اخبار

وزارت ارتباطات بیش از وزرات ورزش به انرژی و طراوت نیاز دارد

محمد جواد شکوری مقدم - مدیرعامل آپارات

  چند وقت است در حال خواندن نقد ها و نظرات منصفانه و غیر منصفانه نسبت به کاندید جدید وزارت ارتباطات هستم ، نقد های غیر منصفانه رو که لازم به بررسی نمی بینم چون تقریبا هر کس بخواند ، متوجه غرض نویسنده می شود ، ولی نقد های منصفانه و منطقی تری هم مطرح بوده که دوست داشتم نظرم را در موردشون بنویسم. دوست منتقد منصف ما نوشته بود " وزارت ارتباطات سه مأموریت اصلی دارد: توسعه شبکه و اینترنت، توسعه دولت الکترونیکی و توسعه اشتغال و کسب و کارهای فاوا. جهرمی از نظر دانش شبکه، در سطح قابل قبولی است. در زمانی که عضو هیأت مدیره شرکت زیرساخت بود، به خوبی از عهده مباحث فنی بر می آمد و شاید فنی ترین مدیر این شرکت بود. اما از نظر دو حوزه دیگر یعنی دولت الکترونیکی ، اشتغال و کسب و کار، به نظرم سابقه و دانش و تجربه خاصی ندارد و از این منظر ضعف جدی خواهد داشت"

در خصوص مورد اول که فرمودند آقای جهرمی بر امور شبکه مسلط هستند ، به نظر بنده واقعا لازم نیست یک وزیر جزییات شبکه بداند ولی اگر بداند چه بهتر ، اتفاقا دو مورد دوم " توسعه دولت الکترونیکی و توسعه اشتغال و کسب و کارهای فاوا " برای وزیر ارتباطات بسیار بسیار مهم تر و لازم تر هستند و اگر از اولی که ایشان واجد آن است راحت بگذریم از این دو مورد نمی شود به راحتی گذشت.

فکر می کنم تجربیات 5- 6 سال اخیر در خصوص توسعه فن آوری اطلاعات و کسب و کار های مبتنی بر شبکه بر کسی پوشیده نباشد ، اینکه در ایران نیز مانند دیگر نقاط جهان شرکت های جوان ، خلاق و با انرژی ، با تجربه ، ساختار سازمانی و حتی بینش تجاری به ظاهر سطحی تر گوی سبقت را از شرکت های بزرگ و جا افتاده ربودند و بسیاری از معادلات و استراتژی های کلان شرکت های قدیمی را تغییر دادند پرواضح است و لازم به بررسی و مطالعه نیست.

انتقادی که امروز از آقای جهرمی می شود که می فرمایند "سابقه و دانش و تجربه خاصی ندارند" شبیه همین نگاه از بالا به پایین و ناپخته شرکت های جا افتاده و قدیمی ایران به کسب و کارهای نوپا و دانش بنیان چند سال اخیر است ، بهتر است کم کم باور کنیم که ابزار و رویکرد توسعه باید تغییر کند ، وزارت ارتباطات با تمامی وزارت خانه های دیگر باید متفاوت باشد ، مجبور است خلاقیت ، طراوت و جوانی را بیش از دیگران تجربه کند ، مجبور است ریسک پذیر تر و شجاعانه تر از دیگر اعضای تیم وزرا در میدان بازی کند ، مجبور است سلیقه خود را به جوانان نزدیک کند چرا که اینها مولد کسب و کاری های جدید و اشتغال چشمگیر آینده نزدیک ایران خواهند بود .

جالب است فقط بعنوان نمونه بدانید پروژه راه اندازی IXP یا مراکز تبادل داده نزدیک به 5 سال در حال تصمیم گیری ، اجرا و بررسی بود ، در حالیکه آقای جهرمی در 3 ماه با هماهنگی چند صاحب محتوی و تصمیمات قاطع در 3 شهر با فاصله خیلی کوتاهی راه اندازی کردند ! همینطور در خصوص کاهش قیمت های محتوی داخلی در شبکه ملی اطلاعات و دغدغه جدی هزینه شبکه مردم برای تماشای فیلم های بلند چند تصمیم اخیر وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات زیر ساخت باعث شد سریال هایی مانند " عاشقانه " در بستر اینترنت فقط روی پلتفرم فیلیمو ، بیش از 70 میلیون دقیقه تماشا شدند .

خلاصه اگر از جانب خود بعنوان صاحب کسب و کار های دانش بنیانی مانند آپارات یا فیلیمو و تجربه رشد شبکه و تصمیمات حساس و موثر چند سال اخیربخواهم بگویم ، وجود افرادی مانند ایشان که درک دقیق تر و حوصله بیشتری در مورد تکنولوژی دارد و با سلیقه و نگاه جوانان آشنا ترند بسیار مطلوب تر از دیگران است .

و حقیقت این است که وزارت ارتباطات بیش از وزرات ورزش به انرژی و طراوت نیاز دارد چرا که بنیاد بخش جدی از اقتصاد چند سال آینده ایران در حوزه ارتباطات و توسط جوانان رقم خواهد خورد و بیش از پیش همه را شگفت زده خواهند کرد.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۳۵
تعداد بازدید : ۹۹۳

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید