اخبار

بهره برداری از مسیر فیبر نوری ایران – افغانستان آغاز شد

بهره برداری از مسیر فیبر نوری ایران – افغانستان آغاز شد
مسیر فیبر نوری ایران – افغانستان به طول 150 کیلومتر و با صرف هزینه ای بالغ بر 12 میلیارد ریال به منظور تامین ارتباطات بین المللی افغانستان از طریق ایران ، در بیست و چهارم اردیبهشت ماه به بهره برداری رسید .

 به گزارش روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت ، مراسم بهره برداری از این طرح با حضور دکتر غفاریان معاون وزیر و رئیس هیئت مدیره شرکت مخابرات ایران و مهندس یوسف پوررئیس هیئت مدیره  ومدیر عامل شرکت ارتباطات زیر ساخت در سالن وید ئو کنفرانس تهران ، مهندس فیضی مدیر عامل شرکت مخابرات ایران و امیر زی سنگین وزیر ارتباطات افغانستان در هرات و استاندار خراسان رضوی در سالن ویدئو کنفرانس مشهد برگزار شد.
"امیر زی سنگین" وزیر ارتباطات افغانستان در مراسم افتتاح این پروژه ضمن ابراز خرسندی از اجرای این مسیر فیبر نوری گفت: تا چهار سال پیش ارتباط مخابراتی بین شهرهای افغانستان وجود نداشت و ارتباطات مخابراتی این کشور از طریق ماهواره انجام می شد.وی در ادامه اظهار داشت : با بهره برداری از مسیر فیبر نوری ایران _ افغانستان برای اولین بار دو کشور می توانند مستقیماارتباط مخابراتی داشته باشند.
در این مراسم دکتر غفاریان اجرای این پروژه را نشانه عزم مسئولان دو کشور در تقویت همکاری دو دولت و ملت ایران وافغانستان دانست . وی با اشاره به این نکته که توسعه ارتباطات بین المللی توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی را به دنبال خواهد داشت اظهار امیدواری کرد : به زودی شاهد اجرای مسیر فیبر نوری شهر کابل تا هرات باشیم تا بدین ترتیب ارتباطات بین المللی افغانستان به طور کامل از ماهواره به شبکه فیبر نوری منتقل شود.
در ادامه مراسم مهندس فیضی مدیر عامل شرکت مخابرات ایران اعلام کرد ایران آمادگی دارد در سایر طرح های مخابراتی کشور افغانستان از نظر آموزشی ، ارائه مشاوره و اجرای پروژه های مخابراتی با این کشورهمکاری نزدیک داشته باشد.
مهندس کارگزار مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره استان خراسان رضوی که در سالن ویدئو کنفرانس هرات حضور داشت درخصوص این پروژه گفت : این مسیر فیبر نوری که از تایباد در مرز ایران تا هرات اجرا شده است ارتباطات بین المللی افغانستان را از طریق کابل نوری 12 رشته ای با ظرفیت 4 STM  تامین می کند.

 انتهای پیام

۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۵ ۱۹:۲۸
تعداد بازدید : ۳,۴۷۶

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید