اخبار

چکیده مطالب 88/6/9

چکیده مطالب
• اینترنت پرسرعت ارزان‌تر می‌شود
فارس- مدیر عامل شرکت مخابرات با اشاره به حل اختلافات با شرکت‌های اینترنتی در خصوص قیمت کابل مسی،‌ گفت: از این پس خدمات اینترنت پرسرعت با قیمتی ارزان‌تر ارائه خواهد شد. روزنامه های صبح اقتصاد ، تهران امروز ، وطن امروز ، پول ، اقتصاد پویا و جهان اقتصاد این خبررا به چاپ رساندند .
• اختلال در ارسال پیامک همراه اول
فارس - طی چند روز گذشته اختلال‌هایی در سرویس پیامک شبکه همراه اول به وجود آمده و این مشکل با دیر به مقصد رسیدن پیامک‌ها و عدم ارسال آنها نمایان شده است. روزنامه های ابتکار ، آفرینش ، آرمان ، حیات نو و جوان این خبررا درج کردند .
• معرفی برترین نرم افزارهای ایران شناسی و زبان و ادب فارسی
مسوول بخش نرم افزارهای تلفن همراه سومین جشنواره و نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال از رشد حوزه نرم افزارهای ایران شناسی و زبان و ادب فارسی در این دوره از جشنواره خبر داد. روزنامه های پول ، ابرار اقتصادی و ایرانیان این خبررا چاپ کردند . این خبر در خبرگزاری های موبنا وفارس نیز منعکس شده است .
• سیمکارت های غیر فعال جزو مشترکان اپراتور دوم محسوب می شوند
موبنا- معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات گفت: سیمکارت های غیر فعال اپراتور ایرانی خارجی ایرانسل –ام تی ان جزء مشترکان این اپراتورقراردارند. روزنامه های دنیای اقتصاد ، خراسان ، سرمایه و پول این خبررا درج کردند .
• قیمت سیمکارت های صفر همراه اول 15 هزار تومان گران شد
موبنا- عدم توزان در بازار سیمکارت های دائمی همراه اول که به دلیل نبود تقاضا از سوی متقاضیان بازار را طی ماه های اخیر دچار رکود کرده بود، در روزهای اخیر تقاضا برای این نوع سیمکارت افزایش یافت ولی عرضه ثابت ماند که همین امر موجب گرانی 15 هزار تومانی این نوع سیمکارت در بازار شد. روزنامه های ایران ، سرمایه ، جهان صنعت و جوان این خبررا منتشر کردند .
• از سیاسی‌کاری‌ دولتی‌ها تا رانت شرکت‌های داخلی
ایلنا - اخبار مربوط به اپراتورسوم در این روزها برای خبرنگاران و کسانی که اخبار آن ‌را دنبال می‌کنند به یک سریال دنباله‌دار تلویزیونی تبدیل شده که هر دفعه هم قهرمان‌های داستان عوض می‌شوند. روزنامه های جهان اقتصاد ، اسرار، فرهیختگان و تهران امروز این خبررا منتشر کردند .
• 40 درصد تعهدات قرارداد شش میلیون تجهیزات تلفن همراه اجرا شد
موبنا- مدیر عامل کارخانجات مخابراتی ایران گفت: 40 درصد از تعهدات قرارداد شش میلیون تجهیزات تلفن همراه اجرا شده است. روزنامه های سرمایه ، صبح اقتصاد و پول این خبررا منتشر کردند .
• واژه " اینترنت " معادل فارسی نخواهد داشت
موبنا- فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای واژه اینترنت کلمه معادل فارسی جایگزین نمی کند. روزنامه های خراسان ، ابرار اقتصادی و صبح اقتصاد این خبررا منعکس کردند .
• واگذاری شش آزمایشگاه تخصصی به دانشگاه‌ها در سال جاری
ایسنا - رئیس پژوهشکده فن‌آوری ارتباطات مرکز تحقیقات مخابرات ایران از واگذاری شش آزمایشگاه به عنوان یکی از فعالیت‌های امسال پژوهشکده CT در حوزه آزمایشگاه‌ی خبر داد که کار واگذاری چهار آزمایشگاه به اتمام رسیده است. روزنامه های صبح اقتصاد ، ابرار اقتصادی و اقتصاد پویا این خبررا درج کردند .
• امضای دیجیتال اسکن امضاء نیست!/ موانع توسعه امضای دیجیتال در ایران
مهر - گروه فناوریهای نوین: با وجود تصویب سند راهبردی فناوری اطلاعات و اقدامات مسئولان در راه اندازی دولت الکترونیکی هنوز درک درستی از امضای دیجیتال در کشور وجود ندارد. به طوری که بسیاری امضای اسکن شده را امضای دیجیتال می دانند. روزنامه های ابرار اقتصادی ، خراسان و اسرار روزنامه هایی بودند که این خبررا منعکس کردند .
• چرا سیستم ACS عملیاتی نشد؟
ایسنا - رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران: از نظر فنی می‌توان گفت که کار سیستم ACS تا حد خوبی پیش رفته. اما از نظر محتوا این‌گونه نبوده است. زیرا تا به حال تنها دو سازمان با ما موافقت و همکاری کردند که یکی صدا و سیما (سروش رسانه) و دیگری آستان قدس رضوی است. این خبر در روزنامه های صبح اقتصاد ، پول و اقتصاد پویا چاپ شد .
• همراه اول برای ارسال 100 میلیون پیامک در ماه، مزایده برگزار می کند
موبنا-شرکت ارتباطات سیار ایران در نظر دارد ارائه خدمت ارسال ماهانه 100 میلیون پیامک را در چهار گروه پیشنهادی از طریق برگزاری مزایده عمومی دو مرحله ایی و طی مراحل قانونی به مدت دو سال به متقاضیان واجد شرایط واگذار کند. دنیای اقتصاد و پول روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبر پرداختند .
• طرح "مخازن داده و کسب و کار هوشمند " افتتاح شد
طرح "مخازن داده و کسب و کار هوشمند" در مراسمی با حضور معاون وزیر صنایع، رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و مدیرعامل مرکز گسترش فناوری اطلاعات افتتاح شد. روزنامه های سرمایه و ابرار اقتصادی این خبررا منتشر کردند . خبرگزاری های موبنا ، ایسنا ، مهر ، ایلنا و ایرنا نیز این خبررا منعکس کردند .
• بازار لوازم جانبی گوشی تلفن همراه با استقبال مواجه شد
موبنا- مدیر عامل نامداران ارتباطات همراه گفت: برغم رکود در بازار تلفن همراه، لوازم جانبی این کالای ارتباطی پر رونق سپری می شود. این خبر در روزنامه های سرمایه و دنیای اقتصاد چاپ شد .
• لپ تاپ های پنج میلیون تومانی در بازار تهران
موبنا- لپ تاپ هایی که بالاتر از قیمت سه میلیون تومان در بازار عرضه می شوند، در بازار دیجیتال تهران تقاضای چندانی ندارد. روزنامه های سرمایه و جوان این خبررا چاپ کردند .
• فاکسکان با مادربردهای P55 خود بازار را در دست گرفت
موبنا- در کامپیوتکس 2009 شرکت فاکسکان ، از سری مادربردهای P55 خود رو نمایی کرد و با ارایه 5 مدل مختلف که دو مدل در دسته PERFORMANCE یک مدل در دسته Mainstream و دو مدل در دسته پر قدرت QUANTUM FORCE بودباعث شگفتی همگان شد. روزنامه های جهان صنعت و ابرار اقتصادی این خبررا درج کردند .
• بانکداری الکترونیکی شد ؛ قبض های پرداختی روی دست مردم ماند!
مهر - بسیاری از بانکها با تبلیغات فراوان خبر از "آغاز بانکداری الکترونیکی" داده و مردم را به پرداخت قبضهای مربوط به خدمات عمومی از طریق اینترنت یا عابر بانک ها فرا می خوانند. روزنامه های آفرینش و آرمان این خبررا به چاپ رساندند .
• اولویت‌های وزارت ICT در دولت دهم
ایسنا - وزیر ICT باید تخصص، تجربه و دانش کافی در حوزه مربوطه داشته باشد. زیرا فردی باید در حوزه وزارت وارد شود که از توان مدیریت و سابقه‌ کاری مناسب و کافی برای پیشبرد کارها برخوردار باشد. پول و ابرار اقتصادی روزنامه هایی بودند که به انتشار این خبرپرداختند .
• ایجاد شبکه های ارتباطی به منظور ارایه سرویس های ارزش افزوده
وزیر پیشنهاد ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:با استفاده از زیرساخت های موجود می‌توان شبکه ملی اطلاعات را برای ارایه سرویس های ارزش افزوده ایجاد کرد. روزنامه پول و خبرگزاری های موبنا وفارس این خبررا منعکس کردند .
• توسعه 6 مرکز مخابراتی تهران
فارس- عملیات کابل برگردان با هدف توسعه در مراکز مخابرات الغدیر، مشهدی مهدی، نصرالهی، امامت، ولی عصر (عج) و سید‌الشهدا از 9 شهریور ماه آغاز می‌شود. روزنامه های ابتکار و راه مردم این خبررا چاپ کردند .
• اپراتور سوم بدون حضور شریک خارجی نیز می تواند، اجرا شود
ایرنا - رئیس کمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی گفت: پروژه اپراتور سوم تلفن همراه را بدون حضور شریک خارجی و با توان شرکت های داخلی نیز می توانیم به خوبی پیش ببریم. روزنامه کیهان این خبررا منتشر کرد .
• سرویس پست ترکیبی در شرکت پست ارائه می شود
سیتنا - پست ترکیبی(پست هیبرید) از دیگر سرویس های جدید ارائه شده توسط شرکت پست است . روزنامه ابرار اقتصادی این خبررا منتشر کرد .
• بازار گوشی های آیفون به دلیل هزینه بالا کساد است
موبنا- گوشی های آیفون به دلیل هزنیه بالا نتوانسته در بازار تلفن همراه تهران مورد تقاضای عموم مشتریان قرار گیرد. روزنامه دنیای اقتصاد این خبررا منتشر کرد .
• جشنواره بین المللی رسانه های دیجیتال از برگزیدگان حمایت می کند
موبنا- حمایت سومین جشنواره و نمایشگاه بین الملی رسانه های دیجیتال از برگزیدگان خود در جهت تولید آثار با کیفیت یکی از اهداف برگزاری این دوره از جشنواره بوده است. این خبر در خبرگزاری مهر نیز منعکس شده است .
• توسعه فناوری اطلاعات یکی از سیاست های اصلی است
موبنا- وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: کاربردهای خاص فناوری اطلاعات که با اجزاء مختلف در چارچوب نظام ملی فناوری اطلاعات به تصویب رسیده است، به منظور پیشرفت و توسعه کشور مدنظر خواهد گرفت.
• " تقی پور " باعث گسترش فناوری اطلاعات در کشور می شود
موبنا- محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری، رضا تقی پور وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مناسب ترین گزینه برای توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور است.
• تقی پور باعث تحول در حوزه ارتباطات و فناوری کشور می شود
موبنا-عضو کمیسیون صنایع و معادن با اشاره سوابق گذشته وزیر پیشنهادی ارتباطات ،گفت: وزیر پیشنهادی ارتباطات دردولت دهم ،می تواند تحول عظیمی درحوزه ارتباطات و قناوری اطلاعات ایجاد کند.
• سیستم " شبکه های نسل آینده " در مرکز 118 اصفهان راه اندازی شد
ایرنا - اصفهان - رییس اداره پشتیبانی ارتباطات شهری شرکت مخابرات استان اصفهان گفت : سیستم جدید مبتنی بر " شبکه های نسل آینده " (NGN ) اولین بار در کشور و در مرکز اطلاعات تلفنی 118 اصفهان راه اندازی شد.
• هکرهای ایرانی دو سایت دولتی رژیم صهیونیستی را هک کردند
ایرنا - هکرهای ایرانی دو سایت دولتی رژیم صهیونیستی را که با پسوند دامنه gov.il بر روی شبکه جهانی اینترنت قرار داشت، هک کردند.
• دسترسی روستاییان کشور به دفاتر فناوری اطلاعات و ارتباطات محقق شد
ایرنا - اتصال روستاهای کشورمان به شبکه فناوری ارتباطی و اطلاعاتی و برقراری نقاط دسترسی عمومی را می توان یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران دانست که در ساختار جامعه اطلاعاتی نقش موثری ایفا می کند.
• اقزایش تعرفه مکالمات تکذیب شد
باشگاه خبرنگاران جوان - مدیر عامل شرکت مخابرات ایران گفت: از 6 سال گذشته تا کنون هیچ افزایش تعرفه در نرخ مکالمات صورت نگرفته و تمامی تعرفه‌ها مربوط به همان زمان قبلی است.
• وظیفه سنگین وزیر ارتباطات برای توسعه خدمات ارتباطی در 50 هزار روستا
فارس- معاون توسعه سازمان گسترش گفت: 10 هزار دفتر ICT روستایی باید تا پایان برنامه چهارم توسعه راه‌اندازی شود در حالی که در ایران 67 هزار روستا وجود دارد که باید ارتباط به تمام این روستاها رسانده شود.
• آخرین مهلت پرداخت بدهی قبوض تلفن همراه تا 12 شهریور ماه
فارس- آخرین مهلت پرداخت بدهی قبوض تلفن همراه تا 12 شهریور ماه، تمدید 18 فقره کارت بازرگانی در قزوین و... از اهم اخبار کوتاه استان قزوین است.‌
• بخش آموزش پژوهشکده ICT جهاد دانشگاهی فعال می‌شود
ایسنا - بخش آموزش پژوهشکده ICT جهاد دانشگاهی در زمینه آموزش‌های تخصصی-کاربردی فعال می‌شود.
• مدیران باید تصمیمات خود را بر اساس اطلاعات تحلیلی اتخاذ کنند
ایسنا - طرح "مخازن داده و کسب و کار هوشمند" در مراسمی با حضور معاون وزیر صنایع، رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، مدیرعامل مرکز گسترش فن‌آوری اطلاعات و جمعی از معاونان و مدیران وزارت صنایع افتتاح شد.
• هفته دولت‌ 21 پروژه مخابراتی ‌‌در نایین بهره‌برداری شد
فارس - رئیس مخابرات نایین گفت: 21 پروژه مخابراتی در هفته دولت در این شهرستان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.‌
• 70 طرح مخابراتی در استان مرکزی افتتاح می‌شود
فارس- مدیرعامل شرکت مخابرات استان مرکزی گفت: 70 طرح مخابراتی در سطح استان با هزینه‌ای بالغ بر 96 میلیارد و 636 میلیون ریال افتتاح و بهره‌برداری می‌رسد.
• تمام‌ روستاهای خلیل‌آباد از امتیاز آب، برق و تلفن برخوردار شدند
فارس - فرماندار خلیل‌آباد گفت: در مدت فعالیت دولت نهم تمام‌ روستاهای این شهرستان ‌از ا‌متیاز آب، برق و تلفن برخوردار شدند‌.
• 53 پروژه مخابراتی در قم به بهره‌برداری رسید
مهر- طی مراسمی 53 پروژه مخابراتی همزمان با هفته دولت در قم به بهره برداری رسید.
• تلفن مشترکان در مرکز تلفن ثارالله کرج با اختلال مواجه می‌شود
فارس- از ظهر امرز تلفن مشترکان در مرکز تلفن ثارالله کرج با اختلال مواجه می‌شود.
• چگونه تلفن‌های همراه شنود می‌شود؟
فارس- هر تلفن همراهی قاعدتاً دارای یک میکروفون بسیار حساس است که همواره قابلیت فعال شدن را دارا می‌باشد. فعال کردن این میکروفون نیازی به برقراری تماس با گوشی مزبور و فعال شدن سیمکارت گوشی و یا حتی روشن بودن تلفن همراه ندارد.
• افزایش آگهی‌های موبایلی باعث کاهش هزینه خدمات مخابراتی می‌شود
فارس - رسانه‌های سنتی نظیر روزنامه‌ها و مجلات به گونه‌ای فروخته می‌شدند که اگر حجم آگهی‌های تبلیغاتی منتشر شده در آن‌ها افزایش میافت، از قیمت نهایی آن‌ها کاسته می‌شد.
• " چالش بورس و خصوصی سازی برای معامله هشت میلیارد دلاری مخابرات "
روزنامه همشهری در گزارشی با عنوان " چالش بورس و خصوصی سازی برای معامله هشت میلیارد دلاری مخابرات " به بررسی موضوع واگذاری سهام مخابرات تا 10 روز آینده پرداخته است .
• " وزیر ارتباطات باید در صحن علنی پاسخگو باشد "
روزنامه سرمایه درگزارشی با عنوان " وزیر ارتباطات باید در صحن علنی پاسخگو باشد " به قلم حامد شفیعی به بررسی موضوع اخطار قانون اساسی درباره ضمانت از دست رفته 42 میلیارد تومانی اپراتور سوم پرداخته است .
• " سرنوشت نشر الکترونیکی در هاله ای از ابهام "
روزنامه جوان در گزارشی با عنوان " سرنوشت نشر الکترونیکی در هاله ای از ابهام " به قلم فرین ثانی به بررسی پرونده کتاب های الکترونیکی و معرفی مزایای نشر الکترونیکی پرداخته است .
• " رکود همچنان در بازار لپ تاپ ادامه دارد "
روزنامه دنیای اقتصاد در خبری اعلام کرد : رکود همچنان در بازار لپ تاپ ادامه دارد .
• " 202 پروژه مخابراتی در فارس به بهره برداری رسید "
روزنامه قدس در مطلبی اعلام کرد : 202 پروژه مخابراتی در فارس به بهره برداری رسید .
• " امضای دیجیتال "
روزنامه اسرار در مطلبی با عنوان " امضای دیجیتال " به معرفی مشخصات این امضای الکترونیکی و مزایا و معایب آن پرداخته است .
• عملیات کابل برگردان
روزنامه کیهان از ایجاد اختلال 72 ساعته در تماس های برخی مشترکان تلفن ثابت تهران با پیش شماره های 7،8،3 و5 به دلیل انجام عملیات کابل برگردان ، خبر داد.
• انهدام شبکه قاچاق گوشی تلفن همراه
روزنامه کیهان از کشف یک شبکه قاچاق گوشی تلفن همراه وضبط 1060 دستگاه انواع گوشی خبر داد.
• تهران جزء 10 شهر برتر الکترونیکی می شود
روزنامه تفاهم این مطلب را به نقل از شهردار تهران منتشر کرد.
• سرعت پایین اینترنت ، مشکل بانکداری الکترونیک
روزنامه ابتکار در گزارشی پیرامون مشکلات بانکداری الکترونیکی کشور نوشت : عملیاتی کردن پرداخت اینترنتی قبض های خدمات عمومی وقتی معنی دارد که اینترنت قابل قبول داشته باشیم.
• راه اندازی سیستم جدید در مرکز اطلاعات تلفنی 118 اصفهان
روزنامه اطلاعات نوشت : با هدف پاسخگویی و خدمات دهی مطلوب به مشترکان ، مرکز اطلاعات تلفنی 118 اصفهان مجهز به سیستم NGN شد.
• تقی پور پیرو سلیمانی است
روزنامه جهان صنعت نوشت : رییس جمهور ، رضا تقی پور وزیر پیشنهادی وزارت ICT را مناسب ترین گزینه برای توسعه ارتباط و فناوری اطلاعات دانست . بطوری که معتقد است ادامه دهنده راه محمد سلیمانی ، وزیر ارتباطات دولت نهم خواهد بود.
• پیش وزیرستان
رضا عالیان در ستون طنز فورماتیک روزنامه جهان صنعت نوشت : دلسوزی تقی پور قبل از گرفتن رای اعتماد برای وزارت، یه جورای آدم رو به شک می اندازه که انگارخواب نماشده و می دونه وزیره .
• برتری به کیفیت است یا کمیت
الهام آقایی در جهان صنعت نوشت : شرکت مخابرات برخلاف تمامی اظهارات صاحبنظران مبنی بر عقب ماندگی ایران در حوزه ICT و گسترش فاصله دیجیتالی میان ما کشورهای توسعه یافته و منطقه با ارایه عملکرد چهارساله خود در دولت دهم مدعی بزرگترین شرکت مخابرات در منطقه خاورمیانه شد.
• بهره برداری از 155 پروژه مخابراتی استان هرمزگان
روزنامه گسترش صنعت ، به نقل از مدیر عامل و رییس هیات مدیره مخابرات استان هرمزگان نوشت : این شرکت 155 پروژه در قالب 12 طرح مخابراتی با اعتبار بالغ بر 16 میلیارد ریال در هفته دولت به مردم این استان هدیه می دهد .
• حجم کمی از گوشی های سرقتی قابل رد یابی هستند
روزنامه گسترش صنعت در گزارشی پیرامون گوشی های سرقتی تلفن همراه نوشت :خرید و فروش گوشی های سرقتی جرم است . به همین دلیل بیشتر گوشی های سرقتی توسط برخی سود جریان اوراق می شود و از قطعات آنها برای تعمیر گوشی های معیوب استفاده می شود . هر چند این کار نیز جرم است .
• انتقادهای مردمی روزنامه های امروز
روزنامه جمهوری به نقل از یک مشترک نوشت :
" ضعف در آنتن دهی تلفن همراه اول در بسیاری از نقاط تهران همچنان خود نمایی می کند و معلوم نیست چه زمانی شرکت ارتباطات سیار این نارسایی را برطرف می نماید؟ بطور مثال در منطقه سعادت آباد تهران بویژه علامه جنوبی مشترکین از این بابت بسیار گله مندند. گفته می شود این اشکال به دو علت می تواند وجود داشته باشد. یکی عدم نصب دستگاه تقویت کننده تلفن همراه در این منطقه و دیگری وجود دکل آنتن ایرانسل در خیابان 28 شرقی. به هر حال از مسوولان محترم شرکت ارتباطات سیار تقاضا داریم جهت جلب رضایت مشترکین به این معضل رسیدگی نمایند . "
روزنامه زمان به نقل از یک مشترک نوشت :
" در محله افسریه تهران آنتن دهی تلفن های همراه مطلوب نیست. امیدواریم این مشکل ارتباطی بر طرف شود . "
۱۶ شهریور ۱۳۸۸ ۰۸:۳۸
تعداد بازدید : ۲,۰۶۳

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید