اخبار

پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت روز جهانی جامعه اطلاعاتی

پیام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت روز جهانی جامعه اطلاعاتی
بیست و هفتم اردیبهشت ماه روز جهانی ارتباطات که از امسال بنام «جامعه اطلاعاتی» نام گذاری شده است به همه فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور که پیوندهای دوستی، مهر و محبت را برقرار می‌نمایند و به ملت شریف و شایسته ایران اسلامی تبریک می‌گویم.

 امروزه ارتباطات و فناوری اطلاعات دامنه وسیعی پیدا نموده و زیر ساخت اساسی برای توسعه همه حوزه‌های دیگر در جهان شده است. فرصت مناسبی رخ داده تا حرکتی نو آغاز شود و گام‌های بلندی برای رشد و تعالی کشور برداشته شود. دانائی، علم و معرفت، حوزه‌ای است که جامعه ما ید طولائی در آن دارد و فرهنگ غنی ایرانی، اسلامی ما توجه به علم و معرفت و دانائی را همواره سرلوحه امور می داند و این همان فضائی است که ما توانسته‌ایم و می‌توانیم در آن حضوری فعال و پرتحرک داشته باشیم.
در شرایطی که بخاطر توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات، جهان به حدی کوچک شده است که گوئی مردمان عالم همه در کنار همدیگرند، با استفاده مطلوب از این فناوری ظرفیت های علمی و فرهنگی خود را به صورت فراگیر به جهانیان عرضه کنیم.
ما معتقدیم هر نوع فناوری که در عرصه جهانی ابداع می‌شود، بایستی در جهت صلح و دوستی، مهر و محبت و ارتقاء کرامت انسانی باشد و زمینه استفاده عادلانه برای همه جوامع و آحاد بشر فراهم گردد؛ ارتباطات و فناوری اطلاعات هم از این امر مستثنی نیست.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان متولی IT در کشوردر برنامه‌های توسعه‌یی خویش همواره به گسترش ارتباط در کشور، منطقه و جهان اولویت داده است، هر چند که ارتباط به تنهایی نمی‌تواند موجبات توسعه را فراهم سازد، اما ارتباط نارسا نیز بدون شک فرآیند توسعه را کند می‌سازد و مشارکت عمومی را به تاخیر می‌اندازد.
ما بر این باوریم که تعاملات گسترده و تبادلات فرهنگی در میان ملل جهان به یقین به افزایش آگاهی‌ها و درک بهتر برابری واقعی حقوق بشر و آزادی بیان خواهد انجامید و همین، زمینه های توسعه همه جانبه را خواهد گشود.
برای نیل به هدف «دسترسی غیر تبعیض آمیز» به تمامی دستاوردهای مثبت جامعه اطلاعاتی ، مشارکت فعال تمامی بخش ها و طرفهای ذینفع در جامعه اطلاعاتی برای ترسیم طرحهائی در جهت کاهش شکاف دیجیتالی و به خدمت گرفتن ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهت توسعه، تنوع فرهنگی و ارتقای ارزشهای اخلاقی و در نتیجه گسترش صلح و امنیت و پیشرفت جهانی ضرورت دارد و ما نیز برای تحقق آن به اندیشه و عزم همه دانشمندان، محققان، متخصصان و همکاری همه نهادهای دولتی و غیر دولتی نیاز داریم.
من به نوبه خود مجدداً بیست و هفتم اردیبهشت ماه روز جهانی‌«جامعه اطلاعاتی» را به ملت شریف ایران تبریک می‌گویم و امیدوارم که این مناسبت زمینه ای برای توجه جدی به این مهم و کمک به دستیابی جامعه به توسعه پایدار شود.

محمد سلیمانی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۵ ۱۳:۱۹
تعداد بازدید : ۵,۴۰۹

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید