اخبار

چکیده مطالب 88/7/4

چکیده مطالب
• اجرای 23 طرح بانکداری الکترونیک در کشور
مهر - معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از برنامه ریزی برای اجرای 23 طرح جدید توسط کارگروه های بانکداری الکترونیک خبرداد و گفت: دوشنبه هفته آتی سهام بیمه البرز عرضه می شود. این خبر مهمترین خبر رسانه های گروهی در حوزه ICT بود که در روزنامه های ایران ، دنیای اقتصاد ، فناوران ، ابتکار ، سرمایه ، جهان اقتصاد ، اقتصاد پویا ، قدس ، جهان صنعت ، حمایت ، پول ، ابراراقتصادی ، حزب الله ، اسرار ، تفاهم و وطن امروز به چاپ رسید .
• بازار سیم‌کارت با باد پاییزی تکان می‌خورد
ایسنا - بازار سیمکا‌رت تلفن همراه چند ماهی است که با رکود مواجه شده و نوسان چندانی ندارد. اما با توجه به آغاز فصل پاییز و شروع سال تحصیلی جدید برای دانشگاه‌ها این توقع وجود دارد که بازار تا حدی از حالت سکون خارج شود. البته به گفته فعالان، اشباع بازار به حدی است که فقط سیمکارت‌های اعتباری آن هم به دلیل ارزان بودن قیمتشان در بازار خرید و فروش می‌شوند. روزنامه های فناوران ، ابرار اقتصادی ، ابتکار ، سرمایه ، جهان اقتصاد ، اعتماد ، ابرار ، آفرینش ، جوان ، تهران امروز، راه مردم و عصر اقتصاد این خبررا منعکس کردند .
• دلایل تفاوت در نرخ مکالمات شهری و بین‌شهری اپراتور اول
فارس- مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: اپراتور همراه اول به دلیل یکسان (FLAT) نبودن شبکه نمی‌تواند از نرخ 525 ریال به عنوان نرخ موثر برای محاسبه هزینه مکالمات شهری و بین‌شهری مشترکین خود استفاده ‌کند. این خبر در روزنامه های فناوران ، ایران ، کیهان ، سرمایه ، جهان اقتصاد ، پول ، اقتصاد پویا و آفرینش به چاپ رسید .
• انتقال اعتبار با استفاده از کد دستوری در سرویس خط به خط ایرانسل ممکن شد
در مرحله پیشرفته سرویس خط به خط ایرانسل، امکان انتقال اعتبار با استفاده از کد دستوری برای مشترکان ایرانسل فراهم شد. روزنامه های کیهان ، فناوران ، پول ، اندیشه نو ، ابرار اقتصادی و خبرگزاری های ایسنا وموج این خبر را منعکس کردند.
• دستاوردهای قانون جدید جرایم رایانه‌ای
ایسنا - افزایش 26 درصدی پرونده‌های مربوط به جرایم رایانه ای در سال گذشته، موضوعی بود که باز هم اهمیت ابلاغ قانون جدید جرایم رایانه‌ای را گوشزد می‌کرد. سرانجام این قانون از سوی هیات دولت در 10 تیرماه امسال ابلاغ شد تا راهکار مناسبی برای کاهش و حتی پیشگیری از این پدیده نوظهور در دنیای مجازی باشد. به اعتقاد معاون مبارزه با جرایم رایانه‌ای پلیس آگاهی ناجا، هنوز برای ارزیابی تاثیرگذاری این قانون زود است. اما به گفته مسولان ذیربط بسیاری از ابهاماتی که درباره جرم بودن یا نبودن برخی از اقدامات در این حوزه وجود داشت، در این قانون برطرف شده است. روزنامه های کیهان ، ایران ، ابرار اقتصادی ، فرهنگ آشتی و کائنات این خبررا منتشر کردند .
• جلسه مجمع عمومی پست بانک ایران برگزار شد
جلسه مجمع عمومی پست بانک ایران به ریاست دکتر پورمحمدی معاون امور بانکی و بیمه شرکت های دولتی امور اقتصادی و دارایی و با حضور تمامی اعضای و حسابرس مستقل وبازرس قانونی بانک درمحل ساختمان مرکزی پست بانک ایران برگزار شد . عصر اقتصاد ، صبح اقتصاد ، راه مردم ، ابتکار و حیات نو روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• گزارش کمیته تحقیق و تفحص مخابرات به مجلس ارائه می شود
موبنا- رییس کمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی گفت: گزارش نهایی کمیته تحقیق و تفحص از شرکت مخابرات ایران تا پایان سال جاری به مجلس ارائه می شود.روزنامه های سرمایه ، جهان صنعت ، پول و ابرار اقتصادی این خبررا درج کردند .
• اینترنت ملی سراسر کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد
موبنا- معاون فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات اجرای پروژه اینترنت ملی منوط به یک بخش ندانست و گفت:تحقق این پروژه به با همکاری بخش های مختلف خصوصی و دولتی امکانپذیرخواهد بود. این خبر در روزنامه های کیهان ، سرمایه ، پول، تهران امروز و ابرار اقتصادی به چاپ رسید .
• دوره‌های جامع شغل- محور فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات
ایسنا - پژوهشکده ICT جهاد دانشگاهی برای اولین بار در کشور دوره‌های جامع شغل-محور فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات برگزار می‌کند. این خبر در روزنامه های جهان صنعت ، تفاهم و آفرینش درج شد .
• ورشکستگی ISPها کاملا قابل پیش‌بینی بود
ایسنا - به اعتقاد یک مدیر شرکت اینترنتی ورشکستگی و از دور خارج شدن شرکت‌های ISP(رسا) کاملا قابل پیش‌بینی بوده و دور از انتظار نیست. ابرار اقتصادی ، صبح اقتصاد و پول روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• مخابرات ایران در تله کام جهانی 2009 ژنو شرکت می کند
موبنا- شرکت مخابرات ایران به همراه دو شرکت بخش خصوصی و شرکت های زیرمجموعه وزارت ارتباطات پنجم تا نهم اکبر (13 تا 17 مهرماه ) در اجلاس جهانی مخابرات در ژنو حضور خواهد داشت . این خبر در روزنامه های جهان صنعت و پول چاپ شد .
• ادغام دو اتحادیه صوت و تصویر و دستگاه های مخابراتی دور از ذهن است
موبنا- به گفته سخنگو و نایب رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی، ادغام اتحادیه دستگاه مخابراتی با اتحادیه فروشندگان صوت و تصویری دور از ذهن است. روزنامه های جهان صنعت و پول این خبررا درج کردند .
• نگاهی به آخرین وضعیت طرح پیاده‌سازی پول الکترونیکی در کشور
ایسنا - چندی پیش استاندارد و تکنولوژی پول الکترونیکی از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ شد. بنابراین زیرساخت مقرراتی آن آماده است. اما ظاهرا استفاده از این امکان در سازمان‌ها به دلیل قوانین دست و پاگیر آن‌ها کند است. درنتیجه بنا بر اظهارات مسولان امر نمی‌توان تاریخ مشخصی را برای نهایی کردن کار مشخص کرد. روزنامه های ابتکار و جهان اقتصاد این خبررا منعکس کردند .
• فعالیت جدی برای واردات رسمی گوشی در ایران صورت نمی گیرد
موبنا- مدیرعامل شرکت نیمه هادی عماد میزان و حجم واردات رسمی گوشی تلفن همراه توسط شرکت های قانونی به کشور را غیر قابل قبول دانست. روزنامه فناوران این خبررا درج کرد .
• تنها20درصد خدمات سازمان ها به صورت الکترونیکی ارائه می شود
موبنا- مدیرعامل شرکت مخابرات خراسان رضوی گفت: به رغم فراهم بودن بستر لازم، تنها 20درصد خدمات سازمان ها و ادارات به صورت الکترونیکی ارائه می شود. روزنامه ابرار اقتصادی این خبررا چاپ کرد .
• قبض‌های تلفن در شهر زابل مفقود می‌شوند
ایلنا - در این قضیه عده ای سود جویی می‌کنند. این کار موجب درآمد کاذب شده است به طوری‌که مشترک مجبور به پرداخت هزینه مجدد می‌شود. این خبر در روزنامه جهان اقتصاد درج شد .
• غرفه‌های فروشگاهی به دستگاه کارت خوان مجهز می‌‌شود
فارس- سومین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال امسال تسهیلات ویژه‌ای را برای شرکت کنندگان تا همه افراد بتوانند با یارانه‌‌ای که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختیار آنها قرار می‌دهد محصولات فرهنگی مورد نیاز خود را خریداری کنند. روزنامه اعتدال این خبررا منتشر کرد .
• متقاضیان اینترنت ملی به مخابرات استانی مراجعه کنند
فارس - مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات گفت: متقاضیان اینترنت ملی (اینترانت کشوری) برای دریافت اینترنت ملی به شرکت‌های مخابرات‌ استانی مراجعه کنند. روزنامه همشهری این خبررا درج کرد . این خبر چند روز پیش نیز در پنج روزنامه منعکس شده بود .
• اجرای طرح اخذ هزینه از صاحبان مشاغل دارای شماره تلفن در 118
فارس- مدیرکل اداره کل خدمات مخابراتی استان تهران گفت: مذاکره با صاحبان مشاغلی که شماره تلفن آنها در فایل مشاغل 118 موجود است، شروع شده و در صورت اعلام آمادگی با اخذ هزینه، شماره تلفن آنها باقی می‌ماند و در غیر این صورت از فایل مشاغل حذف می‌شود. این خبر در روزنامه فناوران چاپ شد . این خبر چند روز پیش نیز در شش روزنامه منعکس شد .
• بهره گیری از پول الکترونیک در اقتصاد
موبنا- علی طالب زاده- به نظر می رسد تنها بستری که می تواند امکان استفاده از پول الکترونیک در کشور را فراهم کند، یک اقتصاد مبتنی بر آزادی انتخاب است که در آن کردار آحاد اقتصادی برخواسته از انگیزه های ایشان در تعقیب منافع فردی خویش است.
• اعلام قیمت سیمکارت در آخرین روز از هفته جاری
موبنا- سیمکارت های موجود در بازار در آخرین روز از هفته جاری بدون هیچ گونه تغییر قیمتی در اختیار مشتریان قرار گرفت.
• نگاهی به بازار سیمکارت در هفته گذشته
موبنا- بازار سیمکارت در هفته منتهی به دوم مهرماه همانند روال سابق بدون تغییر و تحول جدیدی سپری شد.
• معرفی گوشی XpressMusic 5730 نوکیا
موبنا- گوشی 5730 XpressMusic نوکیا از ماه مارچ سال 2009 میلادی وارد بازار جهانی تلفن همراه شده است.
• عرضه گوشی W980 سونی اریکسون کاهش یافت
موبنا- فروشندگان گوشی های سونی اریکسون از کاهش عرضه W980 این برند در سطح اقصی نقاط تهران خبر دادند.
• واردات گوشی P1 سونی اریکسون متوقف شد
موبنا- به گفته منابع بازاری با عرضه گوشی های جدید سونی اریکسون به بازار تلفن همراه کشور، واردات مدل P1 این برند متوقف شد.
• معرفی گوشی های پرفروش نوکیا و سونی اریکسون در بازار تلفن همراه
موبنا- گوشی های 1202 نوکیا و C901 سونی اریکسون به عنوان پرفروشترین مدل های این دو برند در بازار امروز (پنج شنبه) تهران معرفی شدند.
• بیش از 90 درصد از جاده‌های لرستان دارای پوشش کامل تلفن همراه هستند
فارس- مدیرعامل شرکت مخابرات لرستان گفت: بیش از 90 درصد از جاده‌های لرستان دارای پوشش کامل تلفن همراه هستند.
• سوئیچ 1000 شماره‌ای بقمچ چناران افتتاح شد
فارس - رئیس اداره مخابرات شهرستان چناران گفت: سوئیچ یک‌ هزار شماره‌ای روستای بقمچ و سایت BTS بقمچ چناران با حضور مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح شد.
• مراسم انتشار تمبر مشترک ایران و پرتغال برگزار شد
موج - مراسم نمادین رونمایی تمبر مشترک ایران و پرتغال 31 شهریور ماه جاری در محل موزه ارتباطات برگزار شد.
• " پیش روی روبات های ایرانی در مسیر سنگلاخی "
فناوران در گزارشی با عنوان " پیش روی روبات های ایرانی در مسیر سنگلاخی " به قلم سیما میدانی به بررسی برگزاری جشنواره روبات ها در شهر و ارایه خدمات شهری روباتیک پرداخته است .
• " پیشگامان برای افزایش سود مخابرات برنامه ها دارد "
روزنامه فناوران در گفت و گو با مدیر یکی از شرکت های سهامدار مخابرات به بررسی برنامه های این کنسرسیوم در راستای افزایش سود مخابراتی پرداخته است .
• " استان اصفهان روستای بی ارتباط ندارد "
روزنامه فناوران در خبری به نقل از مدیر عامل مخابرات استان اصفهان اعلام کرد : این استان روستای بی ارتباط ندارد.
• " بازدید کنندگان انیمیشن می سازند "
روزنامه فناوران در مطلبی اعلام کرد : دربخش کارگاه انیمیشن، سومین جشنواره رسانه های دیجیتال شرکت کنندگان به صورت تئوری و عملی با ساخت انیمیشن آشنا می شوند .
• " نقشه جامع علمی کشور در روزهای آینده نهایی می شود "
روزنامه فناوران در مطلب دیگری اعلام کرد : نقشه جامع علمی کشور در روزهای آینده نهایی می شود .
• " واگذاری اینترنت ملی به متقاضیان "
روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با عنوان " واگذاری اینترنت ملی به متقاضیان " به قلم محمد رضا بهنام رئوف به بررسی موضوع عرضه شبکه ای که هنوز تعریف ندارد پرداخته است .
• " کاهش شدید هاردهای اکسترنال "
روزنامه دنیای اقتصاد در گفت و گو با یکی از فعالان بازار به بحث کاهش شدید هارد های اکسترنال اشاره کرد .
• " اهدای جایزه خوش حسابی به مشترکان تلفن همراه استان همدان "
روزنامه دنیای اقتصاد در مطلبی از اهدای جایزه خوش حسابی به مشترکان تلفن همراه استان همدان خبر داد .
• " بروز اختلال در اینترنت ایران همزمان با روز قدس "
روزنامه سرمایه در گزارشی با عنوان " بروز اختلال در اینترنت ایران همزمان با روز قدس " به قلم حامد شفیعی به بررسی موضوع سکوت مسولان در خصوص اختلال در اینترنت کشور در روز قدس پرداخت .
• " بازار در انتظار پالس معامله مخابرات "
روزنامه سرمایه در گزارشی با عنوان " بازار در انتظار پالس معامله مخابرات " به قلم آرزو علی مدد به بررسی موضوع شمار معکوس برای برگزاری بزرگترین عرضه تاریخ بورس ایران پرداخت.
• " روستای " کهنه " اوز زیر پوشش تلفن همراه اپراتوردوم رفت "
روزنامه اطلاعات در خبری اعلام کرد : روستای " کهنه " اوز زیر پوشش تلفن همراه اپراتوردوم رفت .
• چتر وایمکس چه زمانی گسترده می شود
مرجان محمدی در گزارش روزنامه اقتصاد پویا با تشریح امکانات و ویژگی های سیستم وایمکس نوشت : هنوز مشخص نیست وایمکس چه زمانی به کاربران سراسر کشور ارایه می شود و چتر آن چه زمانی گسترده خواهد شد .
• باز دید مسولان مخابراتی ایران از نمایشگاه مخابراتی پکن
به نوشته روزنامه پول ،مدیر عامل شرکت مخابرات ایران در سفر به چین از نمایشگاه مخابراتی پکن 2009 دیدار کرد .
• دولت در زمینه فیلترینگ ، سلیقه ای عمل می کند
شایلی قرایی درگزارش روزنامه صبح اقتصاد نوشت : کارشناسان بر این باورند که نبود یک نهاد مستقل و جامع برای اعمال فیلترینگ و تعدد سازمان یا نهاد های فعال در این حوزه ، باعث انجام یک نوع فیلترینگ سلیقه ای در کشور و آزار کاربران اینترنتی شده است .
• سیمکارت دربازار خاک می خورد
روزنامه جهان صنعت گزارش داد : چند صباحی است رکود در بازار سیمکارت ، فروشندگان این صنف را در انتظار یک تحول بزرگ قرار داده است . با فرارسیدن هر مناسبتی نوید دگرگونی در بازار داده می شود . اما با بن بست مواجه شده و گرما و سرما نتوانسته این بازار را تکان دهد .
• پست بانک ، گسترده ترین شبکه بانکی کشور
روزنامه تفاهم با اشاره به مراسم اعطای جوایز هشتمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پست بانک نوشت : پست بانک ، گسترده ترین شبکه بانکی کشور است که با 222 نقطه تماس شهری و 483 نقطه تماس روستایی ، خدمات متنوعی ارایه می دهد .
• " رمزهای یک بار مصرف در راهند "
هفته نامه بزرگراه فناوری در گزارشی با عنوان " رمزهای یک بار مصرف در راهند " به قلم شبنم کهن چی به بررسی طراحی سیستمی برای تامین امنیت ورود به سیستم های الکترونیکی پرداخت.
• " رمز عبور کلمه جادویی نیست "
هفته نامه بزرگراه فناوری در مطلبی با عنوان " رمز عبور کلمه جادویی نیست " انتخاب رمز عبور و شرایط آن را تشریح کرده است .
• " به تعویق افتادن واگذاری ADSL از سوی مخابرات تهران"
هفته نامه بزرگراه فناوری اخبار هفته گذشته حوزه ICT را با عناوینی چون " به تعویق افتادن واگذاری ADSL از سوی مخابرات تهران " ، " آمادگی شرکت IT برای ارایه سرعت سنج اینترنت " ، " آغاز به کار سایت تخصصی گوشی "، " رایگان ماندن 118 برای مشترکان " و " مخالفت مجلس برای افزایش تعرفه تلفن " منتشر کرد .
• تلفن ثابت را 10 هزار تومان بخرید
هفته نامه عصر ارتباط نوشت : پس از واگذاری شرکت مخابرات ایران به بخش خصوصی ، تلفن ثابت پیش پرداخت ( اعتباری ) با هزینه اتصال 10 هزار تومان عرضه خواهد شد .
• وعده های جدیدی
عصر ارتباط در ستون اصل 44 نوشت : اگر کار فروش سهام شرکت مخابرات ایران در همان روزهای اعلام شده آغاز می شد ، شاید تا امروز همه چیز تمام شده بود . اما این اتفاق نیفتاد و حالا که چند هفته ای هم از آن روزها گذشته ، کسی به درستی نمی داند دلیل تعویق عرضه سهام بلوکی مخابرات واقعا چه بوده است.
• فصلی نو از سر اجبار
میثم قاسمی در سر مقاله هفته نامه عصر ارتباط نوشت : به زودی با گسترش پوشش شبکه تلفن همراه ، ایران نیز به مرحله نزول تلفن ثابت می رسد . در آن زمان لازم است اپراتور غالب با این شبکه گسترده و پر هزینه کابل مسی ، فکری به حال خود کند . این دو عامل باعث می شوند مخابراتی ها دوران دریافت وجه از برقراری اتصال را پایان یافته یا روبه پایان بدانند و به سمت اخذ وجه کارکردها گرایش پیدا کنند .
• امکان سنجش سرویس های دیتا تا پایان سال
به نوشته عصر ارتباط ، شرکت فناوری اطلاعات ، سنجش ظرفیت سرویس های دیتا را تا هفته دوم مهرماه 88 در اختیار کاربران قرار خواهد داد.
• شرکت ارتباطات زیر ساخت
پیام کرباسی در ستون اینترنت کشور هفته نامه ارتباط به بررسی تارنما (سایت اینترنتی ) شرکت ارتباطات سیار زیرساخت پرداخت و نوشت : با نگاهی به حوزه تخصصی این شرکت عظیم با چندین پروژه میلیاردی در سطح ملی ،محتوای اخبار با عملکرد این شرکت ارتباطی ندارد .
• اینترنت درخدمت تلفن
عصر ارتباط در ستون پیشخوان ، سبد سرویس های الکترونیکی یعنی خدماتی را که شرکت مخابرات استان تهران به صورت الکترونیکی به مشترکان ارایه می دهد را تشریح کرده است .
افزایش دریافت ریز مکالمات به خدمات الکترونیکی مخابرات ایران، راه اندازی سرویس پیامک بین المللی تالیا، عرضه اینترنت پر سرعت ، وعده ای که محقق نشد و استقرار طرح های نظارتی از راه دور ، عنوان دیگر مطالب شماره این هفته عصر ارتباط است .
• انتقادهای مردمی روزنامه های امروز
روزنامه اطلاعات به نقل از یک شهروند نوشت :
" متاسفانه مدت مدیدی است که با تلفن همراه ایرانسل برای من و خانواده ام مزاحمت ایجاد می کنند و حتی ما را تهدید می کنند و وقتی هم شکایت می کنیم ، پاسخ می دهند که ردگیری تماس تلفنی با شماره های ایرانسل امکان پذیر نیست. لطفا شرکت ایرانسل پاسخ دهد، چگونه می توان با مزاحمان تلفنی که به وسیله شماره های این شرکت تماس می گیرند، برخورد قانونی کرد ؟ "
روزنامه اعتماد به نقل از دو شهروند تهرانی نوشت :
" شماره 118 همیشه اشغال است. حالا من که از منزل تماس می گیرم ، دکمه دوباره گیر را فشار می دهم و پشت سر هم می گیرم. ولی آن بنده خدایی که از باجه تلفن عمومی تماس می گیرد ، چندین بار سکه می اندازد و 118 را می گیرد، بیچاره می شود."
" من حدود دو ماه قبل دو عدد سیمکارت خریدم. قرار بود یکی از آنها را برایم بفرستند که هنوز نفرستاده اند. ولی هر روز تبلیغات ایرانسل در تلویزیون پخش می شود. چرا مردم را به تبلیغات و روزنامه ها بدبین می کنند ؟"
روزنامه قدس به نقل از یک مشترک نوشت :
" از اول سال تا کنون برایم قبض موبایل نیامده. با 135 تماس گرفتم ، گفتند از این پس در سیستم دولت الکترونیک قبوض نمی فرستیم. بلکه فقط از طریق پیامک شناسه قبض و مبلغ قابل پرداخت را به اطلاعتان می رسانیم تا بپردازید . این درحالی است که چند روز قبل شرکت مخابرات خراسان رضوی از طریق جراید اعلام کرد کسانی که قبض موبایل برایشان نیامده باید تماس بگیرند تا دفعات آینده به صورت سفارشی قبض برایشان ارسال گردد . اینها یعنی چه ؟"
۶ مهر ۱۳۸۸ ۰۷:۵۳
تعداد بازدید : ۱,۹۵۲

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید