اخبار

مدیرکل ICT استان گیلان: دستاورد برنامه ریزی در حوزه پدافند غیرعامل ایجاد آمادگی، افزایش بازدارندگی و کاهش آسیب پذیری سایبری است

مدیرکل ICT استان گیلان: دستاورد برنامه ریزی در حوزه پدافند غیرعامل ایجاد آمادگی، افزایش بازدارندگی و کاهش آسیب پذیری سایبری است
مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان در اولین جلسه کارگروه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات استان؛ آمادگی، افزایش بازدارندگی و کاهش آسیب پذیری سایبری را از دستاوردهای برنامه ریزی در حوزه پدافند غیرعامل دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان، این جلسه با حضور مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری و اعضای کارگروه تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات سایبری در محل سالن کنفرانس اداره کل ICT استان با هدف تبیین اهداف کارگروه، بررسی و تبادل نظر در خصوص امن سازی بسترهای ارتباطی برگزار شد.

مدیر کل ICT استان گیلان و رئیس کارگروه سایبری؛ پدافند غیر عامل را تنها نهاد سیاست گذار در حوزه پدافند سایبری و شورای پدافند غیر عامل دانست و خواستار جلوگیری از موازی کاری در این حوزه شد.

توکلی با ارائه پیشنهاداتی پیرامون بهینه سازی زیرساخت ها و امن سازی بسترهای ارتباطی (صدا و دیتا) دستگاههای با درجه اهمیت بالا در استان افزود: با بهره گیری از مرکز داده استان و برقراری ارتباط امن و پشتیبان بین دستگاههای اجرایی استان می توانیم شاهد عملکرد مناسب در زمان بحران باشیم.

وی کاهش هزینه های نگهداری اطلاعات، سرعت و امنیت خدمت رسانی در شرایط بحرانی از جمله مزایای این حوزه دانست و افزود: پالایش مسیرهای ارتباطی و زیرساختی استان و اولویت بندی مسیرهای حساس، از دیگر اقداماتی است که باید به منظور سنجش پایداری زیرساخت ها و تهدیدات زیرساخت های حیاتی صورت پذیرد.

در ادامه مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان با اشاره به وقوع سیل اخیر در استان، گفت: بحران ها دور از انتظار نیست، لذا در حوزه سایبر، برگزاری رزمایش هایی نزدیک به واقعیت برای سنجش وضعیت کنونی و رفع کاستی های احتمالی تا رسیدن به وضعیت مطلوب مورد انتظار است.

رئیس کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان؛ با اشاره به رسالت های کارگروه مبنی بر افزایش سطح آگاهی عمومی و ترویج استراتژی های کاهش دهنده خطرات،تأکید کرد: کارگروه ارتباطات و فناوری بایستی تمام توان خویش را به آموزش حرفه ای و تخصصی دستگاه ها، طراحی مانورها و همایش هایی در حوزه های حساس برای ارتقاء سطح آمادگی دستگاه ها معطوف نماید.

توکلی اظهار داشت: دستاورد برنامه ریزی در حوزه پدافند غیرعامل ایجاد آمادگی، افزایش بازدارندگی و کاهش آسیب پذیری سایبری است و این اداره کل با اهتمام و پیگیری به بررسی، شناسایی، طبقه بندی و اولویت بندی تهدیدات این حوزه خواهد پرداخت.

وی خاطر نشان کرد: اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان، تلاش جدی در جهت رسیدن به امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات را سر لوحه کار خویش قرار داده است.

در ادامه دکتر مرادی، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان با اشاره به حساسیت این حوزه افزود: در سالهای گذشته در مورد پدافند تنها در هفته پدافند غیرعامل به صورت فرهنگی اقداماتی انجام می گرفت، اما در حال حاضر و با توجه به نیاز استان به این حوزه و شرح وظایف باید به صورت عملیاتی در حوزه های مرتبط و حساس سایبری ورود نماییم.

وی افزود: در مورد طرح جامع پدافند غیرعامل در حوزه سایبری از این کارگروه انتظار می رود با ارائه پیشنهادهای سازنده در راستای بومی سازی اقدام و با برنامه ریزی و شناسایی دقیق زیرساخت دستگاههای اجرایی شرایط مناسب را در زمان بحران مهیا نماییم.

در این جلسه مقرر شد :

-        دستگاههای با اهمیت بالا که دارای اطلاعات حساس می باشند، نسبت به ارتقاء نگهداری از این اطلاعات با توجه به الزامات پدافندی اقدام نمایند.

-        دستگاههای اجرایی زیرساخت های ارتباطی خود را حداقل از دو مسیر امن فراهم نمایند.

-        ارسال شاخص ها و الزامات پدافند غیرعامل به دستگاههای اجرایی توسط قرارگاه سایبری استان (اداره کل اطلاعات).

-        ارسال طرح امن سازی و مقاوم سازی در حوزه زیرساخت، دیتا و سرویس ها توسط قرارگاه سایبری برای دستگاههای اجرایی استان.

-        ارسال طرحهای حوزه سایبری سایر کارگروههای پدافند غیرعامل به کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت جلوگیری از موازی کاری.

-     نظارت بر نحوه هزینه کرد بودجه اختصاصی در حوزه پدافند غیرعامل.

۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۱۲
روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان |
تعداد بازدید : ۴۱۴

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید