اخبار

اینترنت ارزان قیمت از شعار تا واقعیت

هزینه اینترنت در کشور ما نسبت به میزان درآمد سرانه اشخاص  ، بالاست و همین امر موجب جلوگیری از گسترش این سرویس در ایران شده است و باطبع باعث شده در رابطه با میزان دسترسی به اینترنت ، رتبه ماسبی در جهان نداشته باشیم ! در حالیکه میزان دسترسی اینترنت در منطقه خاورمیانه حدود 15درصد ااست ، اما این میزان در کشور ما با بهترین تخمینها حدود 10درصد ‌می باشد .
اما مهمترین دلیل قیمت بالای این سرویس در ایران را می توان گران بودن پهنای باند مورد نیاز ISP  ها دانست که از طریق شرکت فناوری اطلاعات و یا ICP ها تامین می شود . در قیمتهای خرده فروشی ، هزینه پهنای باند تا بیش از 50 برابر قیمت جهانی است . البته نباید منکر هزینه های انتقال پهنای باند به داخل کشور و تقسیم آن در کل کشور شد ، اما با توجه به قیمتهای کشورهای دیگر ، به نظر نمی رسد سطح هزینه ها در این حد بالا باشد !
در صورتیکه دولت قصد دارد میزان دسترسی به اینترنت در کشور را بالا ببرد ، شاید ساده ترین راه حل ، کاهش هزینه های پهنای باند باشد ، چراکه در حال حاضر شرکت فناوری اطلاعات به عنوان بزرگترین فراهم کننده پهنای باند کشور ، یک شرکت کاملا دولتی است . شاید بتوان به سادگی با تعیین حاشیه سود 20درصد برای این شرکت ، قیمت پهنای باند اینترنتی را تا حد زیادی کاهش داد !
مساله مهم دیگری که در هزینه نهایی اینترنت برای کاربر نهایی تاثیر گذار است  هزینه بالای پخش می باشد . در حال حاضر بیشتر از 40درصد ‌هزینه اینترنت به جیب عاملان پخش می رود که رقم بسیار بالایی است . با راه اندازی سرویس IN در تهران به عنوان بزرگترین بازار مشترکان اینترنتی ، امید می رفت که دست واسطه ها از این بازار کوتاه شده و  قیمت اینترنت  کاسته شود ،  اما متاسفانه شرکت مخابرات استان تهران ، جای واسطه ها را گرفت و حدود 30 درصد ‌از هزینه های دریافتی را بابت ارائه سرویس هوشمند از ISP ها دریافت می کند ! در حال حاضر قیمت یک ساعت اینترنت پر سرعت از طریق شبکه هوشمند ، ساعتی 300 تومان است که از این میزان به ازای هر ساعت 90 تومان برای استفاده از سرویس هوشمند هزینه می شود .
جالب اینجاست که ارائه این سرویس ، هزینه ثابتی برای شرکت مخابرات دارد و به نظر نمی رسد هزینه آن با قیمت خدمات ارائه شده تغییری  داشته باشد !‌
به هر شکل به نظر می رسد در صورتیکه مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، عزم جدی برای کاهش قیمت اینترنت در ایران دارند ، باید در وهله اول نظام تعرفه‌یی سرویسهای ارائه شده توسط شرکتهای زیر مجموعه را  کنترل و تعدیل کنند و اندکی از سودهای سرشار این شرکتها بکاهند .

علی مولوی - کارشناس فنی واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۵ ۰۷:۵۵
تعداد بازدید : ۴,۷۷۶

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید