از انجام معامله مخابرات پرداخته است .
• " واردات GPS نیاز به مجوز وزارت ارتباطات دارد "
روزنامه دنیای اقتصاد در گفت و گو با مسوول بخش واردات گمرک جمهوری اسلامی به بحث واردات GPS و نیاز به مجوز وزارت ارتباطات اشاره کرده است .
• "درخواست وزیر ارتباطات برای کاهش اختلال در شبکه تلفن همراه"
روزنامه دنیای اقتصاد در مطلبی از درخواست وزیر ارتباطات برای کاهش اختلال در شبکه تلفن همراه خبر داد .
• " گردشگری تکنولوژی در سراشیبی "
روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با عنوان " گردشگری تکنولوژی در سراشیبی " به قلم ندا لهردی به بررسی وضعیت نمایشگاه های آی تی پرداخته است .
• " تهران چهار شنبه وارد تلفن همراه می شود "
روزنامه دنیای اقتصاد در مطلبی با عنوان " تهران چهار شنبه وارد تلفن همراه می شود " به بررسی اظهارات یکی از تولید کنندگان تلفن همراه پرداخت .
• " کاهش قیمت لپ تاپ در بازار"
روزنامه دنیای اقتصاد در مطلبی از کاهش قیمت لپ تاپ در بازار خبر داد .
• " مالکان جدید مخابرات "
روزنامه سرمایه در مطلبی با عنوان " مالکان جدید مخابرات " به بررسی وضعیت برنامه های کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین پرداخته است .
• " ورود مجلس به فروش سهام مخابرات "
روزنامه اعتماد در مطلبی با عنوان " ورود مجلس به فروش سهام مخابرات " به بررسی واکنش منفی بورس به واگذاری پر ابهام سهام مخابرات پرداخته است .
• واگذاری بلوک مخابرات به شبه دولتی ها
شیما خاکدان درگزارش روزنامه تهران امروز به نقل از مدیر عامل شرکت کارگزاری سهم آشنا نوشت : بلافاصله پس از انجام معامله بلوک مخابرات ، عده زیادی از سهامداران مخابرات سهم خود را در بازار عرضه کردند . تاآنجا که صف خرید مخابرات به صف فروش تبدیل شد . روزنامه حیات نو هم گزارشی در این باره منتشر کرد .
• میخ دیگری بر تابوت اصل 44
سید امیر سیاح در صفحه اول روزنامه جهان صنعت نوشت : در شرایطی که فشارهای خارجی ، تولید و تجارت در ایران را دچار اشکال کرده وسیاست های متناقض و اشتباه ، اقتصاد ایران را در رکورد تورمی شدیدی فرو برده است ، عجله دولت برای واگذاری شرکت های بزرگ ، منطقی به نظر نمی رسد .
• چراغ قرمز مقابل سرمایه گذاران
به نوشته جهان صنعت ، با وجود اینکه تصور می شد با عرضه بلوک 50 درصد به اضافه یک سهم مخابرات اهالی تالار با رشد این نماد معاملاتی شاهد سیر صعودی در تیغه های اصلی معاملات باشند ، اما با برآورده نشدن انتظارات فعالان بازار ، بازار در سرازیری سقوط قرار گرفت
• احتمال ابطال واگذاری سهام مخابرات
علی پاکزاد در روزنامه خبر به نقل از جمشید پژویان خبر داد : شرط خصوصی سازی در واگذاری پنجاه درصد به اضافه یک سهم مخابرات رعایت نشده است و به نوعی انتقال انحصار از دولت به بخش نیمه دولتی صورت گرفته است .
• مخابرات از سود آوری خود سود می برد
حسن شکری درگزارش روزنامه قدس نوشت : با توجه به درآمدهای بسیار بویژه در شرکت مخابرات و ارتباطات سیار باید بهترین و به روزترین خدمات دراین حوزه به مردم ارایه شود.
• خصوصی سازی مخابرات و پاسخ به شبهه ها
روزنامه گسترش صنعت در سرمقاله اش نوشت : عرضه سهام مخابرات ، موفقیتی بزرگ برای بورس تهران وبرنامه خصوصی سازی و آزاد سازی اقتصاد از انحصار دولت بود .
• تولید گوشی های تلفن همراه با برندهای معروف درکشور
روزنامه گسترش صنعت درباره تولید گوشی های تلفن همراه درکشور با برندهای معروف نوشت : تولید تحت لیسانس شرکت هیوندایی کره جنوبی سال گذشته یکصد هزار دستگاه بود که این رقم تا پایان امسال به 200 هزار دستگاه خواهد رسید .
• چهار مدل گوشی تلفن همراه جدید ایران تا پایان سال وارد بازار می شود
روزنامه راه مردم به نقل از مدیر تولید شرکت نیمه هادی عماد از تولید • چهار مدل گوشی تلفن همراه جدید ایران تا پایان سال خبرداد .
• انتقادهای مردمی روزنامه های امروز
روزنامه اطلاعات به نقل از چند مشترک نوشت :
-" بسیاری از آگهی های تبلیغاتی در کشورمان اطلاعات دقیق و مورد نیاز را به مردم ارائه نمی دهند و به کلی گویی بسنده می کنند از جمله این که مدتی است برای نوعی کارت اعتباری تبلیغ و بر امتیازهای آن نسبت به گرفتن شماره تلفن های خارج از کشور با استفاده از دو صفر ، تاکید می شود بدون آنکه بگویند این امتیاز ها کدام است . "
- این روزنامه در مطلب دیگری به نقل از یک شهروند نوشت : " از وقتی شهرداری تهران با صرف هزینه قابل توجه پلاک منازل را عوض کرده است قبوض آب و برق و تلفن یا به دستمان نمی رسد و یا با تاخیر به دستمان می رسد و این امر در مورد قبوض تلفن ، قطع آن و مشکلات بعدی را به همراه می آورد .حال که پلاک خانه ها عوض شده است ، چرا شرکت های خدماتی شماره پلاک جدید را در قبوض خود اعمال نمی کنند . تا ماموران پست برای یافتن نشانی منازل به دردسر نیفتند و در نهایت شرکت های مخابرات و پست تقصیر را به گردن یکدیگر نیندازند .؟"
- اطلاعات در مطلب دیگری به نقل از یک شهروند نوشت :" مسوولان اداره پست کاش می گفتند چگونه می شود که یک نامه با پست معمولی بین راه خمین – اراک 30 روز معطل می ماند . ؟ "
روزنامه قدس به نقل ازیک مشترک تلفن ثابت روستایی نوشت :
" چرا هزینه تلفن ثابت روستا ها که به صورت بی سیم هستند ، بیشتر از تلفن شهری و حتی تلفن همراه است ".
روزنامه خراسان درستون حرف مردم ، دوپیام داشت :
-"ایرانسل بدون هماهنگی ، آهنگ برای صاحب خط ارسال و هزینه 500 تومانی را هم کسر می کند ."
- این روزنامه همچنین به نقل از یک شهروند نوشت : "سهم سپرده های
۸ مهر ۱۳۸۸ ۰۹:۲۵
تعداد بازدید : ۲,۱۱۲

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید