اخبار

مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت:توانایی رفع کلیه نیازهای ارتباطی بخش دولتی و خصوصی را داریم

مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت:توانایی رفع کلیه نیازهای ارتباطی بخش دولتی و خصوصی را داریم
با اجرای فاز دوم توسعه شبکه فیبر نوری کشور، ظرفیت شبکه از یک میلیون کانال در سال گذشته به دو و نیم میلیون کانال در سال جاری افزایش یافت.

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس «یوسف‌پور» مدیر عامل و رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با تیریک روز جهانی جامعه اطلاعاتی، ‌ضمن بیان این مطلب افزود: هم‌اکنون طول شبکه فیبر نوری کشور 33 هزار کیلومتر است که در برنامه پنج ساله چهارم توسعه در نظر داریم، با توسعه 15 هزار کیلومتر ، شبکه فیبر نوری را به 50 هزار کیلومتر برسانیم.
وی با اشاره به این که شرکت ارتباطات زیرساخت متولی امر ارتباط بین شهری در کشور است، اظهار داشت: در حال حاضر 100 نقطه سوییچ بین شهری در کشور داریم که در 8 منطقه تقسیم شده است و اصلی‌ترین وظیفه ما در اختیار قرار دادن این نقاط به شرکت‌های مخابرات استانی و استفاده‌کنندگان دولتی و خصوصی نظیر اپراتور اول تلفن همراه، اپراتور دوم ایرانسل، شرکت فناوری اطلاعات و شرکت‌های PAP می‌باشد.
وی خاطرنشان کرد: با برنامه توسعه‌ای که در دست داریم، ظرفیت سوییچ بین شهری از یک میلیون و 400 هزار پورت در حال حاضر به 2 میلیون و 400 هزار پورت تا آذرماه سال جاری خواهد رسید.
وی پروژه  NGN را از دیگر برنامه‌های در دست مطالعه شرکت ارتباطات زیرساخت برشمرد و گفت: این شبکه دستاورد جدید دنیاست که امکان بکارگیری صوت، دیتا و تصویر را از طریق شبکه فراهم می کند. ما در نظر داریم در نیمه دوم برنامه پنج ساله چهارم توسعه، این امکان را در کشور فراهم کنیم.وی هزینه تبدیل شبکه فعلی را به NGN 20 میلیارد دلار تخمین زد.
وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اتصال 75 درصد شهرهای کشور به فیبر نوری تعداد شهرهای متصل را 726 شهر عنوان کرد و گفت: با حضور وزیر ارتباطات افغانستان و مدیر عامل شرکت مخابرات ایران، فیبر نوری هرات به تایباد افتتاح شد. این فیبر 7700 کانال ظرفیت دارد.
وی تاکید کرد شرکت ارتباطات زیرساخت کشور توانمندی رفع کلیه نیازهای ارتباطی بخش دولتی و بخش خصوصی در همه زمینه‌ها از صوت، تصویر و دیتا را دارد. وی افزود: ما می‌خواهیم ظرفیت کانال انتقال را از 5/2 میلیون در حال حاضر به 9 میلیون کانال در ظرف 4 سال آینده برسانیم.
وی در خصوص درخواست ایرانسل جهت رفع نیازهای کانال ارتباطی خود گفت: از 100 هزار کانال مورد درخواست ایرانسل، 50 هزار کانال تا خردادماه تحویل داده می‌شود و باقی آن تا پایان مردادماه تحویل خواهد شد.
لازم به ذکر است در حال حاضر ایران از طریق فیبر نوری به کشورهای ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، نخجوان، ترکمنستان، افغانستان، امارات و کویت متصل است. همچنین ایران به دنبال برقراری ارتباط در 4 نقطه مرزی با عراق و 2 نقطه با پاکستان است که در صورت تمایل کشورهای مربوط، عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.
انتهای پیام

 

۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۵ ۱۵:۲۴
تعداد بازدید : ۲,۶۱۶

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید