اخبار

سخنان مهندس تقی پور در مراسم معارفه

باسلام و صلوات بر انبیاء الهی و خاتم آنان پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و ائمه اطهار علیهم السلام و خاتم آنان حضرت بقیه اله (عج) و درود به ارواح طیبه شهدا و امام شهدا که هر چه که امروز داریم از برکت وجود آنان است.
و با سلام به محضر مقام معظم رهبری و سلام بر جانبازان عزیز، ایثارگران، رزمندگان و با عرض سلام و ادب خدمت شما حضار گرامی و همکاران عزیز که بعضاً از نقاط دور قبول زحمت فرمودند و تشریف آوردند. و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات و عرض تبریک ولادت با سعادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) خدمات شما عزیزان و سروران گرامی.
حمد و سپاس خدای را که نعمت ولایت و زیستن در عصر انقلاب مقدس اسلامی را به ما عرضه فرمود و در این عصر درخشان احیاء اسلام ناب محمدی (ص) به ما توفیق داد که انشاء اله بتوانیم در خدمت این ملت بزرگوار قرار بگیریم.
استحضار دارید که امروز در تقسیم بندیی که به عنوان یک واقعیت در دنیای حاضر وجود دارد برای گذر از مدار کشورهای توسعه نیافته یا اقتصادها و جوامع توسعه نیافته و رسیدن به آن چیزی که اتلاق می شود به عنوان مدار توسعه یافتگی اقتصاد منبع بنیان را باید پشت سربگذاریم و برسیم به اقتصاد دانش بنیان که البته با این واژه ها همکاران عزیز آشنایی کامل دارند.
بسیاری تعبیر می کنند که امروز از اعصار مختلف گذر کردیم، حتی عصر صنعتی شدن و سخت افزار را پشت سر گذاشته ایم و امروز در عصر نرم افزار یا به تعبیری در عصر انفجار اطلاعات زندگی می کنیم.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که توفیق خدمت در آن را داریم از یک وزارت پست شروع شد بعد تلگراف و بعد تلفن به آن اضافه شد. خوشبختانه با زحماتی که شما همکاران عزیز و وزرای محترم قبلی کشیدند به جا و به حق به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تغییر نام و مأموریت داده شد و امیدوار هستیم که انشاء اله این نام را آنچنان که انتظار می رود بتوانیم در این دوره ای که در خدمتتان خواهیم بود محتوا ببخشیم. البته الحق و الانصاف تصدیق می فرمائید که دوره سختی است با این کارنامه در خشانی که شما همکاران عزیز با راهبری استاد ارجمند جناب آقای دکتر سلیمانی و جهشی که به خصوص 4 سال گذشته در این حوزه اتفاق افتاد فکر می کردم که ما چه کار دیگری باید انجام دهیم ظاهراً خیلی از زحمات را آقایان کشیده اند و خوشبختانه امروز با بسیاری از مسائلی که یک روزی جزء معضلات این حوزه قلمداد می شد روبرو نیستیم.
البته این واقعیت هم هست که ما اگر در گذر زمان بخواهیم فاصله امان را با جوامع پیشرفته حفظ کنیم یا کمتر کنیم حداقل با سرعت حرکت آنها، حرکت را ادامه بدهیم.
معنای آن این است که با راه رفتن عادی این سرعت کفایت نمی کند. به خصوص این حوزه که انتهای کار آن توسعه دانش بنیان است. قطعاً استحضار دارید که امروز فناوری اطلاعات در کنار دو فناوری نانو و بایو گفته می شود که دو دهه آینده جوامع بشری را خواهند ساخت و این یعنی ما به اتفاق شما همکاران عزیز این رسالت عظیم را بر دوش گرفتیم و امیدوار هستیم که انشاء اله همانطور که آقای دکتر رحیمی هم اشاره فرمودند چهار سال دیگر که اگر ما اینجا و در این حوزه توفیق بود خدمتگزار شما بودیم بتوانیم کارنامه درخشانی را در پیشگاه خداوند و در خدمت رسانی به ملت بزرگ ایران که شایسته این خدمات هستند و قدرشان قطعاً بالاتر از این است داشته باشیم.
ما وقتی به منابع و مراجع زیادی نگاه می کنیم در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ، در ابعاد مختلف، در اصل سوم قانون اساسی که روح تتبع ، توسعه و خودکفایی را دارد تاکید شده که باید علوم و فنون پیشرفته را بوجود بیاوریم در چشم انداز 20 ساله که استحضار دارید ما باید جایگاه ممتاز را در علوم و فناوری های پیشرفته از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات در منطقه داشته باشیم و همین طور تأکید ات مکرر مقام معظم رهبری در این که ما باید جنبش نرم افزاری و نهضت علم محوری را به عنوان گفتمان مسلط جامعه داشته باشیم.
و من فکر می کنم یک بخش زیادی از فرمایش معظم له مسوولیتش متوجه همکاران ما در این حوزه و در این وزارتخانه است که امیدواریم بتوانیم با استفاده از فرصت هایی که به حمد اله امروز در جمهوری اسلامی ایران فراوان است .
ما امروز فرصت های زیادی را برای توسعه در کشور داریم در این حوزه و قبل از این که به این فرصت ها بپردازم این را اشاره کنم که خوشبختانه این حوزه، حوزه ای است که در آن می شود خلق فرصت کرد یعنی فرصت هایی که امروز وجود ندارند می توانیم خلق کنیم و این نکته بسیار مهمی است که ما باید از خود این فرصت خلق فرصت بتوانیم استفاده کنیم.
ما امروز موقعیت جغرافیایی مناسبی در منطقه داریم برای اینکه بتوانیم علاوه بر کشور خودمان ما باید در کشورهای همجوار و منطقه کار را توسعه بدهیم.
ما امروز خوشبختانه جمعیت جوان و تحصیل کرده و منابع انسانی قوی و متخصص در این حوزه فراوان داریم و این فرصت دیگری است که می تواند ما را در رسیدن به اهداف بلندی که دنبال می کنیم کمک کند.
همین طور ابلاغ قانون اجرایی شدن اصل 44 که واقعاً من این را یک فرصت دیگری برای این حوزه می دانم و اینکه یک ابزار بسیار قوی در اختیار ما قرار گرفته تا بتوانیم این حوزه را توسعه بدهیم.
فرصت های بسیار زیاد دیگری هم هست اینکه نیاز است هنوز ادامه داشته باشد. درست است که شاید در خیلی از زمینه ها مثل تلفن ثابت و حتی تلفن همراه بگوییم امروز تقریباً نزدیک به اشباع رسیده ایم ولی خوب پویایی که در این حوزه وجود دارد همیشه نشان می دهد که فرصت های جدید خلق می شود، بازارهای جدید ایجاد می شود و این توفیق تعریف خدمات جدید وجود دارد، خدمات ارزش افزوده حوزه فناوری اطلاعات، خدمات و کاربردهای فضایی مباحث جدیدی است که پیش روی ماست در این دوره و امیدوار هستیم انشاء اله بتوانیم با تصحیح مسیر در تکمیل کارهای گذشته به این مباحث بسیار مهم بپردازیم.
از نقاط قوتی که ما در این حوزه داریم قابلیت جذب سرمایه گذاری خارجی است که به نظر من به این نکته هم باید ما توجه کنیم چرا که به هر صورت منابع کشور محدود است و ما اگر بخواهیم خودمان را در سطح استانداردهای جهانی تعریف کنیم، خدماتی که می خواهیم ارائه بدهیم باید از این فرصت و نقطه قوت بتوانیم بهره بگیریم. همین طور برخورداری از زیرساخت های قوی ارتباطات که در گزارشات هم فرمودند و ما باید حالا بتوانیم خدماتی را که روی این شبکه های عظیم و گسترده می شود تعریف کرد و روز به روز این خدمات به صورت جدیدتر قابل توسعه است بتوانیم این کار را انجام بدهیم و نهایتاً اینکه خوشبختانه امروز فضای رقابتی در کشور در این حوزه شکل گرفته و این باز فرصت دیگری است برای ما که بتوانیم با توسعه این فضا در تسهیل ارائه خدمات و در ارزان کردن این خدمات و خدمت رسانی بیشتر به مردم که جزء شعارهای 4 گانه دولت نهم بوده و در دولت دهم هم انشاء اله ادامه خواهد داشت بتوانیم این مسیر را با قدرت بیشتری ادامه بدهیم.
در گزارشات بود و شما امروز شاهد هستید ما خوشبختانه در 4 سال گذشته از نظر پیشرفت های علمی و فناوری در حوزه های هسته ای، نانو، سلول های بنیادی، فناوری های هوا، فضا و فضایی کشور پیشرفت های عظیمی را شاهد بودیم.
امیدوار هستیم این مسیر با حمایت ریاست محترم جمهور و با ارشادات و رهنمودهای مقام معظم رهبری که همیشه توصیه و تأکیدشان بر این توسعه و پیشرفت ها است با همکاری شما عزیزان انشاء اله آن شعار گذر از اقتصاد منبع بنیان به اقتصاد دانش بنیان را یک قدری در این دوره به آن بپردازیم.
می دانیم که این شعار یا این هدف بزرگ عامل پیشران فناوری اطلاعات و ارتباطات است و در آن فضای مطلوب که ترسیم می شود ما می توانیم بگوییم هدف کلانمان، توسعه پایدار این حوزه به منظور سرآمدی، اقتدار و کارآمدی نظام در جهت توسعه اقتصادی و اجتماعی در مسیر تعالی و کمال جامعه است.
خوب واقعاً این هدف بسیار بلندی است یعنی ما می توانیم با توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان عامل پیشران روش حل بسیاری از مسائل کشور را تغییر بدهیم و تغییر در مدیریت کلان کشور در ذهنیت ها و روحیات می تواند کمک کند ما از یک اقتصاد منبع پایه گذر کنیم به یک اقتصاد دانش بنیان برسیم.
مجدداً عرض می کنم توسعه پایدار این حوزه به منظور سرآمدی، اقتدار و کارآمدی نظام در جهت توسعه اقتصادی، اجتماعی در مسیر تعالی و رفاه جامعه است.
اگر ملاحظه بفرمائید تک تک این کلمات مباحثی است که امروز به عنوان چالش های روبروی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در دنیا مطرح می شود. یک جا گفته می شود نظام کارآمد نیست یک جا سعی می شود تضعیف بشویم از نظر عدم اشراف اطلاعاتی و اینکه در کل عرض می کنم ما به منابع اطلاعاتی دنیا اعم از اطلاعات اقتصادی، اجتماعی و نظامی اشراف نداریم و به نظر می رسد ما این اشراف را می توانیم با یک برنامه ریزی صحیح ایجاد کنیم با توجه به امکانات و فرصت هایی که امروز در کشور و به خصوص در این وزارتخانه داریم. عرض کردم زیرساخت های قوی ارتباطی، فناوری های فضایی که در آغاز هستیم و امیدواریم بتوانیم به سرعت آنها را توسعه بدهیم .
ما امیدوار هستیم که انشاء اله در وضعیت مطلوب از منظر ارتباطات و فناوری اطلاعات شاهد جامعه ای باشیم که بسیاری از امور مردم در ارتباط با دولت، تجارت، مسائل مالی و بانکی، دسترسی به اطلاعات اعم از هر نوع اطلاعات علمی، فنی، بازرگانی و غیره حتی بسیاری از خرید و فروش ها، آموزش ها بدون نیاز به مراجعه حضوری امکان پذیر شود.
خوب این شعار بزرگی است البته ما قطعاً نمی گوییم در این 4 سال محقق می شود ولی امیدوار هستیم که بتوانیم زمینه های این کار را فراهم کنیم چرا که یک عزم و اراده ملی باید برای این وجود داشته باشد و من فکر می کنم که امروز به حمداله ملت بزرگ ایران با همت ریاست محترم جمهور و برنامه هایی که پیش بینی شده این عزم در کشور ما بوجود آمده و امیدوار هستیم که بتوانیم انشاء اله در این مسیر گام های بلندی را برداریم.
ما 5 محور اصلی برای کارمان در این دوره خواهیم داشت.
بحث توسعه زیرساخت های ارتباطی کشور است با استفاده از فناوری های نوین ارتباطات کاری که دوستان انجام دادند ما انشاء اله باید تکمیل کنیم بیشتر روی مباحث کیفیت و ارائه خدمات بیشتر باید این راه را ادامه دهیم.
بحث توسعه فناوری اطلاعات به منظور توسعه و رشد سریع و جهش جمهوری اسلامی ایران در عرصه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی همانطور که عرض کردم این می تواند پیشران باشد برای آنکه ما بتوانیم توسعه کل کشور را شکل بدهیم.
توسعه فناوری ها، خدمات و کاربردهای فضایی است که یکی دیگر از اولویت های ماست.
مسائل پست و پست بانک و نقش و جایگاهی که در زندگی مردم دارد باید بتوانیم این نقش را ارتقاء بدهیم.
و دیگر اینکه با توجه به شرایط جدی که با آن روبرو هستیم و عرض کردم شکل گیری فضای رقابتی و فضای اجرای اصل 44 قانون اساسی ما باید تمرکز بیشتری را روی مباحث تنظیم مقررات و تنظیم روابط دولت با اپراتورها، اپراتورها با اپراتورها، اپراتورها با مردم که نهایتاً هدف، خدمت رسانی به مردم است باید بتوانیم در این حوزه هم کارهای بزرگی را انجام دهیم.
در همه اینها نقطه هدف آن چیزی است که در افق 1404 مشخص شده بنابراین راهمان مشخص است من برای اینکه از اطلاعه کلام خودداری کنم فقط اهم سرفصل های برنامه که تهیه شده عرض می کنم.
در خصوص اینترنت انشاء اله بتوانیم دسترسی سریع شهروندان را به شبکه های پرسرعت و امن که تأکید می کنم و اینترانت یا اینترنت ملی به گونه ای که شهروندان به دور از دغدغه های منفی ناشی از تهاجم فرهنگی بتوانند از این شبکه ها در جهت رشد فضائل علمی و فرهنگی استفاده نموده و کشور نیز بتواند به دور از دغدغه های امنیتی به توسعه و رشد در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بپردازد.
محور مهم بعدی تحقق دولت الکترونیک به منظور تسهیل در تعاملات بین دستگاه های اجرایی و نیز تعامل بین شهروندان با یکدیگر با سازمان ها و دستگاه های اجرایی، که اشاره شد زمینه های آن فراهم شده در برنامه پنجم توسعه هم دیده شده امیدوار هستیم بتوانیم گام های مناسبی را در این مسیر برداریم.
توسعه کاربردها و خدمات فضايی مطابق با استانداردهای بین المللی محور دیگری است که شاید در این حوزه قدری تأخیر داریم اطلاع دارید که ما هنوز ماهواره ملی ارتباطی خودمان را نداریم امیدوار هستیم که انشاء اله بتوانیم با تلاشی که دوستان در تکمیل آنها انجام دادند بتوانیم ماهواره ملی ارتباطی خودمان را داشته باشیم.
آینده پژوهشی و تهیه نقشه راه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با استفاده از تجزیه و تحلیل منابع، الگوها و عوامل تغییر و تجسم آینده های بالقوه در این حوزه یکی دیگر از بحث های مهمی است که ما باید بتوانیم با آینده پژوهشی مناسب آن نقاط اصلی و کلیدی آینده را که مورد هدف ماست مشخص کنیم و بتوانیم در راهبردها و هدف گذاری ها به آن نکات توجه کافی بکنیم.
بحث آزاد سازی و توسعه رقابت پذیری در ارائه سرویس های پستی و خصوصی سازی شرکت پست جمهوری اسلامی ایران بحث مهم دیگری است که ما در سرفصل این برنامه ها باید به آن اشاره کنیم. در سرفصل های سیاست ها این است که ما انشاء اله بتوانیم بیشتر به مباحث حاکمیتی بپردازیم، تصدی گری را آنچنان که این نهضت شروع شده هر چه بیشتر رها کنیم. بنابراین لازم، است که یک تجدید ساختاری را در سطح وزارتخانه طراحی کنیم و به مرحله اجرا بگذاریم که باز خود آن یک بحث عمیقی است و نهایتاً این که ما بتوانیم برای توسعه بخش خصوصی کمک کنیم که مقررات لازم، تسهیلات لازم به خصوص برای ورود شرکت های کوچک و متوسط در این حوزه و اینکه خواسته ای که مقام معظم رهبری بارها روی آن تأکید فرمودند تا جایی که ممکن است کار مردم به دست مردم انجام شود دولت نقش هماهنگ کننده و تنظیم روابط را داشته باشد و کلاً بتوانیم انشاءاله ما از مباحث تصدی گری فاصله بگیریم و بالاخره اینکه ما بتوانیم حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را به عنوان موتور محرک اقتصاد در جامعه مطرح کنیم عرض کردم ما منابع بسیار زیادی داریم منابع انسانی، منابع مادی، امکانات، تجهیزات و این معنایش این است که ما می توانیم یک بخش عمده ای از اقتصادمان را بر مبنای ارتباطات و فناوری اطلاعات شکل بدهیم حتی در صادارت و این اصلاً از نظر من کار سخت و مشکلی نیست منتهی باید زیرساختهای آن را آماده کنیم و از جمله زیرساخت ها این است که ما ساختارهای خصوصی را بتوانیم به نحوی آماده کنیم که بتوانند در منطقه و حتی در دنیا حرفی برای گفتن و ارائه این خدمات داشته باشند.
همانطور که امروز شاهد هستیم اپراتورهای ما کمک می گیرند از خارجی ها این اصلاً به نظر من با این امکانات و منابعی که داریم سخت نیست که انشاء اله در آینده نزدیک بتوانیم در جاهای مختلف دنیا این خدمات را ارائه بدهیم ما قصدمان این است که این ساختارها را بتوانیم تقویت کنیم به نحوی که این توانمندی در کشور ایجاد شود و نهایتاً اینکه تقویت و حمایت از تشکل های غیر دولتی و صنفی در زمینه مخابرات و فناوری اطلاعات و افزایش نقش آنها در تصمیم گیری و تصمیم سازی در پروژه های بزرگ ملی.
مهمترین نکته ای که در بحث توسعه فناوری اطلاعات باید به آن اشاره کنیم این است که در کنار این که یک عزم ملی باید وجود داشته باشد این است که ما نقش این وزارتخانه را به نحو مناسب در تعریف پروژه های بزرگ ملی در دولت الکترونیک، تجارت الکترونیک، سلامت الکترونیک، یادگیری الکترونیک و غیره تعریف کنیم و با هماهنگی که در سطح دولت و حاکمیت انجام می دهیم کمک کنیم با مشاوره، راهنمایی و نظارت که انشاء اله این پروژه های بزرگ ملی در این حوزه شکل بگیرد تا بتوانیم آن اهداف بلندی که در افق 1404 ترسیم شده به آن اهداف نزدیک بشویم.
من امیدوارم که بتوانیم با همکاری شما همکاران گرامی، مدیران، معاونین محترم با حمایت های ریاست محترم جمهور و رهنمودها و حمایت های معنوی مقام معظم رهبری که همواره پشتیبان توسعه علوم و فناوری های جدید در کشور بودند بتوانیم به اهداف بلند این برنامه برسیم و باور دارم که با عزم راسخ و جدیتی که همانطور که آقای دکتر سلیمانی هم اشاره فرمودند در این حوزه بوده در مدیران، متخصصین و کارشناسان انشاء اله ما به این اهداف بلند خواهیم رسید.
جا دارد در انتها مجدداً تشکر کنم از زحمات و تلاش های جناب آقای دکتر سلیمانی که در 4 سال گذشته به هر صورت بار سنگین این مسوولیت را به دوش داشته و ما امروز خوشحالیم که بسیاری از دغدغه هایی که 4 سال پیش وجود داشت امروز برطرف شده از طرفی با این بار سنگین مسوولیت باز روبرو هستیم که بتوانیم حوزه های جدید را توسعه بدهیم در جهت تحقق شعارهای مهم مهرورزی، عدالت گستری، خدمت رسانی و رفاه و تعالی جامعه.
امیدوار هستم که انشاء اله با اتکال به خداوند متعال در ظل توجهات حضرت ولیعصر(عج) با رهنمودها و دستورات مقام معظم رهبری و حمایت ریاست محترم جمهور همین طور حمایت و پشتیبانی که انشاء اله از مجلس محترم شورای اسلامی و کمیسیون های مربوط خواهیم داشت و با دستان پرتوان شما مدیران مخلص و کارآمد و کارمندان پرتلاش و عزیز و توجه و یاری استادان، دانشجویان، پژوهشگران در این حوزه که بخش مستعد کشور هم هستند و جزو نخبگان به شمار می آیند بتوانیم با ترکیب مناسبی از دانش، تجربه، تخصص، مدیریت، تدبیر، ایمان و باور شاهد حرکتی باشیم در جهت خدمتگزاری خالصانه به مردم شریف ایران که درشأن این ملت بزرگ باشد.

وسلام علیکم
۶ مهر ۱۳۸۸ ۰۷:۴۵
تعداد بازدید : ۳,۰۶۵

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید