اخبار

ریاضی در سمینار «یونسکو، جامعه اطلاعاتی و جوامع معرفتی»:فناوری اطلاعات بستر تحقق اصول چهارگانه دولت نهم است

ریاضی در سمینار «یونسکو، جامعه اطلاعاتی و جوامع معرفتی»:فناوری اطلاعات بستر تحقق اصول چهارگانه دولت نهم است
معاون IT وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: قدمت دیرینه ادب و فرهنگ ایرانیان زمینه ساز ورود هر چه سریعتر کشورمان به عرصه جامعه جهانی اطلاعاتی و استفاده مطلوب و بهینه از آن است.

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مهندس «عبدالمجید ریاضی» در سمینار میان منطقه ای «یونسکو جامعه اطلاعاتی و جوامع معرفتی» که به مناسبت روز جهانی جامعه اطلاعاتی برگزار شد گفت: برخورد و رویکرد وزارت ICT با فناوری اطلاعات مبتنی بر فرهنگ قدیمی کشورمان است که موجبات رفاه و آرامش آحاد مردم در سطح جامعه را فراهم می‌کند.
وی اظهار داشت: ورود یک تکنولوژی به کشورها هم فرصت و هم تهدید به شمار می‌آید که استثنایی در این زمینه وجود ندارد و فناوری اطلاعات نیز از آن دسته است.
مهندس ریاضی خاطر نشان کرد: اما مزایای فناوری اطلاعات بسیار گسترده‌تر از معایب آن است و با استفاده مطلوب از آن و آگاهی‌رسانی نسبت به مضررات ، می‌توان از جنبه مثبت آن استفاده فراوانی داشت.
وی تصریح کرد: متاسفانه بر خلاف امر مذکور با ورود IT به ایران، همگان در جهت ترویج و مزایای آن بر آمدند و از ذکر معایب آن غافل ماندند.
مهندس ریاضی با اشاره به شعار ارتقاء جهانی امنیت رایانه توسط ITU گفت: باید در زمان ورود هر پدیده جدید به تمام ابعاد آن توجه داشت و تمام وسایل لازم برای جلوگیری از تهدیدهای آن را همزمان فراهم کرد.
وی استفاده مطلوب همگان از IT را از رویکرد های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به IT دانست و اظهار داشت: فناوری اطلاعات بستر تحقق اصول چهارگانه دولت نهم است
مهندس ریاضی خاطر نشان کرد: تسریع در روند بهره‌وری از استفاده فناوری اطلاعات از رویکردهای دیگری است که با استراتژی‌های حرکت از بالا به پایین و حرکت از پایین به بالا در حال انجام است.

مهندس ریاضی حرکت از پایین به بالا را شامل انجام امور ساده ولی گسترده و حجیم دانست که برای همگان قابل درک و استفاده باشد و حرکت از بالا به پایین را انجام امور اساسی مانند امضاء تفاهم‌نامه ما بین وزاری ارتباطات و فناوری اطلاعات و آموزش و پرورش و همچنین پروژه اینترنت ملی ذکر کرد.
وی  در پایان به ذکر 32 برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تا پایان برنامه چهارم توسعه پرداخت.
همچنین دکتر «معتمد نژاد» رئیس این سمینار گفت: این سمینار به پیشنهاد هیات ایران به یونسکو و به مناسبت روز جهانی جامعه اطلاعاتی برگزار شد.
وی هدف از برگزاری این سیمنار را معرفی چارچوب‌ها و عناصر جوامع معرفتی دانست و اظهار امیدواری کرد تا با همکاری وزارت ارتباطات و سایر نهادهای مسوول و همچنین استفاده از فرهنگ بومی، جامعه معرفتی ایران بهتر از جامعه‌ی اطلاعاتی معمول شود.
دکتر معتمدنژاد همچنین ایجاد مرکز پژوهش‌های ارتباطی در منطقه ، ایجاد پایگاه علوم ارتباطات در ایران از طریق دانشگاه، فراهم کردن تکنولوژی نوین اطلاعاتی و ارتباطی در کاربرد اینترنتی و سیاست گذاری برنامه‌های ارتباطی را از جمله مواردی دانست که از سوی ایران مورد تقاضا قرار گرفته تا یونسکو در این زمینه‌ها یاری رساند.
همچنین «عبدالوحیدخان» معاون مدیرکل یونسکو در این سمینار گفت: یونسکو در حوزه‌های دسترسی به اطلاعات و دانش، آموزش پر محتوا و با کیفیت برای همگان و شکوفایی استعدادهای نهفته بشری، برنامه‌های مختلف دارد.
وی افزود: حرکت جهان به سمت انقلاب دانش و همه‌گیر شدن آن زمینه‌ساز کاهش فقر و خود شکوفایی مردم می‌شود.
عبدالوحید خان اظهار داشت: با جهانی شدن و پیشرفت تکنولوژی، انقلاب دانش به وجود می‌آید که در پی آن فاصله دیجیتالی افزایش و علم و تکنولوژی و به خصوص تکنولوژی اطلاعات تغییرات زیادی متحمل خواهند شد.
وی افزود: آزادی اولین اصل از اصول جامعه مبتنی بر دانش است و از دید یونسکو عناصر جامعه مبتنی بر دانش شامل: نیازهای بشر برای زندگی درست، تولید دانش، حفظ دانش، توزیع دانش و به کارگیری دانش است.

  انتهای پیام                           

 

 

۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۵ ۱۴:۰۶
تعداد بازدید : ۳,۱۶۴

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید